Skocz do zawartości

Kino domowe - prośba o poradę, wysoki sufit, Kraków


phdbane

Recommended Posts

Panowie, w planach instalacja kina domowego w systemie 5.2 plus amplituner, w domu jednorodzinnym w salonie połączonym z kuchnią (około 40m2) z wysokim sufitem ok. 620cm.

W planach:

  • telewizor 77 cali
  • gres na podłogach
  • sufit płyty GK
  • narożnik przed telewizorem 
  • na bocznej ścianie półki na rośliny/książki

Wstawiam zdjęcia poglądowe - pierwotnie miała być antresola, ale zrezygnowaliśmy z niej, rozłożenie salonu do modyfikacji.

Zastanawiam się nad ustawieniem głośników, głównie tył.  Obecnie stan w trakcie doprowadzania do stanu deweloperskiego. 

W kwestii akustyki jestem zielony. Przeznaczenie głównie filmy/konsola, do stereo mam zestaw słuchawkowy. Nie jestem audiofilem, ale lubię czyste brzmienie. 

Możecie doradzić plan rozłożenia lub znacie firmy/salony w Krakowie, które za opłatą oferują instalację całego systemu?

Kobieta i projektantka wnętrz gonią mnie z planem salonu :)

Budżet 20 - 50 tyś.

Z góry dziękuję za pomoc!

dom-plan.jpg

IMG_3244_cr.jpg

IMG_6541.JPEG

wizualizacja1.jpg

wizualizacja2.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, phdbane napisał:

Panowie

A Panie, to nie mogą być?

3 minuty temu, phdbane napisał:

z wysokim sufitem ok. 620cm.

Fala dźwiękowa, to fala powietrzna, która uderza w bębenki. Im mniej odbić tej fali, tym lepiej. Dlatego często koncerty są w wielkich salach albo na zewnątrz. Wysoki sufit, to plus do akustyki. Minus w przypadku zakładania atmosów.

 

6 minut temu, phdbane napisał:

Możecie doradzić plan rozłożenia lub znacie firmy/salony w Krakowie, które za opłatą oferują instalację całego systemu?

Uważaj, bo doradzą Ci wg marży. Jakość jest zdecydowanie na dalszym planie. A makaron na uszy będą Ci nawijać.

 

7 minut temu, phdbane napisał:

Kobieta i projektantka wnętrz gonią mnie z planem salonu

Na obecnym etapie skup się na poprowadzeniu kabli, bo to znikomy koszt. Potem znajdź czas na poszukiwania. Z pomocą np. tu na forum, sam ogarniesz projekt kabli. Elektryk ułoży kable. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5.2, czyli LCR + surround + 2 suby?

Kominek będzie jak na wizualizacji?

5.2: Surround referencyjnie jest około 120 stopni od osi, a więc po bokach lekko z tyłu. 

7.2: wówczas pierwsza para surround praktycznie po bokach, druga para (back surround) 135 stopni od osi.

W obu przypadkach zachowujesz minimum 1m od głośnika do ucha, wysokość głośników na poziomie uszu.

Jeśli będą dwa suby, to rozmieść je na przeciwległych rogach pomieszczenia, albo naprzeciwko siebie. Nie na jednej ścianie.

Atmos.... Sufit masz za wysoko. Trzeba by było stosować wiszące glosniki. Mimo to zachęcam, to obecnie najbardziej zaawansowany tryb kina domowego bez porównania dający lepsze wrażenia od zwykłego systemu na jednej płaszczyźnie.

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam sąsiada.

I od razu!

O matko! To będzie tak wyglądać jak na wizualizacji?

Gdzie ten system chesz rozmieścić kinowy?

Fajnie bo masz budżet ale tu będa duże problemy akustyczne.

Mocno przeanalizuj to. Bo jesteś dobrym klientem dla salonów. wybacz brutalność. Ale masz budżet sprzedadza Ci a potem Ty sięmartw.

Te schody będą od razu obok narożnika?

Masz tu wiszace lampy z góry.

Co byś powiedział na takie Atmosy?

f-elipson-bell-4-czarny.webp.3e1f42d46da40bd65b1793da2fe903c2.webp

Co sadzisz Butler? Szczerze nie wiem jak to by siętu sprawdziło.

Odegłość narożnika to 3m?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antresoli nie będzie, ale kominek mnie kłuje tutaj bo wypada akurat tam gdzie prawy front miałby swoje miejsce.

7 w podstawie bym zrobił, na wysokości uszu.

Prawy Surround onwall lub inwall na meblach kuchennych, drugi po lewej symetrycznie.

Lewy Surround Back z tyłu w rogu, prawy obok drzwi tarasowych.

@Piotr Sonido, jak kolega zaakceptuje takie wiszące z sufitu UFO, to ja bym to klepnał. 

 

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.04.2024 o 20:53, AutoPirat napisał:

A Panie, to nie mogą być?

Fala dźwiękowa, to fala powietrzna, która uderza w bębenki. Im mniej odbić tej fali, tym lepiej. Dlatego często koncerty są w wielkich salach albo na zewnątrz. Wysoki sufit, to plus do akustyki. Minus w przypadku zakładania atmosów.

 

Uważaj, bo doradzą Ci wg marży. Jakość jest zdecydowanie na dalszym planie. A makaron na uszy będą Ci nawijać.

 

Na obecnym etapie skup się na poprowadzeniu kabli, bo to znikomy koszt. Potem znajdź czas na poszukiwania. Z pomocą np. tu na forum, sam ogarniesz projekt kabli. Elektryk ułoży kable. 

Panie i Panowie, przepraszam :)

System ATMOS nie jest mi potrzebny. Przyznam, że kiedyś marzyłem o tym ( w sumie to cały czas siedzi mi w głowie), ale na warunki salonu to ciężko z realizacją. 

Dnia 18.04.2024 o 20:58, Butler napisał:

5.2, czyli LCR + surround + 2 suby?

Kominek będzie jak na wizualizacji?

5.2: Surround referencyjnie jest około 120 stopni od osi, a więc po bokach lekko z tyłu. 

7.2: wówczas pierwsza para surround praktycznie po bokach, druga para (back surround) 135 stopni od osi.

W obu przypadkach zachowujesz minimum 1m od głośnika do ucha, wysokość głośników na poziomie uszu.

Jeśli będą dwa suby, to rozmieść je na przeciwległych rogach pomieszczenia, albo naprzeciwko siebie. Nie na jednej ścianie.

Atmos.... Sufit masz za wysoko. Trzeba by było stosować wiszące glosniki. Mimo to zachęcam, to obecnie najbardziej zaawansowany tryb kina domowego bez porównania dający lepsze wrażenia od zwykłego systemu na jednej płaszczyźnie.

 

System 5.2 rozumiem jako dwie kolumny podłogowe jako fronty plus głośnik centralny pod telewizorem, dwa subwoofery i dwa głośniki na tyłach. Dobrze rozumiem? Przyznam, że pomysł z systemem 5.2 zaczerpnąłem z innego tematu, gdzie osoba pisała o salonie z wysokim sufitem i otrzymała poradę, że dobrze mieć dwa subwoofery.  Możliwe, że źle zrozumiałem, to poprawcie mnie. 

Obecnie w mieszkaniu w bloku mam telewizor 65 cali do którego podłączone są dwie kolumny Monitor Audio Bronze 5 i podpięte pod Sonos AMP - przy muzyce super, ale w filmach już średnio.

Wykończenie salonu planowane jest w dość minimalistycznym, chłodnym stylu (odmiennie od tego jak przedstawia wizualizacja) , gdzie kominek będzie użytkowany bardzo sporadycznie. Z kominkiem rozumiem, że chodzi o kwestie zaburzeń w odbiorze dźwięku?

Nienawidzę mieć na widoku kabli, to czy instalacja głośników bezprzewodowych na tyłach ma sens? Partnerka bardzo się krzywi na pomysł głośników podstawkowych, nie pasuje jej to do wizji salonu, i proponuje głośniki płaskie, przypominające wyglądem deski - istnieją takie?

Atmos i wiszące głośniki - no kusi mnie to bardzo , ale czy nie jest to przerost formy nad treścią? Telewizor oglądam 2-3 razy w tygodniu po godzinie może dwie, to też nie jestem zapalonym kinomanem. 

Dnia 19.04.2024 o 07:38, Piotr Sonido napisał:

Witam sąsiada.

I od razu!

O matko! To będzie tak wyglądać jak na wizualizacji?

Gdzie ten system chesz rozmieścić kinowy?

Fajnie bo masz budżet ale tu będa duże problemy akustyczne.

Mocno przeanalizuj to. Bo jesteś dobrym klientem dla salonów. wybacz brutalność. Ale masz budżet sprzedadza Ci a potem Ty sięmartw.

Te schody będą od razu obok narożnika?

Masz tu wiszace lampy z góry.

Co byś powiedział na takie Atmosy?

f-elipson-bell-4-czarny.webp.3e1f42d46da40bd65b1793da2fe903c2.webp

Co sadzisz Butler? Szczerze nie wiem jak to by siętu sprawdziło.

Odegłość narożnika to 3m?

 

Bez antresoli, na ścianie bocznej w kierunku kuchni w miejscu antresoli będzie poprowadzona ściana do sufitu. Narożnik chciałbym, aby był tam, gdzie powinien być żeby zachować komfort akustyczny.

Zdaje sobie sprawę, że pomieszczenie i rozkład średnio są "kinowe", ale próbuje połączyć moje oczekiwania dźwiękowe z możliwościami pomieszczenia. 

Pytanie o sklep ma na celu, żeby ktoś przyjechał, ocenił i wskazał gdzie konkretnie poprowadzić kable, ile tych kabli ma być, jak rozłożyć głosniki. Czy głośniki mogą być w/na ścianach bocznych? Możliwości poprowadzenia kabli na tyłach. W tych sprawach jestem zielony, zdaje sobie sprawę, że mogę przepłacić, stąd pytanie o kogoś, kto nie będzie mi proponował czarodziejskich kabli :) A przy okazji będę mógł zrobić odsłuch proponowanych zestawów.

Jak już w temacie elektroniki, to możecie mi doradzić w kwestii wyboru:

  • Jaki amplituner do zestawu kina? Czy może być on zamknięty w szafce pod telewizorem, która ma otwory na wentylacje?
  • Dobór głośników - czy zestaw dobrze jak jest jednego producenta czy nie ma to większego znaczenia?
  • Czy te wiszące głośniki atmos mają tendencje do huśtania - może śmieszne pytanie, ale mam jakieś wyobrażenie, że fale akustyczne będa nimi "bujać"

Wszystkie wasza porady są dla mnie bardzo cenne i dziękuję za poświęcony czas. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, phdbane napisał:

System 5.2 rozumiem jako dwie kolumny podłogowe jako fronty plus głośnik centralny pod telewizorem, dwa subwoofery i dwa głośniki na tyłach. Dobrze rozumiem? Przyznam, że pomysł z systemem 5.2 zaczerpnąłem z innego tematu, gdzie osoba pisała o salonie z wysokim sufitem i otrzymała poradę, że dobrze mieć dwa subwoofery.  Możliwe, że źle zrozumiałem, to poprawcie mnie. 

Dobra porada i dobrze rozumujesz.

1 godzinę temu, phdbane napisał:

ominek będzie użytkowany bardzo sporadycznie. Z kominkiem rozumiem, że chodzi o kwestie zaburzeń w odbiorze dźwięku?

Najbardziej, to o dostęp do kominka. Będziesz odsuwał głośnik, żeby dołożyć drewna / posprzątać / umyć szybę? To jednak wymaga trochę miejsca. 

I wiadomo, że się trochę grzeje od szyby, ale tu są różne rozwiązania, np. pakiet trójszybowy.

1 godzinę temu, phdbane napisał:

Nienawidzę mieć na widoku kabli, to czy instalacja głośników bezprzewodowych na tyłach ma sens? Partnerka bardzo się krzywi na pomysł głośników podstawkowych, nie pasuje jej to do wizji salonu, i proponuje głośniki płaskie, przypominające wyglądem deski - istnieją takie?

Kable możesz poprowadzić w peszlu w podłodze, albo w ścianach i wyprowadzić w gniazdkach do tego przeznaczonych. Jak sobie umiejscowisz gdzie mają być głośniki, to tam wyprowadzisz kable. Lub też, możesz to zrobić na etapie wykończenia pod listwą przypodłogową. Ważne jest umiejscowienie głośników, amplitunera i TV.

TV <--> amplituner: kabel HDMI

amplituner <--> głośniki: kabel 2x2,5mm, to maksimum co daj (z czystej miedzi i w przyzwoitej izolacji, bo różnie z tym bywa) 

amplituner <--> subwofer: 1xRCA (i subwoofer potrzebuje własnego zasilania, więc w okolicy potrzebne będzie gniazdka 230V)

@Butler jest tutaj specjalistą od rozkładu głośników, może pomoże? :)

 

1 godzinę temu, phdbane napisał:

A przy okazji będę mógł zrobić odsłuch proponowanych zestawów.

W domu, całego zestawu z głośnikami podłogowymi? Nie jest to takie proste jakby się mogło wydawać. A w sali odsłuchowej/akustycznej, może być zupełnie odmienny odbiór odsłuchu.

 

1 godzinę temu, phdbane napisał:

Jaki amplituner do zestawu kina? Czy może być on zamknięty w szafce pod telewizorem, która ma otwory na wentylacje?

Z dobrą wentylacją, w większości przypadków może być. A jaki amplituner? Każdy poleca swoje typy (z różnych powodów). To jest temat rzeka i często bardzo kontrowersyjny.

Nie wiedzieć czemu, bo na dźwięk największy wpływ (+/- 70%) mają głośniki. Poleciłbym Ci amplituner taki jak ja mam, ale zaraz będą wpisy, że on nie jest dobry, więc zdaj się na swój słuch. Tutaj z wypożyczeniem będzie prościej, bo to zapakujesz do auta i możesz od razu 2,3 sztuki, żeby sobie w domu porównać.

1 godzinę temu, phdbane napisał:

Dobór głośników - czy zestaw dobrze jak jest jednego producenta czy nie ma to większego znaczenia?

Zdecydowanie od 1 producenta, bo to ta sama sygnatura dźwięku. 

1 godzinę temu, phdbane napisał:

Czy te wiszące głośniki atmos mają tendencje do huśtania

Czyli jednak myślisz o Atmos? :) (ja dałem się namówić, ale jeszcze nie doświadczyłem odsłuchu). Podobno warte są zachodu.

Czy się będą kołysać? Razem z nami w rytm muzykii? :) Nie wiem, bo tam niby nie ma głośnika niskotonowego.

 

P.S. Też z Krakowa, jakby co, to priv.

P.S.2 Ładnie masz zaprojektowane i zwizualizowane wnętrza. Żona mówi, żebyś sobie lamelki/boazerię wywalił wokół TV, bo to już pół Polski ma :)

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, phdbane napisał:

System ATMOS nie jest mi potrzebny. Przyznam, że kiedyś marzyłem o tym ( w sumie to cały czas siedzi mi w głowie), ale na warunki salonu to ciężko z realizacją. 

Prosto z mostu. Nie gadaj głupot. To jak przesiadka z dorożki do mechanicznego pojazdu. Inwestujesz w kino, praktycznie wszystkie nowe filmy są zakodowane w tym standardzie. Zgadzam się że nie wszystkie filmy są epickie pod tym kątem, ale niektóre wbijają w fotel.

2 godziny temu, phdbane napisał:

System 5.2 rozumiem jako dwie kolumny podłogowe jako fronty plus głośnik centralny pod telewizorem, dwa subwoofery i dwa głośniki na tyłach. Dobrze rozumiem? Przyznam, że pomysł z systemem 5.2 zaczerpnąłem z innego tematu, gdzie osoba pisała o salonie z wysokim sufitem i otrzymała poradę, że dobrze mieć dwa subwoofery.  Możliwe, że źle zrozumiałem, to poprawcie mnie. 

Pierwsza liczba to ilość kolumn w warstwie podstawowej, a więc na wysokości uszu. Druga liczba ilość subów. Trzecia to Atmos.

2 godziny temu, phdbane napisał:

Wykończenie salonu planowane jest w dość minimalistycznym, chłodnym stylu (odmiennie od tego jak przedstawia wizualizacja) , gdzie kominek będzie użytkowany bardzo sporadycznie. Z kominkiem rozumiem, że chodzi o kwestie zaburzeń w odbiorze dźwięku?

To będzie mało komfortowe mając głośnik i kominek w jednym miejscu. Mógłbyś kominek dać niżej, a nad nim głośnik inwall/onwall, trzeba by zapytać fachowca czy tak można zrobić ze względu na ciepło, nie znam się na tym. Tak w ogóle przemyśl temat, coraz to surowsze przepisy sprawią że nie będziesz mógł z niego korzystać, szczególnie że jesteś z Krakowa. Ja komin wykorzystuję obecnie wyłącznie do wentylacji.

2 godziny temu, phdbane napisał:

Nienawidzę mieć na widoku kabli, to czy instalacja głośników bezprzewodowych na tyłach ma sens? Partnerka bardzo się krzywi na pomysł głośników podstawkowych, nie pasuje jej to do wizji salonu, i proponuje głośniki płaskie, przypominające wyglądem deski - istnieją takie?

Zrób inwall, będziesz zadowolony i Ty, i Twoja partnerka. Tylko do nich trzeba przygotować się już teraz, oprócz kabli trzeba podkuć troszkę ściany. Zazwyczaj potrzebują około 10cm wgłąb, no chyba że będzie sucha zabudowa GK to bez kucia może dało by się ogarnąć montaż.

2 godziny temu, phdbane napisał:

Atmos i wiszące głośniki - no kusi mnie to bardzo , ale czy nie jest to przerost formy nad treścią? Telewizor oglądam 2-3 razy w tygodniu po godzinie może dwie, to też nie jestem zapalonym kinomanem. 

Nie jest przerost formy. Zrób raz i porządnie. Systematycznie raz w tygodniu siadamy wspólnie na film, w tygodniu to dzieciaki grają na konsolach, jakieś YouTube i muzyczka w tle.

2 godziny temu, phdbane napisał:

Jaki amplituner do zestawu kina? Czy może być on zamknięty w szafce pod telewizorem, która ma otwory na wentylacje?

Nie może być zamknięty*, potrzebuje wolnej przestrzeni nad sobą bo chłodzenie w większości przypadków nie jest machaniczne. Nie musisz go mieć pod TV, może stać w innym miejscu, np. z boku. *Możesz go zamknąć nawet w szafie jeśli zapewnisz odpowiednią wentylację.

2 godziny temu, phdbane napisał:

Dobór głośników - czy zestaw dobrze jak jest jednego producenta czy nie ma to większego znaczenia?

Generalnie dobrze mieć wszystko od jednego producenta oprócz subów. Pomijając kwestie dźwiękowe to nawet spójność wizualna jest warta uwagi.

2 godziny temu, phdbane napisał:

Czy te wiszące głośniki atmos mają tendencje do huśtania - może śmieszne pytanie, ale mam jakieś wyobrażenie, że fale akustyczne będa nimi "bujać"

Atmos nie gra basem, nie rozhuśta się. To są częstotliwości ponad 80-100Hz, one nie są w stanie doprowadzić głośnik do ruchu.

Zobacz mój głośnik w ścianie. W zestawie są maskownice których nie zakładam. Co Ty na to?

203843467_20221205_222532(Kopiowanie).thumb.jpg.580df8c85f21eb5c6a33e2a1392d3d6f.jpg

Rozkład głośników proponuję 7.2.2. Czerwony głośniki frontowe L/R, żółty C, pomarańczowy Surround L/R (zwróć uwagę że jeden zabudowany w meblach kuchennych lub montowany na nich), zielony Surround Back L/R, fiolet Atmos, niebieski SUB, różowy elektronika. Ze względu na specyfikę salonu zrezygnował bym z wolnostojących kolumn, wszystkie on/wall albo in/wall. Prawdidłowo skonfigurowane kino odcina we wszystkich kolumnach poniżej 80Hz, za bas ma odpowiadać wyłącznie kanał LFE a więc suby. W gotowych systemach z dużymi frontowymi kolumnami nie wykorzystuje się ich potencjału. Owszem, możesz postawić duże kolumny jeśli postawisz na odbiór stereo, ale gdzie? Przed kominkiem?

plan-salonu.png

A tu masz jakieś fotki innych inwall (wbudowanych w ścianę) albo onwall (wiszących), pomijamy rozstawienie bo jest złe ;)

f7055f5d9bd67ad5169cc1cd23791e2f.jpg.82faab7741e90529aab11ae6eda154be.jpg

rubicon-lcr-walnut-interior-2.png.76629fe220680d8363f1e0bb74168937.png

Perlisten-InWall.jpg

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zastosuj kolumny instalacyjne jak wyzej. Ale nie bezprzewodowe. Do nich i tak musza iść kable zasilające co wygląda czasem gorzej.

A o sposobie działania i rozlokowania dzwieku i wyborze konkretnego sprzetu nei wspominając.

Te systemy są drozsze, gorsze i bardzo ograniczone, po prsotu./

Nie chcesz Atmosa no to faktycznnie 7.2  w dolnej płaszczyźnie.

Surowe wykończenie bedzie nosić za sobą złą akustyke zapewne. Idź w coś na Diracu.

Na wiekszych kolumnach polecał bym Arcama, na mniejszych instalacyjnych wyższy Denon będzie ok.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :) Ogółem opcji tutaj jest od groma w kwestii doboru kolumn (bo z ustawieniem już koledzy pomogli). Przy tym budżecie na pewno przemyślałbym instalacyjne kolumny od Sonus fabera, takie jak Palladio PL-563 w połączeniu z Arcamem lub Anthemem. Jako subwoofery budżetowo RELe HT1205, a ciekawiej SVS PB-3000, chociaż to już spora część budżetu. W razie czego zachęcam do kontaktu i na odsłuchy, mamy u siebie salkę 5.2.4 na bazie właśnie Sonus fabera ;) przygotujemy również atrakcyjną wycenę na zestaw :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...