Skocz do zawartości

Filtr DC zasilania do redukcji brummingu/ hummingu we wzmacniaczach ale nie przycinający dynamiki


Marek333

Recommended Posts

Dobry wieczór

Czy znacie jakiś filtr DC przesunięcia fazy prądu stałego w zasilaniu 230V w czy jak to zwał ...usuwający humming w transformatorach toroidealnych, np w Heglach ,który NIE OBETNIE DYNAMIKI 

i nie będzie majątku kosztował przy okazji ?

Przetestowałem już 3 modele i każdy przycina dynamikę w moim Heglu H390. Nie akceptuję tego.
Oczywiście humming redukuje do zera ale nieakceptowalne jest dla mnie przycinanie dynamiki.
Pozdrawiam.

Przetestowałem i musiałem odesłać  poniższe ze względu na obniżanie dynamiki, prawdopodobnie zabezpiecznia ograniczają peaki prądowe do mocnych wzmacniaczy w takich filtrach. Może do mniejszych wzmacniaczy byłyby dobre, do mojego o większej mocy niestety nie.  :( 
Odpadły:  IFI Audio  DC PLUS,  Audiolab DC 6, Toroidy bloker.

Edytowano przez Marek333
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dynamika nagrania to odstęp wyrażony najczęściej w decybelach pomiędzy najcichszymi fragmentami, a tymi najgłośniejszymi. Zmniejszenie dynamiki zwane jest kompresją i jest powszechnie stosowana od zawsze, aby można było zapisać na nośniku lub w strumieniu danych nagranie. Np. ponad 100dB dynamikę orkiestry na płycie winylowej, czyli ok. 50dB.

W jaki sposób filtr mógłby kompresować dynamikę? Limitowanie głośniejszych partii mogę sobie wyobrazić, ale nie przez filtr. Zużyty lub źle skonstruowany zasilacz we wzmacniaczu może limitować dynamikę, co się objawia zniekształceniami. Obcinane są wierzchołki najwyższych sinusoid, bo brakuje prądu dla końcówek mocy. Ale nie filtr przed zasilaczem.

Może problem u Ciebie leży całkiem gdzie indziej.

Edytowano przez Highlander_now
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Wątpię iż leży gdzie indziej. Kable bardzo dobrej jakości, nie tanie...
Lumin D3 podaje po coaxialu do Hegla H390
Kolumny dobre Audiovectory QR5

Testy są jednoznaczne dla mnie: każde podłączenie w tor zasilania  filtrów,  prawdopodobnie!   zmniejsza   możliwość szybkich peaków prądowych do wzmacniacza, który potrzebuje sporo mocy i prądu.  
Widzę że jest ograniczenie przepływu do max  10 A na większości filtrów  DC testowanych przeze mnie  lub 8A np w Audiolab DC 6 - to spore ograniczenie.
Wzmacniacz zasilany z gniazdka bezpośrednio ma dostęp do  większego limitu prądowego  16A lub 20A zależy jaki nadprądowy zastosujemy "bezpiecznik" / nazwę kolokwialnie.

Mam utwory dobrane do testów  z bardzo dużą szczegółowością w tle detali
Testuję dokładnie z ustawionym mikrofonem aby pomiar głośności w decybelach był taki sam/ "sprawiedliwy pomiar"
Na filtrach zanikające w pewnym stopniu są detale czasem bardziej nawet niż mniej..

Bezpośrednie podłączenie do gniazdka (jak zresztą zaleca nie tylko Hegel ale wielu producentów monobloków oraz  większych wzmacniaczy  daje  mi idealny krystaliczny dźwięk ze wszystkimi szczegółami i odczuwalną większą szczegółowością i dynamiką , nie jest spłaszczony w żaden sposób dźwięk.
To co piszę także potwierdza bardzo wiele osób / wpisów , na forach audio w jęz angielskim 


Cudów nie ma.. sprawa jest jednoznaczna , dla mnie przynajmniej i nie widzę żadnego błędu  w logice i podłączeniach

Jeśli jakiś jest możliwy, proszę wskazać, podłączę bez tego potencjalnego błędu
Z wyrazami szacunku.

Edytowano przez Marek333
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Peaki poboru prądu weź pod uwagę a nie stały pobór prądu, który jest relatywnie niski i zgadzam  się,  że mieści się w zakresie kilku amperów.

 Limit 8A to jednak mniej niż 16A w gniazdku. 
Dobrze jakby wypowiedzieli się w tym wątku użytkownicy sprzętów z mocno wyższej półki od  moich "garnków"    ...
jakie oni mają doświadczenia na ścieżce upgradu swojego sprzętu i używania flitrów do monoblocków i sporych wzmacniaczy.

Dziękuję z góry.

Edytowano przez Marek333
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Nie wiem jaki jest bezpiecznik, może masz rację a może tylko na dłuższy czas przy tym prądzie wyzwala się . Może tak być?  Raczej tak się to robi, czas ma znaczenie, czasem ułamki sekund ale jednak.

Dowód  i przykład oczywiście sporo większego wzmacniacza 
 https://www.stereophile.com/content/boulder-amplifiers-2150-monoblock-power-amplifier

 W tekście mierzą i pokazują ze peak prądu sięga 30 Amper !  przy tym wzmacniaczu 1000 Watt czyli niby powinien brać 1000 W/230 V czyli około 5 Amper 
Czyli  peak może być 6 razy większy od mocy wzmacniacza

Fragment/cytat ,  podaję z linku powyższej strony z  testu analiz tego wzmacniacza - bydlaka :)   :

".... The 32A IEC jack isn't just for show: the 2150 can draw nearly 30 amps of peak current, for high power outputs into low impedances.... "

 

A jednak :) 

Edytowano przez Marek333
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Oczywiście nie używam
Ale użyłem do testów uszu :) 
Co ja na to poradzę że jest gorszy dźwięk przez filtry. Może jest zupełnie inna przyczyna niż ograniczenie prądowe, nie wiem, może elektronika czy  buforowanie , nie będę się tu  mądrzył, nie wiem ale uszy zdecydowały jednoznacznie
Podałem tą informację jako wynik moich  mozolnych i cierpliwych  testów.. dążąc do doskonałości ;)

Resumując: wybrałem brumming  +muzyka w najlepszej jakości  zamiast redukcji brumienia transformatora toroidalnego w Heglu  a przy tym   gorszej jakości dźwięku (ewidentnie dla mnie słyszalnej)
Wybór taki  u mnie akurat nastąpił. 

PS. Zwróćmy uwagę że ludzie wymieniają bezpieczniki w aplifierach i to nie rzadko.. Po co ? No właśnie. ..
Bezpieczniki potrafią kosztować tyle co dobre kable czyli bardzo drogo, to tak na marginesie, ;) 

 

Doczytałem że są tak zwane  bezpieczniki 

"slow blow fuse"  w Heglu i wielu wzmacniaczach  czyli  nie wyzwalane przez peaki prądu. Musi upłynąć jakiś czas gdy limit prądu jest przekroczony
No właśnie dobrze podejrzewałem..

to tzw    bezpieczniki zwłoczne
Tu więcej w temacie -  https://sklep.domhal.com.pl/czy-bezpieczniki-bezzwloczne-i-zwloczne-mozna-stosowac-zamiennie 

 

cytuję  wiedzę  dla pokoleń  :), której też nie miałem z powyższej strony :

"Bezpieczniki zwłoczne – co to jest, jak działają?

Literą stosowaną do oznaczania bezpieczników zwłocznych jest „T”. Ich działanie odróżnia się od wkładek bezzwłocznych tym, że przez długi czas nie przepalają się nawet pod wpływem natężenia znacznie przekraczającego znamionowe. Pod tym względem są wytrzymalsze niż bezpieczniki bezzwłoczne, dlatego stosuje się je w obwodach, w których pojawiają się trwające przez dłuższy czas przeciążenia. Chodzi m.in. o zasilacze sieciowe sprzętu elektronicznego, gniazda wtykowe czy instalacje oświetleniowe, bo wymagają one okresowej pracy przy znacznym natężeniu prądu."

"

 

 

Edytowano przez Marek333
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przynajmniej dowiedzieliśmy się bardzo ważnej rzeczy

cyt:

 

  Ich działanie odróżnia się od wkładek bezzwłocznych tym, że przez długi czas nie przepalają się nawet pod wpływem natężenia znacznie przekraczającego znamionowe. Pod tym względem są wytrzymalsze niż bezpieczniki bezzwłoczne,...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie mam wątpliwości, jednak mają filtry bardzo destrukcyjny wpływ - opinia nie moja ale korporacji HEGEL
HEGEL odpisał w pdobnej sprawie klientowi cytuję po ang.

"......... Hegel told me this can happen:

if the amp is subjected to power spike or voltage drop
Resetting was a simple case of powering off/on.  Their advice was:  (HEGEL advice)

in general we have found that using power conditioners, regenerators, transformers etc with our amp generally tends to degrade and restrict the dynamic characters on our amps, so we would normally not use such devices unless there is a serious issue with the local mains supply  .......  "

 

https://forum.audiogon.com/discussions/hegel-h390-power-cable/post?highlight=hegel%2B%2Bfuse%2Bh390&postid=2492697#2492697

I sprawa jasna , 
Dobrej nocy.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...