Skocz do zawartości

Upgrade systemu kolumny (+wzmacniacz) do pomieszczenia ok 50m2


Adam B

Recommended Posts

Cześć,

Po przeprowadzce do domu z mieszkania zostałem z: Yamaha RX-V457 (5.1 - początkowe próby z kinem domowym, których nie chcę kontynuować) + podłogówki Mission M33i

W mieszkaniu i salonie ca 20m2 jeszcze mi to nie przeszkadzało ale aktualnie w większym pomieszczeniu już nie daje rady.

Chciałbym dokonać ewolucyjnego upgrade'u sprzętu, jak się da to same kolumny, ale jak będzie za słabo to poszukam również wzmacniacza stereo (najlepiej ze streamerem, ale to nie jest wymóg konieczny).

Aktualnie salon 5x7m + otwarta kuchnia 5x3m co daje prostokąt 5x10m. Cześć telewizyjno-odsłuchowa jest wydzielona w jednym z końców salonu, kolumny + kanapa tworzą trójkąt równoramienny 3m. Są fotele, dywan, zasłony, ale też i otwarta klatka schodowa z boku salonu co pewnie psuje mocno akustykę.

Słuchałem już zestawu Yamaha rn-800a + B&W 603 S3 (przekracza budżet ale można poczekać na okazje black friday), jak dla mnie brzmiało fajnie, ale póki co nie porównałem tego z niczym innym. Będę chciał odsłuchać w najbliższym czasie również Triangle Borea BR09. Słucham raczej muzyki spokojnej, jazzu typu Diana Krall, Ray Charles, Metheny, Scofield, czasami stary dobry (prog)rock - Pink Floyd, Marillion, iitp.

Na same kolumny chciałbym przeznaczyć max 6k, a jakbym musiał jednak wymieniać również wzmacniacz to za całość max 10k. No ale za tyle chciałbym już poczuć różnicę względem aktualnego systemu (patrz wyżej), bo żona z domu pogoni 🙂

Moje pytania/dylematy - czy wymiana samych kolumn da oczekiwany efekt w salonie 50m2 + klatka? Jakie inne propozycje do odsłuchania byście mieli? Jestem z Białegostoku - siedziby rms.pl 🙂

 

pozdrawiam, Adam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety przy zastosowaniu nowych, lepszych kolumn Twój amplituner będzie wąskim gardłem systemu - tak pod względem mocy, ale przede wszystkim dużego ograniczenia jakości. Oczywiście możesz rozłożyć zakup na dwa etapy, ale docelowo cały system jest do zmiany.

Jeśli amplituner sieciowy Yamaha, to do niego poszukaj kolumn o charakterystyce bardziej ciepłej, miękkiej, dociążonej. B&W to dobre kolumny, ale kompletnie nie w tej konfiguracji. Moje propozycje do R-N800 to na pewno Pylon Audio Sapphire 25, Kef Q950, Dynaudio Emit 50 czy Dali Oberon 9. Natomiast jest także wiele bardzo ciekawych alternatyw dla amplitunerów Yamaha. Spójrz chociażby na Audiolab 6000A Play, Denon PMA-900HNE lub jeszcze lepsze rozwiązanie, czyli klasyczny wzmacniacz i zewnętrzny streamer np. Cambrdge Audio CXA61 (sprawdź u nas cenę w najbliższy piątek), Musical Fidelity M3si, Magnat MA900 i uzupełnij o streamer np. WiiM Pro Plus.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, jeśli tylko masz taką możliwość, zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania oraz oczywiście indywidualne wyceny dla forumowicza, szczególnie przy zakupie zestawu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem w międzyczasie sporo pozostałych wątków na tym forum i wydaje się, że wiem dużo więcej 🙂

Chyba zacznę od KEF Q950, sprawdzę czy faktycznie moja stara Yamaha się nie nadaje i wtedy uzupełnię system o Denona lub CXA61 (aktualnie faktycznie zacna cena) - tu trochę boję się braku regulacji tonów niskich i wysokich - ale to standard w tym sprzęcie.

Pytanie dodatkowe - co najlepiej będzie brzmiało w dość cichym graniu - takim do książki? 

 

pozdrawiam, Adam

Edytowano przez Adam B
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...