Skocz do zawartości

Zmiana audio w kinie domowym


konini

Recommended Posts

Witam

Chciałem dowiedzieć się czy jest jakakolwiek możliwość upgrade'u mojego systemu audio. Mam juz to nagłośnienie od dobrych 5 lat i fajnie by bylo cos zmienic.

Naglosnienie - focal dome flax 5.1
Amplituner - denon avr 3500h
Telewizor - Lg c1 83"
Projektor - optoma uhd 40 

Prawda jest taka, ze odkad kupilem telewizor prawie nie korzystam z projektora. Myslalem o tym zeby np. telewizor przymocowac do sciany wtedy latwiej by bylo ustawic jakies kolumny/glosniki. Niestety z tylu przy kanapie nie mam poprowadzonych kabli wiec ewentualnie jakies glosniki bluetooth. Nie chcialbym tez zbyt wielkich kolumn frontowych.

Ciekaw jestem czy w ogole jest sens sie bawicz czy nie jest to gra warta swieczki. Docelowo myslalem tez o zakupie odtwarzacza blue ray 

Budzet ok 10-15tys. 

Pozdrawiam i dziekuje z gory za pomoc

Koncept z audio.png

IMG_3492.jpg

IMG_3491.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrze na Twoje fotki i... jest źle, bardzo źle. Ogólnie gust fajny, nie to że źle wygląda ten salon. Ale pod kątem audio wszystko jest nie tak jak powinno.

Ampituner nie może być tak zabudowany, on potrzebuje przestrzeni nad sobą by zapewnić wentylację lub jakieś wentylatory w plecach szafki wyciągające ciepło. Tak jak teraz to prosisz się o przyspieszony serwis.

Podstawowe głośniki kina domowego w suficie? Też nie jest ok, to nawet nie jest punkt wyjścia do upgradu. Zakładam że taki układ wymusiła aranżacja wnetrza, no ale pod kątem home cinema jest nie do przyjęcia.

Prawidłowo złożony podstawowy system 5.1 składa się z suba na podłodze oraz pięciu kolumn. Te głośniki powinny być na wysokości odsłuchu bezwarunkowo. Ponadto dochodzą precyzyjnie okreslone kąty płaszczyzny poziomej w jakich powinny być ustawione.

5.1.2.thumb.PNG.cea29f0089755c457e6483dfc30f20a6.PNG

Chcesz upgrade to zamontuj głośniki wg. zaleceń. Możesz się pokusić o Atmos w suficie, zdaje się że na szynie oświetleniowej znajdziesz dla nich miejsce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za szybką odpowiedź oraz wszelką krytykę.

Niestety jak wykańczałem mieszkanie nie miałem trochę głowy zająć się tym tematem i zleciłem to firmie audio co najlepsze z polecenia. Facet z tej firmy zapewniał mnie, że te głośniki montuje się na suficie i że wszystko będzie ok. Firma mi dokładnie rozplanowała ustawienie całego kina domowego. W każdym razie myślę ze nie ma co do tego wracać mój błąd ze słabo to dopilnowałem i zaufałem Januszom.

Pytanie co mógłbym teraz zrobić, żeby to poprawić. Rozumiem, że ustawić audio zgodnie z wytycznymi.
-Mógłbym frontowe głośniki zdjąć z sufitu i postawić obok telewizora na podstawkach
-Problem będzie z tylnymi głośnikami, ponieważ nie mam poprowadzonych kabli w podłodze za kanapą
-Mogę zawiesić TV na ścianie co potencjalnie da więcej miejsca i możliwość na 3 głośniki z frontu lub ewentualnie soundbar ??? co sprowadza się do pytania

Czy taki zestaw w ogóle miałby sens i lepiej by to chodziło niż to co mam teraz w obecnym wydaniu ? -  https://www.tophifi.pl/kino-domowe/zestawy-kina-domowego/zestaw-kina-domowego-sonos-arc-sub-gen-3-era-100-x2.html?color=1709&gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAoKeuBhCoARIsAB4WxtesBN3Zbiv7h9wA6Rr_dC2hKD-IphodbWcasL_G3kKEQNHEaH6AfSQaAgsHEALw_wcB

 Możesz się pokusić o Atmos w suficie, zdaje się że na szynie oświetleniowej znajdziesz dla nich miejsce.
- Rozumiem musiałbym poprowadzić kable do tych głośników co wiązałoby się z kuciem ścian ?

Trochę nie widzi mi się remont i kucie ścian. Zastanawiam się czy jest w miarę bezinwazyjne wyjście z tej jak to napisaliście bardzo złej sytuacji.




 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, konini napisał:

każdym razie myślę ze nie ma co do tego wracać mój błąd ze słabo to dopilnowałem i zaufałem Januszom.

No ale jak ....???

Zaufałem Januszom....

Zrobili co mogli...Gdzie ci te fronty mieli postawić ?w kuchni na blacie ?Albo w  przejściu?

5 godzin temu, konini napisał:

Nie chcialbym tez zbyt wielkich kolumn frontowych.

No to ci dali na suficie małe dyskretne...😁

5 godzin temu, konini napisał:

Mam juz to nagłośnienie od dobrych 5 lat

No i co ?tak źle grało?

Widocznie znośnie skoro tyle wytrzymało.

1 godzinę temu, konini napisał:

Trochę nie widzi mi się remont i kucie ścian. Zastanawiam się czy jest w miarę bezinwazyjne wyjście z tej jak to napisaliście bardzo złej sytuacji.

Ja rozumiem ...chciałbyś zjeść ciastko i mieć ciastko. Niestety  systemu audio bezprzewodowego na baterię  jeszcze nie wynaleziono... 

Takie projekty to trzeba brać pod uwagę już w fazie projektowania salonu potem jest już czysta improwizacja...

A Panom instalatorom "Januszom " pogratulować kreatywności...👏👏👏

   Podejrzewam  ,że zostanie tak jak jest...

Edytowano przez Gmow1977
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, konini napisał:

-Mógłbym frontowe głośniki zdjąć z sufitu i postawić obok telewizora na podstawkach

Próba prawidłowego rozmieszczenie na boki przyprawia mnie o zawrót głowy :) Przy każdym oglądaniu trzeba by ustawiać je w ciągu pieszym, prawy przy wejściu do aneksu kuchennego, lewy na środku przedpokoju. Jeśli to dla Ciebie  / dla Was akceptowalne to ok. Funkcjonalnie do dupy, ale dźwiękowo tak właśnie by było ok.

53 minuty temu, konini napisał:

-Problem będzie z tylnymi głośnikami, ponieważ nie mam poprowadzonych kabli w podłodze za kanapą

Jeśli chcesz uniknąć remontu za wszelką cenę w postaci kucia bruzd pod kable itd. to wydaje mi się że masz dwie opcje. Yamaha jako jedyna posiada zintegrowany system wspierający bezprzewodowe surroundy pod nazwą MultiCast. A więc ampli Yamaha, do tego MultiCast 20 i nie musisz ciągnąć kabli. Z wyjątkiem zasilania rzecz jasna, nie są one na baterie. Druga opcja to płaski kabel głośnikowy który z łatwością można zamaskować w suficie bądź ścianie. Patrz tu na Amazon https://www.amazon.pl/FROGBRO-glośnikowy-samoprzylepny-niskoprofilowy-miedziane/dp/B08FR2HT18?th=1

1 godzinę temu, konini napisał:

-Mogę zawiesić TV na ścianie co potencjalnie da więcej miejsca i możliwość na 3 głośniki z frontu lub ewentualnie soundbar ???

Nie jestem faanem soundbarów, ale pytasz o model który jest już konkretnym zawodnikiem za niemałe pieniądze. Biorąc pod uwagę trudności z rozlokowaniem klasycznych kolumn, faktycznie możesz brać coś takiego pod uwagę. Piszę to jednak ze skrzywioną miną bo marketingowe bełkoty o genialności belek często mają bardzo mało wspólnego z prawdą.

1 godzinę temu, konini napisał:

Możesz się pokusić o Atmos w suficie, zdaje się że na szynie oświetleniowej znajdziesz dla nich miejsce.
- Rozumiem musiałbym poprowadzić kable do tych głośników co wiązałoby się z kuciem ścian ?

Trochę nie widzi mi się remont i kucie ścian. Zastanawiam się czy jest w miarę bezinwazyjne wyjście z tej jak to napisaliście bardzo złej sytuacji.

Przyklejasz ten płaski przewód i nic nie kujesz. Na szynę montujesz np. dwa bardzo ciekawe Cambridge Audio Minx Min12 i cieszysz się prawdziwym dźwiękiem obiektowym a nie subsytutem który udaje że gra z góry odbijając dźwiek z sufitu.

full.webp

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo Butler za wyrozumiałość oraz wyczerpujące odpowiedzi bardzo mi rozjaśniłeś sprawę.

 

1 godzinę temu, Gmow1977 napisał:

No ale jak ....???

Zaufałem Januszom....

Zrobili co mogli...Gdzie ci te fronty mieli postawić ?w kuchni na blacie ?Albo w  przejściu?

No to ci dali na suficie małe dyskretne...😁

No i co ?tak źle grało?

Widocznie znośnie skoro tyle wytrzymało.

Ja rozumiem ...chciałbyś zjeść ciastko i mieć ciastko. Niestety  systemu audio bezprzewodowego na baterię  jeszcze nie wynaleziono... 

Takie projekty to trzeba brać pod uwagę już w fazie projektowania salonu potem jest już czysta improwizacja...

A Panom instalatorom "Januszom " pogratulować kreatywności...👏👏👏

   Podejrzewam  ,że zostanie tak jak jest...

Tobie kolego dziękuje, że straciłeś kilka min na pisanie tej bezwartościowej wiadomości :) Może pora na nowy system audio, żeby troszkę humorek się poprawił. 



Temat do zamknięcia bez odbioru

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, konini napisał:

Tobie kolego dziękuje, że straciłeś kilka min na pisanie tej bezwartościowej wiadomości :) Może pora na nowy system audio, żeby troszkę humorek się poprawił. 

Nie ma za co....😁

Czy ona jest bezwartościowa to pokaż Ty...za miesiąc może  pół roku? ...Jak dokonasz zmian i co tam wymyślisz.Ciekaw jestem czy posłuchasz rady kolegi Butlera.Miej na tyle odwagi  i wróć do tego wątku npochwal się zmianami.Jak to poprawiłeś "Audio Januszy "...

8 godzin temu, konini napisał:

Temat do zamknięcia bez odbioru

Pewnie ,że do zamknięcia,

Bo zostanie jak jest... 

Edytowano przez Gmow1977
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozklad pomieszczen wyklucza TV na laczniku miedzy kuchnia a korytarzem 

ja bym umiescil TV tam gdzie jest teraz projektor ale to znowu wyklucza wielka sofe ktora by stala w kuchni  :)

tu nie ma dobrego rozwiazania problemu bo open space kuchnia psuje kazda konfiguracje...

pomysl z projektorem to juz mistrzostwo swiata i kreatywnosci pana ktory to zaprojektowal 

moja propozycja to zlikwidowac TV/projektor  a na laczniku postawic rzezbe z podswietleniem 

(jesli koniecznie ma to tak zostac to trzeba oled powiesic na laczniku  symetrycznie sufit/podloga na scianie ale nie zmieni to akustyki pomieszczenia tylko  pozwoli wyrzucic szafke rtv by robot sprzatajacy mogl swobodnie wybierac kurz na laczniku)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Butler napisał:

Próba prawidłowego rozmieszczenie na boki przyprawia mnie o zawrót głowy

Gdyby ktoś kto to robił chciałto zrobić dobrze to z powodzeniem zamontowałby te 3 Flaxy zaraz nad TV i dorzucił transparentny akustycznie ekran. Baza może nie byłaby imponująca ale grałoby to mniej więcej na wysokości głowy (może ciut wyżej) a nie z sufitu. Z surround nie ma praktycznie problemu bo jest ściana na której można te głośniki zamontować w odpowiedniej odległości. 

 

Dodam tylko, że kiedyś oglądaliśmy w TV jakiś program o aranżacji wnętrz. I Pani Architekt chwaliła się jakie to niesamowite kino domowe udało się zaprojektować bez zagracania wnętrza.... i też były walnięte Flaxy pod sufitem (tylko z tego co pamiętam białe). Otwierając wczoraj ten wątek w kolejce do kasy w sklepie miałem deja vu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, PanKlor napisał:

 

 

I Pani Architekt chwaliła się jakie to niesamowite kino domowe udało się zaprojektować bez zagracania wnętrza.... 

 

pani architekt lub interior designer nie jest od projektowania kino domowe lub ukladu wentylacji/klimatyzacji  w  99.5% przypadkow

ostatnio widzialem kilka razy jednostke klimatyzatora ktora wtlaczala skroplone powietrze do ukladu TV oled  :) 

to mogla wymyslic tylko KOBIETA !

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, bora902 napisał:

pani architekt lub interior designer nie jest od projektowania kino domowe

A dlaczego nie? No ja właśnie tego nie rozumiem. Potrafi taki określić gdzie dać włączniki świateł, gdzie gniazdka itd., a nie może prawidłowo zdefiniować miejsca na głośniki kina domowego? Nikt im nie każe znać całej branży i producentów, ale zasady rozstawienia są tak prymitywne że brak ich znajomości jest żenująca.

15 minut temu, PanKlor napisał:

Gdyby ktoś kto to robił chciałto zrobić dobrze to z powodzeniem zamontowałby te 3 Flaxy zaraz nad TV i dorzucił transparentny akustycznie ekran

To z kolei by było bardzo wąsko... Ciężki układ na kino domowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mojej grupie osiedlowej jakiś czas temu ktoś sprzedawał halogeny sufitowe bo Pani Architekt tak zaprojektowała przedpokój, że się szafa nie otwierała....

 

8 minut temu, Butler napisał:

To z kolei by było bardzo wąsko...

Wiem, przecież to napisałem. Można lekko wystawić do boku i kombinować. IMHO lepiej za wąsko niż z sufitu jak w galerii handlowej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, PanKlor napisał:

Pani Architekt tak zaprojektowała przedpokój, że się szafa nie otwierała....

Przecież miała być rozsuwana a nie na zawiasach :D

11 minut temu, PanKlor napisał:

IMHO lepiej za wąsko niż z sufitu jak w galerii handlowej.

Wybór między młotem a kowadłem, dziękuję ;)

13 minut temu, 77Mariusz77 napisał:

A jak by to wszystko odwrócił, tam gdzie sofa TV a Sofa pośrodku pokoju ? 

Gruby remont to by coś się dało sensownego akustycznie i bez problemów z ergonomią zrobić. Tu mamy jednak sytuację w której kolega nie ma w tej chwili ochoty/możliwości/zgody/WAŻ puścić nawet przewodów w ścianie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Butler napisał:

Przecież miała być rozsuwana a nie na zawiasach :D

To byłoby śmieszne gdyby nie to, że Pani Architekt projektowała całość. 🤣

6 minut temu, Butler napisał:

Wybór między młotem a kowadłem, dziękuję ;)

Ewentualnie można jakieś Minxy czy coś na stojakach. Faktycznie rozstawianie normalnych frontów przed oglądaniem to jakaś masakra. 

 

7 minut temu, Butler napisał:

Gruby remont to by coś się dało sensownego akustycznie i bez problemów z ergonomią zrobić. Tu mamy jednak sytuację w której kolega nie ma w tej chwili ochoty/możliwości/zgody/WAŻ puścić nawet przewodów w ścianie.

Napisał - bez odbioru a my tu się nad Panią Architekt znęcamy... 😉 Niestety tak to już bywa - forma ważniejsza niż treść i tyle. Szkoda bo pomieszczenie z potencjałem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Butler napisał:

To z kolei by było bardzo wąsko... Ciężki układ na kino domowe.

Dlatego JA uważam ,że w tym konkretnym przypadku i podejrzewam ,że   z dużym naciskiem na Desajn lub WAŻ Panowie od audio zrobili co mogli...

Mogli pójść tylko w sufit.

Brakuje mi tu też opini Autora tematu @konini...Jak to grało /gra?.Jak odbierany jest dźwięk?Czy efekty ,które pochodzą z tej konfiguracji  da się normalnie odczuć jako dźwięk dookulny...?

Może jak mu minie foch to coś napisze...Bo na pewno to czyta.😉 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, 77Mariusz77 napisał:

Pomieszczenie jest tak duże, że amfiteatr bym tam zrobił 😀

 

ten uklad salonu kompletnie sie nie nadaje pod kino a kacika kuchennego przeciez nie zlikwiduje

dlatego teoretyzowalem tylko o vision 😜

z drugiej strony jak by tam wrzucic kolumny do tej kuchni to mozna by bylo szklanke i zdjecie z obrazkiem postawic 

no dobra :

po boku lacznika kolumny i centralna pod wiszacym tv oled,subwoofer blizej lewej kolumny na ziemi , zamiast tych glosnikow cos od klipsch  front i rear 

bedzie lepiej grac  (glosniej) 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Butler napisał:

Temat byłby załatwiony ;)

 

Tak jak najbardziej ...tylko 

12 godzin temu, konini napisał:

Trochę nie widzi mi się remont i kucie ścian. Zastanawiam się czy jest w miarę bezinwazyjne wyjście z tej jak to napisaliście bardzo złej sytuacji.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Oooo niezla konwersacja sie wywiązała nie spodziewałem się tego :)


 

Cytat

Jak to grało /gra?.Jak odbierany jest dźwięk?Czy efekty ,które pochodzą z tej konfiguracji  da się normalnie odczuć jako dźwięk dookulny...?

Może jak mu minie foch to coś napisze...Bo na pewno to czyta.😉 



Nie mam focha po prostu nie miałem czasu odpisać, ale fajnie, że już sobie coś dopowiedziałeś 😆 

Co do twoich pytań, które tym razem są bardzo konstruktywne i chętnie na nie odpowiem.

Gra to ok i byłem zadowolony przez pierwsze lata, ale teraz czuję, że zależy mi na czymś co da większego "kopa". Dla mnie to i tak był duży upgrade względem poprzedniego, ale z upływem lat czuję, że chciałbym coś więcej.
Mam problem z głośnikiem centralnym i np. dialogami, które bardzo cicho słychać, ale też jest on teraz schowany w szafce rtv więc na pewno to nie pomaga.....
Wydaje mi się, że nie da sie odczuć dzwięku dookulnego. Nie mam też niestety dużego porównania. Musiałbym pójśc na odsłuch, żeby sobie wyrobić jakąś opinię.
Ostatnio byłem u znajomego, który kupił sobie soundbar z górnej półki i mam wrażenie, że lepszy był efekt z frontu. Co prawda on ma dużo bliżej setup kanapy niż ja.


Po waszych wypowiedziach wyciągnołem dwa główne główne wnioski

- Obecne ustawienie po prostu jest beznadziejne i wszystko co można by zrobić to będzie mega rzeźba 

- Bez remontu ciężko będzie wyjść z tej sytuacji obronną reką

Pomysł z odwróceniem kanapy i zrobieniem kina domowego w miejscu kanapy jest fajny. Zaczałem mocno kminić i może dzisiaj odwróce sobię kanapę i zrobię sobię test jak by to wyglądało. Tym sposobem mógłbym też przybliżyć kanapę do telewizora bo mam ponad 4m od oczu do tvika. Wcześniej tego nie brałem do końca pod uwagę, bo gdyby nie kino domowe to w mojej opini kanapa dużo lepiej siedzi tak jak jest aktualnie a nie tyłem do kuchni i "przedpokoju". Niestety ta zmiana psuję trochę cały open space projektu, aczkolwiek trzeba wyważyć co ważniejsze w życiu bo jednak bardzo dużo czasu spędzamy na tej kanapie oglądając filmy/seriale :D 

Zacząłem już nawet dojrzewać trochę do tego remontu. Muszę teraz po prostu mocno się zastanowić czy zmiana aranżacji salonu ma sens.


 

Cytat

Obróć to i  zwiń to wyro. 


Nigdy go nie zwinę :D to jest moje ulubione miejsce w tym mieszkaniu.  Początkowo ten moduł miałem dostawiać do oglądania filmów, ale odkąd raz go wstawiłem tak przez 5 lat jest w tym samym miejscu :D 








 

Edytowano przez konini
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzuć okiem na wyrko tego typu , dla mnie wyrko mistrz , jak się oko zamyka wtedy przycisk i coraz niżej się opuszczasz aż zaczynasz chrapać. Wygoda warta każdych pieniędzy dla mnie 😁 

https://www.otto.de/p/jockenhoefer-gruppe-ecksofa-double-one-mit-2x-120cm-breiten-elektromotorischen-relaxfunktionen-1324833669/#variationId=1811567256

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, konini napisał:

Nie mam focha po prostu nie miałem czasu odpisać, ale fajnie, że już sobie coś dopowiedziałeś

Napisałeś 

23 godziny temu, konini napisał:

Temat do zamknięcia bez odbioru

Dlatego wyciągnąłem takie wnioski....😅

Fajnie ,że się myliłem😁

Dobra skoro już przełamaliśmy pierwsze lody  i jesteś gotowy na remont, to ja na początek  proponuję zmienić położenie centralnego .

Nic dziwnego ,że dialogi są mało czytelne  

Centralny chyba z tej samej serii?Taka kulka? Wciśnięty przy podłodze narażony na odbicia od niej ,bije praktycznie pod narożnik. 

To nic dziwnego ,że słaba czytelność.No i wypadało by zmienić na coś mocniejszego.Oczywiście też z Focala.

Może taki?

https://hifis.be/de/winkel/focal-on-wall-302-zwart-opbouwluidspreker/?gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAw6yuBhDrARIsACf94RXWrV12GqqJATpnt3c6g00_SYagnEg0nJTWgIzn3NWq3eXjbbWUAGoaAspVEALw_wcB

Telewizor musi iść wyżej a centralny tak z 60cm nad podłogę..Na podłogę duży grubszy dywan.To  zniweluje pierwsze odbicia od podłogi i zmniejszy trochę pogłos.

W ogóle tam akustycznie to bida...Pasowałoby coś na ściany dać a może jeszcze kilka dużych  kwiatów?

W kinie to ważne.

Trzecie sprawa...

Piszesz :

Dnia 12.02.2024 o 18:40, konini napisał:

Naglosnienie - focal dome flax 5.1

Czyli jest tam Sub?

Z tego zestawu...?

Czyli taki?

home-audio-home-cinema-dome-packs-51-dome-flax-pack-51-5-dome-flax-sub-air-2.jpg.83841bb50a8625a98d91b398ec0f211d.jpg

Może on jest przyczyną tego niezadowolenia i chęci świeżego " kopa".

Wartałoby się rozejrzeć za czymś konkretnym...

Jakiś SVS albo REL

Myślę że to najmniej inwazyjne zmiany,które pozwolą na nowe doznania....

Następny Level to niestety prucie ścian i prawdziwa demolka....😉

Pozdrawiam i bez obrazy

 

 

 

Edytowano przez Gmow1977
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...