Skocz do zawartości

Dsp w stereo. Ogólnie korekcja pomieszczenia itp.


Recommended Posts

13 minut temu, Butler napisał:

Tak. Jeden z przodu, drugi z tyłu. Dwa na froncie to porażka na samym wstępie.

Możesz rozwinąć ( różnice brzmienia między jednym a drugim ustawieniem )?

Mam tu na myśli sytuację, gdzie nie ma możliwości ustawienia suba z tyłu, ino dwa suby stoją z przodu.

Edytowano przez lysy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa suby na przedniej ścianie to pogłębienie istniejącej charakterystyki która z założenia nie może być wyrównana ze względu na mody pomieszczenia, a więc metraż i proporcje ścian. Można się ratować DSP,  ale to pudrowanie a nie rozwiązanie. Polecam kalkulatory akustyczne, łatwo określić nawet w teorii z czym walczymy. Dużo korzystniejszą opcją są dwa suby vis-à-vis lub jeszcze lepiej (wiekszy mozliwy SPL) w przeciwleglych rogach. Przy prawidłowej konfiguracji krzywa basu zdecydowanie się wyrównuje a węzły oraz strzałki nie są odczuwalne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Butler napisał:

Jeden z przodu, drugi z tyłu. Dwa na froncie to porażka na samym wstępie.

Może nie od razu porażka, tylko np. Lepiej/gorzej. 

Pamietaj ze idąc tą logiką, wszyscy ktorzy mają stereo z solidnymi niskotonowymi przetwornikami 8-12 w kolumnach, mogą czuć sie obrażeni po takim Twoim wpisie.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Może nie od razu porażka, tylko np. Lepiej/gorzej. 

Dla mnie osobiście to była porażka. Trinnov mocno korygował, modyfikowałem DSP w subach (SVS) i było jako tako, akceptowałem sytuację nie mając odniesienia.. Wystawienie drugiego suba na tył to niebo a ziemia, po prostu różnica była kolosalna. Nagle się okazało że bas jest wyborny. Później pomiarami to potwierdziłem.

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Pamietaj ze idąc tą logiką, wszyscy ktorzy mają stereo z solidnymi niskotonowymi przetwornikami 8-12 w kolumnach, mogą czuć sie obrażeni po takim Twoim wpisie.

No ale co mam napisać? Tu nie ma się co obrażać i absolutnie nie mam na celu kogoś urażać. Akustyka przy niskich częstotliwościach jest nie-u-bła-ga-na. Tu nie pomogą dizajnerskie ustroje akustyczne, no chyba że aktywne za grube pieniądze.

Więc drodzy państwo, albo akceptujemy stan jaki jest albo walczymy by było dobrze.

1. Nic nie robisz a masz "dobry" bas? Być może masz bardzo korzystny metraż, stosunek długości boków pokoju, siedzisz w optymalnym miejscu a charakterystyka kolumn pokrywa się z modami pomieszczenia. Zazdroszczę.

2. Nic nie robisz a wydaje Ci się że masz "dobry" bas? No to żyj szczęśliwy, czego ucho nie słyszy, temu serca nie żal (czy jakoś tak)

3. Masz "słaby" bas ale nie masz możliwości korygowanie ustawienia subów bądź ich dołożenia? Implementujesz DSP. Do pewnego stopnia to pomaga. Ale nie na dołki ponad 20dB, litości. Sprawdź kontronie UMIK i REV, to nie są czary.

4. Masz "słaby" bas ale dowolność w aranżacji wnętrza? Dajesz dwa suby w przeciwległe rogi pomieszczenia, albo vis a vis (w relacji prawo-lewo, lub przód-tył). Cztery suby w narożnikach to poziom ekspert, najlepsza opcja porównywalna z bdb systemami DBA

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Butler napisał:

Dla mnie osobiście to była porażka. Trinnov mocno korygował, modyfikowałem DSP w subach (SVS) i było jako tako, akceptowałem sytuację nie mając odniesienia.. Wystawienie drugiego suba na tył to niebo a ziemia, po prostu różnica była kolosalna. Nagle się okazało że bas jest wyborny. Później pomiarami to potwierdziłem.

No ale co mam napisać? Tu nie ma się co obrażać i absolutnie nie mam na celu kogoś urażać. Akustyka przy niskich częstotliwościach jest nie-u-bła-ga-na. Tu nie pomogą dizajnerskie ustroje akustyczne, no chyba że aktywne za grube pieniądze.

Więc drodzy państwo, albo akceptujemy stan jaki jest albo walczymy by było dobrze.

1. Nic nie robisz a masz "dobry" bas? Być może masz bardzo korzystny metraż, stosunek długości boków pokoju, siedzisz w optymalnym miejscu a charakterystyka kolumn pokrywa się z modami pomieszczenia. Zazdroszczę.

2. Nic nie robisz a wydaje Ci się że masz "dobry" bas? No to żyj szczęśliwy, czego ucho nie słyszy, temu serca nie żal (czy jakoś tak)

3. Masz "słaby" bas ale nie masz możliwości korygowanie ustawienia subów bądź ich dołożenia? Implementujesz DSP. Do pewnego stopnia to pomaga. Ale nie na dołki ponad 20dB, litości. Sprawdź kontronie UMIK i REV, to nie są czary.

4. Masz "słaby" bas ale dowolność w aranżacji wnętrza? Dajesz dwa suby w przeciwległe rogi pomieszczenia, albo vis a vis (w relacji prawo-lewo, lub przód-tył). Cztery suby w narożnikach to poziom ekspert, najlepsza opcja porównywalna z bdb systemami DBA

To co Pan mówi sprowadza się do jednego. Stereo to Stereo i dwie kolumny powinny wystarczyć i tak by bylo najlepiej. Wszystkie inne punkty to nic innego jak próby poradzenia sobie ze złą akustyką w marnym pomieszczeniu na poziomie sprzętowym czyli dokładanie subwooferów bądź programowym DSP. 

Można by rozwinąć podsumowanie w taki sposób, że trzeba mieć dobrą podstawę sprzętową w dobrym warunkach akustycznych a programowo poprawić minimalne niedoskonałości.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Wszystkie inne punkty to nic innego jak próby poradzenia sobie ze złą akustyką w marnym pomieszczeniu na poziomie sprzętowym czyli dokładanie subwooferów bądź programowym DSP. 

Zgadza się. A w kwestii uzupełnienia, jeśli kolumny frontowe mają zbyt słabą podstawę basową, to jeden sub powinien być progresem pod tym kątem. Mam nadzieje że to jest jasne, zdecydowanie większa jest grupa użytkowników 2.1, niż posiadaczy 2.1+x. Jednak dołożenie drugiego na linii frontowej jest moim zdaniem zasadniczo w 90% przypadkach błędem. Skutkuje wyższym SPL, ale nie eleminuje nierówności przebiegu pasma spowodowanego odpowiedzią pomieszczenia.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...