Skocz do zawartości

Prośba życzliwa o porównanie zestawu 5.1


aureum

Recommended Posts

Z 5 razy już to ypao robilem

Stawiam mikrofon w miejscu gdzie siedzę na wysokości uszu. 

Subwoofer volume na połowę, crossover na max (160hz)

W ciszy uruchamiam test... Szumi i piszczy i koniec. 

W konfiguracji

Satelity i środek jest small

Crossover 160hz wychodzi. 

W level ach tu i ówdzie coś w db przestawi

Odległości wychodzą po 3,65m co by się zgadzało. Pokój ma 25mkw i 3,6m wysokości. 

Ustawienia TV dźwięk przez hdmi ARC jest na straight. 

Czy mam używać funkcji dialogue? Czy ona znieksztalca reszte dźwięków? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

YPAO to bardzo podstawowy system kalibracji. Wszystkie głośniki ustaw na small to raz. To co możesz popróbować:

1. Upewnij się że na subwooferze crossover jest na maksa w prawo. Kolejne regulacje możesz robić przy innym poziomie głośności. Zacznij od mniej więcej połowy skali. 

2. Wszystkie kolumny w Twoim zestawie jako small. 

3. Możesz próbować zmienić pozycję subwoofera. 

4. Możesz też zmieniać Crossover po kalibracji ale poniżej 120 Hz nie schodź. 

Pokaż jeszcze jak masz ten zestaw rozstawiony. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki są fronty na ścianie po bokach TV, centralny tuz pod TV, subwoofer jest po prawej stronie na ziemi, odsunięty od komody i ściany, stoi po środku pokoju. Surround jest na ściankę za kanapą tuz, tyle że prawy bliżej środka bo mam przejściowe drzwi do sypialni. 

W tonach testowych szumiał centralny mocno. W odleglosci centralny jest wykrywany na 6m gdzie fronty na 3,5m nie wiem czemu. Sub na 3,3m.

W levelach centralny jest na - 8,0db. Tak reszta po 0 oprócz prawego z tyłu na - 2,5db.

Sub skręcałem aż przy ypao wszedł na - 0,5db bo tak był ustawiany na - 8,0db...

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Czemu ten centralny wychodzi na 6m i sciszony o -8,0db? Dalem go na -2.0db i lepiej z dialogami ale tez teraz bardziej dzwiek jakby na srodku byl a nie rozkladal sie na stereo... hmmm...

A czy ta funkcja DRC mocno psuje dzwiek przy cichym ogladaniu? Bo wydaje sie jedyna pomocna zeby bylo slychac dialogi i nie walnelo efektami... Widze ze jest tez funkacja Dynami Range i tu mam maximum.... Czy tu cos powinienem zmienic?

Edytowano przez aureum
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, aureum napisał:

Czemu ten centralny wychodzi na 6m i sciszony o -8,0db? Dalem go na -2.0db i lepiej z dialogami ale tez teraz bardziej dzwiek jakby na srodku byl a nie rozkladal sie na stereo... hmmm...

Czemu woda mokra. Kalibrację robiłeś po to by ampli wyrównał poziomy. Skoro cyferki Ci nie pasują i podbiłeś centrala to wychodzi teraz przed szereg.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na codzien zajmuje sie programowaniem robotow przemyslowych... Jakbys Ty dostal taigo robota to tez nawet z instrukcja nie wiedzial czemu robi sie to tak jak nie do konca chcesz gdzie ja po 16 latach z zamknietymi oczyma wiem co poprawic...

Nie mam pojecia o akustyce pomieszczen... Podlaczylem wedlug instrukcji, uzylem ypao wedlug instrukcji i przy ogladaniu filmow nie slychac praktycznie dialogow bo mus sciszyc bo efekty wyrywaj mnie z kanapy... Wiec wyczytalem ze sciezka dialogow jest na glosniku centranym dlatgo go podglosnilem... Nie wiem co robie zle dlatego pytam tutaj gdzie sie znacie. 

Cos jest nie tak ze centralny wykrywa mi 6m gdzie oba przody prawidlowo jak mierzylem miarka 3,65m.... Jest wiele funkcji w amplitunerz ktore wypisalem i nie wiem czy ktoras z nich mam wlaczyc czy przestawic. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amplituner nie mierzy fizycznej odległości  tylko opóźnienie dźwięku względem sygnału. Przestaw centralny, pokombinuj z akustyka i po każdej zmianie kalibruj. Nie widzimy Twojego pomieszczenia, nie jesteśmy przy kalibracji i nie mamy szklanej kuli. 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, aureum napisał:

Jakbys Ty dostal taigo robota to tez nawet z instrukcja nie wiedzial czemu robi sie to tak jak nie do konca chcesz gdzie ja po 16 latach z zamknietymi oczyma wiem co poprawic...

Witaj w branży. Produkowałem roboty przemysłowe dla Thyssena.

3 godziny temu, aureum napisał:

Wiec wyczytalem ze sciezka dialogow jest na glosniku centranym dlatgo go podglosnilem... Nie wiem co robie zle dlatego pytam tutaj gdzie sie znacie. 

No to nie z -8dB na -2dB, tylko trochę bardziej asekuracyjnie. 3dB to podwojenie natężenia dźwięku.

4 godziny temu, aureum napisał:

Cos jest nie tak ze centralny wykrywa mi 6m gdzie oba przody prawidlowo jak mierzylem miarka 3,65m....

Odbicia od ścian robią Ci bajzel w pomiarze. Masz audio daleko i zbyt wąsko rozstawione, do tego przy ścianie. To nie pomaga.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, PanKlor napisał:

Wiem, ze nic nie wiem.. Czyli potrzebowałbym 2 subow?

A ta częstotliwość co jest ustawiana w Amplitunerze gdzie ustaiwa sie glosniki na small itp to jest odciecie subwoofera czy tych satelit? Jak sprobowac to ustawic? W amplitunerze 80hz w tym menu a pokretlem 160hz na subwooferze? Czy odwrotnie? Czy ustawic i tu itu tak samo?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, aureum napisał:

Wiem, ze nic nie wiem.. Czyli potrzebowałbym 2 subow?

2 suby to dobre rozwiązanie ale nie odpowiedź na Twoje pytanie. Krótko - suby nie grają powyżej 200 Hz. 

3 minuty temu, aureum napisał:

A ta częstotliwość co jest ustawiana w Amplitunerze gdzie ustaiwa sie glosniki na small itp to jest odciecie subwoofera czy tych satelit? Jak sprobowac to ustawic? W amplitunerze 80hz w tym menu a pokretlem 160hz na subwooferze? Czy odwrotnie? Czy ustawic i tu itu tak samo?

W subwooferze gałka do końca w prawo a w amplitunerze 80 Hz. Od tego zaczynasz. Potem możesz zmienić ustawienie w amplitunerze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...