Skocz do zawartości

Zestaw stereo ze wzmacniaczem do kompletu


audioab

Recommended Posts

Dzień dobry 

Mam trochę dylemat i to forum powinno pomóc :)

Obecnie u mnie w pomieszczeniu 30m2 grają Argon Forte A55 mk1. Mam te głośniki podłączone do android boxa z którego oglądam tv i słucham muzyki. To urządzenie posiada wyjście HDMI 2.1 HDCP2.2, wyjście optyczne dźwięku.

Jeśli w przyszłości chciałbym podnieść jakość dźwięku mógłbym wymienić te głośniki na jakiś inny zestaw stereo np. 

- Pylon Pearl 25

- Wzmacniacz jakiś niewielkich rozmiarów ale optymalny mocą z zapasem do 2 tys. Tutaj nie wiem, więc proszę o wskazówki.

Czy taki zestaw zagrałby lepiej jeśli chodzi o jakość dźwięku i moc niż posiadane przeze mnie Argony? Czy to nie ma sensu w budżecie który daje ten komplet czyli 4500zl?

Ogólnie używam sprzętu do słuchania muzyki różnego rodzaju, klasyczna a nawet rock i elektronik. Najczęściej źródłem dźwięku jest spotify.

No i czy ja wtedy to podłącze pod konieczny dla mnie android box. Tutaj myślałbym o tym, że kablem optycznym z boxa poszedłbym do wzmacniacza a z niego już na głośniki odpowiednio. Kabel hdmi tak jak teraz idzie z boxa na tv dając obraz.

Edytowano przez audioab
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej w wolnej chwili poczytałem forum i zainspirowałem się, że może jednak zmienić aktywne na pasywne, że to będzie lepsze rozwiązanie. W końcu zewnętrzny wzmacniacz i kolumny to już inna konstrukcja i przynajmniej wydaje się od razu lepsza. Sam rozmiar głośników też 🙂

No, ale jeśli nie ma sensu więc dobrze że pytam niż kupować w ciemno.

Edytowano przez audioab
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam ze sprzętów z takimi wyjściami jak na foto. Teraz idzie z boxa optyk do fiio i dalej RCA na głośniki. Zastanawiam się czy użyć coś na hdmi i sprawdzić czy dźwięk będzie lepszy...

Wtedy hdmi do tego jakiegoś ekstraktora (czy jak to się nazywa), z niego hdmi znowu na tv z obrazem a od niego już prosto na głośniki RCA.

Jak uważacie? Coś tu można wpiąć? Chodzi o to,że być może w tym boxie jest tak że jakość hdmi wyjścia jest lepsza niż spdif ale tego nie wiem. Można zamówić w ciemno i sprawdzać.

IMG_20241002_204007.jpg

IMG_20241002_203711.jpg

Edytowano przez audioab
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś przed zakupem tych Argon Forte A55 mk1 przymierzałem się i pewien sklep muzyczny mi powiedział, że KLIPSCH R-50PM EUA zagrają lepiej pod muzykę niż argon fenris a55. Czy pod muzykę też ten zestaw byłby lepszy od forte które mam? Bo jeśli tak to są mniejsze i tańsze tak naprawdę stąd moje zdziwienie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkość to nie jest jedyny wyznacznik jakości. Ciężko stwierdzić zaocznie co jak zagra 🙂

Podejrzewam, że aktywne podstawkowe Dynaudio zagrają lepiej od twoich podłogowych Argon. Druga sprawa ile to kosztuje. 

Zobacz sobie aktywne kolumny z rynku Pro. Adam z serii S rozjadą zarówno Dymki jak i Argony - tylko to bardzo specyficzny sprzęt 🙂 No i nie tani 🙂

pobrane.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kończąc temat tak zapytam, bo jesteś tu aktywny i może masz taką wiedzę. Co lepsze - dźwięk poprowadzony optykiem z boxa na mój dac fiio taishan i RCA kablami do kolumn czy spróbować kupić jakiś rozdzielacz sygnału hdmi i spróbować dźwięk wydobyć z hdmi. Czyli box -> 1hdmi obraz 2 hdmi dźwięk do ekstraktora i z niego już RCA. Wiem, że najlepiej sprawdzić ale może Ty wiesz czy to coś zmieni i kupić do testu przez neta?

Hdmi 2.1,HDCP2.2 

Edytowano przez audioab
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dawaj bezpośrednio do kolumn światłowód. To może być nawet długi kabel bez utraty jakości. Po analogu zawsze będziesz miał jakieś zakłócenia elektromagnetyczne (szczególnie na długich odcinkach). Toslink optyczny nie ma takich problemów. Jakość kabla optycznego ma drugorzędne znaczenie. Może nie żydź na najtańszy ale taki za kilkadziesiąt złotych z dobrymi wtykami robi robotę. 

P.s. Cyferki nie grają, a większość materiału muzycznego to 16-bit @ 44,1kHz. Podbijanie tych wartości niewiele albo nic nie wnosi. Tym bardziej na sprzęcie klasy popularnej 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki nędzny DAC mają te kolumny? 

No to już rozumiem czemu chcesz zmienić na pasywne 🤔

Jeśli brzmienie Fiio Ci odpowiada, to idź w jakiś prosty wzmacniacz analogowy np. Rotel A11 Tribute lub NAD C316 v2 BEE. Do tego jakieś kolumny np. Indiana Line Tesi 5 albo Mission QX3 jeśli znajdziesz. Gdybyś nie upierał się na kolumny podłogowe, to w podobnej cenie zaczynają się fajne monitorki np. Klipsch RP-600M II albo Focal Chora 806. Znaczy wszystko kwestia gustu. Ja bym poszedł w Polk R200 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba daki różni jedno, ten w kolumnach ma płaską charakterystykę. Taishan ma delikatnie podkręcone skraje pasma, jego brzmienie jest dzięki temu bardziej fizjologiczne. Dlatego większość ludzi, niezależnie od poziomu wiedzy o audio instynktownie określa takie brzmienie jako lepsze. To naturalna reakcja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze rozumiem, że ten taishan kupiony z 7 lat temu jest lepszy niż jakieś cacuszko w środku tych nowych kolumn?

Idąc dalej, jeśli kupiłbym na test jakiś nowy DAC za parę stówek czy tysiaka taką większą skrzynkę to dźwięk mógłbym mieć jeszcze lepszy?

Edytowano przez audioab
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie inny dać zagra lepiej, ale jedyną metodą sprawdzenia jest test u siebie w domu.

Daki dzielą się na te, które świetnie wychodzą w pomiarach (mają płaskie charakterystyki, które nie są atrakcyjne w odsłuchu) i te których pomiary nie są idealnie płaskie dając w zamian frajdę że słuchania.  Z powodu fizjologii ludzkiego słuchu słyszymy inaczej niż mikrofony pomiarowe. Przy cichym słuchaniu słyszymy więcej średnich tonów, a mniej wysokich i niskich.

Dlatego przyjemniejsze jest brzmienie z lekko podkręconym basem i wysokimi tonami. To podkręcone (według pomiarów) brzmienie powoduje, że odbieramy dźwięk jako kompletny, bardziej zrównoważony. Bo wtedy słyszymy w równych proporcjach całe pasmo.

Poczytaj sobie o fizjologii ludzkiego słuchu, krzywych Fletchera - Munsona. Zrozumiesz,  że potoczna atrakcyjność brzmienia jest efektem lepszego dostrojenia sprzętu do możliwości ludzkiego słuchu. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość ludzi lubi brzmienie typowego car audio czy sprzętu vintage właśnie dlatego, że brzmi on fizjologicznie.

Owa "straszliwa" V-ka w pomiarach, powoduje że w realu słyszymy wszystkie zakresy pasma równomiernie. Taki dźwięk ludzie doceniają i chętnie słuchają go długo, bo nie męczy.

Teraz mamy swoisty sprzętowy wyścig zbrojeń na neutralność, a jakoś ludzie posiadający własne zdanie kręcą nosem, że to nie to.

I wybierają uszami to, co dla nich przyjemniejsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...