Skocz do zawartości

SALE KINOWE


muzyczny_gość

Recommended Posts

To moj kolejny wątek na który wręcz ostatnio zachorowałem...
Chodzi mi bardzo mocno po głowie..stworzenie..małej sali kinowej... na 5-6 osób max
Zainspirowała mnie strona digital16-9. o której juz pisałem w innym wątku zastanawiam sie czy ktoś z Nas na forum przystąpił do takiego dzieła??
A moze mamy kinomaniaka który by zdradził jak zabrał sie za wszystko..od..przysłowiowego.."a" do "zet"

Macie moze jakieś pomysły, lub własne realizacje?


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzyczny_gość
Bardzo fajny temat. Miejmy nadzieję, że miłośnicy kina domowego podziela się swoimi spostrzeżeniami i nie tylko.
W swojej karierze audiofila trzykrotnie "podchodziłem" do tematu kina domowego. Zawsze bazowałem na sprzęcie Yamahy i kolumnach Koda. W chwili obecnej dominująca role odgrywają u mnie systemy stereo i jedyny akcentem kina jest DVD Pioneer DV 656A.

Cały czas jednak coś mnie korci aby po raz kolejny skompletować zestaw kina domowego, ale zdaję sobie z tego sprawę, że z uwagi na brak miejsca byłby to substytut kina.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się akurat mylisz....
Niekoniecznie.... namiastka moze byc dobry system juz nawet od 5.0 na sporych podlogowcach co niektórzy poprzestają rozbudowe.... ale przeciez kinow subwooferem stoi icon_smile.gif wiec zawsze sie na suba znajdzie miejsca po czasie..
po 2.. to jezeli ktos ma pieniadze nie oznacza np.: ze jest jakimś snobem icon_wink.gif i ohh i ahh i nie udzieli sie na forum aby pogadac o własnym zamiłowaniu
po 3.. znam użytkownika...tego forum który ma i dobre kolumny.. i dobre AV i cała game sprzetu..i projektor i zjazdzający ekran...
wiec nie zgodze sie niestety z Twoim słowem.

Kolejna sprawa... nietrzeba wydawać wcale dzisiątków tysiecy pln aby stworzyć sobie choćby namiastkę prawdziwego kina

dam moze taki przykład bardzo pozorny..ale w domu w duzym pokoju...możesz mieć przeciez
głośniki (komplet..)..juz spokojnie za 2500do 5000pln
Projektor - w cenie 3000pln
Ekran za 1000-1500pln
AV+DVD... spokojnie za 3000-4000pln

policz czy sa to az tak duże pieniądze...

Za np cene... 6-7tyś pln jestes wstanie zaskoczyć nie jednego czlowieka i kinomaniaka
Wiesz nie sposób jest wydac mase kasy jezeli ją sie ma..inna sprawa jest jeżeli sie jej nie ma

a teraz takie porownania..czy cena prawdziwego zamilowania... któremu wielu z nas poświęca 3/4 życia to dużo?

Nikt nie powiedział,ze w jeden dzień trzba/należy skompletować wszystko...

Porównaj teraz ceny... np samochodu... za niezłe kino wraz z projektorem itp itd... kupisz..bardzo średnie małe autko

Wiec czy to faktycznie..trzeba miec fortunę?


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, ze Wawa nie ma wyłączności jak i na "wille" i na sale kinowe icon_wink.gif

Ogólnie jest to dobry pomysł, nie napisałem,ze koniecznie musze miec osobne pomieszczenie...choc to było by idealnym rozwiązaniem, w domu tez mozna stworzyć mini kinow w pokoju gościnnym - uwierz mi icon_smile.gif a do tego stworzyć niebywałą frajdę wszystkim którzy Nas odwiedzają a przede wszystkim samemu sobie icon_wink.gif
Co niektórzy potrafia wydać 8tyś pln na TV plazmowy lub LCD... i wcale nie maja fortuny;-) a za 8koła juz mmożesz naprawde stworzyć dobrze grające kino
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I bardzo dobrze, że Muzyczny_gość założył ten temat. Wyjaśni się wiele wątpliwości i mitów.
Poza tym wystarczy wejść na sąsiednie forum aby się przekonać, że tego typu tematy mają powodzenie nie tylko wśród elity finansowej ale też wśród normalnych zjadaczy chleba.
Najwyższy czas abyśmy się i my pochwalili swoimi osiągnięcia, bądź zamierzeniami, planami w tym zakresie. Mam nadzieję, że Ci którzy wkroczyli w świat kina domowego na poważnie podzielą się swoimi opiniami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzyłem na te "sale kinowe" na stronie digital16-9.com. Fajna to jest zabawa w budowanie takich salek w domu, i chyba to jest w tym najważniejsze. Jeśli chodzi o sprzęt który zobaczyłem, to faktycznie bardzo różnisty, bo nie o sprzęt chodzi , tylko o zabawę w kino. Osobiście nie zamierzam budować takiej sali, bo wystarczy że ustawię 3 fotele przed kanapą i jest salka na 6 - 7 osób, oto cała filozofia. Z tym że raczej do takiego zbiorowego oglądania nigdy nie dojdzie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...
a propos tematu warto napisać toche info związanych z High Definition

1080i
Skrócona nazwa jednego z trybów wideo. Liczba 1080 oznacza rozdzielczość ekranu równą 1080 linii w pionie, a litera i oznacza obraz z przeplotem. 1080i jest częścią telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV w formacie panoramicznym 16:9 oraz o rozdzielczości 1920 × 1080, czyli ponad 2 miliony pikseli.
1080p
Skrócona nazwa jednego z trybów wideo. Liczba 1080 oznacza rozdzielczość ekranu równą 1080 linii w pionie, a litera p oznacza obraz progresywny lub bez przeplotu. 1080p jest częścią telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV w formacie panoramicznym 16:9 oraz o rozdzielczości 1920 × 1080, czyli ponad 2 miliony pikseli. Informacja o odświeżaniu obrazu może zostać dopisana po prawej stronie litery p (np. 1080p30 oznacza 30 klatek na sekundę). Często, mówiąc o 1080p, można się spotkać z określeniem “True High-Definition” albo “Full High-Definition”. 1080p jest obecnie standardem w cyfrowej kinematografii.
720p
Skrócona nazwa jednego z trybów wideo. Liczba 720 oznacza rozdzielczość ekranu równą 720 linii w pionie, a litera p oznacza obraz progresywny lub bez przeplotu. 720p jest częścią telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV w formacie panoramicznym 16:9 oraz o rozdzielczości 1280×720 pikseli.
Blu-ray
Nowy, konkurencyjny dla HD DVD format zapisu optycznego. Opracowany przez Blu-ray Disc Association, wyróżnia się większą pojemnością od płyt DVD, co jest możliwe dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera. Obecnie pojemność 2-warstwowych płyt dochodzi do 50 GB. Zaś TDK stworzyło już 6-warstwowy nośnik o pojemności 150 GB .
Composite
Wyjście sygnału wideo umożliwiające podłączenie telewizora. Na gnieździe podawany jest sygnał zespolony (niepoprawnie zwany często kompozytowym). Gniazdo Composite wykorzystuje złącze typu RCA, znane też jako cinch. Dawniej gniazdo Composite było umieszczane na kartach graficznych, obecnie jest już bardzo rzadko spotykane ze względu na niską jakość obrazu. Zostało wyparte przez dużo lepsze wyjście S-Video.
CRT
Cathode-Ray Tube to w języku angielskim oznaczenie kineskopu z działem elektronowym. W języku polskim pod tym słowem przyjęto potoczną nazwę skrótową, synonim dla wyrażenia: monitor CRT - czyli oznaczenie dla modeli monitorów komputerowych, których ekran oparty jest na kineskopie. Właściwe określenie to monitory kineskopowe.
Cyfra+
CYFRA+ to polska telewizyjno- radiowa satelitarna platforma cyfrowa powstała w 1998 roku. Operatorem tej platformy jest spółka CANAL+ Cyfrowy. CYFRA+ nadaje z satelity Eutelsat Hot Bird 13° E w standardzie DVB-S, większość stacji jest kodowana w systemie Seca/Mediaguard. W odróżnieniu od sprzętu proponowanego przez Cyfrowy Polsat i n , dekodery oferowane przez CYFRĘ+ nie obsługują protokołu DiSEqC i nie potrafią bezpośrednio używać anten z kilkoma konwerterami ani anten obrotowych (pewien wyjątek stanowi dekoder Philips HD). Są jednak one zaprogramowane tak, że po podłączeniu sygnału z satelitów Astra na pozycji 19,2° E można odbierać niekodowane kanały z tych satelitów na numerach programu od 650 wzwyż (obecnie). Daje to dostęp do kanałów takich jak TV Trwam i TVP 3 Warszawa. Przełączanie sygnałów wymaga zainstalowania niestandardowych i kłopotliwych w obsłudze przystawek przed wejściem antenowym dekodera (w wypadku dekodera Philips HD dodatkowe przystawki są niepotrzebne). W 2002 roku CYFRA+ połączyła się z konkurencyjną platformą cyfrową Wizja TV. Zmieniła wtedy nazwę na Nowa Cyfra+, ale potem powróciła do nazwy Cyfra+.
Cyfrowy Polsat
Cyfrowy Polsat to największa polska telewizyjno - radiowa satelitarna platforma cyfrowa. Na początku działalności ( 1999 - 2000) pod nazwą Polsat 2 Cyfrowy, a w okresie 2000 - 2003 usunięto cyfrę “2″. Cyfrowy Polsat nadaje z satelity Eutelsat Hot Bird 13° E w standardzie DVB -S, do października 2005 wszystkie jego stacje kodowane były w szwajcarskim systemie Nagravision , który został kilka lat wcześniej złamany przez piratów . Szeroka skala nieuprawnionego odbioru sprawiła, że w październiku 2005 Cyfrowy Polsat zakończył nadawanie w tym systemie i przeszedł na nowy, uznawany za bezpieczny system Nagravision 2, bardziej znany jako Nagravision Aladin.
DLP
Digital Light Processing – klasa wyświetlaczy obrazowych opracowanych przez Texas Instruments, opartych o technologię MEMS wykorzystującą miniaturowe lustra (powierzchnia kilkunastu mikrometrów kwadratowych) odbijających lub rozpraszających padający na nie strumień świetlny.
Dolby Digital
A/52 - standard stratnego kodeka dźwięku używany na większości płyt DVD-Video. Powszechnie znany jako Dolby Digital Audio Compression-3, Dolby Digital lub AC3 (nazwy handlowe używane przez twórcę kodeka, firmę Dolby). A/52 pozwala na zapisanie wielokanałowego dźwięku w następujących kombinacjach (przód/tył):

* 1/0
* 1+1/0 (czyli mono na dwóch głośnikach z przodu)
* 2/0 (czyli zwykłe stereo)
* 3/0
* 2/1 (stereo z przodu i jeden głośnik za słuchaczem)
* 3/1 (tzw. LCRS - kanał “lewy-środkowy-prawy-otaczający” - czyli konfiguracja Dolby Surround)
* 3/2

Oprócz tego, do każdej kombinacji można dołączyć kanał z niskimi częstotliwościami (LFE - ang. low frequency effects), określany jako .1. A więc dźwięk 5.1 to 3 głośniki z przodu, 2 z tyłu oraz bezkierunkowy, niskotonowy subwoofer.
Dolby TrueHD
Zaawansowany, wielokanałowy kodek Dolby Laboratories stworzony głównie z myślą o zestawach kina domowego wyposażonego w napędy Blu-ray lub/i HD DVD. System potrafi przetwarzać 14 kanałów dźwiękowych.
DVB
Digital Video Broadcast– standard cyfrowej telewizji. Charakteryzuje się jakością obrazu i dźwięku porównywalną do zapisu DVD (500i), pozwala na interaktywny odbiór, tj. włączenie napisów w różnych językach oraz przełączenia języka ścieżki audio. W standardzie DVB obraz i dźwięk przesyłane są w systemie MPEG-2, tak jak w DVD. Oryginalna rozdzielczość PAL sygnału DVB to 720×576. Niektóre odbiorniki satelitarne DVB obsługują karty SmartCard odblokowujące płatne kanały. Istnieje pakiet kanałów FTA (ang. Free-to-air), które każdy może odbierać za darmo. Użytkownicy telewizji DVB cenią sobie przede wszystkim idealną jakość obrazu – wysoką rozdzielczość efektywną obrazu w przypadku telewizji HDTV i kolorystykę zgodną z emitowanym oryginałem – oraz wysokiej jakości dźwięk stereo.
DVB-S
Digital Video Broadcasting – Satellite - jest standardem cyfrowej telewizji DVB nadawanej przez satelity. Do kodowania sygnału używa się MCPC and SCPC. Do kompresji audio/wideo przyjęto standard MPEG-2 oraz niedawno MPEG-4 AVC.
DVB-S2
Digital Video Broadcasting - Satellite - Second Generation - rozwinięcie standardu DVB-S, utworzone w 2003 roku, w marcu 2005 został uznany przez ETSI za jeden z standardów nadawania. W Polsce jest już wykorzystywany przez platformę n.
DVB-T
Digital Video Broadcasting - Terrestrial - jest standardem cyfrowej telewizji DVB nadawanej naziemnie. Jest to sposób transmisji cyfrowych strumieni audio/wideo przy użyciu COFDM czyli kodowanej transmisji OFDM. Do kompresji audio/wideo przyjęto standard MPEG-2 oraz niedawno H.264.
DVD
Digital Versatile Disc (cyfrowy dysk ogólnego przeznaczenia) – standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu. Płyty DVD dzielą się na przeznaczone tylko do odczytu DVD-ROM oraz umożliwiające zapis na płycie DVD-RAM , DVD-R , DVD-RW , DVD+R , DVD+RW , DVD+R DL. Dyski DVD w zależności od typu mogą pomieścić od 4,38 GB (jednowarstwowe, jednostronne płyty DVD, powszechnie znane jako DVD-5) do ponad 17 GB danych (obustronne, dwuwarstwowe DVD DVD-18).
DVI
Digital Visual Interface - standard złącza pomiędzy kartą graficzną, a monitorem komputera. Złącze DVI występuje w 3 wariantach: DVI-I przesyła zarówno dane cyfrowe, jak i analogowe. Po zastosowaniu właściwej przejściówki można go połączyć ze zwykłym złączem D-Sub karty graficznej. DVI-D przesyła natomiast tylko dane cyfrowe, a DVI-A - tylko analogowe.
HD DVD
High Definition DVD. Nowy format zapisu optycznego danych, opracowany przez firmy Toshiba, NEC i Memory-Tech zrzeszone w organizację AOSRA. Podobny do płyt DVD , jednak znacznie bardziej pojemny dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera . Średnica: 120 mm, grubość: 1,2 mm. Pojemność nośników HD DVD HD DVD-ROM (tylko do odczytu):

* 15 GB (jednostronny jednowarstwowy)
* 30 GB (jednostronny dwuwarstwowy)
* 30 GB (dwustronny jednowarstwowy)
* 51 GB (jednostronny trójwarstwowy)
* 60 GB (dwustronny dwuwarstwowy)

HD DVD-R (jednokrotny zapis):

* 15 GB (jednostronny jednowarstwowy)
* 30 GB (dwustronny jednowarstwowy)

HD DVD-RW (HD DVD-ReWritable, wielokrotny zapis):

* 20 GB (jednostronny jednowarstwowy)
* 32 GB (jednostronny dwuwarstwowy)
* 40 GB (dwustronny jednowarstwowy)

HD ready
Logo wprowadzone przez organizację EICTA (ang. European Information, Communications and Consumer Electronics Technology Industry Associations) jako znak wyróżniający urządzenia mogące wyświetlać sygnał wysokiej rozdzielczości. Minimalne wymagania jakie musi spełniać urządzenie aby otrzymać logo HD ready:

* Rozdzielczość ekranu 720 linii w poziomie
* Urządzenie musi posiadać:

* analogowe wejście YPbPr (komponentowe)
* cyfrowe wejście DVI lub HDMI obsługujące technologię HDCP

* wejścia muszą obsługiwać następujące formaty przy częstotliwościach 50 i 60 Hz:

* 1280×720 ze skanowaniem progresywnym ( 720p )
* 1920×1080 z przeplotem ( 1080i)

Brak loga HD ready na urządzeniu nie oznacza że nie umożliwia ono wyświetlania sygnału wysokiej rozdzielczości.
HDMI
High Definition Multimedia Interface jest cyfrowym interfejsem dla sygnału audio/wideo zdolnym przesyłać pełen strumień danych bez kompresji. Dane wideo przesyłane są z wykorzystaniem technologii TMDS. HDMI pozwala łączyć ze sobą dowolne, zgodne ze standardem, urządzenia audio/wideo takie jak odtwarzacze DVD, konsole gier, komputery z monitorem lub telewizorem cyfrowym. Obecnie zaczyna wypierać starsze standardy zarówno analogowe (np.: S-Video, Eurozłącze, VGA ) jak i cyfrowe (np.: DVI).
HDTV
High Definition TV czyli telewizja w wysokiej rozdzielczości. Jest ogólnym określeniem sygnału telewizyjnego o rozdzielczości większej niż standardowa ( PAL lub NTSC ). Rozdzielczości HDTV:

* 720p - 1280×720 pikseli
* 1080i / 1080p - 1920×1080 pikseli

Oznaczenia:

* i (interlaced) - obraz z przeplotem (na zmianę wyświetlane są linie parzyste i nieparzyste)
* p (progressive scan) - obraz ze stałym skanowaniem (lepsza ostrość obrazu)

Kabel koncentryczny
Przewód miedziany otoczony izolacją, wspólnym ekranem oraz zewnętrzną koszulką ochronną, wykorzystywany np. jako medium transmisyjne w sieciach Ethernet (np. 10BASE5 ) z szybkością do 10 Mb/s, w instalacjach antenowych do radia i telewizora, jak również w aparaturze pomiarowej. Kabel koncentryczny był początkowo stosowany głównie w sieciach: AN. Obecnie znajduje zastosowanie także w sprzęcie wideo, amatorskich urządzeniach krótkofalowych oraz w elektronicznych pomiarowych.
LCD
Wyświetlacz ciekłokrystaliczny, LCD (ang. Liquid Crystal Display) - to urządzenie wyświetlające obraz oparte na mechanizmie zmiany polaryzacji światła na skutek zmian orientacji uporządkowania cząsteczek chemicznych, pozostających w fazie ciekłokrystalicznej, pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego. Wszystkie rodzaje wyświetlaczy ciekłokrystalicznych składają się z czterech podstawowych elementów:

* komórek, w których zatopiona jest niewielka ilość ciekłego kryształu,
* elektrod , które są źródłem pola elektrycznego działającego bezpośrednio na ciekły kryształ,
* dwóch cienkich folii, z których jedna pełni rolę polaryzatora a druga analizatora,
* źródła światła.
Światłowód
Światłowód to struktura prowadząca fale elektromagnetyczne o częstotliwościach optycznych. Ogólnie, światłowód możemy określić jako falowód optyczny. Popularne rodzaje światłowodów to światłowody włókniste (najczęściej - błędnie - określane po prostu jako światłowody), światłowody warstwowe i światłowody paskowe. Światłowody są wykorzystywane jako elementy urządzeń optoelektronicznych, składniki optycznych układów zintegrowanych lub do transmisji sygnałów na duże odległości, jak również do celów oświetleniowych.
MPEG-2
Grupa standardów kompresji ruchomych obrazów i dźwięku zatwierdzona przez MPEG ( ang. Moving Picture Experts Group) w 1994 roku. MPEG 2 - jest standardem kompresji sygnałów wizji, dla telewizji cyfrowej, o jakości przewyższającej dotychczasowe systemy telewizyjne (PAL, NTSC, SECAM). Standardowy system kompresji został uzupełniony o mechanizmy kodowania obiektów przemieszczających się względem nieruchomego tła. System MPEG2 określa ponadto przedziały przepływności kanału niezbędne dla przesłania sygnałów wizji o określonej rozdzielczości jak:

* 1-2 Mb/s, dla rozdzielczości 352×288 punktów - LDTV (Low Definition TV),

* 4-5 Mb/s, dla rozdzielczości 720×576 - SDTV (Standard Definition TV),

Zaakceptowana jako podstawowy system dla aktualnie używanej telewizji cyfrowej ( DVB ) i, z pewną modyfikacją, dla dystrybucji filmów na płytach DVD.
MPEG-4
Wprowadzony pod koniec 1998 jest oznaczeniem grupy standardów kodowania audio i wideo wraz z pokrewnymi technologiami, opracowanej przez grupę ISO / IEC MPEG. Główne zastosowania MPEG-4 to media strumieniowe w sieci Web, dystrybucja CD, wideokonferencje i telewizja. MPEG-4 przejął wiele elementów standardów MPEG-1, MPEG-2 i pokrewnych, dodając nowe możliwości takie jak (rozszerzone) wsparcie VRML dla renderowania 3D, zorientowane-obiektowo pliki złożone (zawierające obiekty audio, wideo i VRML), wsparcie dla technologii DRM (zdefiniowanych jako zewnętrzne standardy) i różnoraką interaktywność.
NTSC
To amerykański system kodowania obrazu telewizji analogowej. Nazwa pochodzi od pierwszych liter nazwy organizmu, który zatwierdził system - National Television Standards Committee (pl. Krajowy Komitet Standardów Telewizyjnych). NTSC jest systemem obowiązującym w wielu krajach Ameryki, Azji wschodniej i Pacyfiku.
OLED
Organic Light Emitting Diode. Dioda emitująca światło wykonana w technologiach opartych na związkach organicznych. Historycznie pierwszym związkiem organicznym, w którym odkryto zjawisko emisji światła pod wpływem przyłożenia napięcia elektrycznego, był polifenylenowinylen; odkrycia tego dokonano w roku 1989 w laboratorium Uniwersytetu Cambridge. Cechy wyświetlacza OLED w porównaniu z wyświetlaczem LCD:

* szeroki kąt widzenia (do 180°)
* lepsze odwzorowanie kolorów i lepszy kontrast
* brak konieczności podświetlania
* możliwość produkcji na elastycznym podłożu
* mniejsza energochłonność
* znikomy czas reakcji matrycy
* trwałość ok. 10 000 h pracy

Pierwszym seryjnie produkowanym urządzeniem wyposażonym w wyświetlacz OLED był palmtop CLIE PEG-VZ90 firmy Sony – wyświetlacz o przekątnej 3.8 cala , rozdzielczości 480×320 pikseli , jasności 150 cd/m², grubości 1.9 mm i kącie widzenia 180°. 26 maja 2007 roku firma Sony zaprezentowała film ukazujący wyświetlacz elastyczny wyświetlacz OLED o przekątnej ekranu 2,5 cala i rozdzielczości 120×160 pikseli.
PAL
( ang. Phase Alternating Line) - standard nadawania koloru w sygnale telewizyjnym, używany w telewizji kolorowej. Został opracowany w Niemczech przez Waltera Brucha z zakładów Telefunken i po raz pierwszy zastosowany w 1967 roku. System PAL jest udoskonaloną modyfikacją systemu NTSC. Podobnie jak w systemie NTSC fala podnośna przenosi jednocześnie informacje o dwóch składowych barwy - czerwonej i niebieskiej. Nazwa Phase Alternating Line określa sposób przesyłania sygnału telewizyjnego, polegający na odwróceniu (o 180 stopni), co drugą linię obrazu, fazy jednej z tych składowych. Zapewnia to automatyczną korekcję błędów różnicowych występujących w przesyłanym sygnale — nie pozwala to jednak skorygować najpoważniejszych błędów. Dlatego też później odbiorniki otrzymały dodatkowo linię opóźniającą zapożyczoną z systemu SECAM, gdzie przechowana jest informacja o kolorze z poprzedniej linii, która po odwróceniu fazy służy do dodatkowej korekcji sygnału koloru w bieżącej linii.
PDP
Plasma Display Panel – wyświetlacz , który do tworzenia obrazu wykorzystuje plazmę i luminofor. Zasada działania ekranu plazmowego polega na doprowadzeniu mieszaniny gazów (głównie ksenon i neon) do stanu plazmy. Zjonizowane gazy zaczynają emitować fotony światła ultrafioletowego, które padając na luminofor pobudzają go do emisji światła widzialnego odpowiedniego dla danego rodzaju luminoforu. Ekrany plazmowe posiadają następujące cechy:

* perfekcyjnie płaski ekran
* możliwość budowy ekranów dużych rozmiarów (typowe rozmiary to: 32″, 40″, 42″, 46″, 50″, 61″, 63″, 65″, 103″)
* duże trudności techniczne przy budowie ekranów plazmowych małych rozmiarów (< 30″)
* ekran jest stosunkowo cienki w porównaniu do swoich rozmiarów (4″ przy przekątnej ekranu 50″)
* szeroki kąt widzenia (typowo 170 ° bez spadku jasności i czystości obrazu)
* wysoka jakość tworzonego obrazu
* wysoki kontrast (nawet 10000:1)
* dość dobre oddanie barw (szczególnie przy zastosowaniu odpowiednich filtrów)
* mała podatność na zniekształcenia obrazu spowodowane polem magnetycznym.


Platforma cyfrowa N
Telewizja nowej generacji n (HDTV, Telewizja Wysokiej Rozdzielczości) - polska satelitarna telewizyjna platforma cyfrowa Grupy ITI, działająca od 12 października 2006 roku. Operatorem tej platformy jest spółka ITI Neovision. Platforma nadaje z satelity Hot Bird znajdującego się na pozycji 13°E w standardzie DVB-S2 w kompresji MPEG-4 . Używa systemu dostępowego Cona .
POT
Polski Operator Telewizyjny - spółka założona przez firmy Polsat SA i TVN SA, której zadaniem będzie uruchomienie i eksploatacja sieci nadawczej cyfrowej telewizji naziemnej.
Przeplot
Technika wyświetlania obrazu, polegająca na naprzemiennym wyświetlaniu parzystych i nieparzystych linii obrazu, powszechnie stosowana w telewizji. Stosuje się ją w celu zmniejszenia pasma przenoszenia przesyłanego sygnału, bądź w celu zwiększenia pozornej rozdzielczości wyświetlanego obrazu. W telewizji stosowana głównie do zmniejszenia efektu migotania ekranu (dwukrotnie częstsze wyświetlenie połowy linii, zamiast rzadszego wyświetlania pełnej klatki).
S-Video
Separated Video - oddzielny sygnał wizyjny. Standard przesyłania sygnału wizyjnego umożliwiający uzyskanie lepszej jakości niż w najczęściej spotykanym standardzie Composite video, dzięki oddzieleniu sygnału luminancji (informacje o jasności obrazu) od sygnału chrominancji (informacje o nasyceniu barw). Standard S-Video nazywany jest czasami Super Video lub Y/C, a także błędnie S-VHS. Złącze standardu S-Video przenosi tylko sygnał wizyjny, a sygnały fonii przesyłane są oddzielnymi przewodami. Obecnie najczęściej używanym złączem S-Video są 4-pinowe wtyczki typu mini-DIN o impedancji 75 Ω, chociaż spotyka się również wtyczki 7-pinowe.
SCART
Eurozłącze - złącze, znane pod nazwą SCART służące do łączenia elementów zestawów AV. W złącze tego typu wyposażona jest większość urządzeń AV, takich jak: odbiorniki telewizyjne, odtwarzacze DVD , magnetowidy, tunery satelitarne, dekodery telewizji cyfrowej, konsole do gier itp. Do złącza doprowadzone są sygnały composite, RGB , audio ( mono i stereo ) oraz S-Video. Dzięki możliwości oddzielnego sterowania wzmacniaczy chrominancji (RGB), pozwala uzyskać wysokiej jakości obraz. Złącze posiada 21 styków.
SDTV
Standard-definition television. Jest to nazwa, którą określa się systemy telewizyjne oferujące rozdzielczość mniejszą niż HDTV. Nazwa ta jest używana zazwyczaj w stosunku do telewizji cyfrowej.
SED
Surface-conduction Electron-emitter Display to wyświetlacz z emiterami elektronowymi i przewodnictwem powierzchniowym – rodzaj wyświetlacza opartego na zasadzie zderzenia przyśpieszonych elektronów z ekranem pokrytym luminoforem, a więc na zasadzie znanej ze zwykłych telewizorów i monitorów CRT , z tą różnicą, że nie ma jednego działa elektronowego lecz na każdy punkt luminoforu przypada pojedynczy emiter elektronów. źródło: Wikipedia
skanowanie progresywne
Technika wyświetlania obrazu, polegająca na wyświetlaniu pełnych klatek obrazu. Wyświetlane są wszystkie linie obrazu jednocześnie, bez podziału na linie parzyste i nieparzyste jak w przypadku Przeplotu (interlanced).
UHDV
Ultra High Definition Video. Standard sygnału w super wysokiej rozdzielczości testowany obecnie w Japonii. Rozdzielczość sygnału UHDV to 7680 × 4320 pikseli. To czterokrotnie więcej (zarówno w pionie jak i poziomie) w stosunku do systemu HDTV (maksymalna rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli). Jedna minuta nieskompresowanego obrazu UHDV zajmuje 194 GB. Przy takich wielkościach dwugodzinny film potrzebowałby nośnika o pojemności 25 terabajtów (1 TB = 1000 GB).
VGA

* Video Graphics Array. Jeden ze standardów kart graficznych IBM-PC ustanowiony w 1987 roku. Karty VGA były po raz pierwszy montowane w komputerach serii IBM PS/2. Karty VGA ustaliły standard wtyczki (wyjścia i wejścia) do monitora, który obowiązuje do dzisiaj.
* Rozdzielczość VGA odnosi się do trybu wyświetlania 640 x 480 pikseli, niezależnie od liczby kolorów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


"Najwyższy czas abyśmy się i my pochwalili swoimi osiągnięcia, bądź zamierzeniami, planami w tym zakresie. Mam nadzieję, że Ci którzy wkroczyli w świat kina domowego na poważnie podzielą się swoimi opiniami."


Spoko. Jak tylko "odpalę" swoje kino, to podzielę się wrażeniami z użytkowania. Czemu nie... Niedawno założyłem temat odnośnie HT (kino za 20 tyś.). Czekam na sprzęt i instalację. Niestety całość (łącznie z okablowaniem i instalacją - bez playera Blue Ray/DVD oraz plazmy) kosztowała sporo więcej - blisko 32 tyś. W środę-czwartek premiera icon_smile.gif. Będzie dobrze icon_smile.gif.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


"lekko przekroczony budżet..."

Cześć. Nooo... budżet to z tego co czuję będzie przekroczony... znacząco. Muszę dokupić jeszcze player'a BlueRay, CD, i zastąpić tymczasową plazmę Panasonic'a TH42P285B (pójdzie do pokoju z konsolami i kompami) trochę większą (może Kuro?). A już pojawiły się sugestie dodatkowych końcówek mocy... icon_smile.gif.

"...a napisz jaką masz koncepcje..icon_smile.gif"

Eee... Chodzi o koncepcję kina? Czy koncepcję podzielenia się wrażeniami z odsłuchu (tekst/artykuł/zdjęcia)? Sorry, że pytam, ale jestem tutaj nowy icon_smile.gif i mogę "nie czytać" między wierszami icon_smile.gif).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


"tak chodzi o koncepcje kina icon_smile.gif wrazenia myśle będą po pierwszych 2-3 miesisach użytkowania icon_wink.gif"

Ok. Zacznijmy może od tego, że nie jestem audiofilem icon_smile.gif, ACZKOLWIEK słucham sporo różnej muzyki i oglądam sporo filmów (raczej nie tych Hoolywodzkich z wyjątkiem rzeczy naprawdę wartościowych). Pierwotnie moje kino domowe miało służyć dokładnie do tego do czego jest przeznaczone.
Do słuchania stereo planowałem urządzić inny pokój. Problem w tym, że dwa pokoje są już zajęte przeze mnie na: "komputerownia" (różnego rodzaju kompy 8-16-32 bit; to moje hobby; tutaj kompy podłączone są do mojego starego zestawu Denon + B&W 601 co jak na 8bitowe przetworniki Amigi, układ SID z C64, jest aż nadto), oraz "pokój gier" - tam mam wrzucone wszystkie konsole, co by w spokoju pograć od czasu do czasu w ulubiony tytuł, a przy okazji uniknąć plątaniny kabli w livingu oraz sterty "dziwnych" - dla co poniektóych - urządzeń icon_smile.gif. W livingu (6mx3.5m) na środku długiej ściany jest tymczasowo zawieszona plasma Panasonica 42'. Tymczasowo, gdyż ekran ten docelowo przeznaczony jest właśnie do pokoju z kosolami. Za jakiś czas zamierzam kupić trochę większy ekran 50' Panasonica (chyba, że Kuro stanieje). Po paru miesiącach zastanowiania się, oraz zasięgniecia opini na tym forum (jeszcze raz dzięki za pomoc!), wizycie w salonie audio, zdecydowałem się na ten sprzęt:

1pr. B&W 703 Cherry finish 2000f
1pr. B&W 705 Cherry finish 900f
1pr. B&W FS-700 Silver Stands 200f
1pr. B&W HTM-7 Cherry 500f
1x B&W PV-1 Silver 950f
1x Denon AVR-4308 Silver 2000f

razem 6550f

1x Soundstyle WG4 Oak finish 300f
1x 5m HDMI leads (SKY-HD, Bluray) 70f
1x 5m Co-Ax Aerial, Cat-5, 20f
1x 5m Mains Lead 40f
1x QED Optical Digital Cable 35f
20m QED Micro Speaker Cable (rear) 37f
15m Van Den Hul Snow track Bi-Wire (left, right centre) 150f
26x Gold Banana Plugs 78f
1x Tacima 6-way Home Cinema Mains Distributor 40f
5m White Trunking 15f
1x Attacam SE20 Stand 99f

razem 1004f

Ceny podane w funtach (mieszkam w UK).

Brakuje playera Blu-Ray Denona (poinformowano mnie, że ma pojawić się w tym tygodniu nowy model), więc na razie do odtwarzania filmów służyć będzie PS3. Planuję, też dokupić odtwarzacz CD także Denona (estetyka jest dla mnie istotną sprawą podobnie jak ergonomia) i na tym sprzęcie słuchać płyt muzycznych. Początkowo zakładałem, że zmieszczę się w ok. 20 tyś zł (5 tyś funtów), ale z audiofilami nie da człowiek rady... icon_wink.gif. W trakcie kolejnych spotkań i konsultacji cała sprawa zamkneła się w kwocie blisko 8 tyś funtów łącznie z instalacją i konfuguracją (1 dzień/dwóch techników - "jednyne" 650f).

Ze względu na rozmiary livingu odpuściłem sobie projektory. Ceny dużych ekranów stale spadają, a obraz z Panasonica czy Kuro jak dla mnie jest super i zabawa z projektorami nie ma DLA MNIE większego sensu.

Taką mam koncepcję... icon_smile.gif

Zastanawiam się tylko jeszcze nad wytłumieniem ścian (jakieś płyty? specjalne materiały? może ktoś podpowie...), co by sąsiedzi przeżyli odgłosy pościgu w "Bullit" edycja Blue-Ray. Premiera sprzętu już w środę. "Odyseja 2001" na BRD pójdzie na pierwszy ogień icon_smile.gif.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Pracuje dla Ciebie jakaś brygada - czy sam robisz wszystko..bo samemu to chyba nie łatwo i b.czasochłonne!
icon_smile.gif


Rozwiązania akustyczne są zaimplementowane w architekturze pomieszczenia: pływająca podłoga, nierównoległe podójne ściany, złote proporcje, "połamany" akustyczny sufit i pułapki basowe. Jeżeli to nie wystarczy to dopiero będę się zastanawiał nad dodatkowymi ustrojami akustycznymi icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super Panowie to lubie duzo konkretów icon_smile.gif
u mnie temat musial sie zatrzymac ze wzgledów przeprowadzki i jezeli juz sie znjde na nowym miejscu projekt ruszy na całego:)
Niestety terminy nie sa dla mnie zbawienne i byc moze moze sie to przeciagnac do roku czasu...
ale coz wytrwalość wtrwałość a opłaci sie:)
Ale wiedze zapewne bede zbierał z Waszych plonów

To moze podyskutujemy o polozonej elektryce? jak to u Was na ten moment wyglada?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

To moze podyskutujemy o polozonej elektryce? jak to u Was na ten moment wyglada?Witam po małej przerwie icon_smile.gif. Intensywnie "testuję" kino i co tutaj wiele mówić - klasa sama w sobie (szczególnie płyty Blue-Ray, programy SKY HD itp.). Ampli okazał się nie taki straszny icon_smile.gif. Konfiguracja jest naprawdę banalna, jeśli ktoś zna się choć trochę lepiej na komputerach (aczkolwiek zrobili to za mnie panowie technicy wykorzystyjąc specjalny mikrofon i jakieś płyty - ja tylko później sam pogrzebałem w opcjach, co by wiedzieć co i jak icon_smile.gif ). Ekran jest do wymiany na większy, ale tak jak pisałem wcześniej, obecny przeznaczony jest do czego innego. Wracając zaś do pytania o elektrykę to całą sprawę załatwia specjalna listwa z gniazdkami - Tacima CS929 Mains Cleaner podłączona bezpośrednio do gniazdka w ścianie. No, ale ja nie jestem audiofilem... icon_smile.gif. Jak dla mnie jest OK!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do naszego tematu icon_wink.gif
Niejaki Ivan Messer postanowił odpicować samodzielnie swoje kino domowe. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zajęło mu to 5 lat i pochłonęło budżet 1,1 miliona dolarów.

Lista zakupów w tym pokoiku zawierała:

* zestawy dźwięku warte 800 tysięcy dolarów,
* wyposażenie wideo za 125 tysięcy,
* oprogramowanie – 80 tysięcy.

Na ostatni element składa się między innymi kolekcja 6000 płyt CD, “DVD” i “Blu-ray”.

Wszystkie systemy nagłaśniające są produkcji McIntosh. W pokoju znajdują się też skórzane fotele z podnóżkami i miejscem na napoje.

Twórca tego „cacka” zakończył prace w 2003 roku. Teraz „odpicowuje” podobno swój domek letniskowy. Podobno nie stara się przebić pierwszego projektu, ale też i nie oszczędza.

Znając siebie nie będę zadowolony z czegoś skromniejszego – mówi Messer. Nie wiem nawet co znaczy słowo budżet.

KILKA FOTEK
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne ... ale nie zapominajmy że rozmawiamy o kwocie 1,1 miliona ... dolarów (!!!) tutaj można po prostu kupić większy ekran nie gorszej jakości.

Np. Sony w swojej ofercie ma 70" LCD z 10 bit zapisem barw (30 bit), 100 Hz i ogólnie elo PR0 ... i to jest produkt powiedzmy "bardziej masowy" więc budżetu specjalnie nie nadszarpnie ( budżetu o wielkości praktycznie 2,5 mln. złociszy)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK przyznaje racje, ze kwota nie mała ale moze sie okazac ze same meble były b.drogie nie wspominajac o fotelach ..budowie całego pomieszczenia.
w sumie nie wiem jak wyglądało to od początku...gość uzykał to po 5 latach wiec na początku mogło być zncznie drożej nie wiadomo jakie kable i te "maki" zżarły go zapewne finansowo mocno icon_biggrin.gif
Wiesz nie wiadamo ile dał za wygłuszenie a widać ze wrazenie jest dość pozytywne oparte na jakości nie zważając na kase icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...