Skocz do zawartości

Kino domowe i stereo w pokoju 25m2


linden

Recommended Posts

Witam, chciałbym prosić o poradę dotyczącą zmiany którą chcę dokonać w swoim systemie audio.

Co mam:
1) Kino domowe-
Amplituner ONKYO TX-RN6100 7.2

Zestaw kolumn 5.1 Jamo (tak wiem i słyszę że one nie grają ;) )
front 2 x S803
tył 2 x S801
centralny S83
Sub S 810

Brzmienie tego zestawu jest ostre i proste. Podpinając do amplitunera kolumny KEF słychać ogromny przeskok, ulgę i jeszcze większy konflikt brzmieniowy głośnika centralnego Jamo i podstawek KEFa.

2) Zestaw stereo-

Wzmacniacz Musical Fidelity a 3.2
Kolumny KEF R300
DAC Rme adi 2 dac

Brzmienie tego zestawu jest dla mnie optymalne, łagodne bez ostrej góry, na bardzo rzadko przerysowane uderzenie basów przymykam oko.

Co chcę mieć i do czego zmierzam:

Chciałbym pozostać przy obu wzmacniaczach. Kolumny Jamo idą na sprzedaż. KEFy również aczkolwiek tutaj powodem jest dziecko w drodze i obawa o to że już niedługo będzie mogło je ściągnąć ze standów robiąc sobie krzywdę. Zastąpić te kolumny chciałbym jednym zestawem kolumn podłogowych które podpięte byłby do amplitunera KD oraz wzmacniacza stereo. Do tego z tej samej serii głośnik centralny subwoofer i dwie satelity na tył. Pytanie czy dla takiej konfiguracji pójście w stronę rozwiązań KEFa to dobra droga. Wiem że w takich tematach często przewijają się też kolumny np Klipsch jednak z czasów odsłuchów kojarzą mi się one z bardzo V-kształtnym brzmieniem, a mimo wszystko wciąż zależy mi na jakości muzyki i średnicy w stereo. Czy macie jakieś inne sugestie kolumn które sprawdzą się w kinie domowym i jednocześnie nie zabiją stereo?

Budżet jakim dysponuje to.... jest racjonalny, chciałbym najpierw poznać sensowne opcje

Pytanie Techniczne: czy w przypadku podpięcia pod kolumny podłogowe amplitunera i wzmacniacza stereo i jednoczesnego przypadkowego uruchomieniu obu urządzeń, nie dojdzie do jakiegoś "zwarcia"? Bardziej obawiam się tutaj o amplituner, gdyż kojarzę że musical fidelity podaje na kolumny wyższe napięcie niż standardowy wzmak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, linden napisał:

Budżet jakim dysponuje to.... jest racjonalny, chciałbym najpierw poznać sensowne opcje

 

Sensowna opcja to ta która się Tobie podoba. Skoro lubisz KEFa to idź w tę stronę. 

 

9 minut temu, linden napisał:

Pytanie Techniczne: czy w przypadku podpięcia pod kolumny podłogowe amplitunera i wzmacniacza stereo i jednoczesnego przypadkowego uruchomieniu obu urządzeń, nie dojdzie do jakiegoś "zwarcia"?

Nie rób tego! Do tego celu służą specjalne przełączniki wzmacniaczy/kolumn. Od takich za ~200 PLN po Beresforda za ~800 PLN. Urządzenia te mają przełączniki z pozycją neutrealną właśnie po to by zapobiec spotkaniu się w torze wyjść z 2 różnych wzmacniaczy. 

Tutaj przykład https://avstore.pl/switche-audio/acoustique-quality-aq32-przelacznik-wzmacniaczy.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, myślę, że dobrze byłoby też pomyśleć nad elektroniką tutaj. Ampli z preout i wzmacniacz z wejściem by-pass to na pewno da prostsze możliwości podłączenia i nieco uporządkuje zestaw. Wchodzi w grę coś takiego, czy tylko same kombinacje z kolumnami? :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

6100 ma Pre out.

ale końcówka do tych Jamo? To nic nie da. Bo to kiepskie kolumny.

 

zmiana kolumn też, miałem w głowie pozostanie przy KEFie i dokupienie reszty setu z linii Q. Co do pre - fakt, przeoczyłem :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.05.2024 o 20:29, Piotr Sonido napisał:

Suba REL albo SVS.

 

 

Dnia 17.05.2024 o 11:11, Q21 napisał:

zmiana kolumn też, miałem w głowie pozostanie przy KEFie i dokupienie reszty setu z linii Q. Co do pre - fakt, przeoczyłem :) 

Rozumiem że w układzie z pre-out fronty miałyby być napędzane ze wzmacniacza stereo tak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.05.2024 o 11:35, linden napisał:

Witam, chciałbym prosić o poradę dotyczącą zmiany którą chcę dokonać w swoim systemie audio.

Co mam:
1) Kino domowe-
Amplituner ONKYO TX-RN6100 7.2

Zestaw kolumn 5.1 Jamo (tak wiem i słyszę że one nie grają ;) )
front 2 x S803
tył 2 x S801
centralny S83
Sub S 810

Brzmienie tego zestawu jest ostre i proste. Podpinając do amplitunera kolumny KEF słychać ogromny przeskok, ulgę i jeszcze większy konflikt brzmieniowy głośnika centralnego Jamo i podstawek KEFa.

2) Zestaw stereo-

Wzmacniacz Musical Fidelity a 3.2
Kolumny KEF R300
DAC Rme adi 2 dac

Brzmienie tego zestawu jest dla mnie optymalne, łagodne bez ostrej góry, na bardzo rzadko przerysowane uderzenie basów przymykam oko.

Co chcę mieć i do czego zmierzam:

Chciałbym pozostać przy obu wzmacniaczach. Kolumny Jamo idą na sprzedaż. KEFy również aczkolwiek tutaj powodem jest dziecko w drodze i obawa o to że już niedługo będzie mogło je ściągnąć ze standów robiąc sobie krzywdę. Zastąpić te kolumny chciałbym jednym zestawem kolumn podłogowych które podpięte byłby do amplitunera KD oraz wzmacniacza stereo. Do tego z tej samej serii głośnik centralny subwoofer i dwie satelity na tył. Pytanie czy dla takiej konfiguracji pójście w stronę rozwiązań KEFa to dobra droga. Wiem że w takich tematach często przewijają się też kolumny np Klipsch jednak z czasów odsłuchów kojarzą mi się one z bardzo V-kształtnym brzmieniem, a mimo wszystko wciąż zależy mi na jakości muzyki i średnicy w stereo. Czy macie jakieś inne sugestie kolumn które sprawdzą się w kinie domowym i jednocześnie nie zabiją stereo?

Budżet jakim dysponuje to.... jest racjonalny, chciałbym najpierw poznać sensowne opcje

Pytanie Techniczne: czy w przypadku podpięcia pod kolumny podłogowe amplitunera i wzmacniacza stereo i jednoczesnego przypadkowego uruchomieniu obu urządzeń, nie dojdzie do jakiegoś "zwarcia"? Bardziej obawiam się tutaj o amplituner, gdyż kojarzę że musical fidelity podaje na kolumny wyższe napięcie niż standardowy wzmak.

Witam, to co napisałeś, że kolumny podłogowe byłyby podpięte do KD i wzmacniacza, zaciekawiło mnie. Mam kino, które wg mnie b. dobrze sie sprawuje. Jednak stereo nie jest przeze mnie akceptowalne. Myślałem o dołożeniu w pokoju wzmacniacza stereo, ale nie za bardzo nam miejsce na następne głośniki. Kino gra 5,2,1. 

Jak wykorzystać te same głośniki do kina i stereo? Moje kolumny mają 2 pary zacisków. 

 

1 minutę temu, Plaku napisał:

Witam, to co napisałeś, że kolumny podłogowe byłyby podpięte do KD i wzmacniacza, zaciekawiło mnie. Mam kino, które wg mnie b. dobrze sie sprawuje. Jednak stereo nie jest przeze mnie akceptowalne. Myślałem o dołożeniu w pokoju wzmacniacza stereo, ale nie za bardzo nam miejsce na następne głośniki. Kino gra 5,2,1. 

Jak wykorzystać te same głośniki do kina i stereo? Moje kolumny mają 2 pary zacisków. 

 

Czy mogę wykorzystać drugą parę zmostkwanych zacisków? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.05.2024 o 11:11, Q21 napisał:

zmiana kolumn też, miałem w głowie pozostanie przy KEFie i dokupienie reszty setu z linii Q. Co do pre - fakt, przeoczyłem :) 

Ok, post był nie czytelny w takim razie. Czyli jesteśmy podobnego zdania.

21 godzin temu, linden napisał:

Rozumiem że w układzie z pre-out fronty miałyby być napędzane ze wzmacniacza stereo tak?

Na razie zostaw amplituner wymień kolumny. Czas dołożenia końcówki albo integry zawsze masz furtke.

10 godzin temu, Plaku napisał:

Jak wykorzystać te same głośniki do kina i stereo? Moje kolumny mają 2 pary zacisków. 

1. Kupić amplituner z pre amp

2. kupic amplituner który gra dobrze w stereo

3. Przelaczać miedzy amplitunerem a wzmacniaczem za pomoca przełącznika

4. Przepinac kable na bananach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, linden napisał:

A które modele polecałbyś dla tej kubatury?

Rozumiem, że set stereo będzie grał sobie niezależnie (wspólne kolumny frontowe dla KD i stereo napędzane ze wzmacniacza stereo)  i tam basu Ci wystarcza. W takim razie do kina poszedłbym w Klipsch RP-1000SW. Jeżeli masz gdzie i umiesz ogarnąć to najlepiej 2 sztuki. 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...