Skocz do zawartości

Akustyka wysokiego salonu


Robert W.

Recommended Posts

Cześć!

Jestem na etapie projektowania domu i chciałbym już zaplanować rozwiązania poprawiające akustykę. Wizualnie wysoki salon był zawsze marzeniem żony, z kolei ja obawiam się o echo i problemy z akustyką. Salon ma wymiary ok, 7,4m x 7,3m x wys. 6m. Planuję wykonać podłogę z drewna oraz wstawić dwa zespoły okien 4m x 5,6m + zasłony 6m wys. Dołączam wizualizację salonu na bazie, której inspiruje się architekt. Przede wszystkim chciałbym zredukować echo w pomieszczeniu oraz stłumić rozprzestrzenianie się dźwięku po domu. Drugim celem jest zapewnienie względnie dobrej akustyki potrzebnej do oglądania filmów oraz słuchania muzyki - oczekuję dobrej jakości dźwięku na potrzeby domowe ale nie na poziomie "studyjnym". 

Czy możecie doradzić co na etapie projektowania domu trzeba już uwzględnić oraz za jakim sprzętem/nagłośnieniem się rozglądać? 

Przy researchu w Internecie pojawiła mi się również opcja skorzystania z tynku akustycznego/wygłuszającego - czy ktoś ma doświadczenia/opinie czy warto coś takiego zastosować? 

Jeżeli możecie polecić kogoś kto zajmuje się doradztwem/projektowaniem akustyki to też proszę o namiar 🙂 

Będę wdzięczny za wszelkie dobre rady :)

 image.png.04a970035b3a3d3f701666fb0a511ce5.png4 image.png.3d653a59ce227e7d299199bf18044667.png

image.png.1959f0be309bd3f42ce92b5cf41aec12.png

Edytowano przez Robert W.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Robert W. napisał:

Jeżeli możecie polecić kogoś

Acoustic Lab

Mirosław Andrejuk
tel. 790 417 963
info@acousticlab.pl
 

Zachęcam do wykręcenia tego numeru. To nic nie kosztuje.

Reszta już poleci. 
 

W międzyczasie zachęcam do obejrzenia co tam ten Mirosław już zaprojektował, zastosował, no warto wejść. Stronę znajdziesz już sam👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Robert W. napisał:

Salon ma wymiary ok, 7,4m x 7,3m x wys. 6m.

Wspolczuje sprzatania, malowania, urządzania, poglosu, problemow z adaptacja akustyczna i chyba tez z nieprzewidywalnym odbiorem muzyki. Bylem kiedys w podobnym pokoju i ZA CHINY LUDOWE nie zrobiłbym sobie takiego psikusa. 

pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz do mnie napisać albo dzwonić ale najlepiej po 26 maja bo jestem za granicą:

692 490 990 / chojnacki@soundway.pl

Tynk akustyczny jest super. Wszyscy go uwielbiają, bo jest monolityczną powierzchnią i w zasadzie nie widać że tam cokolwiek jest zrobione. Zapał słabnie, jak się okazuje że jego montaż to koszt mniej więcej 900-1200 zł za m2 a trzeba zrobić całą ścianę lub sufit

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W salonie mam sufit na wysokości 6m. Połączony z jadalnią i kuchnią, czyli dość spora przestrzeń. Też się zastanawiałem co to będzie. I jakież było moje zdziwienie, kiedy uruchomiłem pierwszy raz hifi. Sądzę, że to są bardziej obawy przed nieznanym. Duża kubatura i przestrzeń w moim odczuciu wpływa bardzo pozytywnie na rozchodzenie się dźwięków. Co ciekawe, po zrobieniu pokoju (37m2): stereo/kino domowe, to cały czas mam myśl w głowie, żeby te głośniki podłogowe przenieść właśnie tam do salonu. Cały czas intuicyjnie sądzę, że właśnie tam jest odpowiednie miejsce dla nich, ...może kiedyś wezmę się za zamianę. Póki co w salonie, to pięknie gra radio na monitorach.

 

P.S. Gratuluję projektu, coś pięknego!

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dom z widokiem czy jaki projekt? 

Szczerze taniej będzie właśnie mieć drugi pokój do audio, a salon niech sobie żyje swoim życiem, bywam często w takich domach z racji zawodu cudów to się tam nie zrobi, a koszta jak koledzy piszą wyżej mega...

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Córeczka gra na skrzypcach. I co jakiś czas w przestrzeniach, gdzie sufit do nieba. Gdy to samo zagra u nas, to już nawet grymasu nie ukrywamy. 
O obserwacjach koncertowych/malutkie, ale wysokie pomieszczenia nie wspomnę. 

Być może porównuję jabłka z gruszkami. Nie muszę mieć racji. 
Ale wolałbym mieć 6mtr nad głową i z 50mtr kw nawet w kwadracie aniżeli 12-18 mtr kw ze stałym sweet spot. 
 

Cieszę się szczęściem kolegi,  jeśli stać na chatę, zarobi i na przyzwoitą niezbędną i „smaczną akustykę”. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.05.2024 o 20:31, Wing0 napisał:

To dom z widokiem czy jaki projekt? 

Szczerze taniej będzie właśnie mieć drugi pokój do audio, a salon niech sobie żyje swoim życiem, bywam często w takich domach z racji zawodu cudów to się tam nie zrobi, a koszta jak koledzy piszą wyżej mega...

 

Projekt jest wykonywany indywidualnie od zera przez architekta. Główną bazą i inspiracją jest projekt LK 1690 : https://lk-projekt.pl/projekt-domu-lk1690

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...