Skocz do zawartości

Porównanie kolumn podstawkowych


br5

Recommended Posts

Witam,

Ostatnio porównywałem kilka kompletów kolumn podstawkowych i chciałbym podzielić się wrażeniami na forum.

Testowane w dwóch, różnych pomieszczeniach. Salon (ok 25m) otwarty na aneks oraz pokój zamknięty (ok 16-17m2).

Kolumny, jakie testowałem:

- Dali Oberon 3

- Heco Aurora 300

- Polk Audio Signature ES20

- Q Acoustic 3030i

Wzmacniacze: Sabaj A4 oraz wzmacniacz z epoki Yamaha A-760 II.

Źródło dźwięku: CD, Gramofon, Spotify przez BT

 

Wrażenia - zapewne nie użyję profesjonalnych i właściwych stwierdzeń, ale opiszę swoimi słowami - nie jestem mocarzem audio :)


- Q Acoustic - płytkie, nijakie, mało dynamiczny bas, plastikowa średnica, nienaturalne wysokie tony

- Dali - dominujące wysokie tony wychodzące przed szereg, wręcz syczące, średnica schowana za sopranami i basem, któremu czegoś brakuje. Niskie chcą dominować, ale zostają tłamszone przez górę

- Polk - bardzo dobry detal i zrównoważenie w średnicy i wysokich tonach, bas wyraźny, dosadny, ciut szybki, ale przyjmeny

- Heco - gęsty, niski, pełny, nie męczący bas, detaliczna, wyraźna średnica, wysokie tony nieco wycofane, ale i tak z dużą ilością szczegółów wystarczy +1 na pokretle we wzmacniaczu i już jest tak, że można słuchać i słuchać, bo dźwięki są prawidłowo poukładane

Dla mnie z Sabajem wygrały Polki, a z Yamahą Heco.

Najgorzej wypadły Q Acoustic.
 

Mam nadzieję, że to pomoże komuś w wyborze.

Pozdrawiam.

kolumny.jpg

Edytowano przez br5
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Tomasz S. napisał:

Ja w ogóle uważam,że ES20 to najlepsze z kolumn, które można kupić niedrogo :) ale to tak prywatnie subiektywnie.

Coś w tym jest. ES20 bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły. W dodatku są najtańsze z tego zestawienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako statystyczny Kowalski nieobeznany w temacie audio  poszukiwałem zestawu stereo do 2k z kolumnami podstawkowymi. Mogę również podzielić się swoimi doświadczeniami. Zestawu szukałem jakiś rok temu (marzec 2023) i założyłem wtedy wątek na forum

 

 

Pokój 3,5mx4m nieprzystosowany akustycznie

 

Testowałem Elac debut 2.0 b6.2, heco aurora 300, magnat signature 503, polk audio es20 ze wzmacniaczami klasy d (sabaj a4, loxjie a30, aiyima d03) 

 

Elac (podpięte pod loxjie a30 i aiyima d03) zupełnie nie moje klimaty - zbyt dużo średnich. Na żywo kwestie estetyczne też słabo.

 

Magnat signature 503 (loxjie a30, aiyima d03) miałem zastrzeżenia do basu trochę dudniący. Góra i średnie bez zastrzeżeń. Wizualnie najbardziej mi odpowiadały. 

 

Polk audio es20 (loxjie a30, aiyima d03) Góra i bass bez zastrzeżeń, grały najbardziej przestrzennie - to chyba dobre określenie. Jednak dialogi w filmach brzmiały dziwnie. Wizualnie ok, gabarytowo największe.

 

Zostałem z Heco aurora 300. Bas i średnie bez zastrzeżeń. Dialogi wysunięte do przodu, jednak brakowało mi góry, zwłaszcza w filmach. Podpięte pod sabaj a4 było lepiej, ale ten wzmacniacz odpadł.

 

Ostatecznie zostawiłem wzmacniacz aiyima d03. W ostatni 14 dzień zwróciłem heco aurora 300 (mimo podbicia w ustawieniach brakowało mi góry) i zakupiłem polk audio signature es20.

 

Z czasem dokupiłem subwoofer polk hts10 ponieważ w filmach czułem lekki niedosyt niskiego pasma.

 

Dobijając do brzegu. Po około roku jestem zadowolony z wyboru. Wychodzi na to, że preferuję brzmienie Vki. Na aiyima d03 górne pasmo miałem ustawione na +5dB.

 

W międzyczasie wpadł wzmacniacz loxjie a40 ze względu na hdmi arc. Jest on trochę jaśniejszy (w sensie na polkach pojawiło sie więcej wysokich tonów) od aiyima d03. Przy niskich poziomach głośności górę ustawiam na +2dB, jednak przy głośnym odsłuchu (głownie muzyki) ustawiam tryb direct, ponieważ góra zaczyna być męcząca. 

 

Wychodzi na to, że loxjie a40 byłby dla mnie dobrym połączeniem również z heco aurora 300.

 

 

20240322_105002.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Jarek Bialy napisał:

Jako statystyczny Kowalski nieobeznany w temacie audio  poszukiwałem zestawu stereo do 2k z kolumnami podstawkowymi. Mogę również podzielić się swoimi doświadczeniami. Zestawu szukałem jakiś rok temu (marzec 2023) i założyłem wtedy wątek na forum

 

 

Pokój 3,5mx4m nieprzystosowany akustycznie

 

Testowałem Elac debut 2.0 b6.2, heco aurora 300, magnat signature 503, polk audio es20 ze wzmacniaczami klasy d (sabaj a4, loxjie a30, aiyima d03) 

 

Elac (podpięte pod loxjie a30 i aiyima d03) zupełnie nie moje klimaty - zbyt dużo średnich. Na żywo kwestie estetyczne też słabo.

 

Magnat signature 503 (loxjie a30, aiyima d03) miałem zastrzeżenia do basu trochę dudniący. Góra i średnie bez zastrzeżeń. Wizualnie najbardziej mi odpowiadały. 

 

Polk audio es20 (loxjie a30, aiyima d03) Góra i bass bez zastrzeżeń, grały najbardziej przestrzennie - to chyba dobre określenie. Jednak dialogi w filmach brzmiały dziwnie. Wizualnie ok, gabarytowo największe.

 

Zostałem z Heco aurora 300. Bas i średnie bez zastrzeżeń. Dialogi wysunięte do przodu, jednak brakowało mi góry, zwłaszcza w filmach. Podpięte pod sabaj a4 było lepiej, ale ten wzmacniacz odpadł.

 

Ostatecznie zostawiłem wzmacniacz aiyima d03. W ostatni 14 dzień zwróciłem heco aurora 300 (mimo podbicia w ustawieniach brakowało mi góry) i zakupiłem polk audio signature es20.

 

Z czasem dokupiłem subwoofer polk hts10 ponieważ w filmach czułem lekki niedosyt niskiego pasma.

 

Dobijając do brzegu. Po około roku jestem zadowolony z wyboru. Wychodzi na to, że preferuję brzmienie Vki. Na aiyima d03 górne pasmo miałem ustawione na +5dB.

 

W międzyczasie wpadł wzmacniacz loxjie a40 ze względu na hdmi arc. Jest on trochę jaśniejszy (w sensie na polkach pojawiło sie więcej wysokich tonów) od aiyima d03. Przy niskich poziomach głośności górę ustawiam na +2dB, jednak przy głośnym odsłuchu (głownie muzyki) ustawiam tryb direct, ponieważ góra zaczyna być męcząca. 

 

Wychodzi na to, że loxjie a40 byłby dla mnie dobrym połączeniem również z heco aurora 300.

 

 

20240322_105002.jpg

U mnie zostają Polki i Heco :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, br5 napisał:

Czemu Sabaj odpadł?

Było kilka czynników.

Kwestie estetyczne. Zwłaszcza wyswietlacz mi nie leżał.

Ergonomia. Na pilocie do aiyima są dedykowane przyciski do regulacji treble i bass. Nie trzeba podchodzić do wzmacniacza i wertować menu aby wprowadzić korekty.

Ostatnią kwestią i najmniej rzutującą na wybór był dźwięk. Różnica nie była duża (wręcz minimalna), ale miałem wrażenie, że na aiyima i loxjie był lepszy bass (ciutkę głębszy). Może wynikało to z tego,  że sabaj a4 ma więcej góry,  a może rzeczywiście tak jest.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, br5 napisał:

Heco - gęsty, niski, pełny, nie męczący bas, detaliczna, wyraźna średnica, wysokie tony nieco wycofane, ale i tak z dużą ilością szczegółów wystarczy +1 na pokretle we wzmacniaczu i już jest tak, że można słuchać i słuchać, bo dźwięki są prawidłowo poukładane

Dość podobnie (z poprawką na gęstszą średnicę) odebrałem kiedyś model Pylon Opal Monitor, który jest w podobnej cenie do kolumn testowanych przez Ciebie. Ciekawe, jak by wypadł w porównaniu z Heco i resztą. Miałeś kiedyś okazję słuchać Opali?

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście miałem Heco 300 z Sabajem A4 jako pierwsze stereo i bardzo mi się podobało to połączenie. Po przesiadce z głośników aktywnych zdecydowanie pełniejszy dźwięk. Następnym zestawem był Smsl al200 i Polk Es20. Polki grały świetnie z dobrym basem ale brakowało mi przestrzeni. Obecnie mam Sabaja a30a zestawione z Kef Q350 i mogę powiedzieć że jest do zdecydowanie najlepszy zestaw. KEFy mają fajny bas, bardzo dużą przestrzeń i czyściutkie wysokie tony. Nie wiem czy to kwestia wzmacniacz czy głośników, ale w przedziale do 1600 zł Kefy wypadają mi się lepszym wyborem od Polk i Heco. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Maciej H napisał:

Osobiście miałem Heco 300 z Sabajem A4 jako pierwsze stereo i bardzo mi się podobało to połączenie. Po przesiadce z głośników aktywnych zdecydowanie pełniejszy dźwięk. Następnym zestawem był Smsl al200 i Polk Es20. Polki grały świetnie z dobrym basem ale brakowało mi przestrzeni. Obecnie mam Sabaja a30a zestawione z Kef Q350 i mogę powiedzieć że jest do zdecydowanie najlepszy zestaw. KEFy mają fajny bas, bardzo dużą przestrzeń i czyściutkie wysokie tony. Nie wiem czy to kwestia wzmacniacz czy głośników, ale w przedziale do 1600 zł Kefy wypadają mi się lepszym wyborem od Polk i Heco. 

Kef q350 to chyba kosztują znacznie więcej niż 1,6k (bliżej 1,8k) Polk es20 często na amazonie są w dobrej cenie (rok temu wyrwałem za 1160 a bywają jeszcze tańsze). Nie staram się podważyć Twojej opinii, że kefy są najlepszym wyborem z podanej trójki, ale patrząc przez pryzmat ceny to biorąc polki (w obniżonej cenie, bo standardowa to chyba 1.5k) jeszcze starczy na chińczyka klasy d i jakąś whisky 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jarek Bialy napisał:

Kef q350 to chyba kosztują znacznie więcej niż 1,6k (bliżej 1,8k) Polk es20 często na amazonie są w dobrej cenie (rok temu wyrwałem za 1160 a bywają jeszcze tańsze). Nie staram się podważyć Twojej opinii, że kefy są najlepszym wyborem z podanej trójki, ale patrząc przez pryzmat ceny to biorąc polki (w obniżonej cenie, bo standardowa to chyba 1.5k) jeszcze starczy na chińczyka klasy d i jakąś whisky 😁

Kupiłem nowe prosto z salonu audio za 1600 zł. Polki kupiłem za 1198 zł. Obecnie uważam że zdecydowanie warto dopłacić 400 zł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...