Skocz do zawartości

Kino nowicjusza


Recommended Posts

Witajcie,

Jestem na etapie stanu surowego zamkniętego. Aktualnie robimy instalacje elektryczna jedno pomieszczenie jest przeznaczone na salkę kinową. Jest w kształcie prostokąta. Elektryk zadał mi pytanie jakie kable i gdzie ma mi je wypuścić. 

https://ibb.co/XbPHYyH

Czerwona kreska oznaczyłem wyswietlacz. 

Nie znam się na tym kompletnie. Myślę żeby za ekranem schować amplituner, komputer, i inne urządzenia. Ultra hdmi puścić do projektora który będzie nad "glowami" oglądających. Głośniki 2 pod lub w suficie obok ekranu. 2 po środku 2 za " plecami" jeden subufer. Ale tak jak napisałem nie znam się. Chce umieścić 2 sofy jedna będzie wyżej. Pytanie do was jako osoba które mają na 100% większe pojecie odemnie na ten temat.  Jak ogarnąć ten temat. 

Z gory dziekii za podpowiedzi

Edytowano przez WIELKIEPIZD
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Zacząć od zapoznania się z takimi obrazkami jak na tych stronach.

https://www.dolby.com/about/support/guide/speaker-setup-guides/7.1.4-overhead-speaker-setup-guide/

https://www.dolby.com/about/support/guide/speaker-setup-guides/5.1.4-overhead-speaker-setup-guide/

Jeżeli faktycznie mają być 2 rzędy i budżet zniesie tonposzukaj podobnych obrazków z .6 na końcu. Idea jest taka sama. Istotne są kąty i wpisanie systemu w pomieszczenie. U Ciebie drzwi po środku i okno trochę utrudniają ale jak już bedzie decyzja jaki system to wtedy bedxie pewnie można temu jakoś zaradzić.

Potem określić budżet. Urządzenia nie muszą być z przodu pomieszczenia. Możesz dać je z tyłu.

Z takim ustawieniem sof robi się trudniejsze kino do złożenia tak aby każdy miał podobne wrażenia. System który zaproponowałeś nie pasuje do żadnego z kodeków... 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, WIELKIEPIZD napisał:

Pytanie mam jakie kable puścić do glosnikow ? Znalazłem jakieś  Tonsil 2x2,5 mogą być? 

Siedzenia zaczną się od Lini "3" która jest na rysunku i będą szły poniżej niej. 

Jak kabel jest OFC to ok.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, WIELKIEPIZD napisał:

Siedzenia zaczną się od Lini "3" która jest na rysunku i będą szły poniżej niej. 

Okres budżet to wtedy coś doradzimy. W takim układzie problematyczne robią się drzwi i wyjście balkonowe gdybyś chciał robić 7 głośników w warstwie dolnej. Można użyć standow, można zrobić 5 głośników w warstwie dolnej. Miejsce na sprzęt zaplanowałbym z tyłu pomieszczenia. Będzie tam sporo miejsca. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.05.2024 o 06:42, WIELKIEPIZD napisał:

Witajcie,

Jestem na etapie stanu surowego zamkniętego. Aktualnie robimy instalacje elektryczna jedno pomieszczenie jest przeznaczone na salkę kinową. Jest w kształcie prostokąta. Elektryk zadał mi pytanie jakie kable i gdzie ma mi je wypuścić. 

https://ibb.co/XbPHYyH

Czerwona kreska oznaczyłem wyswietlacz. 

Nie znam się na tym kompletnie. Myślę żeby za ekranem schować amplituner, komputer, i inne urządzenia. Ultra hdmi puścić do projektora który będzie nad "glowami" oglądających. Głośniki 2 pod lub w suficie obok ekranu. 2 po środku 2 za " plecami" jeden subufer. Ale tak jak napisałem nie znam się. Chce umieścić 2 sofy jedna będzie wyżej. Pytanie do was jako osoba które mają na 100% większe pojecie odemnie na ten temat.  Jak ogarnąć ten temat. 

Z gory dziekii za podpowiedzi

Zanim zaczniesz cokolwiek robić lepiej poproś jakąś firmę która się tym zajmuje na pierwotne oględziny.

W twoim przypadku masz NAJGORSZY możliwy wariant  proporcji pokoju ~1:2

Z pkt widzenia akustyki to dramat, wiem coś o tym bo mój salon ma także takie proporcje;)

No chyba że ma tłuc i nie zależy ci na idealnym dobrym basie, co moim zdaniem w kinie domowym jest podstawą.

Szykuj się na ogromne dziury w dolnym paśmie (szczególnie na wysokości LINII 3), bez sensownej adaptacji akustycznej i 2-4 subów  będzie naprawdę spory problem

https://www.mega-acoustic.pl/poradnik-akustyczny/kalkulator-akustyczny/

image.png.933c0d01b540052dcd22d329dee283a6.png

Edytowano przez Heathen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budzet nie wiem do 10 tys za naglosnienie. Nie znam się interesuje mnie sprzet ktory zapewni mi i moim gościa mile doznania z oglądania filmów. Na tą chwilę interesuje mnie rozmieszczenie urzadzen puszczenie przewodow, zaprojektowanie pomieszczenia. Bo zaraz wchodzą tynki. Konfiguracja urzadzen itd później. Chce kupic projektor amplituner, głośniki dwa i ooglądać a stopniowo sobie dokupować sprzętu. Jestem przeciętnym "kowalskim".  To będzie skromna salka kinowa. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, WIELKIEPIZD napisał:

Budzet nie wiem do 10 tys za naglosnienie

No to za dużo nie powalczysz. Wystarczy na początek systemu. Możesz pobawić się kalkulatorem i zobaczyć co się stanie z basem jak umieścisz suby na środku scian. Na Twoim miejscymu zrewidowalbym założenia odnośnie pomieszczenia oraz miejsca odsłuchu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.05.2024 o 10:36, WIELKIEPIZD napisał:

To będzie skromna salka kinowa. 

Na tym forum pod pojęciem Kino Domowe, to jest nagłośnienie wielokanałowe. Zazwyczaj minimum 5.1, czyli 6 głośników.

Dla mnie i wielu innych użytkowników, to kino domowe, też może być w oparciu o stereo, czyli 2 głośniki. Na tej ilości możesz sporo zaoszczędzić!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że ci co wracają do stereo wiedzą jak gra kino. Więc wybór następuje świadomie, po skosztowaniu kina. Jeśli lubisz filmy akcji, ekranizacje komiksów, koncerty itp, to idź w kino. Jeśli wolisz kino kameralne, bez efektów specjalnych, to stereo wystarczy. Ogólnie chodzi o to, że jeśli chcesz kino, to zrób je porządnie, bo kino zrobione byle jak to strata pieniędzy i brak satysfakcji. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5.1 budzet jest startowy ja tam będę mieszkać x lat więc za jakiś czas sobie coś wrzucę coś uzupełnię. Przeznaczenie jest pod kino do oglądania filmów. My nie używamy telewizora w sypialni. Oglądniemy sobie film i idziemy spać takie założenie. Czy dzieci jak wpadną to im puścimy bajki albo znajomi itd 5.1 pójdę czesc teraz naglosnienia czesc znowu za jakiś czas i tak powolutku się złoży 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie łam się! Nie daj się zdołować, że potrzebne jest 20 czy ile tam tysięcy.

Kable rozplanuj przyszłościowo, np. pod 7.2.4. A na ten moment złap używany amplituner koło 1-2 tysięcy, zestaw np. Heco Victa albo Pylon Pearl, używany Subwoofer Magnat 302A za 700zł (legenda nawet na tym forum). Masz 5.1, potem skoczysz na Atmosa jak ulepszysz ampli. 5.1.2, potem 7.1.4, 7.2.4 z kolejnym subem.

Główny upgrade to będzie 9-kanałowy amplituner w przyszłości, ale w Niemczech nawet po 800 euro są Onkyo 7100 i Denon 3800. Więc luz.

Ewentualnie na start też zadziała amplituner 7-kanałowy, które można dostać poniżej 2 tysięcy (bazowe modele z 5.1.2).

A na start naprawdę wydasz koło 5-6 tysięcy i już będziesz cieszyć się kinem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...