Skocz do zawartości

Streaming Disney+/Netflix/HBO Max Dolby Digital Plus vs Blu-ray 1080p/4k w kinie 5.1


Carmion

Recommended Posts

9 minut temu, Butler napisał:

BRAVIA CORE od Sony daje jakość obrazu praktycznie jak BluRay. Dźwięk ma oparty na DTS IMAX też niczego sobie. A ogólnie jakość streamu na naszym rynku też jest różna, fajnie podbija wrażenia Dolby Vision i HDR10+. Poza tym ciężko mi odróżnić film 4K z bitrate ~20Mbps (jak mają popularne serwisy) od REMUX z BluRay powiedzmy 80Mbps. Zaznaczę że mowa o dobrze zremasterowanych pozycjach na łączu które nie degraduje jakości.

Dużo bardziej przeszkadza mi zaszumienie, widoczne artefakty i błędnie oddane kolory. Nawet jak film UHD z dużym bitrate sie taki trafi to ciężko oglądać.

Temat się tyczy głównie jakości dźwięku. Byłem ciekaw czy przy zwykłym 5.1 ma znacznie jaki kodek dźwięku gra.

Już się przekonałem że pod względem obrazu blu-ray 1080p jest wystarczające. Nawet wypada lepiej od streaming Disney/HBO. Znajduję się dość daleko od TV. Może gdybym miał te 75cali + to różnica byłaby większa. Chociaż dla mnie pod względem obrazu streaming radzi sobie wystarczająco dobrze. 

Głównie się tyczy do jakości dźwięku. Dla mnie dźwięk od obrazu jest znacznie ważniejszy.

Posiadam Harrego Pottera 4k uhd w DTS -HD. Ale dźwiękowo w porównaniu do dubbingu w dd to jest przepaść. No i pierwsze części pomimo bardzo dobrej jakości to się różnią pod względem obrazu bo mają już swoje lata. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Carmion napisał:

Posiadam Harrego Pottera 4k uhd w DTS -HD

Saga Harrego Pottera w płytach UHD ma DTS-HD Master Audio z DTX-X, więc tu masz naprawdę dobry dźwięk. Dźwięk ze streamów jest podobnej jakości jak druga ścieżka na płytach, czyli AC3 (DD) albo EAC3 (DD+). To są te same źródła, ten sam bitrate (480-640kbps), absolutnie nie wyróżniał bym tu że któryś jest lepszy. Jak streamy dają Atmosa w EAC3 jest trochę lepiej bo jednak ten dźwięk obiektowy uruchamia górną warstwę i cały system pracuje. Zaś TrueHD wraz z DTS-HD MA z płyt ma kilkukrotnie większy bitrate no i to oczywiste że jest wyższej jakości. Ale tak ja napisałem wcześniej, tu musi być sprzęt który ogarnie ten przeskok. Dla poczciwego Kowalskiego EAC3 ze streamu będzie wystarczające.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Różnica pomiedzy streamingiem a BD ze ścieżką HD jest olbrzymia.

Co się da, w czym jest chodź cień akcji trzeba oglądnąć w HD! :)

 

Też mam takie doświadczenia.

Np. Blade Runner 2049 odpalony z Netflixa apka TV Samsung, czyli ARC do Ampli (Dolby Digital EX)  i 7.2  Klipsch RP ,  a po kilku minutach to samo ale z jakiegoś remuxa ok 30GB na Himedia Q10 z bezstratnym audio i totalny opad szczeny.  Trudno nawet to porównać, dwa razy lepiej to mało powiedziane

Edytowano przez Arek_Gd
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Arek_Gd napisał:

Też mam takie doświadczenia.

Np. Blade Runner 2049 odpalony z Netflixa apka TV Samsung, czyli ARC do Ampli (Dolby Digital EX)  i 7.2  Klipsch RP ,  a po kilku minutach to samo ale z jakiegoś remuxa ok 30GB na Himedia Q10 z bezstratnym audio i totalny opad szczeny.  Trudno nawet to porównać, dwa razy lepiej to mało powiedziane

Mam canal Plus box. Niestety nie daję rady. Przy gęstych formatach są ściny na VLC. Ale pomyśle nad jakimś boxem. Bo ogólnie wszystko odtwarza co się chcę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Arek_Gd napisał:

Nie wiem jak nowe odtwarzacze C+, ja mam stary turborekorder i tam jakość dźwięku to przepaść w drugą stronę, na netfix jest 2x lepiej

Ja zostaję przy samym TV + USB. Ogólnie wczytuję mi wszystko HDR 10+, Dolby Vision. A pod względem audio to wszystko oprócz TrueHD. 

Będę momentami oglądać momentami w 1080p remux. A audio i tak będzie w DTS-HD.

Patrzę że czasami w 4k UHD też jest dostępny DTS-HD. Więc tragedii nie będzie. Nie wszystko jest w 4k UHD w Truehd. 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.12.2023 o 09:51, Carmion napisał:

Właśnie dziwne jest to że dla blu-ray 1080p jest wydanie w DTS.  A w 2160p już tylko TrueHD. Gdzie TV nie ogarnia tego formatu. 

Ta druga wersja pewnie jest remaster.

 

Dnia 8.12.2023 o 19:00, Arek_Gd napisał:

Też mam takie doświadczenia.

Np. Blade Runner 2049 odpalony z Netflixa apka TV Samsung, czyli ARC do Ampli (Dolby Digital EX)  i 7.2  Klipsch RP ,  a po kilku minutach to samo ale z jakiegoś remuxa ok 30GB na Himedia Q10 z bezstratnym audio i totalny opad szczeny.  Trudno nawet to porównać, dwa razy lepiej to mało powiedziane

Matrix, stary a jaka olbrzymia różnica. Oraz saga władcy pierścieni. Zupełnie inna dynamika.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem przez weekend transofmers w blu-ray 1080p DTS -HD. To byłem pod wielkim wrażeniem.  Film samym dźwiękiem mocno wciągnął. 

Następnie dla testu porównałem sobie Avatara na Disney+ a blu-ray 1080p DTS-HD. No to różnica w dźwięku ogromna. Pod względem dynamiki no i efektów. Na Disney grało dla mnie płasko i jakoś tak nijako . No i obrazowo w blu-ray 1080p wygląda dobrze. Nie czuję przepaści pomiędzy 2160p w streaming. Także nie ma co się bać filmów Blu-ray 1080p. Bo jakościowo obraz nie odstaję w porównaniu do streaming 4k.  A dźwiękowo to nawet nie ma co porównywać. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Transformers z TrueHd 7.1 Atmos na UHD (każda część sagi) robi technicznie bdb wrażenie. Co do obrazu ogólnie zgadzam się że 1080p nie sprawia wrażenia gorszego. Ale tu trzeba też brać pod uwagę przekątna obrazu odległość od ekranu. Poza tym filmy w 4K mają Jokera w rękawie w postaci HDR, HDR10+ i Dolby Vision które moim zdaniem wprowadzają efekty wizualne na jeszcze wyższy poziom. Kilka razy tylko trafiłem na mapowanie kolorów w FHD.

1 godzinę temu, Carmion napisał:

Następnie dla testu porównałem sobie Avatara na Disney+ a blu-ray 1080p DTS-HD.

Tu też obie częsci są na UHD z TrueHD Atmos, do streamu Disney+ nawet nie podchodziłem

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Butler napisał:

Tu też obie częsci są na UHD z TrueHD Atmos, do streamu Disney+ nawet nie podchodziłem

 

Póki co wolę oglądać w 1080p w DTS-HD blu-ray niż streaming. 

Tak wiem, niestety mój TV nie odtwarza TrueHD.  Najlepiej 4k UHD blu-ray. Ale cóż. Od biedy 1080p w blu-ray wystarczy. Dla samego dźwięku warto. 

Oglądam dość daleko od TV, bo siedzę około 270cm-290cm od TV. A TV ma 65cali. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.12.2023 o 11:58, fluid81 napisał:

A ja uważam,  że właśnie Netflix daje radę . Według mnie najlepiej  wypada  Disney+ , na końcu HBO Max , który obecnie dosyć solidne eksploatuje. 

 

Disney+ jest spoko, ale Apple TV+ to jest jakiś majstersztyk. Brzmi niesamowicie. Każdy nawet najzwyklejszy serial. Ja nie wiem, jak oni to robią przez streaming, i jaki to format idzie. Ale zmasterowanie np. serialu Severance jest prześwietne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem na tym konkretnym serialu jaki jest dźwięk w APTV.

Podtrzymuje co napisałem wcześniej, EAC3 z Atmos w 768kbps (i wiecej) nie jest wcale takie złe. Kluczowy jest właśnie mastering. Sporo jest filmów i seriali gdzie robi bardzo fajna robotę. Do dzisiaj pamiętam jak Atmosy mi waliły nad głową w Stranger Things jak stwory przebijały sufit między wymiarami.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś 1msc apple pakiet , music miał jak dla mnie najlepszą jakość.

Netflixa kiedyś na 1msc także odpaliłem w 4k , niestety obraz był taki sobie , męczący , Wiedźmin 1-ka wyglądał jakby kręcono kamerką na jutuba ;) Opcja HD daje radę, chociaż brakuje zapewne lepszej ścieżki dźwiękowej.

Tak czy inaczej jak się puści chociażby 768kbps jakiegoś filmu z PC-a będzie lepiej niż ze streamingów , chociaż też zależy od filmu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. 640kbps że streamu może być to identyczne co 640kbps z płyty. Umiejętny mastering może w tej predkosci strumienia upakowac naprawde akceptowalnej jakości dżwiek. Na płytach też można spotkać tragiczne ścieżki dźwiękowe i nie ma na to reguły. Nawet DTS-HD MA zdaża sie być do bani, np. Pełny szumu, przesterowany czy po prostu ze słabym synchro. Niejeden film musiałem sobie "naprawiać" w Audacity, choć raczej problemy dotyczą starszych produkcji. Nowe filmy w streamach często za to grzeszą niskim bitrate. E-AC3 5.1 256kbps jest bardzo często spotykane, mimo sztuczek dźwiękowca słychać ten kompromis a oszczędzają góra kilkaset mega na całym źródle, absurd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem wczoraj szeregowiec rayan w 4k UHD DTS -HD. No i porównałem do Netflixa to duża różnica w dynamice. 

Rozważam zakup odtwarzacza 4k UHD blu-ray. Zależy mi aby ogarniał HDR 10+, DV, Dolby Atmos trueHD, DTS X. 

Oczywiście przez USB, ale napęd też mile widziany. 

Czy wystarczy taki Panasonic DP-UB820?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Carmion napisał:

Czy wystarczy taki Panasonic DP-UB820?

 

A dlaczego nie Panasonic DP-UB824EGK ? Chyba nowszy model w podobnej cenie? 

"Odtwarzacz Blu-ray Ultra HD z technologią Dolby Atmos, Dolby Vision, najnowocześniejszym procesorem HCH i obsługą Multi HDR oraz HDR10+ dla wysokiej wierności odtwarzania filmu

4K Precision Chroma Processing i kalibracja prosto z hollywodzkiego laboratorium Panasonic

Zintegrowane serwisy streamingowee, takie jak Netflix 4k, YouTube i Amazon Prime

Przetwarzania dźwięku high resolution dla znakomitej jakości dźwięku muzyki i filmu w trybie surround, stereo oraz Dolby Atmos

2 wyjścia HDMI, optyczne wyjście cyfrowe, złącze USB i lokalnej sieci komputerowej, analogowe wyjście audio 7.1, pilot

Odtwarza płty CD i DVD, obsługuje Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS-HD Master Audio, DTS-HD High Resolution Audio, DTS:X, FLAC, WAV, JPEG i MP4

Skalowanie obrazu 4k w normalnych płytach Blu-ray"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój brat coś pokręcił, albo źle zapamiętałeś.

Masz dwa konkurencyjne formaty. Dolby i DTS.

Pomijając pośrednie i mniej popularne stopnie rozwoju w Dolby, było: ProLogic, ProLogic II, AC3 (DD), E-AC3 (DD+), TrueHD. 

A Atmos to dźwięk obiektowy który może być zakodowany w EAC3 (jak w streamach) lub w bezstratnych TrueHD (jak na płytach UHD)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Butler napisał:

Twój brat coś pokręcił, albo źle zapamiętałeś.

Masz dwa konkurencyjne formaty. Dolby i DTS.

Pomijając pośrednie i mniej popularne stopnie rozwoju w Dolby, było: ProLogic, ProLogic II, AC3 (DD), E-AC3 (DD+), TrueHD. 

A Atmos to dźwięk obiektowy który może być zakodowany w EAC3 (jak w streamach) lub w bezstratnych TrueHD (jak na płytach UHD)

chodziło mu zapewne o  E-AC3 (DD+) to mi TV odtwarza. 

A z innych firm jakieś modele warte zainteresowania? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 2-letni TV Sony. Próżność i wygoda powoduje że 80% filmów jakie oglądamy jest odpalana PLEX na TV. Minus? Nie przekazuje do amplitunera TrueHD i DTS-HD MA. Dźwięk jest ale transkodowany na niższy format. Jeśli chcę Atmos to muszę mieć DD+ jako source, z TrueHD dane obiektowe są degradowane.

Do filmów które chcemy obejrzeć w pełnej krasie mam Zidoo Z9X, ten łyka praktycznie wszystko. Uzywam na nim wbudowanej apki PosterWall 4.0 lub PLEX ktory w koncu udalo mi sie na tym urzadzeniu ogarnąć. Na razie odtworzył wszystko oprócz AV1, ale to bardziej ciekawostka niż problem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...