Skocz do zawartości

Monitor Audio BX5 - czy warto kupić? Charaktersytyka brzmienia, porady techniczne.


Emeraldmoon

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie.
Wiem, że opis mojego tematu u niejednego z Was wzbudza śmiech i litość - głośniki niemal audiofilskie do słuchania skompresowanej muzyki. Zaznaczam, że nie jestem audiofilem, nie obchodzą mnie kosmiczne niuanse brzmienia typu oddech spoconego saksofonisty czy bardzo delikatne ocieranie palców o struny gitary albo bzyczenie zabłąkanej muchy w orkiestrze. Zależy mi na porządnym, czystym dźwięku - ciepłym, mocnym basie, niezniekształconym (nietrzeszczącym) nawet przy głośnym graniu i wysokich tonach czystych jak łza, przynajmniej na tyle, na ile pozwala jakość samego mp3 (stawiam na tę najwyższą, czyli bitrate powyżej 192 Kbit oczywiście).

Zacznijmy od tego, że od kilku dobrych lat do słuchania muzyki używam 3-drożnych głośników Tonsil Soundfinder, maks. moc 130 W, średnio 70 W, kupione kiedyś z ogłoszenia. Z jakości ich dźwięku jestem całkiem zadowolony, problem w tym, że ich basy już uległy zużyciu i coraz bardziej trzeszczą przy coraz mniejszej głośności. Ale są ciepłe, niskie, bardzo przyjemne. Tak wiem, że to są głośniki z poprzedniej epoki, nazywane przez niektórych "altusy" (do niedawna obce mi słowo), że teraz jest zupełnie inna technologia, dźwięki bardziej naturalne, podczas gdy kiedyś były bardziej "podrasowane", aby uzyskać bajerancki efekt. W związku ze zużyciem się głośników basowych w moich kolumnach chcę kupić jakieś nowoczesne na parę następnych lat i granicą cenową jest 2500 zł za obie kolumny. Monitor Audio BX5 mieszczą się na styk w tych ramach. Wiem, co teraz napiszecie, że do mp3 to wystarczą głośniczki z telefonu komórkowego za 20 zł, a nie za 2000. Otóż nie zgodzę się. Moje wymagania nie są tak prymitywne, że zależy mi tylko na tym, żeby jakikolwiek dźwięk się wydobywał. Pisałem o tym wyżej - mają być mocne, czyste basy przede wszystkim, no i średnie oraz wysokie tony też naturalne, równie intensywne, aby całość współgrała harmonicznie. Mam tylko nadzieję, że kolumny tak wysokiej jakości, o które się pytam, nie zniekształcą mi dźwięku mp3 jeszcze bardziej, nie podkreślą mi nadmiernie tych skompresowanych niuansów w stosunku do odłuchu na starych Tonsilach. Jak to będzie brzmiało? Czy ktoś mądry może mi to opisać najdokładniej jak się da? Tylko proszę bez ironii. Moje ucho nie jest na tyle czułe, aby usłyszeć różnicę między najwyższym bitratem mp3, rzędu 256-320 Kbit a jakością audio albo w formacie flac. Owszem, w niektórych utworach da się usłyszeć różnicę, ale mikroskopijną jak dla mnie. I pod tym kątem proszę mi odpowiedzieć. Zależy mi aby pasmo przenoszenia było jak najszersze - w moich Tonsilach wynosi ono 45-22000 Hz i uważam je za dość wąskie.

Teraz druga część, bardziej techniczna niż audiofoniczna.

- Mam wzmacniacz Technics SU-V570 PXS, klasa AA, moc całkowita 550 W lub 2x70 W dla dwóch głośników przy 8 omach, z wyjściem na 4 kanały, ciężkie to "kalectwo", już też ma dobre kilka lat. Jak mogę do niego podłączyć te głośniki i czy nie będzie problemów ze współpracą w zakresie mocy i oporności wzmacniacza z tymi kolumnami? Czyli, na którą moc zwracać uwagę - 500 W ogółem, czy te 2x70 W?

- Kolejna rzecz to kable - jakiej firmy? Słyszałem o Monster superflat, który to zapewnia dobrą kontrolę basu. I jaka długość kabla maksymalnie - czy kabel do lewej kolumny musi mieć identyczną długość jak do prawej?

- Dalej - czy moc Monitor Audio, na poziomie 120 W nie da w rezultacie niższej głośności niż moje Tonsile, mające maks. 130 W? Czy może ta moc nie musi mieć przełożenia na maksymalną głośność w decybelach, przy której dźwięk nie będzie zniekształcony i np. przy 120 W można grać głośniej niż przy 130 W (choć troszkę)? Mam pokój ok. 3x4,5 metra, bez segmentu pozostaje tylko 2x4,5 metra. Czy w takiej przestrzeni będą te głośniki dobrze i głośno grały, w odległości ok. 2-2,5 metra od słuchacza?

Proszę o jak wytłumaczenie jak najprostszym językiem, nie orientuję się w skomplikowanej terminologii.
Większość najważniejszych wątpliwości do rozwiązania tu poruszyłem, jeśli mi się coś jeszcze przypomni to dopiszę.
Bardzo dziękuję za uwagę i wyjaśnienia oraz za wyrozumiałość - jestem średnio wymagającym amatorem muzyki - coś pomiędzy audiofilem a "gumowym uchem" icon_smile.gif

PS. nigdzie nie mogę znaleźć recenzji tych kolumn (czyżby były tak nowe, czy mało popularne?). Na tym forum znalazłem opis modelu BR5 - czym się różnią BR5 od BX5 poza nowszą technologią i wyższą ceną?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od końca icon_smile.gif
Tak to są nowe kolumny , BX jest następcą serii BR.
O mocy : w skrócie nie zawsze moc nominalna kolumn świadczy o tym jak głośno zagrają . Masz linka :
http://www.hifi.pl/porady/parametry/kol-moc.php
Wzmak który ma 2x70W przy 8 ohm spokojnie napędzi 90% kolumn dostępnych na rynku , w tym BX5.
Inwestowanie w kable po 40 pln za metr mija się z celem w tym systemie , lepiej kupić coś tańszego.

A tak już na końcu dodam że ja bym BX5 nie wstawił do tak małego pokoju. Za duże. Ja bym prędzej zainwestował w monitorki , może wsparte subem nawet. A jak Cerwin Vega to nawet bez suba icon_smile.gif
M
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha dzięki za te informacje, to już trochę spokojniejszy jestem jeśli chodzi o kompatybilność wzmacniacza. Mkk a nie uważasz, że zbyt mocne głośniki w małym pomieszczeniu są lepsze niż odwrotnie? (zbyt słabe kolumny w dużej hali). Najwyżej nie będę musiał mocniej podkręcać głośności aby uzyskać głośne, dobre brzmienie w takim pokoiku, czy dobrze rozumuję?

Teraz jeszcze czekam na dalsze, bardziej dogłębne i szczegółowe odpowiedzi od każdego, kto zna się na temacie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje ci pojechać na odsłuchy icon_smile.gif

Ja tak zrobiłem, i to kilka razy( po 2-3 godziny). Chociaż na początku też myślałem, żeby zamawiać na podstawie jedynie opinii z internetu.
Warto było, chociaż w przypadku monitorów okazało się, że te z internetu są dla mnie najlepsze, wzmacniacz i kable sam dobrałem sobie na słuch.

Wybrałem MA RX1 i Creek Evo2, kable Chord Odyssey 2 - do spokojnej muzyki w pokoju 10m2 - zestaw wzorowy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, wszystko fajnie, tylko mam pecha mieszkać w ubogim rejonie Polski - w Trójmieście, gdzie jest daleko do porządnych centrów technologicznych, w tym studiów odsłuchowych. Nawet najbliższy dla mnie sklep, w którym można te głośniki kupić, mieści się jak widzę w Starogardzie Gdańskim. Wolałbym odsłuchać gdzieś między Gdańskiem a Gdynią, a tu raptem 2-3 sklepy muzyczne, aż żal ściska icon_sad.gif. Tak uparłem się na ten model kolumn, bo mnie przekonują ich parametry, pochwały producenta, również jeden z najmniejszych rozmiarów w tej kategorii - większość ma wysokość ok. 100 cm, a te 80. W małym pokoju to ma znaczenie. Ale mniejszych też nie znalazłem z tak dobrymi wynikami, w dodatku 2,5-drożnych.

A najważniejsze - odpadają absolutnie kolumny 2-drożne ze względu na nieco słabszy bas (jak czytałem). Dlatego zostańmy przy tych 2,5.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jezeli kolego Trójmiasto jest ubogim rejonem polski to ja sie wyprowadzam z wybrzeża.Podaj adres tych porządnych centrów technologicznych.
A tak na powaznie gdzie byłes,w jakich sklepach?Tak na szybkiego
Gdańsk
1.sklep Albatros-duzy wybór
2.sklep na ul.Szczecinskiej (zapomniałem nazwy,blisko MM)
Sopot
3.Sklep Hifi przy głównej ulicy
Gdynia
4.sklep Albatros(przy hali targowej)
W kazdym punkcie duzy wybór i miła obsługa.
To na poczatek.Jak chcesz to ci podam dokładne adresy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pirs no prawda, zapędziłem się trochę w tej ocenie Trójmiasta icon_razz.gif. Ale tylko trochę. Bo w porównaniu do małych miasteczek/wsi to Trójmiasto jest potężne, ale do Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Poznania to zostaje w tyle...

Jeśli chodzi o te sklepy to niedawno dowiedziałem się od nich, od kolegi i wstyd przyznać, jak do tej pory nie zajrzałem do nich, ale zamierzam to zrobić, tylko najpierw chciałem zasięgnąć opinii teoretycznej na forum. Adresy mam z internetu, ten Albatros i Hifi to chyba najpopularniejsze sklepy. Tylko jest jeden mały problem, że prawie na pewno nie będę mógł posłuchać brzmienia z tych właśnie kolumn, bo specjalnie dla mnie ich nie sprowadzą - tym bardziej tylko do odsłuchu. A najbardziej zależy mi na tym modelu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mysl kolego ze w Warszawie.Krakowie itd.sa sklepy ze sprzetem na kazdej ulicy!.Tak dobrze nie ma.Ale mniejsza z tym.Skoro nie byłes w tych sklepach to nie wiesz czy są tam te kolumny czy nie.Nie zakładaj z góry czarnego scenariusza.Zajedz do Albatrosa.Jest tam naprawde duzy wybór.Niedawno tam byłem.Nie szukałem monitorów wiec nie pamietam czy są.Podłogowe są napewno Monitor Audio.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając Twoje posty Emeraldmoon tak sobie myślę ile to mitów, źle pojętych wyobrażeń o audio pokutuje wśród ludzi. Pierwsza sprawa, to moc wzmacniacza. Ten Technics ma chyba 2x90 watów przy 8 ohmach. 550 watów, to mają niektóre prawdziwie hi-endowe amerykanskie końcówki mocy i są przeznaczone do napędzania wielkich kolumn w ponad 100m salonach. W naszych warunkach takie moce nie są potrzebne. A te 2x90 watów, to bardzo często u Technicsa (i nie tylko) są wyłącznie na papierze. Dobry wzmacniacz o dużej wydajności prądowej (z dobrym zasilaczem) jak np. Rotel czy NAD mając 30 W zagrają często dynamiczniej niż takie "papierowe elektrownie". A te 550 W to moc jaką maksymalnie pobiera ten wzmacniacz z gniazdka. I jest to wzmacniacz stereofoniczny, żadne tam cztery kanały. Te zdublowane (na kanał) zaciski głośnikowe służą do podwójnego okablowania, czyli bi-wiringu. Kolumny 100 w nie zawsze zagrają głośniej niż 50W, bo to zależy od wielu czynników, na przykład od ich skuteczności. Czyli te 50W o skuteczności 95dB zagrają dużo głośniej przy takim samym wzmocnieniu od 100W ze skutecznością np.86dB.
A to, że 2,5 drożne grają lepszym (większym) basem niż 2 drożne , kolejny mit, znów to zależy od wielu czynników, od klasy kolumn.
Gdyby Twoje stare Tonsile rzeczywiście miały pasmo przenoszenia 45-22000 Hz ale ustalone przy +- 3dB spadku na krańcach (sory, ale nie będę tego tu tłumaczył), to byłby naprawdę dobry wynik. Ogólnie widzę, że zbytnio wczytujesz się w tabelki z parametrami, które dość, że często mocno naciągane przez producentów (marketing), to jeszcze niewiele mówią o brzmieniu. A pochwały producenta? icon_lol.gif "Każda pliszka swój ogonek chwali"
Co do wielkości kolumn i pomieszczenia, to moim zdaniem lepiej w niewielkim pokoju zagrają trochę za małe niż za duże kolumny. Przy małych może być niedostatek niskich tonów, ale powinny być szybsze, rytmiczniejsze i nie będą zakłócać reszty pasma. Przy zbyt dużych, może wystąpić efekt bumienia, niskie tony będą się dusiły, zdominują przekaz i może to zagrać nieprzyjemnie, męcząco. Najlepiej oczywiście wziąć kolumny do domu i posłuchać a uniknie się przykrych niespodzianek. Wysokość kolumn powinna być tak dobrana, by głośnik wysokotonowy znajdował się na wysokości uszu siedzącego słuchacza. Altus to nazwa niektórych modeli kolumn Tonsila a nie to, że tak są nazywane przez "niektórych". A kable? Jak już skompletujesz system, to napisz jeszcze raz, opiszesz czego Ci brak, lub czego jest za dużo w brzmieniu a wówczas dobierze się odpowiednie kabelki. Pamiętaj jednak, że będą to już stosunkowo niewielkie zmiany. Na razie użyj jakie masz. Lepsze kolumny nie zniekształcą Ci dźwięku mp3, tylko ew. pokażą wady skompresowanych nagrań.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

F1angel owszem, nie będę zaprzeczał, że ulegam mitom i to głównie dlatego, że, jak wcześniej pisałem, daleko mi do profesjonalisty w dziedzinie muzyki. Lubię dobrą jakość, czystość brzmień, ale też nie potrzebuję "kosmicznego" sprzętu, dlatego uważam, że obecnie cena 2500 zł za obie kolumny to maksimum. Nawet nie zastanawiam się nad takimi, co kosztują 6 czy 40 tys. zł (nawet w głowie mi się nie mieści jak możliwa jest taka cena).

Moc mojego wzmacniacza być może jest przesadzona, ale na pewno napisane jest z tyłu obudowy 550 W i 2x70 W przy 8 ohmach. Czyli znów te parametry są podobnie nieadekwatne do głośności muzyki jak moc głośników. A te 4 kanały to akurat dobrze wiem, że nie oznaczają 4 totalnie niezależnych kanałów dźwięku tylko zdublowane stereo na 4 głośniki. Tak czy inaczej czy możesz potwierdzić, że nie będzie tu niezgodności między tym wzmacniaczem a tymi kolumnami?

A co do wyższości kolumn 2,5-drożnych nad 2- to akurat na tym forum przeczytałem w dziale FAQ icon_biggrin.gif. Może ogólnie jest taka reguła, a są po prostu wyjątki w przypadku bardzo drogich głośników?

Pasmo przenoszenia tych Tonsili hmmm trudno mi ocenić, czy jest przesadzone, bo nie mam skali porównawczej, a w uszach nie mam "herzo-mierza", być może tak jest. Generalnie muszę powiedzieć, że jestem zadowolony z basów tych Tonsili - są dość mocne i ciepłe, chociaż nowe, porządne kolumny, gdy nieraz słyszałem w sklepie, grają jednak jeszcze mocniej i niżej. A teraz głośnik basowy (co najmniej lewy) uległ zużyciu.

Powiadasz, że lepsze będą trochę za małe kolumny do takiego pokoiku niż trochę za duże, bo inaczej bas będzie się "dusił". Ale przecież zawsze można zmniejszyć natężenie niskich tonów pokrętłem we wzmacniaczu, może najnowsze super-wzmacniacze już nie mają takiej opcji? icon_razz.gif. Także wolę jednak mieć nieco za duże basy, które mogę przytępić, niż miałbym nadmiernie podbijać niedostateczne basy - to chyba już kwestia gustu raczej. Przy obecnych kolumnach (ok. 60 cm wysokości) głośnik wysokotonowy jest nieco poniżej uszu, więc w tych MA będzie w sam raz ta wysokość. Masz rację, że najlepiej jest przetestować takie głośniki u siebie, sprawdzić, co im brakuje, dobrać odpowiednie kable, ale po pierwsze - żaden sklep nie pożyczy mi sprzętu do domu, a po drugie trzeba mieć jakikolwiek kabel przyłączeniowy aby podłączyć kolumny. Obecnie mam, ale to chyba pierwszy lepszy, nie potrafię powiedzieć, jakiego jest typu (przezroczysta izolacja i podwójny przewód w środku).

Dzięki za wszystkie rady, każde są cenne, no i czekam na jeszcze inne wypowiedzi w temacie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tej cenie wystarczy poszukać, popytać i kupisz nowe BX6 a jeszcze taniej BR6 z wyprzedaży, przeskok z Tonsili i tak będzie kosmiczny pod każdym względem icon_wink.gif
http://www.audiostereo.pl/monitor-audio-se...edaz_71734.html
o BR6 zapytaj jeszcze w sklepie Elektropunkt z Bydgoszczy, mieli ostatnie pary starej serii i można się też dogadać w sprawie BX6
BX5 raczej odpuść jeśli zależy Ci na zapasie mocy i w miarę nisko schodzącym basie, to zapewnią tylko 6-stki
ja byłem zdecydowany na BR6 ale w końcu kupiłem zestaw do kina oparty na frontach BX6 i uważam, że cena jest po prostu śmieszna w porównaniu do jakości brzmienia (wykonania w sumie też) jakie oferują te kolumny, nie ma się po prostu do czego przyczepić, doskonale wyważone brzmienie pod każdym względem
pytałeś o jakość brzmienia mp3, powiem tak - mimo sporej detaliczności te kolumny potrafią wybaczyć zadziwiająco dużo, BR może nawet ciut więcej z racji tego że są nieco mniej detaliczne (BX mają głośnik wysokotonowy z wyższej serii Monitor Audio)
oczywiście jak masz możliwość to odsłuchaj kilku zestawów kolumn na swoim wzmacniaczu, to podstawa dobrego wyboru
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...