Skocz do zawartości

Frontowe gośniki jako surround. Czy to ma sens?


Mazur81

Recommended Posts

7 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

DIMENSION :)

6 godzin temu, Butler napisał:

Fajne 😀

Rzecz gustu, ale dla mnie też bardzo fajne :) 

 

13 godzin temu, michaudio napisał:

Fala akustyczna 18hz ma 19,11 metra, szczyt sinusoidy jest osiągany na 1/4 długości fali, czyli 4,78 metra od źródła dźwięku. Dla 35 Hz fala ma 9,82 m, więc szczyt sinusoidy wypada 2,46 metra od suba. Jedna czwarta długości fali akustycznej, właśnie  w takiej odległości od źródła odczuwamy najwyższy poziom basu dla danej częstotliwości.

Jak patrzę na liczby i niby rozumiem co jest napisane, a później na słuch bywa różnie.

 

11 godzin temu, Butler napisał:

Jak subów jest kilka w różnych lokacjach to bardziej równomiernie pokryjemy pokój. 

Z upodobania do marki. Zamiast 2-ch, upatrzyłem sobie 1, ale jakby podwójny z 2 głośnikami. Sądzicie, że to się może sprawdzić?

Zrzutekranu2024-04-29o15_59_04.png.ade914f7d281f49aaad8769983528280.png

Dynaudio Sub6 - 16-230Hz (+/-3dB)

 

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, PanKlor napisał:

To może być dobry subwoofer ale czy to, ze ma 2 membrany spowoduje ze zagra lepiej niz 2  dobrze rozstawione suby - nie.

Tak jak piszesz i dlatego rozmyślam od długiego czasu i wciąż nie mogę podjąć decyzji, co wybrać?

A po selekcji, pozostało do wyboru: model "Sub3" (2szt.) z zejściem do 22Hz, czy "Sub6" (2w1) z zejściem do 16Hz? 

(mam na stanie jakiś budżetowy/marketowy, ale nie wiem czy jest sens łączyć z takiej klasy subem?)

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, eMBe napisał:

Kino domowe bez suba jest jak piwo bezalkoholowe :>>>
A tak serio to kino domowe bez kina jest jak auto na 3 kołach :>>>

To drugie zdanie predzej.

Piwo bezalkoholowe jeszcze ujdzie.

Ale faktycznie samochód bez jednego koła albo bez wycieraczek. Do pojedziesz. Ale albo skrecanie tylko w jedną stronę żeby się nie wywrócił albo do pierwszych opadów żeby się wypadkował. Z kinem jst to samo. Wiele osób mówi nie potrzebuje. Do czasu.

14 godzin temu, AutoPirat napisał:

Z upodobania do marki. Zamiast 2-ch, upatrzyłem sobie 1, ale jakby podwójny z 2 głośnikami. Sądzicie, że to się może sprawdzić?

To nie jest to samo. Tu jedna membrana jest pasywna chyba. Takich konstrukcji jest wiele i to tańszych.

To jest forma uporania sobie z ciśnieniem w obudowie.

Nie dwa aktywne suby w jednej obudowie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.04.2024 o 00:03, Butler napisał:

Na pewno. Pamiętaj że mamy jeszcze inne zmysły które pomagają w orientacji w przestrzeni. Ale sam słuch poniżej... Nie pamiętam czy 100 czy 80Hz nie jest w stanie określić kierunku źródła.

Dziwnym trafem przetestowałem :) 

Wczoraj na wieczornym spacerku, gdzieś na wsi dudnił bas. Z daleka, to dziwnie ciężko, ale mniej więcej można było określić kierunek. Im bliżej, to więcej średnicy i wysokich. Okazało się, że leci disco polo. Impreza w plenerze. Ze średniej odległości wydawało się, że bas z zupełnie innego kierunku dochodzi, jakby był odklejony od pozostałych dźwięków. Jak już się było w pobliżu ok. 100-200 metrów i widziało się imprezę, to dźwięki zaczynały się sklejać :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za porady oraz dawkę wiedzy którą przy okazji otrzymałem na temat SUBów :) . Im więcej człowiek wie, tym bardziej się wciąga w tę zajawkę. Finalnie zdecydowałem się porzucić pomysł podłogówek w roli surround i, już bez pytania o poradę, zakupiłem Klipsch rm51. Wyhaczyłem w idealnym stanie w tej samej cenie czyli  komplet za 700zł. Dotarły już do mnie i w porównaniu do tych starych bose różnica jest kolosalna, tym bardziej, ze zgodnie z radami zamontowałem je na wysokości głowy. Wydaje  mi się że już sam ten fakt wniósł różnicę niebo a ziemia. Teraz jeszcze kombinuje jak się pozbyć tych regałów żeby fronty też dać niżej :) Chyba czeka je piwnica :)
A skoro już kupiłem to mogę się dowiedzieć czy to był zakup dobry wg. bardziej doświadczonych. hehehe

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klipsch R-51M? Hmm... No jak by to ująć... Takie se :D

Ogólnie seria Reference (R) gra dość ostro, to mocne V z wycofanym środkiem pasma. Przy dłuższym odsłuchu mogą męczyć. Ale... Jako surround moim zdaniem będą ok. Jak będziesz następnym razem patrzeć na Klipsch to albo RP, albo inna marka.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...