Skocz do zawartości

Kino domowe 5.1, czy jest sens


zymil

Recommended Posts

Witam szanownych forumowiczów.

Chciałem zapytać się o poradę. Buduje dom i niedługo będą kładzione tynki. To jest moment żeby rozprowadzić kable pod głośniki. Tylko mam pytanie czy jest sens robić kino 5.1 jeśli salon ma układ jak na zdjęciach.

Jest to dużo otwarty salon z sufitem katedralnym. Salon z kuchnią mają około 50m2. Nad kuchnia znajduje się antresola. To właśnie na szczęście podciągu od antresoli miałby być mocowane głośniki (innego miejsca nie widzę). Głośniki wypadną bardzo blisko kanapy a jednocześnie będą wisiały na wysokości ok 3m (przybliżone ułożenie zaznaczone na zdjęciu).

I to dochodzimy do pytania. Czy głośniki tak wysoko i jednocześnie tak blisko miejsca z którego będę oglądać filmy spełnia swoje zadanie? Czy lepiej zainwestować w lepszy system stereo czy nawet 3.1

Pozdrawiam Piotr

Screenshot_20240813_070926_Opera.jpg

Screenshot_20240813_070941_Opera.jpg

Screenshot_20240813_071054_Gallery.jpg

Screenshot_20240813_071041_Gallery.jpg

Screenshot_20240813_071026_Gallery.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu jeśli głośniki będą na wysokości 3 m. To nie będzie kino domowe tylko nagłośnienie sklepowe.

Domek zajebisty zapewne będzie ale projektanci nie myślą raczej o kinie domowym w większości sytuacji i potem jest jak jest.

Lepiej stereo tam walnąć porządne. Byle głośniki też nie były na 3 m bo będzie to samo. Albo pomyśleć o kinie domowym na strychu?

Edytowano przez eMBe
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, zymil napisał:

Chciałem zapytać się o poradę. Buduje dom i niedługo będą kładzione tynki. To jest moment żeby rozprowadzić kable pod głośniki. Tylko mam pytanie czy jest sens robić kino 5.1 jeśli salon ma układ jak na zdjęciach.

Tak jak wspomnieli koledzy jest tylko jedne jedyne prawidłowe ułożenie głośników w układzie 5.1 pokazane na poniższym schemacie. Wszystkie 5 głośników na wysokości uszu siedzącego widza.

https://www.dolby.com/about/support/guide/speaker-setup-guides/5.1-virtual-speakers-setup-guide

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję za odpowiedzi. Nie wygospodaruje innego miejsca, na kino, bo nie ma takiego. Posiadanie kina domowego nie jest dla mnie priorytetem. Pochylę się nad opcją stero, ale to późnej. Do tego już nie muszę chować przewodów w ścianach. 

Pozdrawiam Piotr 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pomyśl nad rozwiązaniem Yamahy. Amplituner daje możliwość połączenia po wifi subwoofera i dwóch głośników MusicCast 20 jako głośniki surround. Ogranicza to konfigurację kina właśnie do 5.1, ale jak więcej nie potrzebujesz, to może to być rozwiązanie dla Ciebie. 

Głośniki nieduże, więc na czas bardziej ambitnego oglądania filmu powinno się je dość łatwo ustawić, i równie łatwo i szybko usunąć po seansie, żeby nie przeszkadzały. 

Po seansie możesz je wykorzystywać w innych pomieszczeniach jako głośniki BT, czy w systemie multiroom.

 

Sam myślę o takim rozwiązaniu u siebie, bo po lewej stronie nie bardzo mam gdzie postawić kolumnę, by w normalnym użytkowaniu pomieszczenia nie przeszkadzała. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę trochę kreatywności i rozmieścisz głośniki. Są też malutkie satelitki w rodzaju Cambridge Audio Minx, ledwo wystające ze ściany. Znajdziesz miejsce, tylko spójrz na schemat 5.1 albo 5.1.2 i zacznij od tego - gdzie mniej więcej to ustawić. Tam poprowadź kable. Warto, później tego już nie zrobisz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.08.2024 o 12:17, zymil napisał:

Pomyślę o bezprzewodowych głośnikach. Jak mówisz zawsze można na oglądanie rozstawić, a późnej schować, czy wykorzystać gdzieś indziej. Co do strychu, to to pomieszczenie ma już swoje przeznaczenie i nie ma tam miejsca na kino.

'Bezprzewodowe' też zwykle mają przewody - zasilające. Na tym etapie więc równie dobrze możesz zaplanować gniazda głośnikowe w ścianach, a głośniki  'na oglądanie rozstawić, a późnej schować'. Miej świadomość, że te rozwiązania przewodowe to są rozwiązania wciąż niszowe, działające tylko na sprzęcie jednego producenta.

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie. Gniazdka profilaktycznie już podokladane w paru miejscach. Projekt to gotowiec, nie było przewidziane kino i teraz zastanawiam się jak najlepiej podejść do tematu. Głośniki bezprzewodowe są dobrym rozwiązaniem.

Będę potrzebować czegoś żeby wstawić do siłowni, a na czas oglądania filmów, czyli pewno 1 czy 2 w tygodniu, bede przenosić do salonu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, zymil napisał:

Dzięki za sugestie. Gniazdka profilaktycznie już podokladane w paru miejscach. Projekt to gotowiec, nie było przewidziane kino i teraz zastanawiam się jak najlepiej podejść do tematu. Głośniki bezprzewodowe są dobrym rozwiązaniem.

Będę potrzebować czegoś żeby wstawić do siłowni, a na czas oglądania filmów, czyli pewno 1 czy 2 w tygodniu, bede przenosić do salonu.

No a jaka jest obecnie koncepcja po analizie tego posta?

Do siłowni to kup sobie głośnik BT albo jakiś sieciowy mobilny. I już.

15 godzin temu, maciek72 napisał:

Nowe amplitunery Sony są wspierane z zestawami , głośnikami Sonos .

Może tutaj warto zerknąć ?

Onkyo to już chyba miało od pewnego czasu.

Nie testowałem osobiście.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie jeszcze się nie zastanawiałem na konkretnym producentem. Będę o tym myślał jak zbliży się czas zakupu, pewno w przyszłym roku. Na razie nie ma co patrzeć. Przez ten czas może się mnóstwo zmienić.

Jedyne co na teraz wiem, to że nie będę puszczać kabli bo i tak nie ma rozsądnego miejsca żeby zainstalować głośniki. Dołożyłem gniazda, żeby nie ciągnąć metrów przedłużaczy i tyle. Jak przyjdzie czas to zagłębie się bardziej w temat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pewny na 99,9%, że architekci nie biorą kina domowego pod uwagę podczas projektowania domów.
Z ciekawości przeglądnąłem sobie ostatnio projekty domów i na ileś tam które mi się podobały to żaden nie miał salonu tak zaprojektowanego żeby tam sensownie kino domowe ustawić.
Jedyną opcją by było wykorzystanie jednego z pomieszczeń/pokojów na kino domowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, eMBe napisał:

Jestem pewny na 99,9%, że architekci nie biorą kina domowego pod uwagę podczas projektowania domów.
 

To jest myśl, takie projekty powinny być oznaczane 'salon zgodny z Dolby Atmos', albo raczej 'salon Dolby Atmos ready' 😉

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, eMBe napisał:

Jestem pewny na 99,9%, że architekci nie biorą kina domowego pod uwagę podczas projektowania domów.

Mimo że inwestor to zgłasza.

Zgadza się. To jest nas dwóch.

23 godziny temu, eMBe napisał:

Z ciekawości przeglądnąłem sobie ostatnio projekty domów i na ileś tam które mi się podobały to żaden nie miał salonu tak zaprojektowanego żeby tam sensownie kino domowe ustawić.

Szukałem mieszkań swego czasu. Było dokładnie to samo. Salony są kompletnie nie ustawne. I odrzucałem propozycje bo nie bede mógł mieć tam kina. Ale to ja :D

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...