Skocz do zawartości

Budżetowe stereo do salonu 25m2


beep beep

Recommended Posts

Cześć,  przymierzam się do zakupu zestawu stereo do salonu ok 25m2 i chciałem podpytać czego powinienem szukać.

Jakiej muzyki słucham: akustyczna, dużo gitary i wokalu, rap, soul, pop. Lubię brzmienie lekko ocieplone, średnica i góra, bas może być troszkę zaniedbany, nie jest dla mnie super istotny.

Pokój to salon na bazie prostokąta, kolumny miałyby się znaleźć albo po bokach komody która stoi pod TV, albo na półce nad TV na krawędziach skierowane trochę w dół.

wzmacniacz - musi być miniaturowy i musi mieć BT, bo będąc rodzicem dwójki dzieci sporo puszczam muzyki dla nich po BT z telefonu i podpinanie kablem za każdym razem raczej nie wchodzi w gre.  Miałem Topping MX3, który najpierw grał z STX f110 v2 i wbrew pozorom nie było wcale tak źle, ale zestaw nie dawał rady jakby wypełnić pomieszczenia muzyką? Do tego bardzo kiepsko było ze średnicą, która jest dla mnie ważna ze względu na muzę którą lubię. Nawet jak robiłem bardzo głośno nie było wrażenia przyjemnego odsłuchy. Potem zamieniłem STXy na Paradigm Monitor mini MK3 ale w tym połączeniu chyba topping za bardzo nie pasował, albo nie dawał rady mocowo. Dużo lepiej sprawdza się mój stary zestaw yamaha ax540 + paradigm ale niestety ten wzmacniacz nie ma pilota i jest bardzo duży więc kategorycznie został zdyskwalifikowany przez żonę  i zostaje w mojej pracowni. Miałem też kiedyś tannoy'e m2 które grały pod tą yamahą i brzmienie mi odpowiadało (ale był to dużo mniejszy pokój).

Budżet +- 1400-1800  na wszystko

Moje typy (raczej sprzęt używany mnie interesuje z racji małego budżetu, może wzmacniacz nowy, kolumny używki):

wzmacniacz: Loxjie a40/a30, smsl ao300/ smsl al200

Kolumny podstawkowe:

Kef iq3, elac debut 6.2, MA bronze 2. (Tylko czy podstawkowe dadzą radę w takim pomieszczeniu?)

kolumny podłogowe:

-Kef Q3 (nie będą za małe?) / Q4/Q5 / IQ5

-Gale 4040 / 3040 (ze starych recenzji wynalazłem, że to dobre brytyjskie kolumny o  ciepłym brzmieniu)

-Tannoy f3/f4 /mx3 ?

-Indiana Line nota 550/550x

Może jakieś Monitor audio mr4 ? albo coś od Dali? (tylko ciężko znaleźć jakieś w okolicy 1000 zł podłogowe)

Jakieś sugestie które połączenie zagrało by fajnie mile widziane.

Pokój w załączniku.

 

P.s.

Dodałem post w wątku cena/jakość ale teraz wydaje mi się że osobny temat chyba będzie lepszy więc proszę moderatora o usunięcie wpisu w tamtym wątku.

IMG_20240318_113502.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

W Twoim pokoju, można podłączyć albo większy monitor albo mniejszą podłogówkę. Jeśli trochę byś tam powalczył, z przestrzenią od lewej do prawej, to widziałbym tam miejsce na Notę 550X :)

To takie małe, przyjemne, ocieplone głośniki. Nie są trudnym obciążeniem, i nie będzie Ci trudno dobrać do tego kompana. Fajne głośniki,

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Akurat niedaleko mam nota 550x do złapania za 900 zł. Ewentualnie pojawiły się jeszcze Polk audio s50e w podobnej cenie, ale nie wiem czy będą lepsze niż te Indiana line? Mam jeszcze w okolicy Monitor Audio mr4 ale naczytałem się że to trochę ciemniejsze i chłodniejsze granie. Póki co skłaniam się do tych nota i chyba loxjie a40, chyba że ktoś coś jeszcze doda do tematu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, beep beep napisał:

Dzięki za odpowiedź. Akurat niedaleko mam nota 550x do złapania za 900 zł. Ewentualnie pojawiły się jeszcze Polk audio s50e w podobnej cenie, ale nie wiem czy będą lepsze niż te Indiana line? Mam jeszcze w okolicy Monitor Audio mr4 ale naczytałem się że to trochę ciemniejsze i chłodniejsze granie. Póki co skłaniam się do tych nota i chyba loxjie a40, chyba że ktoś coś jeszcze doda do tematu. 

Za 900 zł Nota 550.. to bardzo dobra cena! Jak wszystko w porządku z nimi, to warto je brać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za sugestie. Indiana line nota 550x kupione za 850 + do tego loxjie A40 za 900 zł (jest teraz na promocji) więc udało się w zakładanym budżecie. Jak wszystko dojdzie i trochę posłucham postaram się napisać jak wrażenia :). Co do muzy z telefonu - za jakiś czas pomyślę o jakimś streamerze (wiim mini czy coś). Póki co BT + spotify z TV po optyku albo hdmi musi wystarczyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Podepnę się pod temat kolegi, ponieważ również mam pokój ok.25m2 (5,5 na 5m). Kolumny przewiduję na ścianie 5,5m. Na środku ściany stoi komoda z telewizorem i obok mniejsza. Kolumny będą po obu stronach komody (szer. 1,6m). Elektronika będzie stała z boku na mniejszej komodzie.

Będzie to zestaw tylko stereo. Nie potrzebuję BT (do tego mam małe ONKYO). Zakładam, że będzie to starszy używany sprzęt. Słucham najczęściej folku, szant, klasyki, poezji śpiewanej, soft jazzu, ewentualnie popu z radia ( Color na 103fm). Lubię w muzyce słyszeć detale.

Poszukuję kolumn bardziej docelowych. Pomyślałem o B&W 683 podłogowe. Muszę dobrać jeszcze wzmacniacz ( Cambridge Azur 640, Marantz 7000N2G lub N2B "nie wiem czym się różnią", Pionier 616 MKII, Onkyo 8250 "8850 nie znalazłem") no i CD (tu nie mam pojęcia)

Może coś podpowiecie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam z powrotem,

 

Mam już u siebie zestaw, tylko przy 4 tygodniowym dziecku z odsłuchem jest krucho :D. Miałem może 10 min na posłuchanie ich na tyle głośno, żeby coś tam sobie podumać i powiem tak:

Przeskok między tym a poprzednim zestawem jest duży (był topping mx3 + paradigm monitor mini mk3). Przede wszystkim  znacznie lepiej salon jest wypełniony dźwiękiem. Bas jest miękki i jest go sporo, wokal czysty, dobry, ale gdzieś to wszystko jest delikatnie wycofane i najgorzej, że właśnie gitara akustyczna jest jakby schowana / pod kocem (przepraszam za laickie określenia, nie jestem żadnym specem).  Duży plus dla loxjie za pilot który łapie spokojnie z 6-7 metrów, a nie tak jak w toppingu, ze musiałem być snajperem i naciskać 20 razy, żeby w końcu załapał i przyciszył / podgłośnił.

Z minusów :

-kabel hdmi, który loxjie dało w zestawie był walnięty (już miałem zawał, że to albo kolumny albo wzmacniacz), miałem na szczęście zapasowy w domu.

-HDMI Arc nie działa - tzn. działa dźwięk po hdmi, ale wtedy telewizor ma swoje sterowania głośnością i loxjie swoją.

-wzmacniacz nawet jak nie gra, to po dłuższym czasie robi się ciepły.

- obudowa była lekko krzywa (wzmacniacz nie stał na 4 nogach tylko na 3, musiałem jedną delikatnie podkleić.)

 

Plusy:

-rozmiar

-moc (przy volume 25 jest już bardzo głośno, więcej nie miałem okazji dać do tej pory)

-pilot

-Nie ma żadnych pyków/ przerwań jak narzekali w sieci inni użytkownicy (chyba nowa wersja softu to poprawiła)

Odnośnie dźwięku, zamierzam w najbliższym czasie podpiąć swojego klocka (yamaha ax-540) i zobaczyć czy braki w brzmieniu to bardziej loxjie czy jednak kolumny Nota 550x i pomyślę w jaką stronę iść w przyszłości, bo troszkę niedosyt pozostał.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...