Skocz do zawartości

Uniwersalny zestaw hifi grający ze środka salonu


barszczu

Recommended Posts

Cześć,

w związku z wykańczaniem mieszkania przymierzam się do kupienia pierwszego zestawu wzmacniacz + kolumny. Niestety zestaw z założenia musi mieć wyjątkowo uniwersalny charakter, tj. musi dać radę zarówno w przypadku filmów, jak i zróżnicowanej muzyki (słucham zarówno elektroniki ze Spotify, jak i jazzu czy bluesa z vinyli). Czyli chcę zjeść ciastko i mieć ciastko 😞

Tak więc znalazłem kolumny Melodika BL40 MK3, które czytając testy wydają się idealnym rozwiązaniem do ww. zastosowań. Są sporo poniżej budżetu, co również jest ich dużą zaletą. Lubię dynamiczne granie, a w filmach nie oczekuję basu rozrywającego wnętrzności, więc raczej nie biorę pod uwagę dodatkowego suba (chociaż to się może zmienić)

Tylko czy to dobry wybór i czym najlepiej je napędzić? Potrzebuję na pewno wejść phono/DAC/opt, bo muszę podłączyć gramofon, streamer (chyba, że będzie wbudowany) i projektor przez światło. Wrażenie robi S.M.S.L. A8, ale chyba ciężko go gdzieś dorwać, zostały chyba tylko na Ali... 

Największym znakiem zapytania w mojej sytuacji jest jednak rozmieszczenie kolumn, ponieważ rezygnuję w mieszkaniu z typowej ściany telewizyjnej. Ekran projektora będzie wyjeżdżał z sufitu pośrodku salonu, a po jego bokach będą ustawione kolumny (tylko równo w linii, a nie tak jak na projekcie :)). Nie udało mi się znaleźć nigdzie takiego rozwiązania stąd pytanie - czy to ma w ogóle szansę dobrze zagrać w takiej konfiguracji? Melodiki mają bass reflex z przodu, co wydaje się ich dodatkową zaletą w tej konfiguracji. A może w ogóle nie warto się tym przejmować i obie konstrukcje zagrają dobrze w takim ustawieniu?

Realne wymiary salonu to ok. 40m2, ale obszar do nagłośnienia (okolice kanapy) to oczywiście znacznie mniej. 

Przechwytywanie.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, basrefleksem się zbytnio nie przejmuj 🙂 

Powiedz, proszę, jaki masz budżet na całość? Jakiego brzmienia poszukujesz?

Bardzo dobrą opcją moim zdaniem byłoby tu klasyczne połączenie Cambridge AXR100 z Heco Aurora 1000, podobnie KEF Q950Pylon Audio Sapphire 31, czy Monitor Audio Bronze 500. W kwestii wzmacniaczy warto też rozważyć Magnata MR 780, a może i nawet Audiolaba 7000A. To często wybierane opcje pod duże pomieszczenia, a także mające służyć jako wsparcie do TV, czy w tym wypadku projektora. Jako streamer na pewno przyda się po prostu WiiM Mini lub WiiM Pro, by mieć złącze koaksjalne. W naszym tekście omawiamy różnice miedzy nimi 🙂 

Wiem, że to ta sama odpowiedź, co na drugim forum, ale lubię zachować ciągłość tu i tu :) Sprawdzanie zacząłbym od KEFów oraz Pylonów z Audiolabem, a Monitor Audio może z Regą Elex MK4. Nieco naginając budżet możesz też spróbować Q Acoustic 5040

W razie czego zapraszam do nas - większość, jak nie wszystkie opcje powinny być u nas na miejscu, więc w miłych warunkach i z dobrą kawą będziesz mógł ich posłuchać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Czytałem o tym Magnacie, bardzo mi się podoba i pewnie będę szedł w tym kierunku jesli uda mi się odsłuchać i będzie OK. Mam tylko wątpliwość, że to amplituner, a ja z radia nie korzystam i nie potrzebuję tego modułu. Jeśli nie ma to negatywnego wpływu na brzmienie to nie ma sprawy :)

Streamer wydaje mi się rzeczą mniej istotną i możliwą do dołożenia na każdym etapie, zaproponowane WiiM wydają się OK, chociaż wcześniej myślałem o Taga Harmony.

A jeśli chodzi o kolumny to wciąż mam wątpliwości co do akustyki przy proponowanym ustawieniu (jedna stoi bez żadnej ściany z tyłu, a druga przy ścianie/szafie) oraz wciąż nie wiem czy zagada to lepiej (w domyśle: bardziej uniwersalnie czyli lepiej muzycznie i lepiej efektowo) niż wspomniane Melodiki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez odsłuchów się nie dowiesz :) BL40tki mają swoich fanów, a w razie czego mamy je w dobrej cenie w naszym outlecie

Radio zawsze trochę kosztuje, ale nie na tyle, by się tym (w mojej opinii) przejmować. Zapraszam też na nasz kanał YouTube, gdzie na bieżąco dodajemy nowe filmy i mogą one pomóc w wielu kwestiach, omawiamy tam również wiele sprzętów w różnych przedziałach cenowych. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...