Skocz do zawartości

Odtwarzanie DTS-HD i TrueHD - amplituner Yamaha V6A


szala18

Recommended Posts

Hej wszystkim, mam pytanie czy jeżeli mam materiał .mkv (dysk zewnętrzny podłączony do TV) w jakości DTS-HD lub TrueHD to na amplitunerze powinno wyświetlać taki format dźwięku ? bo cały czas pisze DD - dźwięk jest przestrzenny i całkiem spoko. 

Telewizor LG - obsługuje hdmi 2.0 ARC, amplituner 2.1. Podłączone są jednym kablem hdmi 2.1. Czyli z tv dźwięk idzie do amplitunera i pokazuje tylko DD - czyżby przez to że przez hdmi 2.0 z TV gdzie wpięty jest dysk nie przesyła DTS-HD i TrueHD bo nie jest to hdmi 2.1 ? 

Ustawienia w ampli i tv - pass throught i wyjscie HDMI ARC, natomiast w ampli te dekoder dźwięku ustawione na Sorrund - Neo6 Cinema (bo na straight ten dźwięk jakby był słabszy).

Czy jeśli podłączę zewnętrzny odtwarzacz multimedialny z obsługą hdmi 2.1 (w niego wepne dysk)  do ampli i dalej z niego do TV (do hdmi 2.0) to będzie się pojawiało TrueHD i DTS ? jak myślicie ? 

dzięki za pomoc

Edytowano przez szala18
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, szala18 napisał:

Hej wszystkim, mam pytanie czy jeżeli mam materiał .mkv (dysk zewnętrzny podłączony do TV) w jakości DTS-HD lub TrueHD to na amplitunerze powinno wyświetlać taki format dźwięku ? bo cały czas pisze DD - dźwięk jest przestrzenny i całkiem spoko. 

Telewizor LG - obsługuje hdmi 2.0 ARC, amplituner 2.1. Podłączone są jednym kablem hdmi 2.1. Czyli z tv dźwięk idzie do amplitunera i pokazuje tylko DD - czyżby przez to że przez hdmi 2.0 z TV gdzie wpięty jest dysk nie przesyła DTS-HD i TrueHD bo nie jest to hdmi 2.1 ? 

Ustawienia w ampli i tv - pass throught i wyjscie HDMI ARC, natomiast w ampli te dekoder dźwięku ustawione na Sorrund - Neo6 Cinema (bo na straight ten dźwięk jakby był słabszy).

Czy jeśli podłączę zewnętrzny odtwarzacz multimedialny z obsługą hdmi 2.1 (w niego wepne dysk)  do ampli i dalej z niego do TV (do hdmi 2.0) to będzie się pojawiało TrueHD i DTS ? jak myślicie ? 

dzięki za pomoc

jeżeli TV obsługuje ARC to mozesz jedynie uzyskac max DD+ (5.1 , Atmos na DD+). Nie do końca wiem jak jest w tym wypadku z DTS, natomiast wielu producentów TV nie wspiera w ogóle DTS. Na pewno nie prześlesz przez ARC gęstych formatów typu Dolby TrueHD lub DTS-HD.Taką przepustowość zapewnia dopiero eARC. Najlepiej źródło podłaczyć pod amplituner i wtedy z pewnością będziesz mógł się cieszyć dźwiękiem DolbyTrueHD lub DTS-HD (DTS-HD HR lub DTS-HD MA)

Ustawienie Straight w Yamaha powoduje przesłanie surowego sygnału w postaci jakiej został zapisany (np. DD 2.0, lub DTS-HD w konfiguracjach zapisanych w materiale źródłowym)

Neo6 Cinema powoduje upmix kanłow do konfiguracji amplitunera np. z2.0 do 7.1 lub 5.1.2 itd).

Jedna uwaga, jeśli to się nie zmieniło to w Yamahach po wybraniu opcji innej niż straight (albo pure czy coś w tym stylu- tego nie sprawdzałem z prozaicznego powodu, ze YAMAHA RX-V 371 nie posiadała takiego trybu), DTS-HD jest obcinany do "core" czyli DTS( testowałem to swego czasu na RX-V371).

Każde nałożenie modyfikacji na sygnał DTS -HD powodowało jedynie dekodowanie "core"

Edytowano przez Iron
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, szala18 napisał:

polecacie jakiś streamer do odtwarzania 4k i DTS HD i TrueHD ? dużo tego na rynku - nie chce kupić babola 

Możesz zainteresować się Zidoo Z9X/Z9X Pro. Idealne nie są ale odtworzą praktycznie wszystko, kwestia kombinacji i użytego programu. Alternatywą, dość leciwą jest Nvidia Shield Pro - też kwestia którego programu/kombinacji użyjesz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Xiaomi Mibox3 4K ale po aktualizacji przestał odtwarzać Dolby TrueHD i DTS-HD. Mibox s w ogóle tych formatów nie odtwarza (przesyła do amplitunera) Nie polecam, Xioami zmienia specyfikację swoich produktów poprzez aktualizację. Zmienia na gorsze...

Edytowano przez Iron
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie zależy mi na tych formatach DTS HD i TrueHD. Podłączyłem laptopa pod amplituner włączyłem dźwięk przestrzenny w lapku i wtedy na ampli wyświetla DTS X MA jak puszcze źródło filmu - tylko że obraz trochę przycina ;/ (może być wina kabla - bo stary HDMI). 

Czyli mibox odpada, a Mecool KM2 ? chciałem coś za max 500 zł. No chyba że rzeczywiście ten Zidoo ZX9 odtwarza wszystko i płynnie chodzi, to wtedy chyba warto dopłacić ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam Zidoo Z9X PRO. Czasem po menu się zacina. Ale gdy się odpali już film to działa płynnie. Najważniejsze że odtwarza dolby trueHD, DTS HD,X, HDR 10, DV. 

Na tv tylko mi odtwarzało dolby digital + i sam DTS. Czyli mocno byłem ograniczony. 

Jakość pomiędzy dolby digital plus a Dolby trueHD lub DTS HD czuć mocno nawet na zestawie 5.1. Zupełnie inna dynamika, nasycenie i szczegółowość. 

Jest to ogromna różnica. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Carmion napisał:

Ja posiadam Zidoo Z9X PRO. Czasem po menu się zacina. Ale gdy się odpali już film to działa płynnie. Najważniejsze że odtwarza dolby trueHD, DTS HD,X, HDR 10, DV. 

Na tv tylko mi odtwarzało dolby digital + i sam DTS. Czyli mocno byłem ograniczony. 

Jakość pomiędzy dolby digital plus a Dolby trueHD lub DTS HD czuć mocno nawet na zestawie 5.1. Zupełnie inna dynamika, nasycenie i szczegółowość. 

Jest to ogromna różnica. 

Carmion czyli polecasz z czystym sumieniem ten Zidoo Z9X pro ? czy ewentualnie po tym czasie jak już go użytkujesz kupiłbyś coś innego ?

on tam ma jakiś program do odtwarzania ? czy będzie to leciało z defultowego programu w w TV ? ewentualnie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, szala18 napisał:

Carmion czyli polecasz z czystym sumieniem ten Zidoo Z9X pro ? czy ewentualnie po tym czasie jak już go użytkujesz kupiłbyś coś innego ?

on tam ma jakiś program do odtwarzania ? czy będzie to leciało z defultowego programu w w TV ? ewentualnie

Za dużego rozeznania nie mam. Ale z tego co widziałem to mało jest urządzeń w tym budżecie co ogarnia tyle kodeków. 

Mam dopiero dwa miesiące. Leci oprogramowanie softowe. Póki co bym nic innego nie kupił. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pomogę a może i nie . 

Mam najtańszy odtwarzacz LG bez problemu 1,5tb dysk z filmami HD master audio i inne formaty dźwięku hd ogarnia , niestety nie 4k ale to odtwarzacz który już mam gdzieś 12lat . Więc może warto spojrzeć na odtwarzacze blu-ray z USB znanych marek . Pzdr 

Edytowano przez Dedal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

1. ARC czy eARC

2. Wydaje mi sięże LG nie odtwarza jakości HD

3. Jeśli masz ustawiony straight na amplitunerze i nie widzisz sygnału to znaczy że on do niego nie dociera to nie wina amplitunera.

4. Albo masz kilka ścieżek w pliku i puszczasz ta która nie jest w HD.

 

1. w ampli mam eARC (yamaha V6A) - natomiast ten slot jest podłączony do TV. (w TV mam hdmi ARC).

2. jakości HD ? telewizor LG jest 4K - odtwarza 3840 x 2160

3. Jak daje STRAIGHT na ampli - to jeśli źródło jest DTS odtwarza jako DD, tak samo TrueHD - jako DD wyświetla, a jeśli DD+ to jako DD+.

4. wybierałem te angielskie ścieżki na 6 channels - bo polskie z dubingiem są słabsze i na 2 kanały - ale także jako DD. 

W sumie to nie mam głośnika centralnego jeszcze - i jako tako system działa jako 4.0 - ale to chyba nie ma znaczenia....

 

1 godzinę temu, Dedal napisał:

Może pomogę a może i nie . 

Mam najtańszy odtwarzacz LG bez problemu 1,5tb dysk z filmami HD master audio i inne formaty dźwięku hd ogarnia , niestety nie 4k ale to odtwarzacz który już mam gdzieś 12lat . Więc może warto spojrzeć na odtwarzacze blu-ray z USB znanych marek . Pzdr 

dzięki Dedal poszukam - bo widzę zdecydowanie tańsze rozwiązanie - też mają wejścia USB - więc powinno chulać .... a i płytke BD można odpalić :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, szala18 napisał:

 

 

... 3. Jak daje STRAIGHT na ampli - to jeśli źródło jest DTS odtwarza jako DD, tak samo TrueHD - jako DD wyświetla, a jeśli DD+ to jako DD+.

4. wybierałem te angielskie ścieżki na 6 channels - bo polskie z dubingiem są słabsze i na 2 kanały - ale także jako DD...

 

Jakim cudem? Coś masz źle włączone lub ustawione np. ścieżkę dźwiękową

Instrukcja RX-V6A str. 108 ...

You can play back input sources without any sound field effects. The unit produces stereo sound from the
front speakers for 2-channel sources such as CDs, and produces unprocessed multichannel sounds for
multichannel sources.
Each time you press STRAIGHT, the straight decode mode is enabled or disabled.

Poniżej tłumaczenie (tłumacz Google)

(Można odtwarzać źródła wejściowe bez żadnych efektów pola dźwiękowego. Urządzenie wytwarza dźwięk stereo z głośniki przednie dla źródeł 2-kanałowych, takich jak płyty CD, i generuje nieprzetworzone dźwięki wielokanałowe ze źródeł wielokanałowych. Za każdym razem, gdy naciśniesz STRAIGHT, tryb prostego dekodowania zostanie włączony lub wyłączony).

 

Edytowano przez Iron
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, szala18 napisał:

w tym trybie straight włączony jest Enhancer, YAPAO Volume, Adaptive DRC i Extra Bass i wyłączone Pure Direct .....

 

To są opcje dźwięku a nie dekodowania

Jak masz możliwość (a podejrzewam ze tak ) to sprawdź format dźwięku wejściowego do amplitunera

Edytowano przez Iron
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, szala18 napisał:

hmmmm czyli jak ? na komputerze w KM Player widzę jakie są ścieżki dostępne i wszystkie odtwarza m.in DTS,

a sygnał wejściowy do ampla gdy chce wybrać DTS to wogóle jej nie widać tylko pisze DOLBY DIGITAL

Sygnał sprawdzasz w amplitunerze (przycisk info albo coś w tym stylu) lub aplikacji Yamahy?

Jeśli jest DD to amplituner będzie dekodował DD , nic innego.

Edytowano przez Iron
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.02.2024 o 18:50, szala18 napisał:

1. w ampli mam eARC (yamaha V6A) - natomiast ten slot jest podłączony do TV. (w TV mam hdmi ARC).

No to już. Znaczy że HD nie wyjdzie

Dnia 11.02.2024 o 18:50, szala18 napisał:

3. Jak daje STRAIGHT na ampli - to jeśli źródło jest DTS odtwarza jako DD, tak samo TrueHD - jako DD wyświetla, a jeśli DD+ to jako DD+.

Tak, inaczej nie będzie

Dnia 11.02.2024 o 18:50, szala18 napisał:

4. wybierałem te angielskie ścieżki na 6 channels - bo polskie z dubingiem są słabsze i na 2 kanały - ale także jako DD. 

ARC jest powodem

Dnia 11.02.2024 o 19:31, szala18 napisał:

w tym trybie straight włączony jest Enhancer, YAPAO Volume, Adaptive DRC i Extra Bass i wyłączone Pure Direct .....

 

To nie ma nic do rzeczy

Dnia 11.02.2024 o 19:48, szala18 napisał:

a sygnał wejściowy do ampla gdy chce wybrać DTS to wogóle jej nie widać tylko pisze DOLBY DIGITAL

Bo TV nie ma DTS to się zdarza.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...