Skocz do zawartości

Kino domowe 5.1 - dobór amplitunera i głośników


Adam091

Recommended Posts

Witam forumowiczów.

Potrzebuję pomocy w doborze pierwszego kina domowego. Zestaw będzie głównie do filmów i konsoli (90%). Budżet na całość to 6-8,5tys (8,5 to absolutne maksimum). 

Pomieszczenie 15m2 - 3x5m. Telewizor zlokalizowany wzdłuż dłuższej krawędzi pomieszczenia. Z dwóch stron telewizora są przejścia do innych pomieszczeń co pozostawia ściankę szerokości 172cm. Szafka telewizyjna ma wymiary 120cm x 40cm, co pozostawia z dwóch stron po 26-28 cm (mogą minimalnie wystawać) na kolumny przednie. Centralny na szafce. Miejsce na Sub pod oknem z prawej strony (poprowadzony kabel do szafki RTV). Głośniki efektowe zawieszone na tylnej ścianie po bokach kanapy (na uchwytach z regulacją kąta).

Największy problem może być z wysokością głośników przednich, bo kupując telewizor trochę zaszalałem i zamiast planowanego 55 calowego, kupiłem 65 calowy (szerokość 144cm) co sprawia że telewizor nachodzi po 12cm w przestrzeń którą planowałem dla głośników. Dlatego telewizor chcę podnieść i zawiesić wyżej ponad kolumnami (stojące lub podstawkowe+standy). Tym samym maksymalna wysokość górnej krawędzi głośnika 105cm, optymalnie byłoby jakieś 90-100cm.

W przyszłym roku prawdopodobnie będę się przenosił do większego mieszkania, dlatego chciałbym aby dobrany sprzęt sprawdził się również w trochę większej przestrzenie (pokój 20-25m2).

1)Amplituner - to wstępnie wybrałem Denona X1700h lub X2800h, rozważam również Yamahę RX-V6A, aczkolwiek jestem otwarty na inne propozycje. Zależy mi na hdmi 2.1 passthrough i możliwości późniejszej rozbudowy do 5.1.2.

2) Głośniki - nie mam typów. Przeglądając internet zwróciłem uwagę na Polk monitor XT,  Klipsch Reference i Monitor Audio Bronze (ostatnie raczej nie przy tym budżecie). Głośniki przednie stojące lub podstawkowe. Dla propozycji głośników podstawkowych prosiłbym również o propozycję standów (z uwzględnieniem wspomnianego ograniczenia wysokości).

20230423_010518.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat na ampli, które wymieniłes masz teraz dobre ceny w sieciówce euro rtv (3649 PLN za modele: yamaha v6a, onkyo 6100 i Denon 1700).Z miejscem to się nie wypowiadam co by tam mogło stanąć - może jak wrzucisz szerszą perspektywę/plan pomieszczenia to koledzy pomogą ...ewentualnie  skończysz z soundbarem /jakoś przetrwasz do przyszłego roku:/ Ja do v6a mam podpięty ten zestaw: https://www.tophifi.pl/glosniki/zestawy-glosnikow/indiana-line-zestaw-5-0-diva-660-262-752.html?gclid=EAIaIQobChMIh96Zps2__gIVCBl7Ch1QqAdWEAQYASABEgLn3fD_BwE ale będzie to ta opcja bardziej przyszłościowa, chociaż od 15m2 również się nada i budżetowo spina (bez sub'a) tylko j.w. - problem i tak z miejscem 'na teraz'.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Artur Mądry napisał:

Mało tego miejsca.

Obawiam się, że dźwięk z frontów będzie się zlewały z  głośnikiem centralnym. 

Niestety nie mam miejsca aby odsunąć się dalej (dalej z lewej jest szafa, a z prawej okno). Natomiast kanapa jest dość blisko telewizora - 1,5m od krawędzi szafki RTV do oparcia kanapy. Z kina domowego będę korzystać głównie sam w weekendy i pod jedną osobę zamierzam ustawiać głośniki.

Dorzucam schemat pomieszczenia. Czerwonym kółkiem wrysowałem domyślną pozycję odsłuchu:

obraz.png.379edcd5f2d5d2b026fd780727208cfb.png

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, podstawowym problemem będzie jednak niewielki rozmiar obecnego pomieszczenia. Możesz doświadczyć dudnienia basu, chociaż ustawienie, które masz i tak może tutaj mocno pomóc. 

Przemyślałbym najpierw jednak zestawy bez suba, bardziej rozwojowo. 

https://www.q21.pl/onkyo-tx-sr494dab-heco-aurora-700-200-center-30.html

https://www.q21.pl/onkyo-tx-nr6100-q-acoustics-3050i-3010i-3090ci.html

Jeśli preferujesz posiadanie subwoofera, to będziesz musiał zejść z jakością kolumn:
https://www.q21.pl/pioneer-vsx-935-polk-audio-monitor-xt60-xt15-xt30.html

I do tego np. Klipsch R-120SW. Zachęcam też do przejrzenia pozostałych zestawów na naszej stronie, są one bardzo dobrze wycenione :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie tu problem jest inny.

Fajnie bo ida propozycję zakupu. Taki amplituner albo taki ale

Dnia 23.04.2023 o 08:20, Artur Mądry napisał:

Mało tego miejsca.

Obawiam się, że dźwięk z frontów będzie się zlewały z  głośnikiem centralnym. 

 

Dnia 23.04.2023 o 01:51, Adam091 napisał:

Dlatego telewizor chcę podnieść i zawiesić wyżej ponad kolumnami

To nie zagra.

Chyba że kolumny podłogowe albo standy będa stały szerok ow tych przejsciach?

JAk dasz wszystko na pólkę pod TV to będzie to olbrzymi kompromis.

https://www.monitoraudio.com/pl/serie-glosnikow/radius/radius-one/

Tu masz kolumne która pracuje jako LCR możesz ją podwiesić pod TV

Z tyłu dasz radius 45

I do tego Yamaha 4A albo Denon X 1700 Ci wystarczą. Nie potrzebujesz wyższego modelu amplitunera.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieszanie telewizora tak wysoko ma jeszcze jeden minus — kark będzie bolał ;) Przeoczyłem to zdanie wcześniej. Dodatkowo, dźwięk moze wtedy nie pokrywać się z obrazem. Zawsze możesz zaznaczyć na podłodze punkty, gdzie powinny stać kolumny i je przestawiać, gdy będziesz miał zamiar coś oglądać. Uciążliwość takiego rozwiązanie jest zależna od tego, jak często chciałbyś korzystać z KD

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ostatecznie, po odsłuchu u znajomego zdecydowałem się na zestaw 5.0 od Monitor Audio tj. Bronze 200 + C150 + 50.

Do tego amplituner Denon X1700H - ewentualnie inny model 5.2.2 pasujący do kolumn, zależny mi na passthrough 4k120hz i przynajmniej dwa wyjścia hdmi 2.1.

@Q21@S4Home Wysłałem prośbę o wycenę na priv

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.05.2023 o 02:13, Adam091 napisał:

Ostatecznie, po odsłuchu u znajomego zdecydowałem się na zestaw 5.0 od Monitor Audio tj. Bronze 200 + C150 + 50.

Do tego amplituner Denon X1700H - ewentualnie inny model 5.2.2 pasujący do kolumn, zależny mi na passthrough 4k120hz i przynajmniej dwa wyjścia hdmi 2.1.

@Q21@S4Home Wysłałem prośbę o wycenę na priv

Wycen sobie jeszcze w Nautilus 2 , AudioExpert, Audiomix, LBX

No jest tego troche

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Chciałbym odświeżyć temat. Jako że amplituner i głośniki 5.0 mam zakupione pora na subwoofer :D. Na sub jest przewidziane miejsce pod oknem i maksymalne wymiary na szerokość i głębokość to ok 45 x 50 cm.  Jak pisałem wcześniej sub pod kino domowe, chociaż ostatnio zaczynam słuchać trochę więcej muzyki (głównie rock i elektronika) na głośnikach, dlatego przewiduje użycie 75% kino, 25% muzyka. Rozważam 2 warianty zakupu głośnika:

1) Sub ,,na teraz" - kupuję do moich obecnych 15m2, a przy zmianie mieszkania sprzedaje i dobieram inny. Budżet 1000-1500.

2) Wariant bardziej perspektywiczny - do budżetu dokładam 1000 (max 2500), ale sprawdzi się też w większym pomieszczeniu (25-30m2).

Z góry dziękuje za pomoc :).

Edytowano przez Adam091
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...