Skocz do zawartości

Kolce, podkładki pod kolumny a bas i niskie.. Wpływ.


Marek333

Recommended Posts

Witam

Mam następujące  pytanie do fachowców od dźwięku.
Posiadając dość ciężkie kolumny po ok  37 kg  / Audiovecter QR7/  jaki efekt dźwiękowy uzyskamy ?

gdy kolumny stoją na twardej podłodze w salonie   - klepka drewniana,    gdy założymy do nich  kolce metalowe z podstawkami pod kolce ?


Czy bas się wzmocni czy będzie lepsza kontrola czy też osłabi czy zredukuje się czy wzmocni efekt  lekkiego dudnienia / odbić od twardej podłogi czy też nie? 
W którą stronę to pójdzie? Na pewno ktoś z Państwa ma doświadczenia w tej materii i empirycznie to sprawdzał.
Nie za bardzo mogę to sprawdzić sam bo po pierwsze  brak mi specjalnych podstawek pod kolce chroniące podłogę drewnianą .. a po drugie operacja ta nie jest  ani łatwa ani  bezpieczna dla podłogi - dźwiganie i celowanie kolcami w podkładki. Wydaje się to dość karkołomne i trudne.

Stąd moje pytanie - czego się spodziewać po założeniu kolców do ciężkich, dużych kolumn , np do Audiovectorów QR7 ?
Życzę miłego wieczoru. :) 
 


Przy okazji drugie, pokrewne bardzo pytanie:

Jaki wpływ może mieć podklejenie samej płaszczyzny  podstawy, tak ciężkich kolumn,  filcowymi podkładkami (np.do krzeseł) ok 1mm grubość ? 
Jak  taka separacja na miękko  wpływa na kontrolę i zmiany basu ?

 

 

Edytowano przez Marek333
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Marek333 changed the title to Kolce, podkładki pod kolumny a bas i niskie.. Wpływ.

Kolce i granit, bas szybki, krótki, równowaga tonalna przesunięta w górę.

Kolce i dywan, dociążenie dźwięku, więcej "mięcha" bardziej wypełniony dół. 

To tak z grubsza.

Dużo zależy od kolumn i akustyki pomieszczenia.

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Marku.

2 godziny temu, Marek333 napisał:

Na pewno ktoś z Państwa ma doświadczenia w tej materii i empirycznie to sprawdzał.

Parę lat temu i ja byłem ciekawy jak filce, kolce, szpilki, gumy, podstawki, gwoździe i inne elementy wpływają na brzmienie. Z tego co pamiętam, a mam już prawo, by trochę zapomnieć, to obserwacje moje były różniste. Tak średnio co miesiąc inne. Z perspektywy czasu, to na pewno mało przekonywujące. Zastanawia mnie także dlaczego brakowało mi konsekwencji, bo skoro te elementy przynosiły „zmiany”, które cieszyły/chyba😉, to dlaczego ta zmienność u mnie tak regularna była. 

Dzisiaj mija półtora roku od kiedy grają mi duże monitory/40kg. Jak widzisz na zdjęciu zastosowałem ot takie kółeczka. Paluszkiem popycham i monitory na standach dosuwam w pożądane miejsce, a po odsłuchu „przyklejam” do ściany. Pomiędzy monitory a standy dałem kulowe wibroizolatory. Ich koszt z kółeczkami to parę złotych za sztukę. Nie wiem jaki jest wpływ tych elementów, ale wiem jaki wpływ ma zastosowane tzw dsp na subbas i dolny bas. A do tego najważniejsze - miejsce odsłuchu. Te dwa czynniki na tzw pstryk mogę wyłączyć/dsp lub zmienić/sweet spot i natychmiast słyszę różnicę. 
 

Marku, czytam, że nabyłeś nowe  i ciężkie kolumny. Chciałbym Cię zachęcić do wypróbowania sylomerów. Zdaje się na amazon je sprzedają. To takie kolorowe walce/krążki. Kolor do masy kolumny dobierasz. Kosztują grosze a doświadczenie bezcenne.

Daj proszę znać jak zmiany w brzmieniu. 
Adam

98993FC8-4133-4B6E-B522-6F0411E99153.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, AudioTube napisał:

... Chciałbym Cię zachęcić do wypróbowania sylomerów. Zdaje się na amazon je sprzedają. To takie kolorowe walce/krążki. Kolor do masy kolumny dobierasz. Kosztują grosze a doświadczenie bezcenne.

Daj proszę znać jak zmiany w brzmieniu. 
Adam

Cześć Adam.
Bardzo Ci dziękuję z za niezwykle cenną wskazówkę

Od razu skorzystałem kupiłem na Amazonie te podkładki - wygląda to że może być  rewelacyjnie skuteczne!
Kupiłem od razu pod kolumny i pod streamer. I o ile tańsze od kolców średniej półki czy antywibrayjnych urządzonek wkręcanych...
Serdecznie pozdrawiam.
PS. Jak dojdą i podłożę je pod kolumny , to nie omieszkam dać tu znać.

Edytowano przez Marek333
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...