Skocz do zawartości

Yamaha DSP-Z7 i co dalej..?


Recommended Posts

Temat, jakich było pewnie wiele. Mam własne przemyślenia ale chciałbym poznać zdanie innych. Ostatnie lata słucham coraz mniej muzyki ze względu na brak cierpliwości i chęci a coraz więcej kina i filmów, ewentualnie nawet koncertów, które łączą te dwie dziedziny. Do tej pory korzystałem z zestawu Monitor Audio Silver: fronty, subwoofer i centralny i do tego wspomniana  Yamaha DSP-Z7. Przyzwyczaiłem się do dźwięku podawanego przez ten potężny amplituner, niestety umarł i nie da się go przywrócić. Chciałbym coś co go godnie zastąpi i z góry nie chcę stereo, amp jest centralną jednostką i podłączone do niego są/będą wszystkie urządzenia dlatego musi być odpowiednia ilość wejść hdmi (bluray, dekoder, tv) rca (receiver , gramofon) optic(CD). Chciałbym też trochę z próżności, żeby to fajnie również wyglądało a nie było smutnym klocem (Yamaha niestety poszła w takie wzornictwo więc raczej nie RX-A6A). Poruszam się z grubsza wśród takich wyborów: Arcam AVR10, Anthem MRX540, Marantz cinema 40, NAD 778, Emotiva basx MR1. Może Onkyo RZ 50 lub 70. Aha i nie mam czasu ani energii na żadne wyprawy i odsłuchy, chcę tak jak było z Yamahą: wstawić do pokoju i to ma pięknie grać, jak dotąd. Pozdrawiam forumowiczów!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałeś wysokiej klasy amplitunery, ale w stereo wybór ograniczyłbym  do Arcama obecnie AVR11, Anthema MRX540, Marantza i Nad. Onkyo doskonale sprawdzi się w tematach kinowych, stereo jak dla mnie nieco gorzej w porównaniu do wcześniej wymienionych. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli ma to być godne zastepstwo to faktycznie Arcam AVR10 jak uzywany albo nowy 11. Albo 5tka bo gra tak samo tylko ma inne funkcje.

Anthem 540 tylko ma mniej kanałów i głośniejszy wentylator. No albo NAD. ale tu ten nowy. Poprzedni grał gorzej.

Marantz, Onkyo, Denon, Yamaha będa grały inaczej, obecnie stawiają na funkcje i dzwiek kinowy. To nie będzie poziom Z7.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Jesli ma to być godne zastepstwo to faktycznie Arcam AVR10 jak uzywany albo nowy 11. Albo 5tka bo gra tak samo tylko ma inne funkcje.

Anthem 540 tylko ma mniej kanałów i głośniejszy wentylator. No albo NAD. ale tu ten nowy. Poprzedni grał gorzej.

Marantz, Onkyo, Denon, Yamaha będa grały inaczej, obecnie stawiają na funkcje i dzwiek kinowy. To nie będzie poziom Z7.

Arcam 5 miał być dla mnie pierwszym wyborem, niestety naczytałem się o: -kłopotliwej kalibracji; - nie obsługuje 8K co może mieć wpływ w najbliższej przyszłości przy zmianie tv. Dlatego obecnie zainteresowałem się również Denonem x6700h, może uda się pożyczyć ze sklepu... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Mixerro napisał:

niestety naczytałem się o: -kłopotliwej kalibracji;

Dirac? Jakie to kłopoty? 

8 minut temu, Mixerro napisał:

nie obsługuje 8K co może mieć wpływ w najbliższej przyszłości przy zmianie tv.

Trochę sztuczny problem ... IMHO nie ma wiekszego sensu kupowanie TV 8k bo nie ma takich materiałów. Chyba, że koniecznie chcesz podłączać konsolę albo PC z VRR/ALM pod TV. 

8 minut temu, Mixerro napisał:

Dlatego obecnie zainteresowałem się również Denonem x6700h, może uda się pożyczyć ze sklepu...

To dobry model ale już dość leciwy. W sklepach jest następca X6800h.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też to już czytałem, że nie ma materialów w takiej jakości. Czyli np płyty blue ray też nie dają takiej jakości? 

A nie trzeba dokupować jakiejś licencji oraz mikrofonu? A potem przeprowadzać długotwałego procesu ustawień? Z tego co czytałem to u denona wygląda to prościej, ale może się mylę, proszę mnie wyprowadzić z błędu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Mixerro napisał:

Czyli np płyty blue ray też nie dają takiej jakości? 

Nie. Większość filmów to dalej 4k + HDR. 

12 minut temu, Mixerro napisał:

A nie trzeba dokupować jakiejś licencji oraz mikrofonu?

Trzeba do AVR5. AVR10 i w górę mają już licencję i mikrofon zawarty w cenie. Przy czym mówimy o chyba najlepszym obecnie systemie kalibracji. 

12 minut temu, Mixerro napisał:

A potem przeprowadzać długotwałego procesu ustawień?

Trzeba... z moich doświadczeń trwa on krócej niż w przypadku Audyssey które czasami lubi się wywalić i trzeba powtarzać od nowa. Pod tym kątem akurat Dirac wygrywa. Dodatkowo ustawienia robisz na komputerze a nie AVR/telefonie z malutkim ekranikiem. To kolejne duże ułatwienie. 

 

12 minut temu, Mixerro napisał:

Z tego co czytałem to u denona wygląda to prościej, ale może się mylę, proszę mnie wyprowadzić z błędu.

Gdybym miał do wyboru Diraca vs Audyssey pod kątem łatwości użycia to dalej wybrałbym Diraca. Jedyna zaleta Auyssey to to, że jest teoretycznie bezpłatny ale żeby choćby odrobinę zbliżyć się do możliwości Diraca (korekcja krzywej) trzeba kupić aplikację na telefon albo tablet (tablet dużo wygodniejszy). Z moich doświadczeń sam Audyssey jest dużo mniej stabilny i nie zgłasza błędnych/niedokładnych pomiarów. 

 

Żeby była jasność XT32 w Denonie/Marantzu potrafi zrobić bardzo dużo. Dalej jednak dużo brakuje do Dirac Live, o DLBC nie wspominając. Żeby się zbliżyć to mamy 2 kroki 1) aplikację za 20 USD o której wspominałem wyżej 2) Multeq-X dużo droższy oraz też wymaga dedykowanego mikrofonu. 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Mixerro napisał:

Arcam 5 miał być dla mnie pierwszym wyborem, niestety naczytałem się o: -kłopotliwej kalibracji; - nie obsługuje 8K co może mieć wpływ w najbliższej przyszłości przy zmianie tv. Dlatego obecnie zainteresowałem się również Denonem x6700h, może uda się pożyczyć ze sklepu... 

Nie kłopotliwej bo jej nie ma :P

Widzisz co ludzie piszą w sieci. Takie głupoty że głowa mała. Jesli jest Ci potrzebna to ją dokupujesz. A jak nie to nie. I tak nie ma 8K. Gdzie to wykorzystasz? Jest pomalu zakaz sprzedazu TV 8K

 

Jeśli jednak to chcesz to obie te funkcje sa na wyposażeniu AVR 11

20 godzin temu, PanKlor napisał:

Gdybym miał do wyboru Diraca vs Audyssey pod kątem łatwości użycia to dalej wybrałbym Diraca. Jedyna zaleta Auyssey to to, że jest teoretycznie bezpłatny ale żeby choćby odrobinę zbliżyć się do możliwości Diraca (korekcja krzywej) trzeba kupić aplikację na telefon albo tablet (tablet dużo wygodniejszy). Z moich doświadczeń sam Audyssey jest dużo mniej stabilny i nie zgłasza błędnych/niedokładnych pomiarów. 

 

Żeby była jasność XT32 w Denonie/Marantzu potrafi zrobić bardzo dużo. Dalej jednak dużo brakuje do Dirac Live, o DLBC nie wspominając. Żeby się zbliżyć to mamy 2 kroki 1) aplikację za 20 USD o której wspominałem wyżej 2) Multeq-X dużo droższy oraz też wymaga dedykowanego mikrofonu. 

Teoretycznie.

Bo klient płaci to tylko przez pośrednika. Denon czy tam spółka matka na pewno płaci licencje tego.

I też uważam że Audyssey jest fajną kalibracją. Zgadzam się.

Mozna równie dobrze iść w X3800 i końcówkę do niego.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jednak niestety jestem skazany na kalibrację, chociaż przy DSP-z7 o tym nie wiedziałem 😉 Tak oto brak wiedzy uszczęśliwia człowieka. Po prostu jak coś mi nie odpowiadało to klikałem sobie po ustawieniach - presetach, których Yamaha miała wiele. Mam nietypowe pomieszczenie o wznoszącym się ukośnie dachu i otwarte na inne pomieszczenia (jadalnię, kuchnię, hall). Może niepotrzebnie celuję w zbyt wysoki model..?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawniej to nie było popularne bo nie było na to budżetu w amplitunerach domowych.

Technnologia stała się bardziej dostepna i jest. Trzeba z niej korzystać.

Chodź jest mozliwe ze posiadasz pomieszczenie które w małym stopniu psuje.

Presety a kalibracja to nie to samo.

21 godzin temu, Mixerro napisał:

Może niepotrzebnie celuję w zbyt wysoki model..?

To jest inne pytanie.

Dnia 24.05.2024 o 18:17, Mixerro napisał:

Yamaha DSP-Z7. Przyzwyczaiłem się do dźwięku podawanego przez ten potężny amplituner, niestety umarł i nie da się go przywrócić. Chciałbym coś co go godnie zastąpi

Słowo Godnie jest kluczem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...