Skocz do zawartości

Jak dobrze rozbudować zestaw 5.2 do Atmos 9.4 bez DP w Denon AVR-H3800X/H4800X ?


Rommie

Recommended Posts

Witam chcę rozbudować swój aktualny system który opiera się na głośnikach 5.2 do 9.4.
Wzmacniacz to Denon AVR-H3800X docelowo jednak chyba będzie H4800X ale to dopiero plany.
- Aktualne podłączenie:
Komputer PC z kartą dźwiękową Creative Sound Blaster AE-7 która to podłączona jest kablem optycznym do wzmacniacza Denon. 
Karta graficzna Nvidia RTX4090 poprzez kabel Display Port łączy się z głównym monitorem 4K - innej opcji podłączenia monitora nie ma tylko DP. 
Do karty podłączone są też dwa dodatkowe małe monitory jeden też poprzez Display Port a drugi przez kabel HDMI a następnie przejściówkę HDMI>DVi-i do samego monitora.
Są mi one potrzebne do pracy a na głównym monitorze gram też w gry z wykorzystaniem RT oraz G-Sync dla tego wymagany jest kabel DP.
Wzmacniacz nie posiada złącza DP.

Wyczytałem w Internecie oraz tu na forum koledzy podpowiedzieli, że kablem optycznym jestem w stanie przesłać sygnał DD/PCM ale tylko w postaci maksimum 5.1 i takowy wykrywa wzmacniacz komunikując mi to na wyświetlaczu. 
Na stronie producenta karty dźwiękowej jest taki wpis:
Zdolności odtwarzania

Cytat

Czysty, idealny dźwięk przy 32-bit / 384 kHz PCM oraz odtwarzaniem DSD64

Oraz:

Cytat

Dźwięk przestrzenny i kodowanie
Niezależny dźwięk przestrzenny 5.1 dla głośników, wirtualny dźwięk przestrzenny 7.1 dla głośników i słuchawek, Dolby Digital Live, kodowanie DTS Connect i wirtualizacja przestrzenna Sound Blaster


To zapewne tyczy się dźwięku analogowego bo karta posiada tylko tyle fizycznych złączy na panelu. 

Pytanie:
Czy to prawda że kablem SPDiF można wysłać tylko sygnał 5.1 ? Jeśli to prawda to jak mogę podłączyć mój sprzęt by zagrał w systemie Dolby Atmos 9.1 - dziewięć . jeden ponieważ wzmacniacz sam w sobie pozwala na podłączenie czterech subwoferów. 
Czy jakość dźwięku w tej chwili zależy od jakiegokolwiek przetwornika na karcie dźwiękowej lub jeśli podłączę poprzez HDMi z karty graficznej ? Nie jestem audiofilem ale cenię dobrą jakość dźwięku.

Chyba opisałem problem najdokładniej jak potrafię. W razie nieścisłości proszę pisać.
Dziękuję i pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rommie napisał:

Czy jakość dźwięku w tej chwili zależy od jakiegokolwiek przetwornika na karcie dźwiękowej lub jeśli podłączę poprzez HDMi z karty graficznej ? Nie jestem audiofilem ale cenię dobrą jakość dźwięku.

Nie wiem co masz na myśli pisząc 'w tej chwili', ale dostarczając sygnał przez HDMI nie potrzebujesz żadnej karty dźwiękowej w komputerze, bo wszystko co potrzebne masz już w Denonie. Połączenie przez HDMI to jest tzw pierwszy wybór, czyli najlepsze współczesne rozwiązanie.

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, przemeklbn napisał:

Nie wiem co masz na myśli pisząc 'w tej chwili', ale dostarczając sygnał przez HDMI nie potrzebujesz żadnej karty dźwiękowej w komputerze, bo wszystko co potrzebne masz już w Denonie. Połączenie przez HDMI to jest tzw pierwszy wybór, czyli najlepsze współczesne rozwiązanie.

Rozumiem czyli kabel optyczny to już raczej przeżytek ? i jednak łączyć wszystko poprzez HDMi 2.1.

Czyli nie potrzeba mi karta dźwiękowa za 1000zł - ech .. technologia. 

Edytowano przez Rommie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Rommie napisał:

Rozumiem czyli kabel optyczny to już raczej przeżytek ? i jednak łączyć wszystko poprzez HDMi 2.1.

To popularne rozwiązanie optyczne w świecie audio o którym piszesz, czyli S/PDIF przez TOSLINK to jest standard, który został w tyle za współczesnymi wymaganiami. Standard, który 'nadąża' to kolejne wersje HDMI.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, przemeklbn napisał:

To popularne rozwiązanie optyczne w świecie audio o którym piszesz, czyli S/PDIF przez TOSLINK to jest standard, który został w tyle za współczesnymi wymaganiami. Standard, który 'nadąża' to kolejne wersje HDMI.

Oki dzięki za informację, właśnie podłączam wszystko poprzez HDMi. Windows widzi denona jako kartę dźwiękową a dźwięk jest więc wszystko śmiga. I teraz poprzez to HDMi będę mógł 9.4 bez problemu zrobić ? 

Jeszcze raz dzięki za pomoc. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj sobie materiały z linka, którego kolega wcześniej zamieścił. Ale ogólnie tak, w ten sposób będziesz mógł w pełni wykorzystać potencjał tego Denona, o ile dana gra ma dźwięk atmos. Z tym, że ten x3800h nie obsłuży zestawu głośników 9.1.4 (wg notacji Dolby), chyba, że co innego miałeś na myśli pisząc 9.4.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, przemeklbn napisał:

Przeczytaj sobie materiały z linka, którego kolega wcześniej zamieścił. Ale ogólnie tak, w ten sposób będziesz mógł w pełni wykorzystać potencjał tego Denona, o ile dana gra ma dźwięk atmos. Z tym, że ten x3800h nie obsłuży zestawu głośników 9.1.4 (wg notacji Dolby), chyba, że co innego miałeś na myśli pisząc 9.4.

Tak przeczytałem dzięki.

7.4.2 dokładnie to mam na myśli. Zsumowałem kanały do 9 dla tego tak niefachowo napisałem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...