Skocz do zawartości

Kino domowe - starter pack (15-20k)


ostiio

Recommended Posts

Napisano (edytowany)
Dnia 9.12.2023 o 03:29, ostiio napisał:

Ok dzięki wszystkim, zamowilem już MAB 500 X2, DENON X3800H, I Klipsch rp 1200. Zdam relacje jak już będzie wszystko ustawione, pozdro :)

Ok mam już wszystko, w weekend będę testował na większych poziomach głośności. Pierwsze wrażenia to z nastawu 40-60~ (poniżej 40 to nie ma dźwięku prawie).

Ogólnie jestem trochę zawiedziony. Niby wszystko jest ale jak oglądam tv czy jakiś film na YT to mam wrażenie że głośniki do kompa za 300zl lepiej grają. 

Subwoofer wyłączam bo dudni zamiast robić taki ciepły dźwięk dialogu, wzbogacać go.

Ustawień jest od groma, tysiące trybów ani jeden nie da rady normalnie zagrać. Używam dolby surround do tv i stereo do muzyki.

Mam wrażenie jakby środka w ogóle nie było, tylko wysokie i dudniący bas. Nie akceptuje pierdolenia że to akustyka, nonsens, może żebym miał audiofilskie ucho to bym tak mógł powiedzieć ale mówię głośniki 2.1 za 300ziko lepiej mi grają. 

W filmach jest git bo źródło jest git, ale nie jakoś mega, znowu na niskich poziomach głośności jest bieda. W muzyce to tylko i wyłącznie stereo jakoś gra, ale i tak nie ma szału. Po prostu dźwięk na niskich poziomach głośności jest płytki. To samo w soundbarze JBL 9.1 miałem, najlepszy dźwięk mam z Hi-Cube od tracera co jest kuriozalne.

Próbowałem odcinać na 80, 100, 120hz robić LPT + Main etc. I kupa, sub dudni to rozumiem, akustyka, może  za duży, zaakceptuję ale jak włączam same kolumny powinny dać radę z dzień dobry TVN a czasami nic nie słychać... Już nie wiem, chyba wszystko zwrócę... 

Nie może być tak że takim sprzętem mogę tylko na pełną pizde słuchać.

Jakieś rady? 

Ps. Dokupiłem jeszcze c150, i całe szczęście bo bez niego bym wogole nic nie słyszał.

Edytowano przez ostiio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok część salonu "filmowa" ma jakieś 10m2 ,Sub stoi sobie za prawa kolumna, nie mam możliwości dać go inaczej (wcześniej stał przed lewa i to samo było). 

Ustawienia próbowałem różne, tak że nie powiem tutaj co jest, aktualnie mam:

Sub: crossover na subie LFE, gain 3.5, odcięty na ampli do 120hz

Fronty: pełny zakres

Center: odcięty 80hz

Odległość lekko skorygowane po kalibracji.

Ogólnie moim zdaniem samo stereo powinno dawać mi fajne basowe brzmienie na niskich poziomach głośności, teoretycznie powinny schodzić do 30hz te MAB 500.

Dziewięć nabiera koloru jak dam głośno. Może wina ampli?

PXL_20240112_143425843.jpg

PXL_20240112_143450448.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z niskimi tonami jest tak że musisz poszukać miejsca dla subwoofera. Kup bezprzewodowy adapter i kombinuj. Drugi problem który masz to kanapa pod samą ścianą. Jest szansa, że odwrócenie tego układu by pomogło. Poza tym powierzchniowo/lokalowo to kupowanie tam Bronze 500 nie było najlepszym pomysłem... BTW jak chcesz w tym układzie zrobić resztę kina?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko tymczasowa lokalizacja. W weekend zrobie porządną kalibrację w nocy w ciszy i wyproboje na głośniejszych nastawach i dam znac, może tylko mam źle odczucia. 

A ogólnie polecacie samemu korekcję zrobić czy lepiej Audasaay? Sam cos zmieniałem i wydaje mi się że bardziej mi moje nastawy odpowiadają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, ostiio napisał:

To tylko tymczasowa lokalizacja.

To ustaw to w docelowym miejscu i dopiero wtedy podziel się uczuciami. 

28 minut temu, ostiio napisał:

A ogólnie polecacie samemu korekcję zrobić czy lepiej Audasaay?

Co chcesz sam skorygować? Wiesz co robią nowoczesne systemy kalibracji? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ostiio napisał:

Nie akceptuje pierdolenia że to akustyka, nonsens, może żebym miał audiofilskie ucho to bym tak mógł powiedzieć ale mówię głośniki 2.1 za 300ziko lepiej mi grają. 

Patrząc jak to jest ustawione - niestety ale w tym wypadku "kloce" MA500 mogą robić takie wrażenie akustyczne.  Ale do rzeczy - włącz sobie ten TVN czy inne wiadomości i włącz w amplitunerze tryb Direct - może zagra o niebo lepiej. Piszesz że po dołożeniu centralnego jest lepiej - z pewnością, bo w odległości ok 1,5m z tak dużymi frontami skierowanymi nie w miejsce odsłuchu tylko "na wprost" znalazłeś się w pewnej "dziurze" akustycznej.

A skoro nie akceptujesz "pierd.... " to trzeba było nie kupować w ciemno, tylko jechać do sklepu i odsłuchać sprzęt przed zakupem. Przepraszam, że nie doradziłem, ale koledzy starali się, a Ty teraz brzmisz jakbyś miał pretensje do całego świata. Każdy ma inny słuch i inne preferencje więc trudne jest doradzanie tzw. "pewniaków", aczkolwiek MA Bronze z Denonem to w wielu opiniach bardzo dobre połączenie. Podstawowa zasada to odsłuch, jak samochód kupujesz też nie robisz jazdy próbnej?

Podsumowując - ten zestaw na pewno zagra całkiem dobrze, ale potrzebuje prawidłowego ustawienia i minimum świadomości użytkownika w zakresie akustyki i działania systemów stereo i surround (nieważne czy Dolby czy DTS). Odtwarzając na 2 głośnikach surround to raczej dobrze nie będzie. Polecam przeczytanie instrukcji amplitunera, dostępnych konfiguracji i odpowiednio trybów odsłuchu.

16 minut temu, PanKlor napisał:
45 minut temu, ostiio napisał:

A ogólnie polecacie samemu korekcję zrobić czy lepiej Audasaay?

Co chcesz sam skorygować? Wiesz co robią nowoczesne systemy kalibracji? 

@ostiio powyższe ewidentnie wskazuje, że do instrukcji nie zajrzałeś, a powiem Ci że jest co czytać, tym bardziej że Twoja wiedza w tym temacie jest skromna delikatnie mówiąc.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, PanKlor napisał:

To ustaw to w docelowym miejscu i dopiero wtedy podziel się uczuciami. 

Co chcesz sam skorygować? Wiesz co robią nowoczesne systemy kalibracji? 

Jest to miejsce docelowe tymczasowe, na 2 lata max. 

To samemu nie korygować, zrozumiałem aluzje, chodzi mi o to że jak wyłączę Audasaay i sam sobie equalizerem środek podbije to lepiej to brzmi, tak że nie wiem co się tam odwala. Mówię głośniki za 300 Ziko bez kalibracji i zbędnych grają barwniej.

 

Dam znać po ponownej kalibracji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, ostiio napisał:

Jest to miejsce docelowe tymczasowe, na 2 lata max. 

 

  Takie ustawienie tolerowałbym przez 2 tygodnie małego remontu... Jak masz możliwość to ustaw te głośniki pod ścianą a kanapę na środku pokoju. 

 

11 minut temu, ostiio napisał:

To samemu nie korygować, zrozumiałem aluzje

No nie zrozumiałeś... po prostu możliwości ręcznej modyfikacji nijak się mają do tego co robi poprawnie przeprowadzona kalibracja. Jeżeli natomiast potrafisz dobrze skalibrowaćsystem to potem nikt Ci nie broni modyfikować manualnie jego brzmienia. Ważne, żeby na początku zadbać o poprawne ustawienie, podłączenie i przyłożyć się do kalibracji. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestańcie mnie atakować, gdzie powiedziałem że mam pretensje do kogokolwiek xD mówię jakie mam odczucie, wiem że to może dobrze zagrać i kwestia nastawów. Instrukcje przeczytałem jeszcze przed zakupem ale nie mam zamiaru doktoryzować się w temacie bo to nie o to chodzi. Od tego są ludzie, którzy wiedzą więcej. Ja wiem co słyszę i tyle. 

Jednym pomocny komentarz to z ta dziura akustyczna.

Kolumny są po 2.5m od słuchacza a nie 1.5m.

Dobra elo bo widzę że tutaj nikt mi nie pomoże, jak ustawie sam jak ma być to dam znać co było problemem.

Ogólnie przepraszam wszystkich, mój ton nie miał na celu nikogo obrażać tylko narzucić żartobliwą narrację. Słucham każdych rad.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, ostiio napisał:

mówię jakie mam odczucie, wiem że to może dobrze zagrać i kwestia nastawów.

3 godziny temu, ostiio napisał:

Nie akceptuje pierdolenia że to akustyka, nonsens,

Zdecyduj się jednak. I nikt Cię nie atakuje. 

 

9 minut temu, ostiio napisał:

Dobra elo bo widzę że tutaj nikt mi nie pomoże, jak ustawie sam jak ma być to dam znać co było problemem.

 

Dostałeś kilka dobrych rad... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update: jest tak, efekt głośników za 300 ziko uzyskuje dopiero jak odetne centralny na 120hz. Wtedy fajnie na niskich głośności sub przejmuje ciepły głos np. lektora. Niestety sub jest za mocny żeby grać cicho i jak jest słyszalny to już łupi (tylko teoria) Moja wina, może trzeba było brać centralny 2.5 drożny. KEF Q650 jak chciałem fajny basowy środek bez suba albo mniejszy sub? To nic w filmach jak lecą samoloty to podłoga grzmi o to chodzi.

Z ta akustyka to macie racje, to dlatego nie słyszę środka 500, dlatego soundbar też nie dawał rady, a jak dam głośno to mi to się odbija i jakoś te dziurki dopełnia. Nie wiem nie widzę fal dźwiękowych ale strzelam.

Jutro jeszcze raz zrobie kalibrację w wieczorkiem w ciszy to dam znać.

Obejrzałem to wczoraj, ma gość racje nie? 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, ostiio napisał:

Update: jest tak, efekt głośników za 300 ziko uzyskuje dopiero jak odetne centralny na 120hz. Wtedy fajnie na niskich głośności sub przejmuje ciepły głos np. lektora.

To nie jest tak, głos/mowa ludzka są w wyższych częstotliwościach. Subwoofer pracuje poniżej 120Hz, a w tym zakresie mowy ludzkiej praktycznie nie ma. Jeżeli odcięcie na 120Hz centralnego poprawia jakość / słyszalność mowy ludzkiej to dlatego że nie pracuje on w niskich częstotliwościach. Masz MA Bronze 500 - one mają na tyle niski bas że w stereo niepotrzebny jest subwoofer - jeżeli ustawisz je na pełne pasmo. Moim zdaniem efekt jaki masz tzn. że wszystko jest podbarwione basem wynika z akustyki pomieszczenia i rozmieszczenia sprzętu. Głośniki "za 300 ziko" o których ciągle piszesz nie miały takiej efektywności w całym pasmie jak obecne, nie potrafiły odtworzyć niskiego zakresu na tym samym poziomie co średni, były małe więc nie potrzebowały odpowiednio dużej przestrzeni żeby się nie "dusiły" - co teraz dzieje się z MA 500. Moja rada, odłącz na razie subwoofer, odłącz centralny, włącz sobie łagodną muzykę z dużą ilością wokalu, ustaw w amplitunerze tryb Direct (omija wszystkie ustawienia i korekty amplitunera) i "pojeźdź" kolumnami, skręć je w stronę słuchacza, odsuń, przysuń i zobaczysz. Jak znajdziesz najlepsze ustawienie podłącz subwoofer, podłącz centralny i zrób kalibrację. Moim zdaniem masz duży problem z modami własnymi pomieszczenia w obecnym ustawieniu. Kolumny stoją mniej więcej w połowie pokoju, więc zarówno do przodu jak i do tyłu mogą wzbudzać (wzmacniać) niepożądane te same częstotliwości, w efekcie te wzbudzone skutecznie "zasłaniają" resztę pasma, dlatego mówiąc krótko "dudni". MA 500 to są spore "paczki" więc potrzebują trochę przestrzeni i swobody żeby zagrać.

I nie obrażaj się, że trochę na Ciebie naskoczyłem, ale odniosłeś się bardzo wulgarnie w stosunku do kolegów którzy chcieli Ci pomóc i wyglądało to jakbyś miał pretensje że źle Ci podpowiedzieli. Ale zostawmy to, bo to nie jest przedmiotem dyskusji.

14 godzin temu, AutoPirat napisał:

Łączę się w bólu. Mam pokój prawie 40m2 i nie siedzę 1,5m od głośnika i polecany "super" amplituner Arcam AVR5 daje dupy!  ...bo podobno nie umiem się nim obsłużyć.

Skoro Twoje głośniki za 300zł lepiej grają, to... no comment!

każde pomieszczenie wymaga pewnego przygotowania akustycznego, 40m² to spory salon, pytanie na ile jest wypełniony i w jakim sensie Arcam AVR5 "daje dupy". Są pomieszczenia które bez adaptacji / przygotowania po prostu "nie grają" - tak wbrew pozorom pomieszczenie to 70% sukcesu, bo jak ono będzie do du.. to nawet najlepszy i najdroższy sprzęt nie zagra. Poniżej porównanie dwóch amplitunerów (stereo i kina) w pomieszczeniu zaadaptowanym i bez adaptacji, a także test w tym samym pomieszczeniu (które i tak nie było złe) na tym samym sprzęcie po dodaniu paneli pochłaniających. Oczywiście jakość dźwięku nie powala, nagrane telefonem, ale słychać różnice (najlepiej odsłuchać w słuchawkach).

 

 

Dlatego uważam, że zanim zaczniemy krytykować sprzęt (bądź co bądź dobrej jakości) to należy zastanowić się gdzie go słuchamy. Oczywiście pomijam ewentualne kwestie gustu bo nie każdemu musi podobać się dźwięk amplitunera X względem amplitunera Y - to już są osobiste preferencje dlatego ważny przed zakupem jest odsłuch.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, ostiio napisał:

Update: jest tak, efekt głośników za 300 ziko uzyskuje dopiero jak odetne centralny na 120hz. Wtedy fajnie na niskich głośności sub przejmuje ciepły głos np. lektora. Niestety sub jest za mocny żeby grać cicho i jak jest słyszalny to już łupi (tylko teoria) Moja wina, może trzeba było brać centralny 2.5 drożny. KEF Q650 jak chciałem fajny basowy środek bez suba albo mniejszy sub? To nic w filmach jak lecą samoloty to podłoga grzmi o to chodzi.

Z ta akustyka to macie racje, to dlatego nie słyszę środka 500, dlatego soundbar też nie dawał rady, a jak dam głośno to mi to się odbija i jakoś te dziurki dopełnia. Nie wiem nie widzę fal dźwiękowych ale strzelam.

Jutro jeszcze raz zrobie kalibrację w wieczorkiem w ciszy to dam znać.

Obejrzałem to wczoraj, ma gość racje nie? 

 

 

Ja też tobie radzę....

Odwróć ten układ o 180 ". TO JEDYNA i prawdopodobnie najlepsza rada.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Update:

Ponowna kalibracja zrobiła porządek z basem z subwoofera.

Ale powiem tak, główny problem jaki mam nie leży w akustyce. Problemy z akustyka zaczynają się na największych poziomach głośności (70+), tego nie przeskocze bez zmiany układu.

Główny problem jest taki że jestem przyzwyczajony do konsumenckiego brzmienia, głośniki za 300ziko dodają basu wszędzie, nawet tam gdzie go nie powinno być, tak że jak oglądam TV to jest fajnie ciepło nawet jak mówi Dorota Wellman. Tutaj natomiast bass pojawia się tylko tam gdzie on faktycznie jest.

Jak sobie odpaliłem parę testów głosu to rzeczywiście tę męskie i grube były nasiąknięte basowym charakterem a te bardziej wysokie były go pozbawione, jest to prawnego rodzaju truizm, aczkolwiek w głośnikach za 300 ziko subwoofer chodził nawet przy wysokich tonach xD

Zamknijmy wątek z problemami.

To teraz dodaje układ docelowego pomieszczenia gdzie będą stać głośniki, będzie jeszcze 2/4 atmosy i 2 surroundy.

Jestem na etapie projektu tak że mogę jeszcze wprowadzać zmiany. Co myślicie?

 

Screenshot_20240113-094642.png

Edytowano przez ostiio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...