Skocz do zawartości

Recommended Posts

chcę polutować sobie kable XLR miedzy steramerem a wzmacniaczem. Kupiłem już wtyki XLR i kabel, ale przy okazji ale znalazłem też takie które mają 4 miejsca do lutowania ( KaCsa - MC-942G )

jak wtedy wygląda lutowanie takiego kabla ? gorący i zimny normalnie ale czy wtedy kabel powinien mieć 3 żyły i oplot ->  3cia żyła to ground a oplot lutujemy do 4go pinu ? 

Czym będzie różnił w praktyce taki kabel ?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.05.2024 o 17:27, crazy_fly napisał:

chcę polutować sobie kable XLR miedzy steramerem a wzmacniaczem. Kupiłem już wtyki XLR i kabel, ale przy okazji ale znalazłem też takie które mają 4 miejsca do lutowania ( KaCsa - MC-942G )

Czym będzie różnił w praktyce taki kabel ?

 

Kabel symetryczny ma 2 żyły i ekran (oplot) jak to mówisz. 

Poszukaj schematów na XLR 3 pinowy, bo tylko takie stosuje się w połączeniach między urządzeniami,  4 pinowy jest do słuchawek.

Ostatnio zaplotlem XLR w warkocz 3 żyłowy z jedną żyłą srebrną (GND) bez żadnych ekranów i na wtykach srebrzonych WW i też jest całkiem spoko brzmieniowo.

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.05.2024 o 17:27, crazy_fly napisał:

jak wtedy wygląda lutowanie takiego kabla ? gorący i zimny normalnie ale czy wtedy kabel powinien mieć 3 żyły i oplot ->  3cia żyła to ground a oplot lutujemy do 4go pinu ?

Nie, nie kombinuj za bardzo, bo troszkę,e na oślep to robisz.

Z XLRami jest inaczej niż z RCA i trzeba uważnie w takim kablu łączyć odpowiednie piny wtyczki męskie i wtyczki żeńskiej.

Wtyk XLR 4 pinowy ma inne przeznaczenie i służy do wpięcia się w wyjście słuchawkowe zbalansowane, są jeszcze wyjścia słuchawkowe 2 x 3pin tzw zbalansowane dual mono. 

Nie mieszam Ci w głowie, bo to nie ten temat.

XLR4 pin to inny schemat i inne przeznaczenie.

 

 

Male4PinXLR.JPG.6868ef442da5525547d9ba8e60796069.jpeg

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, crazy_fly napisał:

dzieki za opowiedź. Tego nie napisałem: wtyk  KaCsa - MC-942G ma 3 piny, ale 4 miejsca do lutowania, stąd pytanie.

Każdy ma 4 miejsca do lutowania, ale tego do masy obudowy wtyku nie trzeba, mierzyłem kilka XLRów nawet tych drogich, mój Albedo Monolith Monocrystal też i nie ma połączenia pinu GND z masą obudowy wtyku.

Trzeba tylko uważać na oznaczenia w żeńskim i męskim wtyku XLR, żeby nie pozamieniać żył.

 

XLR.jpg

 

el_xlr.png

xlr.png

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, DiBatonio napisał:

Każdy ma 4 miejsca do lutowania

 

 

 

 

 

 

zagadka wyjaśniona :)

To teraz pozostaje pytanie czy byłaby różnica w działaniu kabla który ma 3 żyły przylutowane do pinów a ekran do tego 4go miejsca. Gdzieś kiedyś czytałem lub słyszałem na filmie YT że ekran lutuje sie wtedy tylko z jednej strony ( chyba od źródła ) i wtedy to jakoś lepiej działa, ale ile w tym prawdy to nie wiem. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, crazy_fly napisał:

zagadka wyjaśniona :)

To teraz pozostaje pytanie czy byłaby różnica w działaniu kabla który ma 3 żyły przylutowane do pinów a ekran do tego 4go miejsca. Gdzieś kiedyś czytałem lub słyszałem na filmie YT że ekran lutuje sie wtedy tylko z jednej strony ( chyba od źródła ) i wtedy to jakoś lepiej działa, ale ile w tym prawdy to nie wiem. 

 

Nie, coś kojarzysz i coś dzwoni, ale gdzie i jak nie do końca wiesz. To dotyczy przewodów RCA, a i tak nie zawsze jet to przepis na dobre rozwiązanie, poza tym są producenci, gdzie spływ z ekranu robią po stronie wzmacniacza i jest to też logiczne, nie chce mi się rozpisywać na ten temat.

Kabel symetryczny ma dwie żyły plus ekran, który lutujesz do pinów 1 (GND) w każdym z wtyków.

Schemat pokazałem.

A kabel symetryczny to taki.

https://allegro.pl/oferta/klotz-my206rt-kabel-mikrofonowy-symetryczny-100m-8109362510

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, crazy_fly napisał:

dzięki za zainteresowanie wątkiem. Chciałem się w nim dowiedzieć czy produkuje się kable z dolutowanym ekranem do obudowy wtyku  i czy jest różnica ( np. słyszalna ) w działaniu takiego kabla

Do tego 4 styku robi się mostek z pinu GND, tylko tyle i jak już to z najlepszego przewodnika 😉

Nie w każdym urządzeniu się to sprawdzi, poczytaj też o pętli masy, czasem warto jej unikać, niwelować jej wpływ. 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...