Skocz do zawartości

Jak poprawić dźwięk w filmach?


Robczan

Recommended Posts

Cześć. Problem tkwi w bardzo dużej różnicy głośności dialogów i efektów co jest bardzo denerwujące, ciągle trzeba podgłaśniać i ściszać. Jest może jakieś rozwiązanie w postaci dsp czy coś takiego co lepiej radzi sobie z miksem dźwięku z filmów?

Filmy oglądam na Netflix, HBO, Disney. Stereo to SMSL A8 + Dynaudio Emit 20. TV połączony optykiem z A8.

Na samym TV też jest ten sam problem. TCL C70

Edytowano przez Robczan
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak problem jest przy samym telewizorze już to raczej szukałbym w ustawieniach audio telewizora. Jak nie znajdziesz to może rozważ reset do ustawień fabrycznych?

Jeśli masz możliwość pożyczyć od kogoś przystawkę "smart" (np. Mii BOX, Google Chromecast czy nVidia Shield) to sprawdziłbym jak one się zachowają. 

W każdym razie, ja w pierwszej kolejności szukałbym rozwiązania ustawień dźwięku w TV.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chmarski napisał:

Jak problem jest przy samym telewizorze już to raczej szukałbym w ustawieniach audio telewizora. Jak nie znajdziesz to może rozważ reset do ustawień fabrycznych?

Jeśli masz możliwość pożyczyć od kogoś przystawkę "smart" (np. Mii BOX, Google Chromecast czy nVidia Shield) to sprawdziłbym jak one się zachowają. 

W każdym razie, ja w pierwszej kolejności szukałbym rozwiązania ustawień dźwięku w TV.

Ale jak dźwięk leci po optyku to ustawienia dźwięku w TV nie działają, tzn. działają ale zmieniają tylko dźwięk w głośnikach TV, po optyku nic się nie zmienia.

Przy okazji TV to chłam jeśli chodzi o soft, np. po każdym uruchomieniu muszę przeklikać i wybrać tryb dźwięku bo mimo, że wybrany mam np. dźwięk użytkownika to w rzeczywistości jest to standard. Dopiero po kliknięciu na inny tryb i ponownym wybraniu trybu użytkownika zmienia się dźwięk na użytkownika😑

1 godzinę temu, SQ5LTL napisał:

Ja dodam, że mam zwykłego soundbara samsung przez eARC (HDMI) w nowiutkim tv samsung. I mam tak samo. Ogólnie klapa jak dla mnie, słabo to wszystko działa i tak samo 1x głosniej, 1x ciszej, a innym razem nie słychać dialogów, bo tło (odgłosy z filmu) je eliminuje.  Kiszka.

A zdawałoby się, że po to jest soundbar żeby takich sytuacji nie było. Chyba, że jakieś wysokiej klasy dają rady.

Edytowano przez Robczan
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ROBIXXXtak mam też takie opcje w ustawieniach dźwięku i z nich korzystam. Jest lepiej ale dalej jest problem i duże wahania głośności. Znam dźwięk z TV Sony i wiem, że to jest przepaść na korzyść Sony względem mojego aczkolwiek bardziej wolałbym się skupić na poprawie dźwięku ze stereo bo tam też problem występuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Robczan napisał:

@Piotr Sonido Nie tylko z polskim lektorem, tak samo dzieje się gdy oglądam z oryginalną ścieżką dźwiękową. W niektórych filmach jest ok, w innych trochę gorzej, a w jeszcze innych trzeba ciągle siedzieć z pilotem.

Jest opcja normalizacja głośności czy jakoś tak i wszystko jest albo sciszane albo zwiększamy poziom dźwięku, dzieje się to automatycznie poszukaj takiej opcji 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.08.2023 o 19:41, Robczan napisał:

@Piotr Sonido Nie tylko z polskim lektorem, tak samo dzieje się gdy oglądam z oryginalną ścieżką dźwiękową. W niektórych filmach jest ok, w innych trochę gorzej, a w jeszcze innych trzeba ciągle siedzieć z pilotem.

No to ja ten problem znam z Polską ścieżką. Z oryginalną w stereo było ok. W kinie także.

22 godziny temu, Robczan napisał:

@ROBIXXX Chyba prędzej spróbuję belkę bo zdaję mi się, że nie ma innych rozwiązań. KD odpada 

A może to akustyka. JAk słuchasz muzyki z innych źródeł to jest ok?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotr Sonido W polskich filmach jest gorzej to prawda. Z zagranicznymi jest różnie. Jak pisałem wyżej niektóre są względnie ok ale są takie gdzie trzeba ciągle siedzieć z pilotem. 

Akustyka nie jest u mnie rewelacyjna ale to nie w tym tkwi problem. Do muzyki używam Chromecast Audio i jestem zadowolony. 

Edytowano przez Robczan
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

To jest tragedia dialogów nie słychać (oryginalne... nie używam polskiego lektora) ale za to efekty specjalne roznoszą pokój... Liczyłem że to właśnie problem "downgradeu" wielokanałowej ścieżki np Atmos do archaicznych 2 kanałów..brak kanału centralnego...ale przeczytałem ze tu nawet sound bary nie pomoga :( jak to ustawić... ktos doszedł co moze być przyczyną?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam najmniejszych problemów z czytelnością dialogów, czy to z lektorem, czy oryginalną ścieżką dźwiękową. Sprawdzałem na TV Philipsa i Samsunga. Samsung po optyku jest wyraźnie cichszy, ale na czytelność dialogów vs efekty specjalne się to nie przekłada.

Może to kwestia charakterystyki sprzętu. jeśli gra z założenia V'ką to z dialogami faktycznie można się spodziewać problemów.

To taki mój domysł tylko, bo u mnie stereo w salonie z TV Philipsa daje mi więcej frajdy niż TV Samsunga z Polkiem Magnifi 2 i głośnikami surround w sypialni (tu też nie mam problemów z dialogami).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam. Mam ten sam problem w tv tcl 65c845. Korzystam z dekodera smart tv i głośników wewnętrznych. Najgorzej jest na tv puls, jak wjezdza akcja i muzyka to jest ze 2 razy głośniej. Niby jest opcja w ustawieniach tv autoglosnosc do oglądania w nocy, no i niby niweluje różnicę między kanałami, ale niestety mam też wrażenie, że zanikają wtedy niektóre dźwięki otoczenia, do tego jak wezmę tryb wycisz głos to owszem dialog jest wyraźniejszy, ale różnica miedzy otoczeniem się jeszcze bardziej nasila. Niestety na poprawki od TCL nie ma co liczyć, soft to jest dno, mało która opcja ustawień działa poprawnie, zwykle po włączeniu jakiejkolwiek opcji(ulepszaczy) dzieją się dziwne rzeczy np. miganie obrazu. Jedyne rozwiązanie jakie przychodzi mi do głowy to jakaś aplikacja pod androida do ustawień dźwięku. W moim przypadku jutro będę próbował coś takiego wgrać do dekodera z androidem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyną opcją ratunku w takim wypadku jest własnie tzw. Tryb nocny - on powoduje kompresje dynamiki. Tzn ścisza najgłośniejsze dźwięki, a podgłasza najcichsze... Taki loudneswar :) Jeśli to nie pomoże to chyba już nic.

A co do czytelności dialogów w stereo to już kwestia doboru kolumn i wzmacniacza. Niektóre kolumny czy wzmacniacze tak budują scenę że faworyzują wszystko w tle względem pierwszego planu przez co własnie występuję zjawisko zamglonych dialogów. Dla mnie typowym przykładem była gra na PS5 Spider Man, gdzie przemieszczając się pieszo po mieście słychać aż za bardzo dźwięk otoczenia- (samochody, przechodniów, wiatr itp) .. a nie słyszymy kroków naszej postaci - a dialogi jak za kocem :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...