Skocz do zawartości

Recommended Posts

Elektrycznie to nie ma żadnych. Oczywiście dobierz moc do wzmacniacza. Ale to pewnie wiesz. 

Natomiast Ups ma na pokładzie przetwornicę, która to wprowadza zakłócenia do sieci i może to odbić się jakoś na graniu. Ale jeśli chodzi o mniejsze zło to owszem, może i warto zabezpieczyć. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zawsze wypadały 3 fazy, więc APF (automatyczny przełącznik faz) zbędny na takie okazje i jeszcze zanim stabilne zasilanie powróciło to potrafili strzelać on/off po kilka razy, 

W związku z tym, że potrzebowałem większej mocy i zależało mi na czasie podtrzymania to obecnie 'gram' na inwerterze 24V + dwa 'stosy' aku po 2x100Ah , ale taki zestaw ma swoje pomieszczenie no i rtv to tylko jeden z odbiorów.

Żadnego wpływu na dźwięk nie ma, a przejście na baterie też nieodczuwalne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Lebcio napisał:

CZeść

Ze względu na zaniki prądu, chciałbym zabezpieczyć wzmacniacz przed kilkukrotnym załączaniem zasilania..

Czy są jakieś przeciwskazania aby podłączyć go do UPSa.

Jak wy macie rozwiązane takie zabezpieczenia przed wielokrotnym wyłączaniem zasilenia?

 

Witaj,

Może warto, uzbroić się w bezpiecznik "zwłoczny"?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.09.2024 o 07:30, Lebcio napisał:

Czy są jakieś przeciwskazania aby podłączyć go do UPSa.

Przede wszystkim tanie UPS, przy podtrzymaniu, dają przebieg prostokątny na wyjściu (nazywają to "sinusoida aproksymowana", ale to do sinusa nie jest podobne - zwykły przebieg, gdzie jedna połówka niby sinusoidy to prostokąt) - to może nawet uszkodzić niektóre wzmacniacze.

Także podstawowa sprawa: wybierz UPS z czystym sinusem

JA osobiście mogę polecić UPS'y od CyberPower (bo takie mam w pracy i jeden w domu, więc sprawdzone), ale oczywiście ze serii "PFC Sinewave", czyli np. model CP1350EPFCLCD

Dnia 18.09.2024 o 13:10, Wito76 napisał:

Natomiast Ups ma na pokładzie przetwornicę, która to wprowadza zakłócenia do sieci

UPS LineInteractive z czystym sinusem dobrej jakości, są praktycznie przezroczyste jak nie podtrzymują i pierwsze słyszę, by wprowadzały jakiś śmietnik do sieci. Generalnie wkładasz wszystkie typy UPS do jednego wora, a to przecież ogromny błąd (bo są modele lepsze i gorsze, z różnymi filtrami, a do tego jeszcze różnego typu, np. on-line). Fakt faktem wyrobów UPSopodobnych, czyli takich za 200-300zł to bym nie kupował, bo pewnie robią taki śmietnik o jakim piszesz.

Dnia 18.09.2024 o 16:22, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Może warto, uzbroić się w bezpiecznik "zwłoczny"?

To nic nie da, jeśli prąd wyłączą na 5 sekund, a innym razem na dwie minuty - wzmacniacz się wyłączy, a później trzeba go będzie włączać, a częste włączanie/wyłączanie może nie być zbyt korzystne dla długowieczności.

Edytowano przez Kyle
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Kyle napisał:

Przede wszystkim tanie UPS, przy podtrzymaniu, dają przebieg prostokątny na wyjściu (nazywają to "sinusoida aproksymowana", ale to do sinusa nie jest podobne - zwykły przebieg, gdzie jedna połówka niby sinusoidy to prostokąt) - to może nawet uszkodzić niektóre wzmacniacze.

Także podstawowa sprawa: wybierz UPS z czystym sinusem

JA osobiście mogę polecić UPS'y od CyberPower (bo takie mam w pracy i jeden w domu, więc sprawdzone), ale oczywiście ze serii "PFC Sinewave", czyli np. model CP1350EPFCLCD

UPS LineInteractive z czystym sinusem dobrej jakości, są praktycznie przezroczyste jak nie podtrzymują i pierwsze słyszę, by wprowadzały jakiś śmietnik do sieci. Generalnie wkładasz wszystkie typy UPS do jednego wora, a to przecież ogromny błąd (bo są modele lepsze i gorsze, z różnymi filtrami, a do tego jeszcze różnego typu, np. on-line). Fakt faktem wyrobów UPSopodobnych, czyli takich za 200-300zł to bym nie kupował, bo pewnie robią taki śmietnik o jakim piszesz.

To nic nie da, jeśli prąd wyłączą na 5 sekund, a innym razem na dwie minuty - wzmacniacz się wyłączy, a później trzeba go będzie włączać, a częste włączanie/wyłączanie może nie być zbyt korzystne dla długowieczności.

Ok, czekamy na wieści od autora.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jeśli kupił model z "aproksymowanym sinusem" to bym go zwrócił (ustawowy termin do 14 dni). 😊

ps. najgorsze jest to, że przy podtrzymaniu ten tandetny UPS z prostokątem, mu może nawet działać, ale zasilacz wzmacniacza będzie dostawał po przysłowiowym tyłku (szczególnie jakiś liniowy/klasyczny, a nie impulsowy - choć nawet do zasilacza impulsowego lepiej mieć UPS z czystym sinusem, ze względu na PFC)

Edytowano przez Kyle
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt kupiłem UPS APC BR1000FR z kształtem napięcia wyjściowego aproksymowana sinusoida ale jeszcze nie zdążyłem podłączyć.

Miałem to robić w sobotę.

No i teraz mnie przestraszyliście.

Mam w domu  jeszcze dwa UPS APC z aproksymowana sinusoidą:

APC Back-UPS Pro, 1200VA/720W zasila całą szafę Ubiquiti z routerem i switchem

APC Back-UPS ES 700VA / 405W zasila TV55 cali i tuner sat

Te urządzenia działają już około 2 lata i jest wszystko OK.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Router i switch mają zasilacze impulsowe bez PFC, więc tu jeszcze jest w miarę. TV ... nie wiadomo, czy ma jakąś korekcję (przy aktywnym PFC przy podtrzymaniu się to mocno grzeje) bo to jest wymagane w urządzeniach większej mocy z tego co pamiętam (takiej jak np. zasilacze komputerowe).

Tak czy inaczej w pracy kiedyś też miałem ten szrot APC Back-UPS ES - na szczęście już dawno temu zezłomowany (przy czystym sinusie człowiek jednak spokojniejszy).

APC oczywiście ma w ofercie dobre UPS, np. model BGM2200B-GR, BGM2200-GR i BGM1500B-GR

BGM1500B_Hero_Image_FL_V_1500x1500.JPG

 

2 godziny temu, Lebcio napisał:

Te urządzenia działają już około 2 lata i jest wszystko OK.

Przypominam, że problem z prostokątem występuje tylko w czasie podtrzymania (czas braku napięcia w gniazdku). Także przez te 2 lata nie wiadomo ile minut łącznie to tak pracowało i w jakim stopniu były ew. "dogrzewane" zasilacze podłączonych urządzeń.

Edytowano przez Kyle
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lebcio napisał:

A czy problem dotyczy też zasilania przez ups podczas braku zasilania w sieci, ale gdy sprzęt jest w standby? Rozumiem że nie dotyczy?

Kiedy sprzęt jest w "stand by" to są pobierane tak małe moce, że nie powinno to zaszkodzić zasilaczom dostającym "prostokąty". Tak czy inaczej UPS z sinus = masz spokój i wiesz, że nie szkodzisz podłączonym urządzeniom.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...