Skocz do zawartości

Salon z kuchnią w prostokącie.


Pitt39

Recommended Posts

5 godzin temu, Palmos napisał:

Kupiłeś je na podstawie opini w internecie? Jak czytałeś to forum to wiesz że tak się nie robi.

Przed zakupem powinieneś posłuchać i najlepiej u siebie w domu

To nie oznacza - dobry

Wiem, wiem, ale cena była na tyle atrakcyjna że uznałem, że biorę, a jak się nie spodoba, to za wiele nie stracę.

Traktuje to j/w, w ramach doszkalania ucha. 

 

5 godzin temu, Kraft napisał:

Tylko te dodatkowe 20 cm do 85 może własnie zrobić różnicę. To kwestia działania naszego mózgu. Rozróżniania przez niego opóźnień dźwięku. Jak masz możliwość, to spróbuj. 

Tylko pamiętaj, że dyfuzory QRD potrzebują odpowiedniego odstępu od ucha słuchacza, żeby zadziałać. Tym większego, im głębszy jest dyfuzor.  Jeśli będziesz siedział bezpośrednio przed nim, to może nie spełnić zadania. Wtedy lepszy absorber.

Rzuciłem dywan, przesunąłem kolumienki do 85 cm, rzuciłem coś za sofę... i na moje niewprawne ucho chyba dywan najlepiej się sprawdził, tak więc pewnie jakiś zakupię.

Teraz najlepiej by było ogarnąć jakieś kolumienki, suba(tak j/w zaproponowano) i zobaczyć jak to gra.

4 godziny temu, AudioTube napisał:

Obejrzałem zdjęcia. Spekuluję, ale pogłos jest zapewne ogromny. Grubo powyżej 800ms. Czasem maluję salon. Ściągam wszystko ze ścian, fotele, sofę wynoszę do sypialni obok i mam około 1 sekundowy pogłos. Kakofonia zamiast przyzwoitego brzmienia. 
 

Osobiście uważam, że dyfuzory w średniej wielkości pokoju nie są niezbędne. Mam ich dużo/około 8 mtr kw. Eksperymentowałem, dowieszałem, odejmowałem itp. Wartość dodana mniejsza aniżeli oczekiwania. Ale to już tak subiektywnie i na boku. 
 

Gdybym był w Twoim salonie, to usiadłbym około 1 mtr od tylnej ściany a kolumny odstawił na Max 80cm/fronty od przedniej ściany. 

No i spróbował na test inne kolumny, ale teraz przeczytałem, że te obecne są aktywne, więc to nie ułatwia. Trzeba by i wzmacniacz i streamer także.

Dużo cierpliwości życzę i radości z odsłuchów.

w tym momencie - bo własnie sobie zmierzyłem  - mam 70 cm od ucha do tylnej  ściany i w zasadzie to chyba najbardziej pozytywnie wpłynęło, bo i bliżej do głośnika i trójkąta równobocznego(ja - 2 kolumny).

...i tak jak wyzej napisałem - dywan chyba się sprawdził, ale musze to kilkukrotnie sprawdzić na różnych utworac.

1 godzinę temu, AudioTube napisał:

W ramach troszkę z przymróżeniem oka. 
Zachęcam do wejścia z telefonem do szafy, takiej normalnej z paltami itp. I posłuchania jakiejś muzy. 
Ja się zadziwiłem.

Zrobilem jeszcze kilka innych eksperymentów, ale to innym razem.

przetestuje jak się zmieszczę do nie... i nie że jestem taki duży, tylko ona niewielka ;-).

ps. ogolnie dzieki wszystkim za rady i poświęcony czas 😉

Edytowano przez Pitt39
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Pitt39 napisał:

chyba się sprawdził

Im grubszy i większy tym lepiej 

23 minuty temu, Pitt39 napisał:

dywan najlepiej się sprawdził

 

26 minut temu, Pitt39 napisał:

przetestuje jak się zmieszczę do nie... i nie że jestem taki duży, tylko ona niewielka ;-).

Wystarczy żeby miejsce odsłuchowe (czyli głowa) była w środku

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w miarę podobny układ u siebie, tylko kino 5.1 (niedługo .2).

Pogłos niestety trochę jest - rozumiem, że więcej powierzchni dywanowej to główna opcja, którą mam? jeżeli kanapa stoi pod ścianą, to jak rozmieścić absorbery, przecież fronty są skierowane do MLP, więc w jedno miejsce. Tam powinien wisieć jakiś absorber?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam ponownie, to znów ja. 

Póki co nie wiele udało się z powyższego, ale:

-zakupiłem dywan 

-odsunąłem jeszcze sofę od ściany

- ubrałem choinkę  która stoi przy sofie i o dziwo zrobiła robotę, albo  znów sobie wmawiam(trzeba będzie postawić tam jakiegoś większego kwiatka).

teraz zastanawiam się nad czymś estetycznym w miejscu pierwszego odbicia, za kolumnami, ewentualnie nad tym subem, ale za bardzo nie mam skąd pożyczyć.

małymi krokami może się coś osiągnie.

tak coś kombinuje po obu stronach, jak na foto poniżej.

 

absorber 100x800.jpg

Edytowano przez Pitt39
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps2. ukończyłem te absorbery - póki co bez drewnianych frontów - i jedyna różnica jaka zauważam to taka, że zepsuły mi wystrój salonu... wygląda to jakby 3 telewizory wisiały 😅

trochę nimi jeszcze pomanewruje w lewo i prawo, góra i dół... ale generalnie albo jestem głuchy, albo jest ich za mało/problem leży gdzie indziej.

Najtaniej wyszło odsunięcie sofy i to było zauważalne, później dywan... a dalej długo nic. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.12.2023 o 18:40, Pitt39 napisał:

ps2. ukończyłem te absorbery - póki co bez drewnianych frontów - i jedyna różnica jaka zauważam to taka, że zepsuły mi wystrój salonu... wygląda to jakby 3 telewizory wisiały 😅

trochę nimi jeszcze pomanewruje w lewo i prawo, góra i dół... ale generalnie albo jestem głuchy, albo jest ich za mało/problem leży gdzie indziej.

Najtaniej wyszło odsunięcie sofy i to było zauważalne, później dywan... a dalej długo nic. 

Sam zrobiłeś te fronty? 

Klasa. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, AudioTube napisał:

No właśnie, jak i gdzie ten „złoty środek” znaleźć? 
Jestem ciekawy jak sobie z tym poradzisz?

wymyśliłem, że trzeba będzie bardzo powoli robić rozeznanie w nowym zestawie(temat w stereo już założony), a przy okazji co się da poprawić akustykę.

3 godziny temu, Kw202 napisał:

Sam zrobiłeś te fronty? 

Klasa. 

Ten absorber powyżej, to nasz szybko  w celach poglądowych "nabazgrałem" w Gimpie 😄

Mój  póki co obity czarnym  płótnem i czeka  na  fronty. Może też będzie  ładny, kto wie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę licho to wygląda. Dwa takie absorbery nie zrobią jakiejś wielkiej roboty niestety. Tym bardziej umieszczone gdzieś za tymi kolumnami. To nie są nawet miejsca pierwszych odbić. Co one tam pochłaniają? Jakieś 5 czy 10 stłumione już odbicie od wszystkiego wokół. Spektakularnych efektów po tym nie ma co się spodziewać.

Z pogłosem po prostu trzeba walczyć, by był niższy, w o wiele większym zakresie.

Natomiast uczulam na zabawy z dywanami. Dywany są cienkie i ich zakres działania jest bardzo wąski, głównie w kwestiach wyższych rejestrów. Dowalając dużą ilość cienkiego materiału pochłaniającego i niewiele innych grubych, dobrze pochłaniających, można sobie zrobić dodatkowe kuku odnośnie wartości pogłosu względem różnych częstotliwości. Będziesz mieć pogłos dużo niższy dla wysokich częstotliwości i je tu tym "wytniesz", ale nadal będzie wysoki pogłos dla średnich i bardzo wysoki dla niskich. A taki stan rzeczy absolutnie nie jest pożądany. Jest szkodliwy. 

Generalnie jedna kolumna w kącie, druga na otwarte przestrzeni, duże zaburzenie w kwestii odbić, co skutkuje również zaburzeniem stereofonii.

Jeżeli masz sofę/kanapę blisko ściany, tak jak na zdjęciach, to na tej ścianie za kanapą dałbym 3 absorbery 120x60. Powiesił dokładnie za sofą/kanapą, za głową. Taka powierzchnia już sporo wniesie. Jakby udało się jeszcze wytłumić coś na suficie w miejscach pierwszych odbić, to już by nabierało to być może większego sensu pod kątem pogłosu dla wysokich i średnich. Niskie zawsze są dużym problemem. Coś tam z niskich na pewno ucieka przez te szyby, nie zmierzone to nie wiadomo jak to wygląda.  Dlatego resztę kombinowałbym już poprzez DSP w postaci Lyngdorfa, Arcama lub po prostu zewnętrznego urządzenia DIRAC.

Nie wiem, można też pójść KOMPROMISOWO w ogóle w system Lyngdorfa opartym na naściennych głośnikach, coś w stylu Lyngdorf FR-1 lub MH-2 + TDAI 1120 z korekcją DSP albo jakiś DIRAC o ile poradzisz sobie z jego obsługą. Lyngdorf produkuje też takie wąskie subwoofery właśnie kiedy problem jest z wysunięciem kolumn. Natomiast to jest kompromisowe rozwiązanie i wymaga DSP. Zresztą, tu każde rozwiązanie i w większościach domów, są kompromisowe. Jedne bardziej, drugie mniej. ;)

Wszystko zależy ile i na co chcesz wydać pieniędzy i na ile jesteś w stanie wpłynąć na kwestię wizualną pomieszczenia.
Ale absorbery za kanapą to w tym momencie moim zdaniem podstawa. Zwłaszcza, kiedy kanapa stoi przy samej ścianie.

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, zolt napisał:

Trochę licho to wygląda. Dwa takie absorbery nie zrobią jakiejś wielkiej roboty niestety. Tym bardziej umieszczone gdzieś za tymi kolumnami. To nie są nawet miejsca pierwszych odbić. Co one tam pochłaniają? Jakieś 5 czy 10 stłumione już odbicie od wszystkiego wokół. Spektakularnych efektów po tym nie ma co się spodziewać.

 

No i nie zrobiły, dlatego będę dalej kombinował. Do tego musze je  podwiesić, bo stoją na ziemi,

Co do samego umiejscowienia, to zastosowałem kalkulator pierwszych odbić który jest tu polecany.

14 godzin temu, zolt napisał:

Generalnie jedna kolumna w kącie, druga na otwarte przestrzeni, duże zaburzenie w kwestii odbić, co skutkuje również zaburzeniem stereofonii.
 

W miejscu prawej kolumny myślę przyszłościowo dać otwarty regał z książkami, ale najpierw coś tam ustawie żeby zobaczyć czy to w ogóle ma racje bytu.

14 godzin temu, zolt napisał:

Jeżeli masz sofę/kanapę blisko ściany, tak jak na zdjęciach, to na tej ścianie za kanapą dałbym 3 absorbery 120x60. Powiesił dokładnie za sofą/kanapą, za głową. Taka powierzchnia już sporo wniesie. 

Sofa w tym momencie zostało trochę odsunięta w stosunku do tego co widać na fotach... od ucha do ściany jest jakieś 80-90cm, wiec bezpośrednio już nie stoi. Pytanie czy absorbery czy dyfuzory, bo to trochę na zasadzie prób i błędów jak się nie pomierzy pomieszczenia.

O suficie nie myślałem... w zasadzie jestem na pierwszej stronie mojej "przygody" w walce o lepszą jakoś tego co mi w uszach gra. 

Co do budżetu. Pewnie sukcesywnie będę cos dorzucał, ale nie przewiduje tak dużych kwota jak u Ciebie, wiec i moje oczekiwania co do efektu końcowego są relatywnie niższe. Audiofilem nie będę bo i nie mam ku temu warunków. Mogło by się okazać ze nawet inne kolumny sprostały by moim wymaganiom i to też sprawdzę. Liczę na jakieś przyzwoite granie bez większego dudnienia i tyle.

Dziękuje za wszelkie rady.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Pitt39 napisał:

Sofa w tym momencie zostało trochę odsunięta w stosunku do tego co widać na fotach... od ucha do ściany jest jakieś 80-90cm, wiec bezpośrednio już nie stoi. Pytanie czy absorbery czy dyfuzory, bo to trochę na zasadzie prób i błędów jak się nie pomierzy pomieszczenia.

To 80 - 90 cm to już całkiem nieźle. Zapewne bas już się aż tak nie kotłuje jak pod samą ścianą.

Przy dużym pogłosie w pomieszczeniu raczej szedłbym w absorbery jednak lub ewentualnie połączył to. Dać z tyłu po boku dwa absorbery, w środek dyfuzor. Ale warto pokombinować, żeby pogłos zredukować, bo robi się spore zamieszanie przez to.
Są absorbery, które na froncie mają jakieś nadruki, obrazy, można własne grafiki podesłać, więc może to dobrze wyglądać.

Poza tym, żeby dyfuzor dobrze działał, musi być odpowiednia odległość tylej ściany od miejsca odsłuchowego względem wysokości dyfuzora. Trzeba by dokładnie doczytać ile dla 10 cm lub dla 15 cm dyfuzora to jest. Ale dla 10 cm wystarczy już chyba te 60 - 70 cm, ale warto to sprawdzić i doczytać mimo wszystko.

Powodzenia,

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, zolt napisał:

To 80 - 90 cm to już całkiem nieźle. Zapewne bas już się aż tak nie kotłuje jak pod samą ścianą.
 

Tak, to zdecydowanie zrobiło największą robotę i jest lepiej.

9 minut temu, zolt napisał:

Przy dużym pogłosie w pomieszczeniu raczej szedłbym w absorbery jednak lub ewentualnie połączył to. Dać z tyłu po boku dwa absorbery, w środek dyfuzor. Ale warto pokombinować, żeby pogłos zredukować, bo robi się spore zamieszanie przez to.
Są absorbery, które na froncie mają jakieś nadruki, obrazy, można własne grafiki podesłać, więc może to dobrze wyglądać.
 

Odpalam Gimpa i robię jakieś proste aranżacje które rzucają co nieco światła, na to jak salon po zmianach może wyglądać.

W tym tygodniu zrobię jeszcze z 2 absorbery z wełny 10cm, podwiesza te za kolumnami i zobaczę czy jest jakaś różnica. 

14 minut temu, zolt napisał:

Poza tym, żeby dyfuzor dobrze działał, musi być odpowiednia odległość tylej ściany od miejsca odsłuchowego względem wysokości dyfuzora. Trzeba by dokładnie doczytać ile dla 10 cm lub dla 15 cm dyfuzora to jest. Ale dla 10 cm wystarczy już chyba te 60 - 70 cm, ale warto to sprawdzić i doczytać mimo wszystko.

Powodzenia,

Poczytam jak to wygląda. Dzięki za rady.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Pitt39 napisał:

W tym tygodniu zrobię jeszcze z 2 absorbery z wełny 10cm, podwiesza te za kolumnami i zobaczę czy jest jakaś różnica. 

 

Jeżeli się da, to nie bezpośrednio za kolumnami, bo to średni ma sens, a na ścianie za kolumnami, ale w miejscach pierwszych odbić jeżeli istnieje taka możliwość.
Chociaż tam wisi już TV i raczej będzie ciężko.

Ale pokombinuj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, zolt napisał:

Jeżeli się da, to nie bezpośrednio za kolumnami, bo to średni ma sens, a na ścianie za kolumnami, ale w miejscach pierwszych odbić jeżeli istnieje taka możliwość.
Chociaż tam wisi już TV i raczej będzie ciężko.

Ale pokombinuj.

odbicie z kuchnią.jpg

Wychodzi że miejsce pierwszych odbić od lewej strony to 58 cm, a od ściany do krawędzi tv jest 100cm, wiec powinno dać rade... jeśli to co wypluł ten kalkulator jest prawdziwe.

Panel ma 10x60x100cm.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Aktualizacja.

powiesiłem 2 absorbery za kolumnami

Za sofą powiesiłem kolejny, ale bez szału, wiec zdjąłem... może cos tam się zmieniło, ale tak kosmetycznie że nie daje rady zniwelować psychologicznego zniechęcenia do klipschów(łeb jak bolał tak boli, a może i mocniej bo doszedł ten element psychologiczny).

Generalnie było zostać przy soundbarze, byłem szczęśliwszy... 😄

ps. nie chce ktoś kupić?😅

1.jpg

Edytowano przez Pitt39
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, gienas napisał:

Ja zrobiłbym tak:

W ten zabytek pod tv włożylbym malinę ( raspberry pi ) z jakimś dyskiem i wszystko pozostaje bez zmian - sterujesz aplikacją z telefonu/laptopa/tabletu a zakres regulacji dźwięku - baaaardzo duży.

Do tego zakres możliwości o dwa nieba dalej...

Już znalazłem odpowiedni wątek na forum i czytam co to za diabeł. Dzięki

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Palmos napisał:

A sprawdzałeś inne (wieksze) kolumny jak żeśmy Ci radzili?

Nie miałem póki co skąd pożyczyć.

Jestem na etapie zrobienia 3 paneli za sofą, do konca tyg. pewnie powstaną i zobaczę jaka będzie róznica(wieszać -nie wieszać).

Byłem tez w week. na odsłuchu u kolegi z forum, który ma piękny zestaw i tak jak u mnie - niekoniecznie dobra akustykę - ale wiele załatwia mu dsp i kolumny. 

Mam dzięki temu jakiś pkt. odniesienia, choć oczywiście nie mój zakres finansowy. Niemniej dobrze było posłuchać jak to wszystko winno brzmieć :-).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...