Skocz do zawartości

ATOLL - czyli francuska robota


Recommended Posts

Faktyczne cena jest przytłaczająca. Jak widać na zdjęciach z wystawy w Monachium wzmacniacz będzie bogato wyposażony.
https://pl-pl.facebook.com/AudioForte/posts...153819779499263

To było w maju, natomiast do dziś nie pojawiło się nic w tej sprawie, czyli rzeczonego wzmacniacza na stronie oficjalnej firmy, zarówno francuskiej jak i kanadyjskiej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Tak z innej beczki wracając do zaszłego tematu. Powoli robię rekonesans dostępnych DAC. Nie ukrywam, że przedodsłuchowym faworytem są produkty Atoll'a. Na szczęście będę je w stanie wypożyczyć na odsłuchy, jednakże trochę to jeszcze potrwa. Ze wstępnych ustaleń wynika, że

DAC Atoll HD 100 kosztuje coś koło 2700 - 2800 zł

DAC Atoll HD 100 SE kosztuje około 2200 zł

DAC Atoll HD 120 - 3400 zł

Zawsze myślałem, że HD 100 SE jest produktem nowszym, jednakże chyba nie odzwierciedla tego cena (lub pomyłka w sklepie).

Zastanawiam się, czy jest sens głowę sobie zawracać i ewentualnie dopłacać do HD 120 (nie potrzebuję transportu bezprzewodowego, czy przedwzmacniacza). No ale mamy 192 kHz po usb.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Simson ten DAC Atoll HD 100 SE to nowsza wersja a kosztuje mniej, bo nie ma wzmacniacza słuchawkowego. Ja mam właśnie ten. Nie kupowałem DAC Atoll HD 120, bo uznałem, że i tak i tak nie wykorzystam jego możliwości. Inna sprawa, to że mam jeszcze dwa inne DAC-i, m.in. DAC-9 Xindak.
Aha DAC kupowałem w AduioForte:
http://www.audioforte.com.pl/oferta?prod=0...3&cat_sub=0
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ze wstępnych ustaleń wynika, że

DAC Atoll HD 100 kosztuje coś koło 2700 - 2800 zł
DAC Atoll HD 100 SE kosztuje około 2200 zł
DAC Atoll HD 120 - 3400 zł

Zawsze myślałem, że HD 100 SE jest produktem nowszym, jednakże chyba nie odzwierciedla tego cena (lub pomyłka w sklepie).


Czy komuś się coś nie pomerdało???
W dodatku mocno...

Simpson,
Czemu mylisz serię typowych DAC'ów: czyli aktualnie sprzedawany DAC100SE (nie wspominam o dużo droższym DAC200)
z przedwzmacniaczem/DAC'em/wzmacniaczem słuchawkowym HD100 oraz droższym HD120???

Wystarczy spojrzeć na pokrętło głośności (HD100 i HD120) oraz brak tego pokrętła i widać różnicę icon_wink.gif

Co prawda DAC100SE też może służyć jako przedwzmacniacz, ale po włączeniu ma zawsze maksymalny poziom głośności więc podpinając go pod końcówkę mocy można się moooocno zdziwić icon_sad.gif

SE jest produktem odświeżonym - ale mogą być jeszcze nowsze modele icon_cool.gif

Pozdrawiam
PS. Poza tym Marek ma DAC100SE, a nie HD100 icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w sumie z tym HD to ja narzuciłem icon_wink.gif

Zgadza się, to są inne urządzenia, typowy dac (dac100se) oraz obydwa przedwzmacniacze/wzmacniacz słuchawkowy/dac (HD 100 - 120)

Zaczynając temat dac chodziło mi o to, czy może ktoś z obecnych w temacie porównał funkcję DAC z tych wszystkich urządzeń z pominięciem innych funkcji.

Kompletując sprzęt na odsłuch nie chcę przekroczyć 3-4 sztuk (poza Atoll'em będą urządzenia innych firm).

HD 120 jest najdroższy (z wymienionych tutaj), ale łącze usb (na którym mi zależy) ma parametry 24/192, w porównaniu z dac100se (24/96) mamy w specyfikacji dość dużą różnicę, która przy plikach może mieć znaczenie, a to że tyczy się to jednej firmy, zbliżonego produktu dodatkowo może tą różnicę determinować. No z drugiej strony ponad tysiąc różnicy to dość sporo, niestety używki dac100se od kilku miesięcy nie mogę znaleźć.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Jak ktoś będzie chciał posłuchać wzmacniacza IN400 połączonego do kolumn ATOHM GT1 (podstawkowe) oraz GT2 (podłogowe), to na AudioShow w pokoju 518 hotelu Sobieski u dystrybutora AudioForte będzie taka możliwość.
Źródło to CD400, streamer ST200 oraz gramofon Solid State.

Niestety IN300 jeszcze nie jest osiągalny ... do tej pory (od kilku lat - a właściwie dziesięciu) jedynym dostępnym przedstawicielem "trzysetek" jest PR300 (czyli przedwzmacniacz, jakby ktoś nie kojarzył symboli).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuner firmy ATOLL TU 80 produkowany jest od bodajże 2001 r. Pierwszy test zamieszczony był w miesięczniku Diapason w 2002:
https://www.audium.com/downloads/TU80_Diapason_0202.pdf
https://www.audium.com/produkt_details.php?produkt_id=68

W Polsce test tunera ukazał się, o ile pamiętam w miesięczniku Audio nr 11/2005.

Od wielu lat tuner sprzedawany jest w zaprzyjaźnionym salonie Audio Forte. Obecnie wersja SE.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No muszę przyznać rację, nie inaczej. Temu jestem właścicielem Atoll'a, gdzie większość moich znajomych w cenie Atoll'a ma kompletne kino domowe z amplitunerem, czasami nawet z subem. Ale już powoli rozglądam się wśród znajomych, nic nie wiadomo, może za parę lat człowiek sprzeda i przerzuci się na przynajmniej in200 ? Z recenzji swoich kolumn podstawkowych widzę (kilka źródeł), że nadzwyczaj dobrze radzą sobie z dużo lepszym napędem w stosunku do swojej ceny. Przyjdzie czas na testy to pewne.

...i coraz bardziej zbliżam się do testowania dac'ów, gdzie moim faworytem jest Atoll DAC 100 SE.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Simson ja przerobiłem ze 3 kina domowe w życiu i w pewnym momencie powiedziałem stop. Jak przed wieloma laty zapuściłem znajomym koncert z DVD w wersji stereo to im majtki z wrażenia pospadały.
A co do wchodzenia w IN200, to napiszę jedno słowo - warto, no może napiszę więcej słów, bezwzględnie warto, a nawet trzeba. icon_smile.gif
W tej chwili podłączyłem do IN200 Sonus Fabery Concerto Grand Piano i jestem bardzo zadowolony. Atoll podłączony jest do nich Van den Hul Wind, w wersji pierwszej (czarne).

Ciekaw jestem Twoich wrażeń z testów DAC-ów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także kina domowe przerabiałem, więc z tego co widzę po ładnych kilku latach z kinami domowymi wiele osób przerzuca się na stereo, to samo dotyczyło i mnie.

Za jakiś dalszy czas na pewno o IN200 pomyślę.

Co do testów DAC'ów, relację oraz opinię zamieszczę na forum, jednakże myślę, że realny termin to tak okolice marca (kilka dni urlopu zapewne się przyda, żeby dokładnie to ocenić), może do tego czasu Atoll coś nowego wypuści, ewentualnie podrasuje produkty dostępne.

Po testach i kupnie DAC zapewne pomyślę o wymianie kabli, w szczególności RCA pójdą na pierwszy ogień. kolejnym krokiem być może będzie wymiana głośnikowych Kimber, ewentualnie porządne zworki do kolumn. Kabelek Van den Hul cenowo nie wygląda aż tak źle,
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dzisiaj dotarł CA DacMagic100, który zamówiłem koledze. Oczywiście zakup musiałem przetestować na swoim Atoll'u.
Chwilowo CA zastąpił Fiio (zamiast Fiio wpięty CA). Utwory, które już zdążyłem poznać na Atoll'u zabrzmiały tak, jakbym zestaw zmienił przynajmniej o pół klasy. Jeszcze więcej wybrzmień, smaczków, dodatkowych instrumentów, o których nie miałem pojęcia. Precyzyjniejsza scena i dokładniejsze wybrzmienia (pojawiły się echa i wydłużył czas niektórych wybrzmień, zróżnicowanie brzmień). Żeby nie zanudzać, kilkaset złotych, a brzmienie totalnie lepsze. Widzę, że jeszcze bardzo dużo mogę wycisnąć z Atolla.

RoRo, na pewno pomyślę o cd (tak, pamiętam, że IN200 to inne urządzenie), ale u mnie główne źródło to komputer, a po teście dość taniego DAC (Magic100) narobiłem sobie niebywałej ochoty. Nawet nie wiem czy przed CD nie zakupię gramofonu. Kolekcja płyt dość marna, a te co mam zrzuciłem do FLAC'a.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego można było się spodziewać po CA DacMagic100, to znaczy że pokarze się więcej szczegółów. Myślę, że DAC Atolla dodałby Ci więcej masy i lekko podkreślił dolne rejestry dźwięku. Oczywiście mam na myśli jego współprace z IN100.
Pomysł z gramofonem nie jest zły. Musisz jednak pamiętać, że czekałby Cię zakup pre gramofonowego, chyba, że kupisz gramofon z wbudowanym przedwzmacniaczem. Ja jednak jestem zwolennikiem oddzielania tych dwóch urządzeń.
Niedrogi gramofon w dobrze skonfigurowanym systemie powinien zagrać lepiej niż średniej klasy CD, o Flac,ach nie wspomnę.

Natomiast co do CD, to IN100 zasługuje na dobrego cedeka, przynajmniej na CD80, choć ja bym celował w CD100, ale o tym chyba już wspominałem. Oczywiście można pomyśleć o innym, tzw. przejściowym cedeku za nieduże pieniądze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj udało mi się wykonać pewien test.

U znajomego wybrzmiewa zestaw KD Denon AVR 1911 z kolumnami Dali Concept 6 (jako źródło pliki flac z komputera oraz DacMagic100)

Przytargałem swojego Atoll'a in100se, wpiąłem się w kolumny Concept, których brzmienie znam bardzo dobrze.

To co nasuwa się już od pierwszego utworu to to, że te kolumny nigdy w życiu tak dobrze nie zagrały. Test zrobiłem, aby znajomemu udowodnić co znaczy mieć dobry napęd kolumn, sam był pod sporym wrażeniem, że wzmacniacz tak może "podrasować" brzmienie kolumn, które wiadomo, że nie są jakiejś wysokiej klasy.

W kolumnach pojawiły się zaczątki wybrzmień, które mam u siebie z dość przyzwoitych kolumn podstawkowych, które same kosztują co prawda więcej niż cały zestaw (Dali + Concept). Moim kolumnom brzmieniem jasne, że nie dorównały, jednakże wyniosły te poczciwe Dali zdecydowanie wyżej ponad to jak brzmią w połączeniu z Denon'em.

Poniżej fotografia z testu.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...