Skocz do zawartości

Onkyo rz30 czy Arcam avr11


Fonn

Recommended Posts

@Fonn masz procesor 64 bitowy, pobierz sobie tego instalatora który wcześniej Ci podałem, pogadaj z informatykami z pracy i zainstalują Ci na obecnym laptopie system 64 bitowy. Licencja (klucz) będzie ta sama dla 32 i 64 bit, jeśli system był preinstalowany na laptopie to klucz jest sprzętowy i nic nie trzeba szukać ani wpisywać. Jedyne co musi się zgadzać to wersja Home, Pro itd. Ale w tym instalatorze są wszystkie wersje 32 i 64 bitowe. Nie powinno być żadnych problemów. Ważne żeby zrobić kopię danych które obecnie masz w kompie i ich nie stracić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lalka napisał:

MicCalFile - czeka Cię najwyraźniej ciężka przeprawa z Dirac-iem . 

Tak myślałem ale wolałem się upewnić:) umika może kiedyś pożyczę albo nabędę. 

No pewnie się napocę 😄

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie, ja korzystam z tego który był w zestawie z Onkyo, ten od Arcam-a i tak wygląda na solidniejszy. Ale jest też na rynku produkt od Eversolo i innych producentów. Sam się zastanawiałem nad kupnem Umik-a tudzież może ten od Eversolo. Z drugiej jednak strony gdyby mikrofony dostarczane z amplitunerem nie spełniały wymagań pomiarowych to raczej Dirac by tego nie akceptował. Co nie znaczy że wynik z Umik-a czy wspomnianego Eversolo nie będzie dokładniejszy - pytanie na ile te różnice w dokładności wpłyną na obliczoną korekcję. Może ktoś porównywał wykresy DL z pomiarów w tych samych warunkach i odpowie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo ciągle coś źle robię albo tak jest,po nastu  pomiarach i regulacjach dźwięk niby pod pewnymi względami jest inny ale czy lepszy...może potrzebuje więcej czasu na przyzwyczajenie.Ale coś ten dirac wnosi trochę sztuczności, bez niego jest odrobinę bardziej naturalnie

Edytowano przez Fonn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze będzie różnica między korekcją a trybem Direct lub pominięciem korekcji, co dla kogo lepsze trzeba samemu ocenić. Ty jeżeli cały czas słuchałeś bez korekcji to teraz potrzebujesz chwili aby się przyzwyczaić. Po korekcji dźwięk jest bardziej wyrównany, to co wzmacniało pomieszczenie jest wyhamowane i można odnieść wrażenie że dźwięk jest przytłumiony. Jak miałem Marantz-a to dźwięk skorygowany przez Audyssey tak mi się nie podobał że miałem go wyłączony. Dirac i tak pozwala na dość swobodne i dokładne regulowanie pasma. Ale można odnosić wrażenie że jest jakby "przytępiony". W tym miejscu właśnie spotykamy się z tym co jest zmierzone i skorygowane (zakładając że wyliczona korekcja jest poprawna) a tym co nam się podoba. Ludzie zmieniają sprzęty jak głośniki, wzmacniacze i każdy z nich gra inaczej ale tylko niektóre spasują się z "stałym" elementem układanki czyli naszym pomieszczeniem i gustem. Tutaj ma pomóc właśnie korekcja tyle że z tym też różnie bywa w odczuciach. No i sporo zależy od pomieszczenia - w pomieszczeniu niezaadaptowanym korekcja przyniesie lepszy rezultat / efekt względem pomieszczenia chociaż w miarę zaadaptowanego, które powiedzmy bez korekcji nie wzbudza zbytnio rezonansów, pogłosu itp. a po korekcji dźwięk może wydawać się bardziej stłumiony, mniej dynamiczny.

Najlepiej byłoby zrobić pomiar REW-em, później zrobić Dirac-a i znowu zmierzyć REW-em wtedy widziałbyś przed i po zmierzone, bo sam Dirac pokazuje pomiar i wyliczony efekt po zastosowaniu korekcji co nie znaczy że dokładnie tak jest w rzeczywistości. Ja mam np. nietypowy (nie płaski) sufit 3 przeciwległe skosy pod innym kątem i kawałek płaski równoległy do podłogi więc jestem w 90% przekonany że to co Dirac pokazuje po kalkulacji w rzeczywistości może brzmieć nieco inaczej - raczej do algorytmu brali pod uwagę sześcian a nie "dziwadło" z jedną powierzchnią totalnie "połamaną". Może kiedyś się skuszę i pobawię REW-em, ale gra mi dobrze, jestem zadowolony to co będę sobie robił stres że tu jeszcze górka a tu dołek 🙂.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz duże różnice w opóźnieniach / odległości? u mnie wygląda to tak:

image.png.3af10a9ddd6efa66a2541719c019ddaf.png

może spróbuj skompensować to poziomem lewego i prawego frontu "na ucho", albo prostym miernikiem dB w telefonie włączając różowy szum na przemian w lewym i prawym froncie. Nie wiem jak w Arcam, ale w Onkyo można puścić sygnał testowy (różowy szum) i po kolei zmierzyć każdy kanał prostym miernikiem lub organoleptycznie "na słuch" i wyrównać poziomy tak żeby Ci pasowało. Ja też nie mam frontów symetrycznie (idealnie) względem środka pokoju ale symetrycznie względem punktu odsłuchowego i środka ekranu, asymetria frontów względem ścian (prawy 60cm lewy 65cm od ściany) czyli przesunięcie środka o 5 cm w prawo, ale tak mam ustawiony fotel, ale za to surround i height pokazują małe różnice 0,5ms czyli ~15cm (surround są w ścianach, a górne kiedyś zamontowałem też względem ścian), ale zauważyłem przy pomiarach że minimalne przesunięcia mikrofonu powodują takie właśnie różnice w jedną lub drugą stronę - Dirac ma dokładność do 0,5ms (~15cm) więc jak zinterpretuje pomiar (oczywiście z odbiciami) tak wychodzi. AccuEQ ma w cm i o dziwo tam jest co 3cm i przy pomiarach pokazywało mi 6-9cm różnicy czyli blisko rzeczywistości, ale też powtarzalność nie jest idealna. Ponadto w granicach ~15cm czy nawet trochę więcej nie ma co szaleć, wystarczy że inaczej usiądziesz i już masz różnicę tej wielkości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...