Skocz do zawartości

Prostowanie pofalowanego ekranu


Parabol

Recommended Posts

Kiedyś kupiłem używany, rozwijany ręcznie ekran o przekątnej 2,5m. W zasadzie jest ok, ale jest niestety pofalowany. Jak coś przesuwa się w poziomie to widać. To była budżetowa opcja ale aktualnie nie chcę go na razie zmieniać zwłaszcza, że właśnie kończę remont, który między innymi pozwoli mi się przesiąść na 5(7).1.2 z 2.0. Chwilowo skupiam się na dźwięku. Obraz musi jeszcze poczekać. Natomiast ekran z racji remontu jest zdjęty i zastanawiam się czy możliwe jest jakieś amatorskie prostowanie? Być może ekran pofalował się bardziej przez to, że w poprzednim mieszkaniu sufit na długości ekranu miał pewnie z 3cm różnicy wysokości, więc wisiał on nieco krzywo. Jedyne co przyszło mi do głowy do rozłożenie go na podłodze i wyprasowanie zwłaszcza przy krawędziach. Myślicie, że to może pomóc?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Parabol napisał:

Kiedyś kupiłem używany, rozwijany ręcznie ekran o przekątnej 2,5m. W zasadzie jest ok, ale jest niestety pofalowany. Jak coś przesuwa się w poziomie to widać. To była budżetowa opcja ale aktualnie nie chcę go na razie zmieniać zwłaszcza, że właśnie kończę remont, który między innymi pozwoli mi się przesiąść na 5(7).1.2 z 2.0. Chwilowo skupiam się na dźwięku. Obraz musi jeszcze poczekać. Natomiast ekran z racji remontu jest zdjęty i zastanawiam się czy możliwe jest jakieś amatorskie prostowanie? Być może ekran pofalował się bardziej przez to, że w poprzednim mieszkaniu sufit na długości ekranu miał pewnie z 3cm różnicy wysokości, więc wisiał on nieco krzywo. Jedyne co przyszło mi do głowy do rozłożenie go na podłodze i wyprasowanie zwłaszcza przy krawędziach. Myślicie, że to może pomóc?

Wydaje mi się ,że to kiepski pomysł. Możesz uszkodzić żelazkiem powierzchnię projekcyjną.

Jeśli wisiał krzywo i był "krzywo"  zwijany ,to spróbuj go powiesić idealnie prosto i  rozwiń .Zostaw tak kilka dni  i poobserwj .W warunkach pokojowych  może się  ułoży .Możesz też spróbować te miejsce  podgrzać delikatnie suszarką do włosów ....ale trzeba uważać żeby nie przedobrzyć😉

.

Edytowano przez Gmow1977
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście prasowanie miało być robione przez jakiś materiał ale ryzyko zawsze jest. Niestety zabrakło czasu bo trafił się pomocnik do wieszania, więc ekran już wisi. Zostawię go rozłożonego na jakiś czas. Po powieszeniu podgrzałem go od tyłu opalarką ;). Najgorsze fałdy przy krawędziach bocznych od razu się mocno cofnęły. Ciekawe czy będzie to efekt długotrwały, bo jest znacznie lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Parabol napisał:

Oczywiście prasowanie miało być robione przez jakiś materiał ale ryzyko zawsze jest. Niestety zabrakło czasu bo trafił się pomocnik do wieszania, więc ekran już wisi. Zostawię go rozłożonego na jakiś czas. Po powieszeniu podgrzałem go od tyłu opalarką ;). Najgorsze fałdy przy krawędziach bocznych od razu się mocno cofnęły. Ciekawe czy będzie to efekt długotrwały, bo jest znacznie lepiej.

Cieszę się  razem z Tobą 👍Raczej te fałdy nie powinny wrócić...ale  gwarancji  nie dam. Wszystko zależy od rodzaju  folii ,jakości ekranu i jego  poprawneego montażu..Jeśli rolka , na którą jest nawinięty ekran, jest słabej jakości to może się wyginać  na długości i potem przy nawijaniu powstają fałdy...

Obciążenie dołu tak jak kolega @burz pisze też może pomóc.👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Parabol napisał:

Na to obciążenie dołu też wpadłem jakiś czas temu, więc może spróbuję chociaż pewnie sporo trzeba by tego obciążenia żeby cokolwiek to zmieniło. Na pewno dodatkowo ustabilizuje ekran nawet w kontekście ruchu powietrza czy delikatnego potrącenia.

Uważaj żeby ekran Ci się nie rozciągnął za bardzo bo może okazać się, że nie zmieści Ci się do kasety.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...