Skocz do zawartości

Zestaw dolby atmos, pomoc w rozmieszczeniu i doborze głośników 19m2


Recommended Posts

Napisano (edytowany)

Szanowni Państwo,

Jestem po montażu front L R oraz centralnego i pierwszych wrażeniach.

Kurde, to naprawdę ładnie gra, normalnie z głośników płynie szczęście 🥰


Jestem w szoku odnośnie ilości basu, nie sądziłem, że takie popierdółki tak zagrają.

Tak to wygląda, jeszcze nie skończony temat przewodów: nie poprowadzone idealnie, końcówki przy głośnikach, z tyłu mam dwa switche i musze tam porządek zrobić...
20240724_211423.jpg.cd20f419eef73ece0d4a285a1d81d937.jpg
i dzięki bogu, że padło na centralny nad TV, ponieważ okazało się, że za TV "nie mam ściany" sam piach, centralny trzyma się na 12x80mm kołkach... zaczynałem od 8mm i nie chciało łapać...
a i tak trzyma "w miarę", 11kg głośnik ujdzie, jakbym musiał TV 40kg wieszać na tej ścianie to powodzenia.
Centralny stoi na paskach gumowych przyklejonych do 2 kątowników 40mm szerokich 5mm grubych, 25x13cm, odgiąłem 10 stopni i jest git :) 


Ciekawostka, takie uchwyty wydrukowałem, wyszło jakieś 27 stopni pochyłu, przez co z szerokości 166mm zrobiło mi się jakieś 22cm, z bronze 100 zrobiłoby się 30cm... no i głębokość... wystawałyby 7cm przed TV bo przecież 32cm głębokości, a TV mam 25cm od ściany, nic innego nie dało się zamontować, jestem więcej niż zadowolony :)
20240724_211952.jpg.07517e02d4930bdc47a97815496d0024.jpg
Górny uchwyt trzyma się na 2 kołkach do ściany 8x65 (tutaj na szczęście wszystko wyszło pięknie w cegłę itd) i druga część jest wsuwana, druga część uchwytu trzyma się głośnika na długiej śrubie 1/4" (w głośnik wchodzi jakieś 31mm śruby). Dolny "uchwyt" jest przyklejony taśmą dwustronną do głośnika, robi tylko za stabilizację gdyż bez tego głosnik się zwieszał i celował bardziej w dół.


I tym oto sposobem mam sweet spot z dokładnością do ~1 centymetra. Tak, to jest choroba.


Na resztę (minx22 i bronze FX i jakiś sub) muszę zbudować budżet, a nawet pomyślę czy na końcu sub dokupować czy nie, bo naprawdę ilość basu jest "w sam raz", nie ma trzęsienia ziemi za co somsiedzi będą wdzięczni...


ciekawostka odnośnie zamalowywanych kabli,
można te taśmy kupić "bliżej" producenta na aliexpress
i do minixów pójdzie 4 żyłowe takie coś:
https://www.aliexpress.com/item/1005004403113269.html

a do FXów na tył 2 żyłowe 16AWG
https://www.aliexpress.com/item/1005004551806096.html

ogólnie chińczyk te AWG wpisuje losowe liczby, bo niby 4 tory to mają 4x18 AWG, ale pole paska miedzianego jest takie same jak w przypadku 2x 16AWG...

Mam nadzieję, że chociaż realnie wychodzi tam ten 1mm2 i starczy.

konektory zdecydowałem się na widełki KaCsa CF-1423G <- jeszcze mi nie przyszły
i banany BFA KaCsa BP-303G <-strasznie je się lutuje, no ale połączenie pewne.


z rzeczy które nie działają:
- coś nie mogę przerzucić 4k@120 do denona z rtx 4070ti... wpięty jestem w port 8k, AUX1
- Sony musi być Sony, mam desync poziomów głośności, TV pokazuje kilka punktów więcej (np tv 55, denon 53 xD)

Edytowano przez SanFable
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Hej,

Na dniach zamówię FXy oraz minx 22 na sufit i mam mocny dylemat odnośnie lokalizacji FXów - muszę pójść na jakiś kompromis...
FX.jpg.157c265d38bdf862186b09d62faaf736.jpg

Jak widać na obrazku, Czerwone punkty po bokach to laser, który leżał na głośnikach, według dolby FXy powinny być zamontowane na tej samej szerokości i wysokości co fronty, czyli te punkty to byłby środek górnej krawędzi FXów, która byłaby na wysokości 115cm, czyli prawy surround wyszedłby za monitorem, a lewy surround kolidowałby z pochylanym zagłówkiem....

Gdzie Szanowni Państwo zamontowaliby FXy? :)

Wyżej to na pewno, o ile i co z rozstawem? 

Jeżeli zamontowałbym głośniki zachowując rozstaw frontu (czyli kropki i tylko je podniósł) aby monitor nie zasłaniał jednego to środek FXów byłby na wysokości jakoś 130cm, sufit mam na 275cm, ratuje to coś sytuację? Miałbym jakieś 90cm od głośnika do ucha siedząc obok sweet spotu - przy podłokietniku

Jeżeli chciałbym upchać FXa pomiędzy monitor a oparcie narożnika, nie wiem co będzie z dzwiękiem, który bezpośrednio z tweetera FXa będzie "walił" w tył monitora...

a w sumie też pytanie co z lewym surround, zachować rozstaw przednich głośników czy uciec nim bliżej ściany?


Odnośnie temperatury amplitunera, faktycznie jest cieplej, monitoruję :) 

Edytowano przez SanFable
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Q21 napisał:

Ciut wyżej i na bocznych ścianach :) Parę centymetrów na wysokości nie zrobi aż takiej różnicy, a grunt by dźwięk nie był blokowany po drodze. 

Czyli coś takiego proponujecie (czerwone kwadraty):
fxy.jpg.b20d9e335c63c915b2397d4076b89623.jpg

Na biurku mam dwa monitory, z uwagi na konstrukcję FXów to jeżeli montowałbym w czerwonych kwadratach to głośnik przy biurku musiałby być tak samo wysoko jakbym chciał go montować bliżej narożnika (żółty kwadrat) bo w innym przypadku i tak będzie przysłonięty (od lewego monitora do ściany mam 30cm) + średnio mi pasuje ładować głośnik na lewą ścianę bo tam jest półka w planach...


Mając też względy estetyczne na uwadze proponuję rozmieszczenie zaznaczone na żółto, czyli left surr jakieś 60cm szerzej od frontu (zobaczę jak to na żywo będzie wyglądać...)
a right surr jednak jakoś upchać tak aby nie był zasłaniany przez monitor, a żeby zostawić conajmniej te 60/70cm od ucha. 

To jedyna opcja w której generalnie nie zasłaniam nic i jest blisko prawidłowego rozmieszczenia surroundów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, SanFable napisał:

Mając też względy estetyczne na uwadze proponuję rozmieszczenie zaznaczone na żółto, czyli left surr jakieś 60cm szerzej od frontu (zobaczę jak to na żywo będzie wyglądać...)
a right surr jednak jakoś upchać tak aby nie był zasłaniany przez monitor, a żeby zostawić conajmniej te 60/70cm od ucha. 

Można tak próbować też, ale 60-70cm to dalej jest dość mało mimo wszystko, nawet przy FXach. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.08.2024 o 08:42, SanFable napisał:

Sam, max 2 osoby szczerze mówiąc, potwierdzam, śmiesznie to będzie wyglądać na środku kanapy...

To i tak jak sam daj je na bok. Bo to z wyglądu bedzie dziwne.

Dnia 2.08.2024 o 10:27, SanFable napisał:

Czyli coś takiego proponujecie (czerwone kwadraty):

Tak. Monitory nie będą zasłaniać?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

To i tak jak sam daj je na bok. Bo to z wyglądu bedzie dziwne.

Tak. Monitory nie będą zasłaniać?

 

Niestety na lewej ścianie głośnik będzie mocno zasłonięty przez monitor gdyż od monitora do ściany jest jakieś 30cm.

Na dzisiaj mam puszczone kable w listwach w poziomie i wystające dłuższe kable do głośników, jak przyjdą to będę eksperymentował czy i gdzie się zmieszczą.


Na dzisiaj minxy montuję :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 7.08.2024 o 09:21, SanFable napisał:

Niestety na lewej ścianie głośnik będzie mocno zasłonięty przez monitor gdyż od monitora do ściany jest jakieś 30cm.

Na dzisiaj mam puszczone kable w listwach w poziomie i wystające dłuższe kable do głośników, jak przyjdą to będę eksperymentował czy i gdzie się zmieszczą.


Na dzisiaj minxy montuję :) 

No to nie dobrze trochę.

Wziałeś 22 widze.

No i jak to gra? Dla Ciebie ?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

No to nie dobrze trochę.

Wziałeś 22 widze.

No i jak to gra? Dla Ciebie ?

 

Jeszcze nie zamontowałem FXów na stałę (leżą na kartonach ;p), ale już mają swoje miejsce (po testach jestem) no i wypadło, że będą za narożnikiem, dzięki takiemu położeniu mam "pełniejsze" zjawisko przestrzenności, tzn jak auto jedzie za mnie to faktycznie to czuć, a z FX po bokach mimo wszystko czułem, że coś co powinno być z tyłu/za mną, nie jest tak naprawdę z tyłu tak bardzo jak powinno.

Minxy 22, hmm, wziąłem 22 tylko i wyłącznie ze względu na to, aby to jakoś wyglądało, jak już ciągnąć kable po suficie to żeby to już szło do czegoś, a nie do poopierdółki 12 ;)
I są łądne, symetyczne, jest okej :)
Kupiłem uchwyty 400M i musiałem je przerobić, wydrukowałem na drukarce 3D podkładkę 3mm, pin od uchwytu wyciąłem i dzięki temu miałem możliwość obracania głośnika 360 tak naprawdę.

Za dużo do grania one nie mają jako efektowe, więc może i 12 wystarczyłyby (mimo, że mają zakres od 150hz). Powiem tak, Świetnie wrażenie "głosu Boga", dają radę, efektowo też robią robotę, ogólnie atmos zrobił na mnie wrażenie, tylko weź znajdź film kodowany w atmos... :)
Jellyfin wjechał i jakoś radę daję. Ale w sumie dzisiaj bilety do kina dla 2 osób + popcorn = film na blu ray, a doopy nie trzeba ruszać z domu :D

Zostało mi jeszcze przesłuchać/pomyśleć nad pozycją dla subwoofera, 

1. Tak jak się narożnik kończy, jak to na zdjęciach było widać
2. W rogu pokoju na prawo od TV, pod tymi białymi półkami (tam gdzie był odkurzacz)


Póki co chyba lepiej przy narożniku, mimo, że teoretycznie narożnik zasłania/tłumi, ale i tak, jest bliżej mnie więc efekt wydaje się lepszy.


odnośnie bronze W10, fajny, "przestrzenny" bas, nie wiadomo skąd pochodzi, a czuć efekt/trzęsienie ziemi/burzy w całym pokoju



Ogołnie to jestem średnio zadowolony z tej taśmy, którą potem można malować.
było to zwinięte na rolke i po wyprostowaniu i przyklejeniu na ścianę/sufit pofalowało się no i to źle wygląda... jeszcze nie malowałem, tyle dobrze, że sufit na 2,75m nie jest widoczny tak bardzo...

Edytowano przez SanFable
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, SanFable napisał:

, tylko weź znajdź film kodowany w atmos... :)

Przecież tego towaru jest od cholery i ciut ciut. Masz jeszcze DTS:X. 

 

32 minuty temu, SanFable napisał:

Ogołnie to jestem średnio zadowolony z tej taśmy, którą potem można malować.
było to zwinięte na rolke i po wyprostowaniu i przyklejeniu na ścianę/sufit pofalowało się no i to źle wygląda... jeszcze nie malowałem, tyle dobrze, że sufit na 2,75m nie jest widoczny tak bardzo...

Może coś źle przykleiłeś. Nie miałem takich problemów. Jedyne miejsca gdzie taśma jest widoczna to przy tych konektorach lekko odstaje.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
6 minut temu, PanKlor napisał:

Przecież tego towaru jest od cholery i ciut ciut. Masz jeszcze DTS:X. 

 

Może coś źle przykleiłeś. Nie miałem takich problemów. Jedyne miejsca gdzie taśma jest widoczna to przy tych konektorach lekko odstaje.

 

Muszę znaleźć po prostu dobre źródełko :)


Tak ta taśma wygląda, efekt jest taki, że było zwinięte i naciągnięte, a jak wyprostowałem i przykleiłem to pofalowało się od "nadmiaru materiału"
akurat na zdjęciu widać, że lewa strona jest płaska, ale miejscami, są miejsca gdzie prawa jest płaska, są miejsca gdzie obie są pofalowane itd...
tasma.jpeg.121bfe087c525ef4ae63bad081d91e50.jpeg

Edytowano przez SanFable
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...