Skocz do zawartości

Nowy wzmacniacz / amplituner stereo z cyfrowym wyjściem / HDMI do Polk Audio T50


Adrian Siwek

Recommended Posts

Dzień dobry wszystkim,

W związku z tym, że mój obecny wzmacniacz Pioneer A-449 zaczął po latach niedomagać (padł jeden kanał, gra ciszej), przyśpieszam decyzję o wymianie tego elementu audio której i tak chciałem dokonać. Przy okazji chciałbym nabyć coś nowszego, co będzie posiadało już wejście optyczne lub HDMI, jako że obecnie źródłem muzyki jest u mnie w 90% TV plus używam głośników też do filmów.

Jeśli chodzi o głośniki to są to Polk Audio T50 i ich wolałbym nie zmieniać (nie mam zbyt dużo miejsca na poprawne ustawienie większych kolumn). Potrzebuję natomiast jakiegoś wzmacniacza stereo lub popularnego ostatnimi czasy tworu tj amplitunera stereo. Myślałem o Marantz NR1200, jako że czytam całkiem przychylne opinie oraz duży plus za kompaktowe wymiary - zmieści mi się w półke rtv, z pozostałymi może być ciężko. Patrzyłem też na bezpośrednią konkurencję czyli Denon DRA-800H, Yamaha R-N803D i ONKYO TX-8390 chyba, że różnica będzie bardzo zauważalna na tych głośnikach i warto dopłacać nawet do Marantz PM7000N kub PM8006? (Niewykluczone, że w dalszej przyszłości zdecyduję się też na wymianę kolumn).

Słucham głównie muzyki instrumentalnej, akustycznej, jazz, niemniej chciałbym, żeby zestaw był w miarę uniwersalny i głośniki potrafiły zagrać też efekciarsko i zejść trochę np przy filmach. Lubię charaktetystykę raczej jasną, typ "V" (szczegółowość, korzystam nawet niekiedy też z loudness). Jeśli ma to znaczenie - miejsce odsłuchu to "salon" z aneksem kuchennym ~18m2 otwarty na korytarz.
Generalnie brzmienie w obecnej konfiguracji nawet mi odpowiadało, wydając 3-4k nie chciałbym na pewno, żeby było gorzej niż przy obecnym wzmacniaczu wartym 500zł. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Pytanie - czy wspomiany Marantz NR1200 będzie dobrym rozwiązaniem czy polecicie coś ciekawszego?
Z góry dziękuje za pomoc!

audio.jpg

Edytowano przez Adrian Siwek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Oczywiście możesz wydać 3 lub 4 tys na amplituner lub wzmacniacz z DACiem ale wiedz, że będzie to elektronika 4x droższa od Twoich kolumn. Chyba że rozważasz  w przyszłości ich wymianę. Dlatego nie spodziewaj się spektakularnych zmian w dźwięku. Poza tym tv to bardzo słabe źródło. Lepiej kupić uzywany dobry wzmacniacz + streamer wiim, taga lub inny octavio i będzie lepiej. Szukając lepszego brzmienia pomyślałbym jednak nad wymiana kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Tak, mam świadomość, że sprzęty które rozważam nie są dopasowane cenowo do moich głośników. Być może za jakiś czas je również zdecyduję się zmienić, dlatego chciałbym poczynić dość uniwersalny zakup, jeśli chodzi o wzmacniacz / amplituner, pozostawiający furtkę pod ewentualne przyszłe dobieranie głośników.

Tak jak pisałem - zakup podyktowany jest tym że obecny Pioneer odmówił posłuszeństwa, poza tym nie ma innych wejść niż RCA, gdzie TV nie ma RCA i ratuję się teraz połaczeniem wyjście słuchawkowe -> cinch.

Jeśli chodzi o źródło dźwięku to dla muzycznej "chwili" mam też gramofon, ale ze względów pragmatycznych takim codziennym źródłem będzie TV (używany teżdo filmów jak wspominałem). Poza tym przy wyborze wzmacniacza z funkcjami streamingowymi, będę mógł wykorzystać te funkcje. Z tym będę jeszcze myślał, na ten moment chciałbym skupić się i zamknąć temat wzmacniacza, którego potrzebuje na już :)

Edytowano przez Adrian Siwek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, liczyłem na jakieś sugestie także w niższym budżecie. Co do propozycji to o ile cenię sprzęty Cambridge i ich angieski charakter (mam pod innym adresem A500 pod Avance Omega) o tyle do uniwersalnego zastosowania w obecnym mieszkaniu gdzie źródłem będzie też TV / filmy czy spotify z szerokim przekrojem muzyki chciałbym mieć jakąkolwiek regulację tonów, a tego w CA brakuje - tu podoba mi się MR 780 który ma regulację w 3 obszarach.

Magnat MR 780 w sumie łapie się w ten sam pułap co Marantz NR1200 - potrafisz podpowiedzieć który wobec tego z tych dwóch byłby lepszym wyborem?

Oraz druga kwestia - tak jak wcześniej pisałem - nie chciałbym, żebym po wydaniu kilkakrotności wartości obecnego wzmacniacza był negatywnie zaskoczony, wobec tego dopytam - czy ten Pioneer A449 jest ogólnie jakimś mocnym zawodnikiem jeśli chodzi o audio? Wiem, że jest to mocny sprzęt mocowo, ale nic poza tym. Wiem że pytanie ciężkie, ale da się jakoś dźwiękowo porównać A449 vs NR1200 lub MR 780? Czy za wzrostem ceny mogę pewnie oczekiwać lepszego brzmienia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, różnica przy zmianie na pewno będzie. Pioneer, Marantz i Magnat to całkiem inaczej grające sprzęty. Oba na M są jednak wyższe klasą niż Pioneer. 

Magnat jest cieplejszy, łagodniejszy w górze, ma więcej dołu. Warto też spojrzeć na Tagę Harmony, np. HTA-1000B. Marantz jest jaśniejszy, bardziej otwarty w brzmieniu. Tu warto spojrzeć na wspomnianego Cambridge AXR100 z WiiM Mini, podobnie Yamahy. Fajnymi opcjami są też Rega Brio, Musical Fidelity M2si, Audiolab 6000A, czy Octavio Amp. 

W razie czego zapraszamy na odsłuchy, bo ciężko na ten moment powiedzieć, co będzie dla Ciebie lepsze :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Adrian Siwek napisał:

przekrojem muzyki chciałbym mieć jakąkolwiek regulację tonów, a tego w CA brakuje

No nie bo model AXR ma regulację.

Nie ma jej nowa seria CXA

https://manuals.cambridgeaudio.com/en/axr100d/operating-instructions

Proszę.

obraz.png.aa5d84c34977fd9a870fda3dbbe9311c.png

22 godziny temu, Adrian Siwek napisał:

Magnat MR 780 w sumie łapie się w ten sam pułap co Marantz NR1200 - potrafisz podpowiedzieć który wobec tego z tych dwóch byłby lepszym wyborem?

Magnat.

Marantz wygrywa jedynie tym że ma wbudowaną sieć. Nie najlepsz ale ma. ale dzwiekowo zdecydowanie Magnat.

Nie pamiętam tego Pioneera. No najlepiej było by go zestawić obok tych CA i Magnata wzmacniaczami żeby porównać.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...