Skocz do zawartości

Uproszczenie połączeń sprzętów audio video w salonie


shimano11

Recommended Posts

Witam,
Nie jestem pewien czy jest to odpowiednia grupa na takie zagadnienia ale chciałbym uzyskać poradę w zakresie usprawnienia połączeń moich sprzętów domowych. Ze startu chciałbym zaznaczyć iż owy mętlik powstawał z 12lat gdzie dochodziły coraz to nowe sprzęty i urządzenia. Szczerze to ja już sam nie jestem pewien jak to wszystko jest połączone xD wszystko było to spowodowane koniecznością braku amplitunera - teraz to już nawet nie pamiętam dlaczego. Chyba to była chęć utrzymania dźwięku 5.1 wysyłanego z komputera i obrazu wyświetlanego na ekranie TV oraz oczywiście braku wiedzy. Pora na zmiany. Bardzo bym prosił o pomoc w uproszczeniu poniższych połączeń. Amplituner zaakceptuje. Najważniejsze jest dla mnie utrzymanie dźwięku 5.1 przy źródłach PC i konsoli. Poniższy "profesjonalny" wykres pokazuje obecną sytuację. Kable audio do przednich głośników idą w suficie. Jestem audio laikiem i moje obecne głośniki komputerowe 5.1 wysokiej jakości mi wystarczają, aczkolwiek jestem otwarty na propozycję. Z góry dziękuję

audio dom.jpg

Edytowano przez shimano11
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki typowo komputerowe Logitech X-540. (mam je już 16lat). Kabel puszczony w suficie to standardowy audio 2żyłowy, w ścianie dorobiona wtyczka i podłączone przednie głośniki. Z drugiej strony pokoju przy subwooferze wychodzą z ściany kable już z zarobionymi przeze mnie końcówkami. Tył subwoofera wygląda tak jak na 3 zdjęciu. 4 i 5 zdjęcie pokazuje rozdzielacz wraz z podłączenie do sobwoofera (mój błąd to nie są chinche a jack). Ostatnie zdjęcie pokazuje zarobione końcówki które wchodzą do subwoofera ze ściany od przednich głośników.
Co chciałbym osiągnąć: przełączanie źródeł dekoder/pc/konsola z pilota żeby nie musieć nurkować za biurko żeby zmieniać źródło, pozbyć się sałatki kablowej, żeby głośność można regulować z jednego pilota a nie wyginać się do pokrętła podłączonego kablem do subwoofera. Chciałbym zachować pełny dźwięk 5.1 ze wszystkich źródeł. Odniosłem też wrażenie że jakość dźwięku też spadła odkąd zacząłem używać tego rozdzielacza 5.1.
Tak dopuszczam ewentualność wymiany wszystkiego jednakże chciałbym uniknąć wymiany głośników - wiem że pewnie dla was to shit ale mi naprawdę starczają.
Gryzłem wczoraj trochę temat ale przeraziła mnie ilość i różnorodność używanych urządzeń na rynku. Patrzyłem amplitunery albo amplitunery + głośniki. Ale nie jestem w stanie pojąć co konkretnie musiałbym kupić. Nie chciałbym się pakować w niewiadomo jakie koszty bo audiofilem nie jestem. Zależy mi głównie na dźwięku przestrzennym w filmach i treściach 5.1.
Budżet: rozsądny
I tak w ogóle bardzo wam dziękuje za zainteresowanie moim tematem.
Edit: da się jakoś zmniejszyć załączniki bo się temat bardzo rozjechał 

IMG20230602152953.jpgIMG20230602153002.jpg

Screenshot_2023-06-02-08-11-16-01_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

IMG20230602153803.jpg

IMG20230602153812.jpg

IMG20230602154319.jpg

Edytowano przez shimano11
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, shimano11 napisał:

Zależy mi głównie na dźwięku przestrzennym w filmach i treściach 5.1.
 

Jeżeli miałby być amplituner kina domowego to do wymiany jest całość, razem z głośnikami i przewodami głośnikowymi. Próba podłączenia tego razem pewnie spowoduje uszkodzenie sprzętu. W przypadku amplitunera potrzebowałbyś jedynie głośników w takiej licznie jaką masz obecnie, tj 5 głośników+1 głośnik basowy (subwoofer) i przewody do nich (te kupuje się osobno). Propozycje gotowych zestawów masz praktycznie w każdym salonie audio lub sieciach elektromarketów (w tych ostatnich wybór jest mały i to zwykle podstawowe modele). Od strony wygody użytkowania na pewno amplituner zaspokaja wszystkie potrzeby. Czy warto przeznaczyć znaczny budżet i wszystko zmieniać skoro z dźwięku jesteś zadowolony to już sam sobie odpowiedz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko: czemu mówisz że przewody głośnikowe do wymiany? W sufit mam obecnie puszczony taki przewód:

image.png.f93020500a27c332c2c4e61805a935f9.png

Na pewno będzie do wymiany? Przewód z 1 i 2 zdjęcia to jest przyczepiony na stałe do głośnika więc oczywista że będzie wymieniony... Tak z ciekawości czy jeżeli obciąłbym końcówki moich obecnych głośników to nie znajdę tam standardowego kabla 2 żyłowego co dałoby możliwość podłączenia do ampli? Ja lutownicy się nie boję btw.

Dodam tylko że jak już będę zmieniał to na 90% będzie to sprzęt używany. Także na samobójstwo materialne do salonu audio się nie wybieram 😜
Polecicie coś używanego w małych pieniądzach? Na co muszę zwrócić uwagę? Na serwisach sprzedażowych sprzętu jest tysiące w budżecie do 1000zł tylko dla mnie wszystkie wyglądają tak samo a różnica w wieku bywa z 10lat...
np coś takiego jest u mnie w mieście do kupienia:
https://allegrolokalnie.pl/oferta/pioneer-vsx830-pierwszy-wlasciciel-stan-bdb

Edytowano przez shimano11
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, shimano11 napisał:

Na pewno będzie do wymiany? Przewód z 1 i 2 zdjęcia to jest przyczepiony na stałe do głośnika więc oczywista że będzie wymieniony... Tak z ciekawości czy jeżeli obciąłbym końcówki moich obecnych głośników to nie znajdę tam standardowego kabla 2 żyłowego co dałoby możliwość podłączenia do ampli? Ja lutownicy się nie boję btw.
 

Nie zauważyłem dobrze jak wygląda przewód na zdjęciach. Jeżeli jest rzeczywiście miedziany o odpowiedniej średnicy to ok. Podłączenie przewodu do ampli i głośników nie wymaga  żadnych wtyczek - są zaciski. Jak chcesz wtyczki to standardem tutaj są bananowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...