Skocz do zawartości

Zamiana starego amplitunera Harman Kardon AVR 130 na Denona AVR-X2800H, czy warto?


Dragon

Recommended Posts

Cześć forumowicze. 

Zastanawiam się, czy warto zastąpić starego Harmana AVR 130 na nowoczesny amplituner.

Mam układ 5.1 i tego nie będę zmieniał. Harman jest podłączony przez kabel optyczny do TV. Dekoduje DD i DTS.  Amplituner nie posiada korekcji akustyki pomieszczenia, menu ekranowego itp. Głośniki Paradigm z serii Studio v.5. z przodu, JBL Northridge z tyłu i  subwoofer JBL E250. Gra to bardzo dobrze w kinie i dobrze w stereo. Ale do stereo mam odrębny zestaw.

Zastanawiam się nad Denonem X2800h ze względu na system Heos, który już posiadam w zestawie stereo. 

Czy zamiana na nowoczesny amplituner z nowymi kodekami dźwięku i pomiarem akustyki pomieszczenia coś zmieni na w brzmieniu na lepsze?

Czy korekty pasma wykonywane przez system np. Audyssey nie pogarszają jakości/szczegółowości brzmienia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, na pewno warto spróbować dokonać zmian :) X2800H to lepsze HDMI, przepuszczające 4K 120, więcej mocy, właśnie korekta pomieszczenia (tutaj nie powiem Ci, jak duża będzie różnica — może być marginalna, może być znacząca). Warto sprawdzić, bo dla jednego warto będzie zmienić, dla drugiego już nie. Ja jestem w pierwszej grupie :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Denon posiada wejścia HDMI 2.1 co jest dużym plusem ze względu na to, że mam Playstation 5.

Zawsze podłączałem konsolę bezpośrednio do tv, a dźwięk z TV do amplitunera po SPDIF. Nie mam żadnego doświadczenia z amplitunerami z wejściami/wyjściami HDMI. Czy przepuszczanie sygnału przez amplituner do telewizora nie powoduje dodatkowych opóźnień? Jest to bardzo istotna kwestia zwłaszcza w grach FPS typu Call Of Duty czy Doom.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten amplituner akurat zagra podobnie do Twojego obecnego Harmana.

Barwa dzwieku będzie zbliżona.

Zyskasz na kalibracji i nowoczesnych funkcjach.

Sam odpowiedz sobie jak dużo z nich wykorzystasz.

Tańszy byłby 2700. Wiele nie tracisz.

 

56 minut temu, Dragon napisał:

Jaki jest profil brzmienia tego Denona? Mój Harman gra po cieplejszej stronie ale dynamicznie.

Tu jest podobnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.04.2023 o 19:41, pawel.klemens@gm napisał:

Co dźwiękowo da taka zmiana? Pomijam hdmi, czy warto za to płacić prawie 4k?

Kalibrację.

A tak to funkcję.

Dnia 11.04.2023 o 21:12, Dragon napisał:

Brzmienie Harmana mi pasuje. Zastanawiam się czy Denon pomimo podobnego charakteru będzie miał brzmienie wyższej klasy (szczegółowość, dynamika)? Czy nie?

Jeżeli będzie podobne to oczywiście nie ma sensu zmieniać. Dlatego zapytałem na forum :)

Będzie podobnie.

Co prawda AVR 130 to bybł taki odpowiednik modelu serii X1 (w nowych liniach Denona). A seria AVR2 była bardziej zbliżona do obecnych X2. Z tym że Harman nie miał takich odpowiedników 1:1.

Moim zdaniem zyskasz na kalibracji, funkcjach. Jesli z dzwieku jesteś zadowolony i nie oczekujesz przesyłu z HDMI to zostaw co masz.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Odświeżam wątek. Miałem okazję przetestować nowego Marantza Cinema 60. Podzielę się wrażeniami.

Konfiguracja w miarę prosta. Natomiast obsługa ma sens poprzez ekran lub aplikacje. Mały okrągły wyświetlacz może służyć jedynie do wyświetlania źródła i głośności.

Audyssey bardzo dokładnie ustawił wszystkie poziomy, odległości itp. Ale żeby uzyskać satysfakcjonujące brzmienie musiałem ominąć korekcję kolumn przednich. Reszta była ustawiona na Reference.

Setup: przód Paradigm Studio 20v5, CC-490 v.5, tył JBL E10, sub JBL E250P.

Porównanie z Harmanem AVR 130. 

Marantz przewyższał Harmana w dokładności lokalizacji efektów przestrzennych. Jeśli ktoś lubi bardzo neutralne brzmienie to Audyssey potrafi takie wytworzyć. Wg mnie zabiło to charakter kolumn, które lubię.

Harman jednak ogólnie gra lepiej, bardziej muzykalnie. Bas schodzi głębiej i jest obszerniejszy (bez subwoofera), środek mniej ostry, a wysokie tony delikatniejsze niż w Marantzu. W brzmieniu Harmana słychać więcej pogłosu ze studia nagrań (w stereo) niż z Marantza. Oczywiście pamiętajcie, że są to drobne różnice.

Ogólnie Marantz nie jest zły, tylko Harman gra większym, bardziej dynamicznym brzmieniem. Bardziej jak lubię.

Przeprosiłem się z moim amplitunerem i już nie planuję go zmieniać :)

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Żeby nie zakładać nowego wątku to czy warto wymienić dla nowych dekoderów dts hd itp. I ewentualnej obsługi SA-CD z dsd? Czy dźwięk dts hd jest dużo lepszy od dts? I analogicznie Dolby Digital? Czy na budżetowych kolumnach da się wyłapać różnicę? Bo między dts a dolby digital jakoś nie umiem ich wyłapać🤫😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...