Skocz do zawartości

3 kolumny frontowe


Fenistil

Recommended Posts

Witam!

Pisze do was z jednym problemem, traktujac was po niekad jako ostatnia deske ratunku. Otoz z mojego zestawu audio nie pytajcie w jaki sposob zostala jedna kolumna frontowa z bass reflex i dwie satelity (zestaw Tonsil fenix II). Nie wiem co dokladnie dzieje sie w tonsilu, ale z rynku jak muchy zaczely znikac te zestawy (podobno firma jest w upadlosci i przejal ja obcy kapital, a wiec jak wiadomo produkcja pewnie stanela). We Wrzesni powiedzieli mi ze w sierpniu znowu uruchomia produkcje, ale wiecie jak to jest z przedsiebiorstwami restrukturyzowanymi... ale do rzeczy. nigdzie nie umiem kupic pojedynczej kolumny w moim kolorze calvados, a dokupienie w innym nie wchodzi w gre. jedyna opcja jaka na razie widze to zakup nowych kolumn frontowych no i teraz moje pytanie wlasciwe... czy podlaczenie 3 kolumn frontowych, a wiec jeden front jako center w zestawie 5.0 ma sens ? dodam ze najczesciej slucham audio w ustawieniu stereo, 5.0 uruchamiam ewentualnie przy filmach. Poradzcie czy takie cos sie sprawdzi. Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to mieć sens - o ile będziesz w stanie prawidłowo rozmieścić kolumny w swoim pomieszczeniu.

Jeżeli masz możliwość ustawienia centralnie tej kolumny w linii symetrii między "normalnymi:" a frontami to warto zaryzykować.
Jeżeli wysokość głośnika wysokotonowego w stosunku do słuchjacza będzie prawidłowa (a powinna, bo to przecież spora podłogówka...) , to masz przynajmniej gotowe rozwiązanie.
W końcu są systemy bazujące na 5 takich samych kolumnach. icon_rolleyes.gif

Jednak podstawowym warunkiem będzie sprawdzenie jak to u Ciebie zagra - nie dostaniesz gotowej odpowiedzi czy wszystko będzie OK. Zauważ, że duża kolumna zajmie Ci więcej miejsca niż standardowa kolumna centralna.
Jeżeli masz miejsce pod telewizorem to ja bym zaryzykował -poza tym jeżeli głównie słuchasz w stereo, to możesz ustawić ją gdzieś z boku, a przestawiać we właściwe miejsce tylko w czasie odsłuchów w kinie domowym.
... Ale decyzja należy do Ciebie icon_rolleyes.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie za pomoc, przede wszystkim wazne jest dla mnie to, ze w miare ma to sens icon_smile.gif jestem teraz w trakcie remontu mojego pokoju i prawdopodobnie urzadze go pod te wlasnie 3 frontowe kolumny, mam orzech do zgryzienia, ale cos trzeba wymyslic icon_smile.gif. mam tylko jedno prozaiczne pytanie, czy ma to jakies znaczenie, ze glosnik ustawiony jest w pozycji poziomej czy pionowej? bo rozumiem wazne zeby glosnik wysokotonowy byl na wysokosci mojej glowy tak ?icon_smile.gif Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kolumnach centralnych zazwyczaj (bo są wyjątki - np. gdy mamy kolumnę dwudrożną i dwugłosnikową) jest zachowana symetria, tj. w środku głośnik wysokotonowy, a po bokach głosniki średnioniskotonowe (dla kolumn dwudrożnych trzygłośnikowych) a dla trójdrożnych pod wysokotonowym jest średniotonowy.

Twój Tonsil jest dość duży i przy połozeniu kolumny nie ma symetrii (masz w poziomie ciąg: wysokotonowy, średniotonowy i podwójny bas), ale ... chyba można tak to ułożyć, bo KD będzie u Ciebie grało rzadziej i ma dla Ciebie mniejszy priorytet.
Jeżeli ułatwi Ci to rozstawienie sprzętu i zaakceptujesz taki wygląd to możesz położyć kolumnę, dbając o miejsce wysokotonowego..
Oczywiście mówimy tutaj o rozwiązaniach budżetowych a nie o klockach za parę i więcej tysięcy, więc i tak zakładam pewne odstępstwa od zalecen producentow i instalatorów icon_wink.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są nagrania muzyczne 5-kanałowe (SACD, DVD-Audio) do odtwarzania których jest potrzebna kolumna centralna. Najlepiej, żeby to była właśnie bardzo dobra kolumna, w ideale taka sama jak przednie. Głośnik centralny od kompletu kina domowego zazwyczaj jest najgorszym elementem, najbardziej zniekształcającym dźwięk i raczej nie nadającym się do odtwarzania muzyki, tylko do dialogów w filmach. Dla tego taki komplet z 3 kolumn z przodu jest szczytem marzeń. Z tym że w żadnym wypadku nie powinno się ustawiać środkowej kolumny na boku! Powinna stać pionowo i dokładnie pośrodku. Dwukanałowe nagrania stereofoniczne należy odtwarzać na dwóch kolumnach. Dodanie trzeciej centralnej jest raczej zabójcze dla dwukanałowej stereofonii. W wyjątkowych sytuacjach, kiedy jakość nagrania jest niska i brakuje przestrzeni, można się posłużyć efektem DSP w amplitunerze, który rozłoży 2-kanałowy sygnał na 5 kanałów. W takim przypadku centralna kolumna też się przyda.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...