Skocz do zawartości

Denon, Yamaha, Harman Kardon - jakie stereo do 3tys


Adam80

Recommended Posts

Witajcie icon_smile.gif

Liczę kochani na Waszą pomoc, bo sam za bardzo tematu audio nie ogarniam icon_smile.gif

Szukam nowego zestawu stereo amplituner + cd + kolumny podstawkowe, ale one dopiero za powiedzmy pół roku, na tą chwilę mam tymczasowe.

Pokój: ok 19m2, ale takiej nietypowej budowy, coś w kształcie litery L , zestaw będzie stał na ścianie szerokości 2m (czubek literki L) czyli w takim jakby "tunelu", miejsce odsłuchowe to ok 3-6 m od kolumn. Kolumny na komodzie na wysokości 90cm, lub na szawce wyżej na wysokości 2m. Oba warianty na szerokości 1,5m.


Rodzaj muzyki: rock, metal, filmowa (Hans Zimmer), Phil Collins, Sting, Queen, Axell Rudi Pell, Metallica, Dio, ale też zwykły pop, r'n'b, wszelkie składanki rmf itd (żona). NIE hiphop, rap, discopolo, techno.
Do zestawu będzie podłączony TV + PS3 + dekoder cyfrowy UPC.

Czy do podłączenia PS3 musi być optyk? Czy podłączając go chinchami stracę na jakości dźwięku?

Ze względu na mniejszy metraż pokoju i niewielkie miejsce przeznaczone na kolumny (stąd podstawkowe nie podłogowe) wydaje mi się, że amplituner <100W spokojnie mi wystarczy, ale czy napewno?

Nie wiem czy słusznie icon_smile.gif, ale wybór ograniczyłem do 3 modeli:

- DENON DRA-500 AE + DCD-520AE
- HARMAN KARDON HK 3390 + HD 890
- YAMAHA R-S500 + CD-S300

Pytanie:
- czy uważacie, że wystarczy mi tej mocy ampli, czy muszę mieć mocniejsze wersje tych modeli?
- czy te mocniejsze modele ampli mają coś więcej niż tylko wyższa moc?
- czy te podstawowe modele CD zagrają tak samo dobrze jak ich droższe odpowiedniki, czy warto dopłacić i dlaczego?

Najmniej wizualnie podoba mi się yamaha i z rozmowy ze sprzedawcą do mocniejszej muzyki najmniej się nadaje (prawda?)
Ale ma w porównaniu z poprzednimi modelami usb co pozwoliło by mi słuchać czasem muzyki z pena, ale co ważniejsze pozwoli podłączyć telefon, czy tablet i słuchać radia internetowego - dobrze rozumuję, czy odpuścić sobie to usb? Podstawą będzie u mnie cd.

Jakie polecacie do tego kolumny podstawkowe? Kwota na kolumny będzie w okolicy 1000zł (komplet).

W najbliższym czasie zamierzam udać się na odsłuch, ale chciałbym dowiedzieć się od Was co o tym wszystkim myślicie.
Dzięki za wszelkie porady icon_biggrin.gif
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
zacznę od ustawienia kolumn. Z dwojga złego już znacznie lepiej postawić kolumny na komodzie na wysokości 90cm niż na szafce o wysokości 2m, chociaż musisz zdawać sobie sprawę, że nie jest to idealne akustycznie rozmieszczenie.
Kwestia urządzeń i mocy - spokojnie nawet najsłabsze mocowo urządzenia poradzą sobie z zasileniem kolumn w Twoim pomieszczeniu. Różnice bardziej będą wynikały z jakości brzmienia.
Kwestia konkretnych zestawów - biorąc pod uwagę Twój gust muzyczny, zwracałbym uwagę przede wszystkim na elektronikę Harman Kardon (w tej kwestii jest problem z odtwarzaczem CD, około 2 miesiące temu Harman wycofał ze swojej oferty wszystkie odtwarzacze CD, tak więc jeśli dzisiaj są jeszcze jakiekolwiek odtwarzacze na rynku, zazwyczaj są urządzeniami poekspozycyjnymi) oraz Denon (ale nie DRA-500AE tylko DRA-700AE). Do powyższych zestawów zastosowałbym kolumny Monitor Audio Bx2.

Z mojej jednak strony zaproponowałbym Ci inną konfigurację, która moim zdaniem zagra znacznie lepiej w podobnym budżecie. Mam na myśli system oparty na amplitunerze stereofonicznym Cambridge Audio Topaz SR10 v2 oraz odtwarzaczu Cambridge Audio Topaz CD5 (ewentualnie wyższy model CD10). Do takiej elektroniki należy zastosować kolumny o charakterystyce bardziej miękkiej, ciepłej dla wydobycia dynamicznego i pełnego dźwięku. Proponowałbym kolumny podstawkowe Indiana Line Nota 260 lub Tesi 260 (Tesi ma przedni bass-reflex, co może być zaletą w Twoim ustawieniu kolumn). Ewentualnie bardzo dobrze zagrałyby monitory Epos Epic 2, ale to już znacznie wyższa cena.

Proszę przyjrzeć się mojej propozycji, serdecznie zapraszam na odsłuchy,
w przypadku pytań służę pomocą
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź icon_smile.gif

Co do miejsca to myślę, jest ono tymczasowe, planuję w tym roku zbudować inną "szafkę" typowo pod audio, ale i tak chyba nie da rady postawić tam podłogówek, z jednej strony jest jeszcze szafa wnękowa i kolumna by zasłaniała dostęp do niej. Jednak co do wysokości to potem będzie możliwość dostosowania. Na jakiej wysokości max mogą być kolumny?

Też mi polecano do mocniejszej muzyki HK, a o cd nie słyszałem icon_smile.gif Jutro chyba podjadę do salonu posłuchać co nieco icon_smile.gif

Czemu polecasz bardziej DRA 700 od DRA 500?
700 jest trochę mocniejsza i ma funkcje multiroom z czego nie będę korzystał. Czy jeszcze się czymś różnią, czymś wartościowym?

Jeśli chodzi o Cambridge Audio to pierwszy raz słyszę icon_smile.gif , no ale w temacie jestem "świerzak"
Jedyne co mogę powiedzieć to, że mi się nie podoba z wyglądu icon_wink.gif , ale na pewno przyjżę się tej firmie.

W temacie kolumn to na tą chwilę mam czas na rozeznanie, mam tymczasowe kolumny.
Aaaa i jeszcze jedno pytanie, czy kolumny muszą być podobnej mocy, tzn czy jak kupię ampli 120W to kolumny nie mogą być np 80W?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź,
najlepiej jeśli kolumny stoją na podstawach i z pewną wolną wokół siebie przestrzenią. Ale ostatecznie jeśli kolumny muszą stać na szafce, postaraj się ustawić je na wysokości ucha (czyli szafka zdecydowanie niższa około 40-50cm).
Amplituner Denon DRA-700AE jest zdecydowanie lepszy brzmieniowo niż DRA-500AE, nie jest to kwestia mocy czy wyposażenia, ale jakości dźwięku. Z mojego doświadczenia natomiast zdecydowanie najlepiej zagra CA, dodatkowo jego wykonanie jest bardzo dobre, przedni panel aluminiowy.
Kwestia mocy kolumn - spokojnie możesz zastosować kolumny o niższej mocy niż wzmacniacz. Dzięki temu podczas nawet głośniejszych odsłuchów wzmacniacz będzie pracował w małym zakresie swojej mocy, dzięki temu będzie generował mało zniekształceń. Dźwięk dzięki temu będzie czysty, dynamiczny.

W przypadku pytań służę pomocą, zapraszam na odsłuchy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od pytania - czemu nowe??
Za te same pieniądze, kupując używany sprzęt uzyskasz duuużo lepsze brzmienie. A kwestie bezpieczeństwa zakupów można rozwiązać co najmniej na dwa sposoby - albo kupujesz z odbiorem osobistym, czyli słuchasz i oglądasz co kupujesz, albo od tutejszych stałych forumowiczów (dbają o sprzęt i o swoje dobre imię icon_smile.gif ).
Radio internetowe czy muzykę przez USB uzyskasz podłączając komputer albo przez dobrą kartę albo DAC.
Co do kolumn - głośniki wysoko tonowe powinny być na wysokości uszu słuchacza (+-20 cm), ale komoda to trudne miejsce akustycznie - może działać jak pudło rezonansowe wzbudzając niskie tony nieprzyjemnie. Jeśli nie ma innej możliwości to zadbaj o porządną izolację kolumn od mebla.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu nowe? Jakoś zawsze wolę nowe z gwarancją, boję się używanych sprzętów szczególnie na których się nie znam, nie wiem jak sprawdziś czy wszystko jest sprawne. No i chyba mam zbyt małe zaufanie do ludzi, wszędzie węszę jakiś wałek icon_biggrin.gif Chociaż może warto???
Możesz mi podać jakieś linki lub modele, które uważasz za dużo lepsze z używanych?

Jeśli chodzi o radio internetowe to w jaki sposób, oprócz komputera (stoi w drugim pokoju, )"tanim" kosztem mogę je mieć?
Mogę podłączyć telefon lub tablet, ale czym? Musi być usb w ampli?

Komoda będzie przez jakiś czas, w tym roku zamierzam sprzedać ją w pierniki i zbudować coś typowo pod audio/rtv z naciskiem na odpowiednie położenie kolumn. Jednak muszą one być podstawkowe.
Czy jeżeli kolumna miałaby bassreflex z przodu mogę ją postawić blisko ściany?
Dobry wybór? : Monitor Audio BX2 , TAGA HARMONY PLATINUM v.2 S-40 - oba bassreflex z przodu
Podobają mi się jeszcze Wharfedale Diamond 10.1, będą dobre do rock'a?

Bardzo dziękuję wszystkim za rozmowę i podpowiedzi icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie znam się na elektronice. 5 lat temu kupiłem nowy zestaw i teraz go sprzedałem i kupiłem używany - wzmacniacz za 900 zł, kolumny za 1200, cd za chyba 300 i pięknie gra. Jestem dużo bardziej zadowolony z brzmienia tego niż nowego, a wydałem ponad 2x mniej kasy.
Ryzyko jest - to oczywiste ale jeśli sprzedawca ma dużo pozytywnych komentarzy to raczej mała szansa, żeby chciał oszukać na kilka stówek i zepsuć sobie statystyki.
Mnie się trafił podczas wymieniania sprzętu CD z usterką - sprzedający po krótkiej korespondencji elegancko przyjął zwrot i odesłał kasę razem z kosztami przesyłki.
Tyle o używanym sprzęcie piszę, bo sądzę, że 3000 to budżet już fajny na używki właśnie, a na nowe dość mały, żeby fajny dźwięk osiągnąć.
Powodzenia icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...