Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze kolumn


mtkk

Recommended Posts

Witajcie, ponieważ kupiłem już amplituner postanowiłem Was poprosić o pewne wsparcie merytoryczne w doborze kolumn.
Pochodziłem trochę po allegro i chciałbym Was prosić o opinię które z tych kolumn warto kupić lub jakie mają one cechy o których trzeba pamiętać a które to cechy mogą przesądzić za lub przeciw zakupowi.

Zeus
Magnat 557
JBL E80
Maestro S
Magnat Quantum 555
Jamo S608
Jamo S718

Zdaję sobie sprawę że są to dość różne konstrukcje, ale akurat te z różnych względów brałem pod uwagę, przy czym im więcej czytam tym mniej wiem jeśli chodzi o wybór ponieważ zdania są podzielone a porównania najczęściej odnoszą się do innych kolumn.

Kolumny mają być ustawione w pokoju 30m2.
Podłączone będą do Yamaszki RX-797
Ich przody będą max 62cm od ściany za kolumnami więc w przypadku tylnego bassreflexu jeśli kolumna ma mieć gł 35cm. 5o zostaje ok 27cm do ściany.
Po zewnętrznych stronach kolumn i z przodu dużo przestrzeni a od strony wewnętrznej 45cm komoda.

Jeśli chodzi natomiast o muzykę to przekrój dość zróżnicowany. Muzyka dance, polski rock, poezja śpiewana i muzyka klasyczna.
Na pewno nie chcę żeby mi ściany się trzęsły od bassu a w głowie syczało od wysokich. Wolałbym żeby bass był wyczuwalny niż słyszalny, taki mięsisty z charakterem i żeby było słychać poszczególne instrument gdy włączę np. symfonię Dvoraka.

Chyba że zaproponujecie coś zupełnie innego to jestem skłonny rozważyć coś do 1500-2000 zł z naciskiem jednak na dolną granicę icon_smile.gif
Może być sprzęt używany

Pozdrawiam serdecznie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Te, które wybrałeś są jak dla mnie słabe albo takie sobie. Proponuję takie
(...)


Czy te Dali Blue dużo lepiej wypadają np. w odniesieniu do Jamo S608 (Jedyne których miałem okazję posłuchać)
I czy mógłbyś napisać które są wg Ciebie takie sobie ew. krótko dlaczego (czego im brakuje)

Przepraszam za być może banalne pytania ale od dawna słuchałem muzyki na różnych samoróbkach którym bardzo dużo brakowało i nie mam dużego rozeznania.

No i pytanie z innej beczki. Orientujesz się czy nie ma problemu żeby rozebrać takie kolumny? Tzn. wyjąć fronty, gniazda żeby móc je przemalować? (Niestety zobaczyła je żonka)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Na pewno nie chcę żeby mi ściany się trzęsły od bassu a w głowie syczało od wysokich. Wolałbym żeby bass był wyczuwalny niż słyszalny, taki mięsisty z charakterem i żeby było słychać poszczególne instrument gdy włączę np. symfonię Dvoraka.


Jeżeli bas ma być wyczuwalny - to jak to rozumieć? Chciałbyś mieć dół w stylu porządnego suba?

Zeusy to będzie raczej chybiony zakup, już prędzej można się zastanawiać nad Maestro (no i mają otwór BR z przodu).

Jeżeli potrzebujesz naturalności, to od razu można odrzucić JAMO S718 (i wcześniejszy model S708 też), to raczej modele młodzieżowe do głosnego słuchania - a nie delikatne i wysublimowane, pełne nauralności...
Ostatnio mignęły na Allegro podłogowe JAMO 507 w okolicy 1500zł oraz ich następca D-570 (zapewne drożej...) , ale w ciągu 1 dnia zostały wycofane z aukcji (powodów można się domyślić). I w tym przypadku można już mówić do dobrym, w miarę wyrównanym paśmie i niezłym dole...

Niektóre kolumny z Twoich linków (Jamo S608 i S718) mają głośnik niskotonowy na bocznej ściance - dobrze zrozumiałem, że masz wolne miejsca z boków kolumn?

Poza tym zdarzają się kolumny z całkiem niezłą stolarką i fornirem (lub imitację) i chyba szkoda się męczyć przy ich malowaniu...
A jaki kolor i kształ podoba się Twojej pani, bo szkoda od razu zakładać dodatkową robotę?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie od zewnętrznych stron mam bardzo dużo przestrzeni więc boczny głośnik jest ok. gorzej z tylnym bassreflexem.
Jeśli chodzi o kolorystykę to w grę wchodzi ciemny brąz lub czerń Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim - nie ma potrzeby cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę krótko. Brakuje im tego, że nie grają dobrze. Albo sieją górą, albo zniekształcają dźwięk, albo są takie sobie, nijakie. To tylko moje zdanie, są pewnie tacy, którzy się nimi zachwycą. Dali 6006 to już całkiem przyzwoicie grające kolumny. I nie jakieś atrapy, jak niektóre z powyższych. Po prostu jak na swoją cenę i gabaryty grają a nie odtwarzają dźwięki (jak napisał niedawno o czymś Rafał). Na tle tamtych można powiedzieć, że są bardziej wyrafinowane. Mają też mocny, dobry bas. Oczywiście trzeba je napędzić w miarę dobrym wzmacniaczem. Yamaszka na razie wystarczy, ale odwdzięczą się w przyszłości gdy podłączysz jakiś lepszy, wydajny prądowo wzmacniacz, choćby Rotela (oczywiście nie jakiegoś z najniższej półki). Ze względu na wielkość nadają się do dużego pokoju.
Jeśli chodzi o kolor, to pewnie można przemalować, ale czy je później w dobrej cenie sprzedasz? pewnie, że można odkręcić głośniki, gniazda, ale trzeba mieć odrobinę pojęcia, wyczucia. A jak się uprzesz na kolor, to możesz nie znaleźć nic o odpowiednim brzmieniu (za takie pieniądze).
Zauważyłem, że tam gdzie kobieta rządzi w sprawach sprzętu rzadko jest miejsce na dobre brzmienie. Ciekawe co by było gdybyś powiedział, że kolor mebli nie pasuje Ci do kolumn?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He, he, he, bardzo dobre te ostatnie pytanie f1angel, ja na szczęście mam idealną żonę icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif. Wracając do kolumn to też mocno poprę tu f1angela. Oczywiście przyznaję się od razu i bez bicia, że jestem mocno związany z marką Dali. Produkty Jamo są obecnie ukierunkowane na rynek masowy, przez to obecne w każdym sklepie z elektroniką. Dali też ma serię Concept pojawiającą się w hipermarketach, ale to bardziej wymysł dystrybutora (żadnego większych i szybszych zysków), a nie polityka samego producenta. Podsumowując Dali to produkt skierowany dla audiofilii, Jamo tak jak napisał RoRo to takie młodzieżowe granie, dodam od siebie na poziomie łubu-dubu icon_wink.gif
Przyjrzyj się uważnie propozycją f1angela, bo są optymalne i bardzo ciekawe, a na pewno warte posłuchania. Ja słyszałem już parę zestawień YAMAHY z MISSION oraz DALI i za każdym razem był to przyjemny, dynamiczny, dobry dźwięk!!!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat ja też nie mogę narzekać, gdybym chciał to zgodziłaby się na kolumny jednak wtedy tylko one wręcz szpeciłyby nam salon, który zrobiony jest w zupełnie innym stylu. Taki kolor tylko by raził oczy. Ponieważ jednak lubię jakość to nie chcę też pchać się w coś co nie jest warte zakupu a wolałbym poczekać i uzbierać lub być może trafić na okazję.

Zwróćcie proszę uwagę jeszcze na te:
Cabasse Tobago MT3

Czy możecie powiedzieć coś na temat tych kolumienek?

A jakie są Wasze opinie na temat tych kolumn Cabasse? Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji "EDYTUJ" by uzupełnić swoją wypowiedź - zamiast pisać kolejne posty bezpośrednio jeden po drugim
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...