Skocz do zawartości

Kino domowe 7.1.4


v3r

Recommended Posts

Cześć,
Jestem w trakcie remontowania mieszkania w bloku i potrzebuje Waszej rady odnośnie ustawienia głośników w systemie 7.1.4 żeby to miało sens.

Sprzęt, który aktualnie posiadam:
Klipsch RP-8000F, RP-504C, RP-502s
Denon s960h(planuję wymianę na x3800h) + coś do napędzenia LR w przyszłości
Poprzednio miałem subwoofer Magnat RS12, ale teraz jestem w trakcie wyboru nowego do 2500zł(SVS SB-1000 lub KLIPSCH SPL-120). 

Rzut pomieszczenia oraz wizualizacja w załącznikach, głośnik przy oknie balkonowym będzie na standzie.

A teraz pytania.
1. Co myślicie o takim umiejscowieniu jak na wizualizacji? Czy system 7.1.4 będzie miał sens?
2. Jakie głośniki atmos warto kupić w niedużych pieniądzach? Celowałbym w coś poniżej 10cm głębokości, żeby mocno nie obniżać sufitu, który i tak jest dość niski ~255cm. 
3. Czy warto do zestawu dołożyć coś OnWall na tył? Np. Klipsch 140D/240D lub coś innego?

Salon.png

SalonW.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, v3r napisał:

Cześć,
Jestem w trakcie remontowania mieszkania w bloku i potrzebuje Waszej rady odnośnie ustawienia głośników w systemie 7.1.4 żeby to miało sens.

Sprzęt, który aktualnie posiadam:
Klipsch RP-8000F, RP-504C, RP-502s
Denon s960h(planuję wymianę na x3800h) + coś do napędzenia LR w przyszłości
Poprzednio miałem subwoofer Magnat RS12, ale teraz jestem w trakcie wyboru nowego do 2500zł(SVS SB-1000 lub KLIPSCH SPL-120). 

Rzut pomieszczenia oraz wizualizacja w załącznikach, głośnik przy oknie balkonowym będzie na standzie.

A teraz pytania.
1. Co myślicie o takim umiejscowieniu jak na wizualizacji? Czy system 7.1.4 będzie miał sens?
2. Jakie głośniki atmos warto kupić w niedużych pieniądzach? Celowałbym w coś poniżej 10cm głębokości, żeby mocno nie obniżać sufitu, który i tak jest dość niski ~255cm. 
3. Czy warto do zestawu dołożyć coś OnWall na tył? Np. Klipsch 140D/240D lub coś innego?

Salon.png

SalonW.png

Ja tam nie widzę 7 kanałów w dolnej warstwie.Widzę raczej tylko  5.1.4 i to na tych metrach ci stanowczo wystarczy....Ilość to nie zawsze jakość...Dobre 5.1.4 w konfiguracji jak pod Auro3d  z powodzeniem tam zbudujesz😁

A na tym w Denonie  i Atmos I DTS X działa 

Te boczne bym wywalił a tylne zostawił jako SL/SR

Edytowano przez Gmow1977
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz miejsce i budżet to zrób sobie okablowanie pod to 7.1.4.

Co do uwagi, żeby zrobić 5.1.4 i  surroundy umieścić tu gdzie zaplanowałeś tylne to one są za bardzo z tyłu moim zdaniem. Na tym rzucie 3d te 7 głośników wygląda na położenie bardziej zgodne z zaleceniami. Pytanie więc bardziej, czy ergonomia pomieszczenia na tym nie ucierpi, np czy nie będzie przeszkadzał ten jeden głośnik w przejściu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, przemeklbn napisał:

Na tym rzucie 3d te 7 głośników wygląda na położenie bardziej zgodne z zaleceniami

Tak, Przy 7.1 jak najbardziej....tylko ile tam ma od głośnika do głośnika ? 1m ?Moim zdaniem 7 .... za ciasno będzie. A przy 5.1 surraund nie są z boku tylko 120 ' za odsłuchem ...czyli też lekko  z tyłu.

Także by pasowały.

14 minut temu, przemeklbn napisał:

czy ergonomia pomieszczenia na tym nie ucierpi, np czy nie będzie przeszkadzał ten jeden głośnik w przejściu.

Pomieszczenie i tak jest zbyt małe na te kolumbryny.Choć to  tylko wizualizacja , Wszystko za bardzo upchane.Ja bym tam  widział jakieś on Walle...Luźniej się zrobi...i 5+Atmos to max...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Gmow1977 napisał:

A przy 5.1 surraund nie są z boku tylko 120 '

żeby być precyzyjnym 110 - 120°, według tego rysunku SBL i SBR są zdecydowanie za bardzo z tyłu żeby pracowały jako SL i SR. Trzeba by ewentualnie zostawić jak jest lub minimalnie do tyłu przesunąć SL i SR dla 5.x.4, dla 7.x.4 ustawienie jak najbardziej prawidłowe, tylko faktycznie jest tam dość ciasno i głośniki stosunkowo blisko słuchacza(y) i lepsze byłoby coś naściennego. Ale jak kolega @v3r chce i nie będzie mu to przeszkadzać (szczególnie ten SBR w przejściu) - dlaczego nie. Jeżeli będzie dużo korzystał z Atmos-a to nawet lepiej gdy ma więcej "kanałów".

P.S. z czystej ciekawości jaka tam jest powierzchnia pomijając aneks kuchenny?  RP8000F chyba wyglądają jak monstrum 😉 pomijając co się dzieje gdy się rozbujają 💪

EDIT: teraz się przyjrzałem aneks + pokój to 20m² - faktycznie ciasno "na oko" ~12m²? no to na 7.x.4 może faktycznie być "za gęsto". Przewody można przygotować w razie czego zrobisz te 7 w dolnej warstwie, głośniki możesz dołożyć w każdej chwili jak zechcesz, a zacząć od 5 i to może eksperymentalnie czy z boku czy bardziej z tyłu - jak będą przewody to nie problem.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, tomek72 napisał:

Trzeba by ewentualnie zostawić jak jest lub minimalnie do tyłu przesunąć SL i SR dla 5.x.4,

No ale wówczas mu ten  surround na środku drzwi wyjdzie...Już lepiej odsunąć kanapę te pół metra do tyłu ...na czas seansów....Ja i tak bym  je tam zostawił gdzie zaplanował i nic nie przesuwał. Oczywiście jako 5.x.4 .

Miałem w swojej  salce w konfiguracji 7.1.4 dokładnie po bokach sofy i ...nijak się to miało do tego co się działo na ekranie. 

Przykład: Księga Ocalenia .Scena z Karabinem maszynowym.Polecam do testowania.

Kamera zatacza krąg  i dźwięk karabinu  również po całym pomieszczeniu ,by skończyć w  prawym surraundzie . Po chwili kamera znów rusza i dźwięk razem z nią wędruje na ekran .Kiedy S/L S/R miałem 90 ' po bokach ,efekt był jakiś nienaturalny.Karabin był za blisko  w stosunku oglądający a bohater na ekranie i ten ruch był nienaturalny .Przesunąłem je tak 70cm za kanapę i teraz wszystko spójnie pasuje ze sobą. 

Inne filmy również .Wszystko co przelatuje bokiem kończy ZA plecami a nie z boku.Brzmi to o wiele lepiej.

Ale to moje subiektywne odczucia.

Polecam potestować😉

 

 

Edytowano przez Gmow1977
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Jako alternatywę rozważałem 5.1.4, wtedy chciałbym jeden głośnik 502s postawić za oknem balkonowym, a drugi musiałby być niesymetrycznie na końcu tej ścianki(ewentualnie delikatnie wychodzić w stronę korytarza). Co sądzicie o takim ustawieniu? Po waszych postach zaczynam wątpić w sens 7.1.4 na tak małej powierzchni.

Znalazłem również ciekawe niskie głośniki sufitowe: Klipsch SLM-3400-C, miał ktoś może z nimi do czynienia lub z wersją 5400? Warto iść w to rozwiązanie czy może lepiej zdecydować się na np. Klipsch CS-16C II?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Gmow1977 napisał:

Inne filmy również .Wszystko co przelatuje bokiem kończy ZA plecami a nie z boku.Brzmi to o wiele lepiej.

Dobrze rozumiem, dźwięk wygaszał się kanałach surround zamiast surround back? Przy materiale źródłowym 7 kanałowym?

Ja osobiście lubię mieć surroundy prostopadle do ucha, a tylne faktycznie z tyłu. Nawet jeżeli źródło nie rozróżnia tych kanałów.

 

7 godzin temu, v3r napisał:

Dzięki za odpowiedzi.

Jako alternatywę rozważałem 5.1.4, wtedy chciałbym jeden głośnik 502s postawić za oknem balkonowym, a drugi musiałby być niesymetrycznie na końcu tej ścianki(ewentualnie delikatnie wychodzić w stronę korytarza). Co sądzicie o takim ustawieniu? Po waszych postach zaczynam wątpić w sens 7.1.4 na tak małej powierzchni.

 

Rzeczywiście, pomieszczenie nie jest za duże - wcześniej tylko zerknąłem na rozmieszczenia na załączonych schematach, a tu nie wyglądało to źle.  Nie mam doświadczeń z kinem w takich metrażach. Słuchaj to jest zabawa, jak czegoś nie spróbujesz to się nie dowiesz czy ma sens 🙂 Przewody możesz pociągnąć, najwyżej z nich użytku nie zrobisz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...