Skocz do zawartości

Pomoc w zrozumieniu pojęć - VSX 934


Kanashai

Recommended Posts

Cześć

Posiadam amplituner Pioneer vsx934.

Chciałbym zrozumieć poszczególne parametry w kontekście doboru kolumn.

Jednym z haseł jest informacja że amp posiada 160W. O ile dobrze rozumiem jest to "chwyt"? Okazuje się że 160W/6Ohm jest przy 10% thd+n, a przy 1% to 135W. Jest to oczywiście przy wysterowaniu jednego kanału. Tak na prawdę bardziej istotnym parametrem jest moc która jest dawana przy wysterowaniu dwóch kanałów? Jaką moc mogę założyć dla 4om?

Druga kwestia to podawana przez producentów kolumn zalecana moc wzmacniacza. Dla przykładu dajmy 20-200W. Co to oznacza? Ktory z parametrow mocy amplitunera należy z tym zestawić?

Z góry dziękuję za pomoc!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie!

Okej, właśnie o to przeglądałem przed chwilą.

Przynajmniej parametry są jasne. To teraz kwestia jak to zestawić z sugerowaną mocą wzmacniacza? Który z tych parametrów mogę brać pod uwagę. Nie ukrywam że po odsłuchu wybrałem kolumny Kef Q950 i próbuje to jakoś pozbierać żebym być świadomym co robię :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywałem je z Klipsch NR 800F i dźwięk wydał mi się czystszy, bez "zamulenia basem".

Byly też shaphire 23, ale to też nie moja bajka.

Niestety nie wiem co to był za amp, ale domyślam sie że wyższej klasy niż vsx934. Rozumiem też, że u mnie na miejscu będzie to brzmieć inaczej, ale becnie posiadam stare Scherzo 200 i zakup kefów ma mnie "przenieść" wyżej. ;)

Czy coś źle sprawdziłem i mój amp nie zagra?

Edytowano przez Kanashai
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie ,o elektronikę mi chodzi .

Domyślam się że w salonie ?

Zagra ale napewno nie tak jak to usłyszałes.

Nie wiem , lepiej czy gorzej 🤷.

Jak tak to radzę kupić przez neta i sprawdzić ,14 dni na zwrot. Tylko że prosto z kartonu nie używany sprzęt gra trochę gorzej ,kilkanascie godzin trzeba dać mu się rozegrać. 

A dużo filmów oglądasz ?

Bo eśli nie planujesz chociaż 5.1 to lepiej wzmacniacz stereo jeśli muzyka. Pzdr 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc w temacie. A mam jeszcze jedno pytanie. Gdzieś wyczytałem że czasem dla głośników 4Ohm (a w rzeczywistosci takie wlaśnie są te Q950) można ustawić amplituner na 8Ohm i w ten sposób się zyskuje większą moc. Czy jest to prawdą i czy taki zabieg jest bezpieczny, albo bezpiecznie można przetestować jego efekt? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Dedal75 napisał:

Napewno nie będzie więcej mocy . Pzdr

Mylisz się, selektory w niektórych amplitunerach znacząco obcinaja moc przy niskim OHM, szczególnie to widać jak jest mniej kanałów w akcji (stereo). Im aktywny system jest bardziej złożony (wiecej kanałów), tym różnice się zacierają bo wydajność zasilacza nie pozwala na na duże moce na wszystkich kanałach równocześnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Butler napisał:

Mylisz się, selektory w niektórych amplitunerach znacząco obcinaja moc przy niskim OHM, szczególnie to widać jak jest mniej kanałów w akcji (stereo). Im aktywny system jest bardziej złożony (wiecej kanałów), tym różnice się zacierają bo wydajność zasilacza nie pozwala na na duże moce na wszystkich kanałach równocześnie.

Właśnie chyba o tym zjawisku gdzieś czytałem. Czy jestem w stanie sprawdzić jak się będzie miało to u mnie? Czy przełączając na 8Ohm (jak w sumie mówi specyfikacja producenta) narażam się na uszkodzenie sprzętu?

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dedal75 napisał:

W których niektórych ?

Choćby Denon serii 4 (to tylko przykład)

8 Ω, przy jednym kanale wysterowanym wypluwa 159 W, przy dwóch - 2 x 152 W, a przy wszystkich dziewięciu - 9 x 50 W. Dla 4 Ω, należy wybrać odpowiedni tryb selektora impedancji. Przy jednym kanale wysterowanym moc wynosi wówczas 58 W, w stereo jest 2 x 57 W, a przy uruchomieniu wszystkich końcówek - 9 x 44 W. 

1 godzinę temu, Dedal75 napisał:

1 czy w 924 ?

Konstrukcja nie jest oficjalnie przygotowana do przyjęcia obciążenia 4-omowego.

d2FjPTcwNXgyLjI0MQ==_src_32981-max_pione

1 godzinę temu, Dedal75 napisał:

2 nie używam amplitunera w stereo tylko 5.1 mogłem nie zauważyć 🤷

Nie wnikam jak używasz sprzęt.

1 godzinę temu, Dedal75 napisał:

To sobie wytłumaczyliśmy . Pzdr

Chyba dopiero teraz.

39 minut temu, Kanashai napisał:

Czy jestem w stanie sprawdzić jak się będzie miało to u mnie? Czy przełączając na 8Ohm (jak w sumie mówi specyfikacja producenta) narażam się na uszkodzenie sprzętu?

Ustaw na 8Ohm. Jeżeli będzie się bardzo grzać i nastąpią restarty (zabezpieczenie termiczne) to wówczas ustaw na mniej na selektorze. Nadbaj o dobre warunki wentylacyjne sprzętu, nie może być zabudowany w szafce itp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówimy o Denonie serii4  @Butler😎

Na początku wkleiłem jakie ma osiągi ten Pioneer a Twoja tabelka napewno jest z vsx924? 

I chyba ważne  jak nie jaki uzywam sprzęt  bo napisałes że się zacierają różnice przy zasileniu większej ilości kanałów więc bądźmy konsekwentni. 

Bo nie używam w stereo .

11 godzin temu, Butler napisał:

Mylisz się, selektory w niektórych amplitunerach znacząco obcinaja moc przy niskim OHM, szczególnie to widać jak jest mniej kanałów w akcji (stereo). Im aktywny system jest bardziej złożony (wiecej kanałów), tym różnice się zacierają bo wydajność zasilacza nie pozwala na na duże moce na wszystkich kanałach równocześnie.

 

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Dedal75 napisał:

Nie mówimy o Denonie serii4  @Butler😎

Napisałem o niektórych amplitunerach, Denon to tylko przykład (łatwo pamiętałem źródło wiedzy) i jest to bardzo powszechny proceder w amplitunerach w celu ochrony przed przegrzaniem. Jak widać czasem dość mocno asekuracyjny.

58 minut temu, Dedal75 napisał:

Na początku wkleiłem jakie ma osiągi ten Pioneer a Twoja tabelka napewno jest z vsx924? 

Ty wkleiłeś dane techniczne, ja podałem co wychodzi w pomiarach. Poniżej masz źródło, nie znalazłem testów z obciążeniem 4Ω i nie wiem jak ten ampi się zachowa. Jesteś pewien że inaczej jak przykład wyżej? Mierzyłeś? Nie musi być jak w Denonie, ale na pewno nie "napewno".

https://audio.com.pl/testy/kino-domowe/amplitunery-av/2143-vsx-924

58 minut temu, Dedal75 napisał:

I chyba ważne  jak nie jaki uzywam sprzęt  bo napisałes że się zacierają różnice przy zasileniu większej ilości kanałów więc bądźmy konsekwentni. 

Bo nie używam w stereo .

Kluczowe jest to że nie jesteś autorem wątku i to jak używawasz sprzęt jest dla niego nieistotne. Napisałeś że "napewno" nie będzie więcej mocy przy 8Ohm, ja jedynie kwestionuję słowo "napewno" bo to bardziej Twoje własne przekonanie niż wiedza i doświadczenie. W sumie będąc precycyjnym, to na 8Ohm będzie jej nominalnie dużo, to na 4Ohm jest często ona redukowana - żeby mnie za słówka już nie ciągnąć.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru tu się z Tobą licytować przy niedzieli , prawda jest taka że może autor podpinać te KEFy bez strachu.

No i to co wkleiłem to pomiary faktyczne z magazynu audio , obejrzyj jeszcze raz dokładnie. 

Wiedza , przekonanie,doświadczenie co to ma do tego  jak podpierasz sie  Denonem  a tematem jest Pioneer.

Pzdr 

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Dedal75 napisał:

No i to co wkleiłem to pomiary faktyczne z magazynu audio , obejrzyj jeszcze raz dokładnie. 

Zrzut ekranu z TV? Ja Ci podałem Ci link do strony z pełnym opisem, to tam zerknij dokładnie.

9 minut temu, Dedal75 napisał:

Wiedza , przekonanie,doświadczenie co to ma do tego  jak podpierasz sie  Denonem  a tematem jest Pioneer.

Bo teoretyzujesz. Znajdź pomiary dla 4 Ohm albo sam je zrób. Powtórzę, oficjalnie ten Pioneer przymuje dopiero od 6 Ohm. A różnimy się w kwesti takiej że Ty twierdzisz "napewno'', a ja twierdzę że niekoniecznie. Częściej spotyka się sytuację że moc przy 4Ohm z ampli jest redukowana (mówimy o niskiej/średniej półce), ale nie twierdzę jak osioł że tak jest w naszym przypadku na 100% bo to nie jest regułą. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

Napisałem o niektórych amplitunerach, Denon to tylko przykład (łatwo pamiętałem źródło wiedzy) i jest to bardzo powszechny proceder w amplitunerach w celu ochrony przed przegrzaniem. Jak widać czasem dość mocno asekuracyjny.

bardzo dużo amplitunerów ma to zabezpieczenie i tak naprawdę selektor to tylko i wyłącznie ograniczenie mocy które ma być zabezpieczeniem. Tutaj masz absolutną rację.

Tutaj ładnie jest wyjaśnione o co chodzi z tym przełącznikiem: https://www.audioholics.com/audio-amplifier/impedance-selector-switch-1

I zalecenia - zostawić na 8ohm chyba, że występują problemy. Czyli tak jak opisałeś.

 

A tutaj testy amplitunerów i ładnie pokazane jak jest skalowana moc. Niestety Soundavision nie robi już takich testów :( Ale zawsze jest ASR ale tam mamy tylko pomiary w 8ohm i 4ohm, nie ma pomiarów wielokanałowych.

https://www.soundandvision.com/content/yamaha-aventage-rx-a2040-av-receiver-review-test-bench

https://www.soundandvision.com/content/denon-avr-x1200w-av-receiver-review-test-bench

https://www.soundandvision.com/content/denon-avr-x3400h-av-receiver-review-test-bench

https://www.soundandvision.com/content/pioneer-vsx-832-av-receiver-review-test-bench

https://www.soundandvision.com/content/onkyo-tx-rz610-av-receiver-review-test-bench

Według mnie nie masz co nawet prowadzić dalej dysputy bo to jak rzucanie grochem o ścianę. Dziwie się, że jeszcze zwyzywany nie zostałeś.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Dedal75 napisał:

W których niektórych ?

1 czy w 924 ?

Sam przywołałeś 924 i do tego się odnosiłem. EOT 

1 minutę temu, lolekdrugi napisał:

Według mnie nie masz co nawet prowadzić dalej dysputy bo to jak rzucanie grochem o ścianę.

Najgorzej że idą w zaparte mimo iż głupoty piszą. "Napewno" jest najlepsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...