Skocz do zawartości

Subwoofer grający w każdym miejscu tak samo


dlugilong

Recommended Posts

Hej. Posiadam pomieszczenie odsłuchowe, w kształcie prostokąta i muszę siedzieć na samym środku. Niestety posiadając jeden subwoofer (KODA SW-1000) obojętnie gdzie go ustawię, głębia basu słyszalna jest tylko w rogach. 
Wiadomo tak działa akustyka pomieszczeń i nie da się z tym nic zrobić, czy może mam za słaby subwoofer?

Niedawno widziałem występ na ulicy, gdzie używany był BOSE F1, gdy szedłem chodnikiem to jeszcze bas był słyszalny 150 metrów dalej... ale było to otwarte powietrze i nie wiem czy czasem taki subwoofer nie ma jakiegoś innego rodzaju emisji dźwięku?

Może mi ktoś doradzić co zrobić, aby głębia basu była słyszalna dobrze w każdym miejscu?
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi subwoofer. Mody pomieszczenia tworzą Ci zapewne spory dołek w miejscu odsłuchu, możesz to sobie teoretycznie sprawdzić nawet jakie to konkretne Hz są w węźle. https://www.mega-acoustic.pl/obliczenia-akustyczne-z-wykorzystaniem-kalkulatora-mega-acoustic-instrukcja/

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno nie uda się zrobić tak żeby subwoofer grał w każdym miejscu tak samo, dałoby się nieco zbliżyć do tego ale to pewnie nie 2 a ze 4 subwoofery i bardzo silne DSP do tego

zakładam ze u Ciebie jest problemem to ze subwoofer po prostu nie gra i wszystko to wynika z akustyki wnętrza. Trzeba odpowiednio ustawić subwoofer, drugi na pewno pomoże, a do tego zrobić adaptację akustyczną

swoją droga zgodnie z Twoim rysunkiem ustawiłem subwoofer chyba najgorzej jak się da. Jeżeli ustawiłeś go idealnie w węźle fali stojącej i w dodatku też w nim siedzisz (na środku pokoju), to nic dziwnego, ustaw mocno pod ścianą np. w 1/3 długości pokoju i od razu będzie lepiej

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ustawię subwoofer w kątach to niestety mam dyskomfort "słyszenia" basu z prawej lub lewej strony, stąd ustawienie pod biurkiem w miejscu gdzie siedzę. Ustawiając go po drugiej stronie efekt jest taki sam jak w miejscu gdzie siedzę.

Dwa subwofery mogłyby rozwiązać problem "słyszenia" z jednej strony, ale pewnie i tak nie rozwiąże problemu, że tej głębii nie słychać.

Może zatem jakieś inne rozwiązanie? Np dobre głośniki z dobrym głębokim basem? Czy efekt będzie taki sam jak w przypadku woofera?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Dnia 31.07.2023 o 09:06, dlugilong napisał:

Jeśli ustawię subwoofer w kątach to niestety mam dyskomfort "słyszenia" basu z prawej lub lewej strony, stąd ustawienie pod biurkiem w miejscu gdzie siedzę. Ustawiając go po drugiej stronie efekt jest taki sam jak w miejscu gdzie siedzę.

A na ile masz odcięcie? Nie powinieneś slyszeć jego lokalizacji.

Dnia 31.07.2023 o 09:06, dlugilong napisał:

Dwa subwofery mogłyby rozwiązać problem "słyszenia" z jednej strony, ale pewnie i tak nie rozwiąże problemu, że tej głębii nie słychać.

Mylisz się. Drugi sub przy prawidlowym zestrojeniu znacząco poprawi przebieg charakterystyki. Istotne jest jednak wzajemne ich położenie, a więc przeciwlegle rogi lub relacja vis/a/vis. Jest duże prawdopodobieństwo że nawet bez DSP taki set zagra zadowalająco.

Dnia 31.07.2023 o 09:06, dlugilong napisał:

Może zatem jakieś inne rozwiązanie? Np dobre głośniki z dobrym głębokim basem?

Moim zdaniem nic to nie pomoże, aczkolwiek możesz próbować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...