Skocz do zawartości

Odtwarzacz Cary Audio Cd 303/300 - wymiana lamp


Recommended Posts

Postanowiłem trochę zmodyfikować swój odtwarzacz Cary Audio CD 303/300 poprzez wymianę lamp. Siedzi w nim para 12AU7A / ECC82EH Electro-Harmonixa made in Russia.

Chciałbym je wymienić na takie, które mocno dosładzają dźwięk. 

Odtwarzacz ma dwa tory sygnałowe, półprzewodnikowy i lampowy, korzystam wyłącznie z tego pierwszego, bo jest po prostu lepszy. Natomiast lampkami chciałbym trochę podciągnąć kiepskie realizacje.

Nie wiem, czy ten odtwarzacz posiada funkcję auto-biasu, a grzebać się nie odważę, zatem w grę wchodzą lampy 1:1.
Na lampach się nie znam, więc proszę o pomoc ludzi bardziej doświadczonych. Da się coś znaleźć?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@1Ender nie wiem jak odpowiedzieć na Twoje pytanie. Nie szukam na siłę lamp, które miałyby zdystansować tor półprzewodnikowy w moim odtwarzaczu. Z drugiej strony, jeśli bym takie znalazł - czemu nie?
Ogólnie stawiam na brzmienie neutralne, szybkie, żywiołowe i bardzo przestrzenne. W przypadku muzyki elektronicznej może być przewaga niskich tonów (tak, jestem basolubem 😄). Nie lubię brzmienia ciepłego, miękkiego, zaokrąglonego, ciemnego, grzecznego, kluchowatego itp. Mój system w dużej mierze te założenia spełnia i odsłuch większości nagrań z mojego zbioru sprawia mi ogromną radochę (przynajmniej tak było w poprzednim pokoju odsłuchowym).
 
Problem w tym, że system bezlitośnie obnaża niedostatki źle zrealizowanych nagrań. Jakiś odsetek takich płyt mam i chciałbym je podczas odsłuchu trochę podciągnąć brzmieniowo.
Napisałem, że chciałbym dosłodzić, ale nie wiem jak to przełożyć na aspekty techniczne, czy oznacza to podbarwić średnicę, czy zmniejszyć ilość tonów wysokich czy co tam jeszcze. Lampy generują sporą ilość parzystych harmonicznych, które wg opinii ludzi dają wrażenie słodkości dźwięku. Może niektóre lampy dodają ich więcej?
Aktualnie tor lampowy daje brzmienie takie, hmmm mdłe, bez życia. Ale ponieważ lampami można dość mocno modyfikować brzmienie, może uda się w ten sposób coś poprawić.

Jak pisałem, nie znam się na lampach, a chciałbym uniknąć niepotrzebnej zamiany siekierki na kijek.

Dwa przykłady kapitalnych utworów z płyt, które brzmią u mnie bardzo źle, płasko, metalicznie, jazgotliwie:

Jon Lord 'Gigue'

 

Dallax 'Six Rude Boy Machinegun'

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@1Ender Tak, już załatwione 😎

Zadzwoniłem do pana Jerzego i przedstawiłem problem. Jego zdaniem przyczyna leży w zbyt wysokiej wartości emisji lamp.
Zaproponował mi czarne, militarne Raytheony rocznik 1959 o emisji ok. 90%. Zakupiłem, dzisiaj przyszły i niedawno je wstawiłem do odtwarzacza. 
Jest poprawa, tak na pierwszy rzut ucha tor lampowy osiągnął teraz poziom grania toru na półprzewodnikach.
Krytyczne odsłuchy dopiero przede mną, tak, że jak będę wiedział coś więcej, opiszę tu swoje wrażenia.


Tymczasem bardzo Ci dziękuję za okazaną pomoc 🥰

_beer_.jpeg.4b133b49a012949285c6adf3bd6cca9f.jpeg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...