Skocz do zawartości

Kolumny z mocnym basem


Recommended Posts

Prze ostatni parę dni tak słuchałem muzyki, i było dość efekciarsko z podbitym EQ przy 20Hz :D Czasem coś zabuczało , czasem czegoś brakowało.

r3plussub20hz.JPG.b99e33fe81773eed1f55e7171254cc24.JPG

 

Do pierwszych prób zostawiłem głośniki normalnie z BF. Zatkanie portu skarpetą mocno obniżało charakterystykę i to aż do 100Hz (port otwarty, brązowa port zatkany ) Glośniki to Kef R3, ładnie schodzą do 40Hz ale jak widać pokój i akustyka rządzi.

r3sr3p.JPG.61869331d1b78e0ba87f745d3d3fd248.JPG

Sam SB2000Pro z Kefami tak wyszedł bez żadnych korekt :

bez.JPG.21ed82e55b789554416f2e73dec16957.JPG

Największy problem stanowił lej przy 31Hz. Dobrze że Pro ma filtry parametryczne, nie dobrze że tylko 3 bo na ten lej zużyłem wszystkie 3. Muszę znaleźć inne miejsce na subka tyle że wolnego miejsca u mnie brak :D Po wypełnieniu leja i zabawie z przesunięciem fazy  udało się tylko tyle poprawić: zielona linia.

kor30hz.JPG.dc8b8a4d2979d4617609677bf70f4b02.JPG

Troszkę nie podobało mi się to 40hz tak wysoko i też ta górka przy 80hz ale one pochodzą od kefw więc szybko wsadziłem skarpety z powrotem w porty, i tak mi się ciut bardziej podoba (zielonawa linia)

subr3pr3s.JPG.856289041b457bdc637eec521fc362fa.JPG

Wreszcie Solar Sailer z Tron Legacy gra wszystkie cztery nuty z właściwym nasyceniem. I nawet podczas pomiaru słychać jak rośnie częstotliwość i pomruk jest w miarę o jednostajnym poziomie głośności. Bez korekty tylko konkretne częstotliwości grały.

Potem przyszła córka ze swoim psem demolką i zamknąłem dzwi od pokuju. I charakterystyka zmieniła się na taką :D (pomarańczowa linia) Jest to kolejny dowód że najważniejsze jest pomieszczenie.

drzwi.JPG.4e05ecce329729ed5dccb7d18cccef02.JPG

Potem jeszcze pobawiłem się portami w subku

Ta najniższa linia przy 10Hz to normalny tryb pracy.

Środkowa to jeden port zatkany, taki tryb extended, tylko że dziwne że aplikacja dla tego modelu nie ma trybu extended. Skarpeta nie wystarczyła, dwie też, potrzebna była cała koszulka :D Widać że BF z jednym otworem pracuje w okolicach 16Hz :D

A ta górna linia to nadal jeden port zamknięty tylko że jako w aplikacji nie ma trybu extended to ustawiłem że oba porty są zamknięte 😉 Ustawienie to raczej tylko poglądowe bo nawet przy niskich poziomach głośności membrana lata ze sporymi wychyłami.

extended.JPG.382aba34d5d8f0e1c4f22aa6b07b702d.JPG

Ogólnie tego mi brakowało, nie to że nie da się słuchać muzyki bez niego ale zdecydowanie czasami subka brakowało.

No i nie testowałem jeszcze większych mocy. Na razie tylko na spokojnie, ale i tak na materacu czuć masaż pleców :D

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta fotka nie ma nic wspólnego z BR

Długość fali 30Hz to prawie 12m  Jakbyś chciał odwrócić fazę o 180st poprzez długość rury przy 30Hz to byś musiał mieć 6metrów rury :D i do tego rury o średnicy głośnika.

Są  takie rozwiązania kinowe, i taka 6m rura pięknie by grała ale nie przy 30Hz ale przy 15Hz (ćwierć fali), wtedy głośnik jest w węźle, mocno obciążony i z małymi wychyłami generuje na wylocie w strzałce, dużą amplitudę.

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...