Skocz do zawartości

Kino domowe z Dolby Atmos - czy jest sens?


grick

Recommended Posts

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:
22 godziny temu, Butler napisał:

urządzeniami?

To było pierwsze co zrobiłem. Nie wklejał bym bez tego.

Ale to nie chodzi chyba i to. Koledze przy przełączaniu źródeł "szalały" poziomy wzmocnienia. No chyba że coś poplątałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Tak czy siak. Co trafia z powrotem do łaski polecanych modeli?

Cenię testy Amira, ale mu nie ufam i mam ku temu realne powody. A gościu udowodnił zadziałanie jakiegoś mechanizmu zabezpieczającego puszczając max sygnał. I wielka afera że moc zblokowało a on sie z tym wcześniej nie spotkał. Normalnie Mesjasz naszych czasów, kolejny raz wyjawił prawdziwe prawdy objawione. Ja bym pochwalił inżynierów Pioneera za to że biorą takie sprawy pod uwagę.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jak okdrył jakiś spadek mocy w RZ50 ktore nikt wcześniej i pożniej nie odczul. Ja z kolei nie lubie tych testów. Gdyż kilkukrotnie okazało się że wyszły błedy w wynikach. w sieć to poszło. a dopiero potem poakzała się poprawka.

Osobna sprawa to sposób przeprowadzania testu. No ale to już co innego.

Tu bym sięnim nie sugerował gdyby nie uzytkownik z forum i jego 2 sztuki. Ale fakt no nie było mnie tam nie wiem o co chodziło. Nikt pożniej tego problemu nie zgłaszał.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Wybaczcie, za brak odzewu przez jakiś czas, ale poza kwestiami związanymi z mieszkaniem doszło kilka innych i dopiero teraz wracam ponownie do tematu audio. Udało się jednak w tym czasie rozwiązać kwestie układu i jednak będzie on inny (taki jak miał być w pierwotnym zamyśle), gdzie miejsce odsłuchu będzie większe na przestrzeni 4,3x3,7 (przesyłam załącznik). I mam tutaj do Was pytanie ile kanapa minimalnie powinna być odsunięta od ściany, do której zapewne bedą przymocowane głośniki efektowe (ewentualnie na stojakach), żeby to miało sens? 

Dodatkowo powiem szczerze, ze czytając to wszystko sam już nie wiem czy lepiej iść w atmosa (przy takim układzie pewnie mógłbym się pokusić o 5.1.4 lub 5.2.4) czy może jednak auro 3D, a jestem na takim etapie, że jak coś muszę w ciągu najbliższego tygodnia przygotować kable i otwory, ponieważ będzie robiony podwieszany sufit i cała reszta. 

Zastanawiam się też jak najlepiej puścić kable na tylne głośniki, aby nie straszyły, a jednak w razie konieczności był do nich dostęp.  

Będę wdzięczy za każdą wskazówkę i pomoc, bo niestety mam aktualnie już mało czasu na podjęcie decyzji w co finalnie pójdę - a konkretnie przygotowanie miejsca pod to. 

Wracając jeszcze też do Arcama AVR11, było tutaj wspomniane, że jakbym chciał iść w 5.1.4 to będę musiał dokupić końcówkę mocy, a co jakbym chciał iść np. w 5.2.2? 

Zrzut ekranu 2024-03-27 o 02.18.50.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, grick napisał:

I mam tutaj do Was pytanie ile kanapa minimalnie powinna być odsunięta od ściany, do której zapewne bedą przymocowane głośniki efektowe (ewentualnie na stojakach), żeby to miało sens? 

Minimalna odległość do głośnika do ucha najbliższego słuchacza to 1m, zalecane powyzej 1,5m. Czasem ludzie robią mniejsze odległości, wówczas sprawdzają się bipole/dipole.

3 godziny temu, grick napisał:

Dodatkowo powiem szczerze, ze czytając to wszystko sam już nie wiem czy lepiej iść w atmosa (przy takim układzie pewnie mógłbym się pokusić o 5.1.4 lub 5.2.4) czy może jednak auro 3D

Jak znajdziesz film AURO3D w polskiej dystrybucji z napisami pl to daj znać. Kontent na świat to realnie kilkadziesiąt pozycji. Kodek ogólnie fajny, ale z powodu niszy którą reprezentuje ja jestem na nie. Nic nie stoi na przeszkodzie by zachowując tolerancję stworzyć Atmos/AURO3D w uniwersalnym układzie, ale sens jest raczej dyskusyjny. A jak już się uprzesz, to moim zdaniem największą robotę robi VOG nad głową.

3 godziny temu, grick napisał:

Wracając jeszcze też do Arcama AVR11, było tutaj wspomniane, że jakbym chciał iść w 5.1.4 to będę musiał dokupić końcówkę mocy, a co jakbym chciał iść np. w 5.2.2? 

Tak, albo stereofoniczna końcówka mocy, albo wzmacniacz stereo z by-pass.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.03.2024 o 05:59, Butler napisał:

Minimalna odległość do głośnika do ucha najbliższego słuchacza to 1m, zalecane powyzej 1,5m. Czasem ludzie robią mniejsze odległości, wówczas sprawdzają się bipole/dipole.

OK, to odległość ponad metra powinna być, być może te 1,5 więc nie powinno być tak złe. 

Dnia 27.03.2024 o 05:59, Butler napisał:

Jak znajdziesz film AURO3D w polskiej dystrybucji z napisami pl to daj znać. Kontent na świat to realnie kilkadziesiąt pozycji. Kodek ogólnie fajny, ale z powodu niszy którą reprezentuje ja jestem na nie. Nic nie stoi na przeszkodzie by zachowując tolerancję stworzyć Atmos/AURO3D w uniwersalnym układzie, ale sens jest raczej dyskusyjny. A jak już się uprzesz, to moim zdaniem największą robotę robi VOG nad głową.

Argument o braku pozycji auro 3d mnie przekonuje, bo Atmos faktycznie ma coraz więcej treści. Nie sprawdzałem własne jak się to ma w przypadku auro 3d, ale jeżeli nie rokuje to dobrze, to raczej sens pójścia w ten system ma mały sens.

 

VOG? 

Dnia 27.03.2024 o 05:59, Butler napisał:

Tak, albo stereofoniczna końcówka mocy, albo wzmacniacz stereo z by-pass.

Czyli jak kupię AVR11 i będę chciał zrobić nawet 5.1.2 to i tak będę zmuszony do dokupienia końcówki mocy czy tylko w przypadku 5.1.2 lub 5.2.2?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, grick napisał:

VOG? 

voice of god. Głośnik centralnie nad Tobą.

3 godziny temu, grick napisał:

Czyli jak kupię AVR11 i będę chciał zrobić nawet 5.1.2 to i tak będę zmuszony do dokupienia końcówki mocy czy tylko w przypadku 5.1.2 lub 5.2.2?

W każdym z tych układów 7 wzmocnionych kanałów wystarczy.

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, grick napisał:

Czyli jak kupię AVR11 i będę chciał zrobić nawet 5.1.2 to i tak będę zmuszony do dokupienia końcówki mocy czy tylko w przypadku 5.1.2 lub 5.2.2?

Wtedy nie. Bo on ma 7 kanałów. I to dobrych. Dopiero jak będziesz chciał iść w 7.1.2 albo 5.1.4 Ale dwa suby też nie ma problemu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość wzmocnień amplitunera jest istotna przy pierwszej i trzeciej cyfrze oznaczenia układu. Arcam ma siedem końcówek więc możesz zrobić bez dodatkowego wzmacniacza np. 5.10.2, każdy z dziesięciu subów ma wtedy własne wzmocnienie, czasy kiedy amplitunery samodzielnie wzmacniały pasywne suby daaaawno minęły.

By być precyzyjnym, by zrobić 7.1.2 i rozszerzyć układ na back surround możesz kupić kolumny aktywne (czyli z wbudowanym wzmacniaczem) zamiast końcówki mocy czy wzmacniacza z by-pass  - np. Klipsch The Fives, ale nie jest to raczej populane rozwązanie choć ma swoje zalety. Oprócz grania jako back surround mogą służyć także jako samodzielny system stereo czyli taka jakby druga strefa. U Ciebie to raczej teoria bo nie masz jak back surround zrobić, ot ciekawostka.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PanKlor napisał:

voice of god. Głośnik centralnie nad Tobą.

Ok, tak założyłem, ale nie byłem pewny, więc wolałem dopytać. 

 

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Wtedy nie. Bo on ma 7 kanałów. I to dobrych. Dopiero jak będziesz chciał iść w 7.1.2 albo 5.1.4 Ale dwa suby też nie ma problemu.

 

Właśnie ten fakt dobrej jakości tego sprzętu do kina domowego i muzyki mnie przekonuje. 

38 minut temu, Butler napisał:

Ilość wzmocnień amplitunera jest istotna przy pierwszej i trzeciej cyfrze oznaczenia układu. Arcam ma siedem końcówek więc możesz zrobić bez dodatkowego wzmacniacza np. 5.10.2, każdy z dziesięciu subów ma wtedy własne wzmocnienie, czasy kiedy amplitunery samodzielnie wzmacniały pasywne suby daaaawno minęły.

By być precyzyjnym, by zrobić 7.1.2 i rozszerzyć układ na back surround możesz kupić kolumny aktywne (czyli z wbudowanym wzmacniaczem) zamiast końcówki mocy czy wzmacniacza z by-pass  - np. Klipsch The Fives, ale nie jest to raczej populane rozwązanie choć ma swoje zalety. Oprócz grania jako back surround mogą służyć także jako samodzielny system stereo czyli taka jakby druga strefa. U Ciebie to raczej teoria bo nie masz jak back surround zrobić, ot ciekawostka.

OK, dzięki za wyjaśnienia, jest już to dla mnie zrozumiałem teraz. A co sądzicie o pójściu przy takim układzie pomieszczenia jak załączyłem w 5.1/2.4? Zastanawiam się czy zyskam tutaj dużo robiąc 4 głośniki w górze, czy lepiej pozostać przy dwóch, bo nie uzyskam specjalnie lepszych odczuć. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, PanKlor napisał:

Jak nienidsuniesz trochę kanapy od ściany to 5.1.4 nie ma większego sensu. Warto zrobić 5.1.4 ale należy też trzymać się możliwie blisko wytycznych.

A ile minimum powinienem odsunąć? To jeszcze kwestia czy mi się to zgra z zaplanowanym sufitem podwieszanym wtedy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, PanKlor napisał:

Zakładając, że sufit masz na wysokości 2.7 metra a głowę na wysokości 110 cm od ziemi podczas odsłuchu to kanapa powinna stać 1.6 metra od ściany a głośnik zamontowany na łączeniu ściany za plecami i sufitu.

wysokość 2,62, natomiast odsuniecie 1,6 od ściany nie wchodzi niestety w grę, jest to za dużo w przypadku tego pomieszczenia - kanapa by właściwie na ten stół wchodziła. 0,5m od ściany pewnie będzie odsunięte, może 0,6-0,7 max, ale więcej już raczej nie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kombinuj. Generalnie zasada jest taka, że te głośniki powinieneś mieć 40-50 stopni za sobą do tyłu i tyle samo do przodu. Problemem przy kanapie blisko ściany jest to, że wtedy głośniki Atmos są bardzo blisko surround. Im dalej odsuniesz kanapę tym odległość w pionie między surround a Atmos będzie większa. Myślę, że jak uda Ci się tak pokombinować, żeby było to ok 1,5 metra to będzie ok. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, PanKlor napisał:

No to kombinuj. Generalnie zasada jest taka, że te głośniki powinieneś mieć 40-50 stopni za sobą do tyłu i tyle samo do przodu. Problemem przy kanapie blisko ściany jest to, że wtedy głośniki Atmos są bardzo blisko surround. Im dalej odsuniesz kanapę tym odległość w pionie między surround a Atmos będzie większa. Myślę, że jak uda Ci się tak pokombinować, żeby było to ok 1,5 metra to będzie ok. 

40-50 stopni powinno się udać z jednej i drugiej strony. Odsuniecie kanapy od ściany z tyłu 1,5m nie wchodzi w grę, ale pomiędzy atmosami tylnymi i surroundem powinno być 1,5m. Trochę szkoda, ze pójście w 5.1/2.4 wiąże się z dokupieniem sprzętu, bo chciałem ich ilość ograniczyć, dlatego finalnie o tym arcamie myślę, no ale to tez do ogarnięcia. Muszę pomierzyć to dokładnie i zdecydować ostatecznie czy 2 czy 4 na górze. A jakby miały być dwa to powinny być centralnie nad kanapa czy tez z przodu/tylu trochę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o pozycje to bezwzględne odległości nie są punktem wyjścia. Ciebie interesują kąty. Przy x.x.4 dwa Atmosy masz przed sobą 40-50 stopni i dwa symetrycznie za Tobą. Pozycję liczymy od ucha. Odległości mogą wychodzić różnie bo to prosta trygonometria, im wyższy sufit tym dalej głośnik musi być zamontowany.

Zalecane bezwzględne odległości dotyczą tylko minimalnej odległości do głośników oraz dodatkowo maksymalnej do Atmosów. Pamiętaj że wszystkie głośniki warstwy podstawowej montujesz na wysokości uszu (głośnik wysokotonowy).

Przy x.x.2 głośniki montujesz 80 stopni w górę, zależnie od wysokości sufitu ale to wyjdzie gdzieś nad kolanami.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, PanKlor napisał:

Jak 5.1.2 to górne montujesz lekko przed kanapą, na wysokości kolan. 

Ok, dziękuję!

 

5 godzin temu, Butler napisał:

Jeśli chodzi o pozycje to bezwzględne odległości nie są punktem wyjścia. Ciebie interesują kąty. Przy x.x.4 dwa Atmosy masz przed sobą 40-50 stopni i dwa symetrycznie za Tobą. Pozycję liczymy od ucha. Odległości mogą wychodzić różnie bo to prosta trygonometria, im wyższy sufit tym dalej głośnik musi być zamontowany.

Zalecane bezwzględne odległości dotyczą tylko minimalnej odległości do głośników oraz dodatkowo maksymalnej do Atmosów. Pamiętaj że wszystkie głośniki warstwy podstawowej montujesz na wysokości uszu (głośnik wysokotonowy).

Przy x.x.2 głośniki montujesz 80 stopni w górę, zależnie od wysokości sufitu ale to wyjdzie gdzieś nad kolanami.

No to jeszcze będę mierzył dokładnie i ustalał czy pójść w 2 czy 4 atmosy, ale przynajmniej już wiem na czym stoję. To jeszcze kwestia samych głośników instalacyjnych co będą w suficie podwieszanym i okablowania, które tam pójdzie. Macie jakieś konkretne do polecenia, bo to coś co będę musiał już ogarnąć na dniach (+ okablowanie na głośniki tylne), bo reszta będzie już łatwiejsza do uzupełnienia nawet potem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do instalacyjnych Atmosów nie szukaj większych niż 6,5". Mam 8" i trochę to karykaturalnie wygląda. Firmy: Klipsch, Magnat, HECO, Taga, Focal, PolkAudio itd.. Ogólnie sprawdź dostępność i daj znać co znalazłeś w dobrej cenie. Jeśli będzie x.x.2 proponuję "proste". Jeśli x.x.4 lepiej szukać takich z regulowanym wychyleniem membrany lub wręcz uchylonych by je skierowac w stronę odsłuchu. O coś takiego mi chodzi. 

Taga Harmony RB-850 v.2

big_Taga-Harmony-RB-850-v-10-min.jpg?lm=

Magnat Signature ICT 62

big_Signature-ICT-62-bok-min.jpg?lm=1621

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Butler napisał:

Co do instalacyjnych Atmosów nie szukaj większych niż 6,5". Mam 8" i trochę to karykaturalnie wygląda. Firmy: Klipsch, Magnat, HECO, Taga, Focal, PolkAudio itd.. Ogólnie sprawdź dostępność i daj znać co znalazłeś w dobrej cenie. Jeśli będzie x.x.2 proponuję "proste". Jeśli x.x.4 lepiej szukać takich z regulowanym wychyleniem membrany lub wręcz uchylonych by je skierowac w stronę odsłuchu. O coś takiego mi chodzi. 

Taga Harmony RB-850 v.2

 

Magnat Signature ICT 62

 

 

 

Dzięki, poszukam zatem dzisiaj wieczorem lub jutro i podrzucę. Wiesz, jeżeli coś będzie znacząco lepiej grało to wole trochę dopłacić i być bardziej zadowolony, kwestia czy są tu jakieś znaczące różnice w tych instalacyjnych głośnikach. 

Co do samych kabli jeszcze, to tu warto w jakieś konkretne inwestować czy nie będzie to miało właściwie żadnego znaczenia jakie będą do wszystkich głośników? Nie wiem jak to z tym faktem "kable grają" jest ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, grick napisał:

Dzięki, poszukam zatem dzisiaj wieczorem lub jutro i podrzucę. Wiesz, jeżeli coś będzie znacząco lepiej grało to wole trochę dopłacić i być bardziej zadowolony, kwestia czy są tu jakieś znaczące różnice w tych instalacyjnych głośnikach. 

Generalnie marki są różne, określ mniej więcej budżet i nie celuj w najtańsze serie i rozwiązania danego producenta.

2 minuty temu, grick napisał:

Co do samych kabli jeszcze, to tu warto w jakieś konkretne inwestować czy nie będzie to miało właściwie żadnego znaczenia jakie będą do wszystkich głośników? Nie wiem jak to z tym faktem "kable grają" jest ;)

Temat rzeka. Ja mam kable Melodika i dla mnie przy głośnikach Klipsch jest ok. Najważniejsze że kable mają być typu OFC a nie CCA. 1,5mm wystarczą. Umówmy się że w systemie kinowym "granie" kabli głośników efektowych i Atmos to marginalna sprawa. Na system musiałbyś wyłożyć o wiele więcej grosza by bawić się w drogie okablowanie i szukać różnic między nimi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Butler napisał:

Generalnie marki są różne, określ mniej więcej budżet i nie celuj w najtańsze serie i rozwiązania danego producenta.

Wiesz nigdy nie celuje w najtańsze i budzetowe rzeczy, bo wiem, ze najczęściej powoduje to niezadowolenie lub potem zmianę i płacenie więcej niż jakby od początku się kupiło to lepsze rozwiazanie. Nie mam jednak dużego rozeznania i nie wiem jaka polka tutaj będzie dobra. Bo widzę Tagi, które za pare potrafią kosztować za pare od 1000 do 1700zł. Generalnie jeżeli za parę udałoby się zmieścić w 2000zł będzie fajnie, jeżeli jednak dowiem się, że tańsze tez będą ok, to super lub że warto dopłacić więcej do jakichś konkretnych to też jestem w stanie to zrobić. Kwestia jest taka, że ja budżet na całość mogę powiekszyć jak pisałem na początku, natomiast jest to kwestia zasadności tego czy po prostu da mi to coś więcej. 

3 minuty temu, Butler napisał:

Temat rzeka. Ja mam kable Melodika i dla mnie przy głośnikach Klipsch jest ok. Najważniejsze że kable mają być typu OFC a nie CCA. 1,5mm wystarczą. Umówmy się że w systemie kinowym "granie" kabli głośników efektowych i Atmos to marginalna sprawa. Na system musiałbyś wyłożyć o wiele więcej grosza by bawić się w drogie okablowanie i szukać różnic między nimi.

No właśnie tez mi się wydaje, ze kable do samego kina nie będą miały aż takiego znaczenia, ewentualnie te pod stereo do frontów może maja sens by w jakieś trochę lepsze inwestować, no ale nie siedzę w tym, więc wole dopytać tez i o takie kwestie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...