Skocz do zawartości

Projektowanie nagłośnienia na etapie budowy domu.


Oblako

Recommended Posts

Witam wszystkim, na wstępie dodam, że jestem klasycznym kowalskim pod kątem wiedzy i aktualnych możliwości audio w domach. 
Jestem na etapie stanu surowego zamkniętego domu, na dniach wchodzi elektryk (co za tym mam teraz idealna możliwość na przeciągniecie wszystkich możliwych kabli) - przed tynkami wew.

Generalnie mam duży problem z rozmieszczeniem nagłośnienia, zaprojektowaniu jak mają iść kable, a finalnie doboru sprzętu który idealnie wstrzeli się w moje potrzeby. 

Pytania:
Czy da się zrobić jakoś dołączane dwa głośniki, chociażby sufitowe nad stołem i w kuchni? Tak, abym mógł względem danej potrzeby je uruchamiać. 
Jak to ugryźć jaki sprzęt do tego potrzebny? 
Głównie chodzi o to, aby wiedzieć co na etapie budowy przygotować i na jakie kwoty sprzętu minimum się przygotować, aby miało to ręce i nogi.  No i oczywiście czy jest na to rozwiązanie !?

image.png.4782dac6cf70c9983c907100e34c1282.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kuchni wystarczy bumbox np JBL Flip 4 

A , jeżeli upierasz się na głośnikach nad stołem ( mało estetycznie ) , to potrzebujesz amplituner 7 kanałowy z osobna strefą. Przy zachowaniu tego układu , co podałeś .

Ale jeżeli chcesz Atmos 5.1.2 , to potrzebujesz już amplituner 9 kanałowy także z strefami do wyboru.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym etapie dołóż do kina 2 glosniki w suficie, lekko przed kanapą.

Większość amplitunerów ma dodatkowe strefy, możesz ich użyć do zasilenia audio w kuchni ale to nie ma większego sensu. Jeżeli ma plumkać to słyszeć będziesz system kinowy który będzie zaraz obok albo tak jak pisze Kolega, po prostu jakiś przenośny głośnik. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

Da się. to się nazywa druga strefa.

Kable w salonie nazwijmy to jest ok.

bo rozumiem że kolumny nie będa w suficie tylko to miejsca na kable? Da to jakiś tam poziom swobody.

On walle?

Na tym etapie możemy wszystko, jak dla mnie mogą być w suficie -> lubię minimalizm. Tylko chce po prosto już teraz skompletować sprzęt na za pół roku, a teraz przygotować pod to kable w np. w suficie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.12.2023 o 09:11, Oblako napisał:

Na tym etapie możemy wszystko, jak dla mnie mogą być w suficie -> lubię minimalizm. Tylko chce po prosto już teraz skompletować sprzęt na za pół roku, a teraz przygotować pod to kable w np. w suficie. 

No to kable nie z sufitu. Głośniki w suficie to masz potem nagłośnie jak w galerii handlowej.

Jak to ma być użyteczności domowej to on walle lepiej sobie radza. To jeśli nie może być klasycznych kolumn lub monitorów.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.12.2023 o 00:29, Oblako napisał:

chociażby sufitowe nad stołem i w kuchni? Tak, abym mógł względem danej potrzeby je uruchamiać. 

W sensie stereo z sufitu? 

Czy to mają być głośniki efektowe do kina domowego? 

18 minut temu, Piotr Sonido napisał:

No to kable nie z sufitu. Głośniki w suficie to masz potem nagłośnie jak w galerii handlowej.

Jak to ma być użyteczności domowej to on walle lepiej sobie radza. To jeśli nie może być klasycznych kolumn lub monitorów.

 

 

Cześć Piotrze 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sobie zafundować nagłośnienie sufitowe w całym domu jeśli lubisz plumkanie muzyki w tle. Do takich rozwiązań są wzmacniacze strefowe. Alternatywą są aktywne głośniki sufitowe lub mini instalacje z wzmacniaczem które obslugujesz z poziomu smartfona przez Bluetooth. To jest z gatunku wolnoć Tomku w swoim domku, kwestia nie dokąd przewody, tylko jakie przewody. Zasilające i/lub głośnikowe.

Planując kino domowe jesteś jednak ograniczony zaleceniami Dolby - o ile chcesz oczywiście wykonać instalacje prawidłowo. To gdzie puścisz przewody zależy od stopnia zaawansowania systemu. Najprostsze  to 5.1.2, jakoś nie wyobrażam sobie w tych czasach opcji bez Atmos w suficie, tym bardziej że mamy stan surowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok sytuacja ma sie tak, że sufitowe odchodzą w zapomnienie, ponieważ zostawiamy surowy strop jako sufit (po co robić imitacje surowego betonu skoro można po prostu zostawić 😜), więc teraz pozostają on walle w rogach strefy jadalnej/kuchennej.

Bez większych wywodów czy istnieje taka możliwość, aby móc te dwa bordowe on walle dołączać w ramach aktualnej potrzeby do klasycznego 5.1, a jeżeli sie nie chce je odłączać? 
Reasumując sufit odchodzi w zapomnienie, byłbym wdzięczny czy w budżecie 15 tyś udało by się taki zestaw skombinować. 


image.png.3b8f78fc02e1994c314dd75f174ab5cb.png
 



 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nazywa druga strefa. Jeśli ograniczony jesteś 5.1 (szkoda), to praktycznie każdy 7-kanałowy ampituner obsłuży Ci te dodatkowe głośniki.

Na surowym stropie możesz też montować głośniki do Atmos, tylko nie instalacyjne a naścienne. Pomysłów jest mnóstwo, możesz je zamaskować nawet w szynie oświetleniowej jeśli trzeba.

Montując głośniki w kinie pamiętaj że powinny być skierowane w stronę odsłuchu a nie horyzontalnie na wprost. Slyszeć je oczywoście będziesz, ale im wyższe częstotliwości będą z nich grać, tym większego ich tłumienia doświadczysz, surround będzie taki... nijaki.

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.12.2023 o 18:56, Kw202 napisał:

Myślę że do kotleta też użyje może ze dwa czy trzy razy, zbyt dużo procedur żeby posłuchać muzyki. 

Kolega wyżej dobrze radził pisząc że wystarczy głośnik bluetooth albo jamnik 😉

No i koszt instalacji będzie chyba wyższy. 

To już jak to woli. Druga strefa i puszczanie z amplitunera tam to dość prosta procedura.

Ja tam lubie jesć w ciszy akurat.

Dnia 18.12.2023 o 18:16, Oblako napisał:

więc teraz pozostają on walle w rogach strefy jadalnej/kuchennej.

Stojący na czym? Czyli monitora na szafce? No i on walle spoko.

Te w kuchni to nie wiem co mają nagłąsniac. Typowa galeria. no ale niech będzie. To już Twoja sprawa.

14 godzin temu, Oblako napisał:

Ok poszła decyzja z mojej strony na: 

x2 Elipson Planet L 

3x Elipson Planet M

2x Denon HOME 350

Szukam pod to amplitudera, subufer i chyba mam komplet 

Jesli to ma być komplet to msi być Denon.

Słuchałeś ich czy to kwestia decyzji żony bo ładne?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem (słuchałem ich na szybko w 2.0 elipsony planet l), jeszcze kompletny odsłuch będę miał w styczniu, gdzie ten set 1:1 będzie odwzorowany w sali odsłuchu w audioparku w Toruniu (mają salkę na szczęście z imitacja warunków domowych, więc nie jest przekłamane).

Jeszcze czekam na propozycję od nich w sprawie subufera oraz amplitudera 


Będzie po prostu to spięte heosem i z poziomu urządzenia mobilnego będę łączył/rozłączał te bezprzewodowe denony  z kinem domowym 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Oblako napisał:

(mają salkę na szczęście z imitacja warunków domowych, więc nie jest przekłamane).

Ktoś tam pięknie potrafi nawijać makaron na uszy... 

 

8 minut temu, Oblako napisał:

Będzie po prostu to spięte heosem i z poziomu urządzenia mobilnego będę łączył/rozłączał te bezprzewodowe denony  z kinem domowym 

Ale wiesz, że możesz co najwyżej puścić muzykę przez te głośniki? Denon nie posiada funkcjonalności wykorzystania głośników bezprzewodowych w kinie domowym. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, PanKlor napisał:

Ktoś tam pięknie potrafi nawijać makaron na uszy... 

Generalnie ja to tak nazwałem, że imituje warunki domowe, po prostu nie jest tam typowa salka akustyczna w której jest dźwięk jak w próżni 

 

4 minuty temu, PanKlor napisał:

Ale wiesz, że możesz co najwyżej puścić muzykę przez te głośniki? Denon nie posiada funkcjonalności wykorzystania głośników bezprzewodowych w kinie domowym. 

Tak, generalnie taka była potrzeba, po co mi dźwięk kina domowego w kuchni skoro nawet telewizora nie zobaczę. Po prostu jak będe miał jakąś impreze etc to muzyke moge puszczac ze wszystkiego na raz (denony + kino domowe elipsona) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze da sie dobrać coś lepiej, ale niestety natłok wykończenia domu + praca to straszny pożeracz czasu. 
Decyzja musiała paść szybko, bo elektryk ledwo wszedł już kończy i zaraz leca tynki wew.

Jeżeli jest jakies konkretne inne rozwiązanie to prosiłbym o podesłanie, bo na razie to prowadzimy dyskusje. Z konkretem ide do firmy gdzie przesłucham tego na żywo i będę mial wybór. 
image.png.10457195900af884614128135dc3795a.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest OK - za wyjątkiem tych Elipsonów ( nie znam ) ale wyglądają na drogie i dizajnerskie. Jeżeli słuchałeś i jest ok oraz mieszczą się w budżecie to kupuj. 

Jeżeli masz środki to kup większy subwoofer albo a najlepiej dwa. Zostałbym przy SVS serii SB bo masz małe głośniczki któe jednak będą wymagały wsparcia w najniższych rejestrach. 

Dodatkowo przy takim ustawieniu (Denon Home 350 nie wymaga amplitunera) poszedłbym w 2 głośniki sufitowe. Atmos to jednak kolejny poziom w kinie. Mogą być takie same jak te surroundy które wybrałeś. JEżeli planujesz podwieszany sufit to można jakieś instalacyjne ładnie ukryć. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam podobnie, To taki produkt gdie płaci sięza design. Ale takich jest masa. Wiec no jak kto woli.

Ten Denon amplituner to pod te Elipsony jest.

Na nich jest budowane kino.

Też bbyłbym za dwoma subami a na przykład

https://www.monitoraudio.com/pl/serie-glosnikow/apex/

https://pl.horn.eu/pl/PL/MARKI/DALI/FAZON/FAZON_MIKRO_5_0?s1=1

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...