Skocz do zawartości

szukam kolumny podłogowe - mam CA azur 640A


bartolomeo78

Recommended Posts

Cześć,

Nie będę się rozpisywał, że jestem początkujący z problemem itd… bo wiemy, że problemy to mamy w życiu prywatnym i służbowym, a w tej materii naszych pasji to raczej mamy dylematy ;-) Audiofilem nigdy nie byłem i nie wiem czy będę - jednak jakąś wrażliwość muzyczną posiadam. Gram na instrumencie i muzyka sama w sobie jako sztuka jest dla mnie ważna, ale do rzeczy…
Szukam kolumn podłogowych 3000 - 3500pln. Posiadam wzmacniacz Cambridge Audio Azur 640A (kupiony prawie 10 lat temu, nie pytajcie jak to się stało ale mam). Jest dość szczegółowy, neutralny nie uwypukla specjalnie żadnego zakresu (i tu jedynie zauważam, że czasami brakuje mi troszkę dołu to wskazówka w kwestii doboru kolumn) ale póki co, to ta jego „bezduszność” mi nie przeszkadza. Tak więc konkrety to:

Sprzęt jaki mam:
wzmacniacz - Cambridge Audio Azur 640A
CD - Cambridge Audio Azur 640C
gramofon – TEAC TN-300

Pomieszczenie:
ok 24m2 (ok 5,2m x 4,5m prawie kwadrat). Sprzęt stoi na krótszym boku. Jeden dłuższy bok to w 50% okno, drugi przejście szer 2,2 m do jadalni i kuchni – więc częściowo otwarta sciana. Podłoga drewniana, na 20% powierzchni dywan. Wysokość standard ok 2,7m.

Muzyka: jazz (raczej akustyczny kwartety, kwintety ale też i big bandy), soul, r&b, pop/funky. Z wykonawców to m.in.: od akustycznych fortepianowców brad mehldau, oskar peterson, przez jazzowy wokal gregory porter, diana krall, troszkę elektrycznie i bluesowo george benson, keb mo, po żywsze rzeczy bruno mars, michael jackson, jamiroquai – to najczęściej na tą chwilę. Praktycznie w ogóle metal, hard rock, rock, techno, hause, disco itd...
Czego więc szukam? Naturalność i szczegóły (lubię słyszeć klasę instrumentu i wiemy dobrze, że to zaleta dobrych produkcji). Szeroka scena z wyraźnym wokalem (w którym barwa i charakter głosu jest wyraźnie pokazana). To naturalne brzmienie mogłoby być wzbogacone wyraźnym basem kontrolowanym – dla lekkiego ocieplenia tej „naturalności”. Nie wiem czy podałem dość informacji, ale to póki co tyle.

Przyznam się, że przyglądam się kilku pozycjom: Monitor Audio MR 6, Dali Zensor 5 lub 7?, Jamo C97, Q Acoustics 3050. Czy coś z tego dobrze zagra z ogółem i da pożądany efekt? Może inne propozycje. 

Z góry dziękuje za wskazówki i ewentualne rady.

Pozdrawiam Bartek

Edytowano przez bartolomeo78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry Bartku.

Biorąc pod uwagę konfigurację systemu, wielość salonu oraz Twoje preferencje, zdecydowanie moim zdaniem najlepszą opcja byłaby polska konstrukcja Audio Academy Hyperion IV. To kolumna wyraźnie wykraczająca poza podany budżet, jednak brzmieniowo idealnie wpisująca się w Twoje preferencje. Gorąco namawiam na posłuchanie, warto przemyśleć zwiększenie budżetu, może kredyt 0%.

Natomias w założonym budżecie warto posłuchać Monitor Audio Silver 6. To raczej jaśniejszy, analityczny przekaz z mocnym, nisko schodzącym, konturowym basem. Nie jest to jednak przekaz ciepły, gesty. Bardziej spokojną prezentację uzyskasz w połączeniu z Q Acoustics QA 3050 czy Dali Zensor 7. Na koniec propozycja bardzo ciekawych podłogowej, która może miło Cię brzmieniowo zaskoczyć - System Audio Saxo 30.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz specjalnej oferty cenowej dla forumowicza, oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych rozwiązań. Poza wyżej wymienionymi kolumnami, w naszym salonie masz do dyspozycji dziesiątki konstrukcji, które w komfortowych warunkach możesz odsłuchać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Q21 serdeczne dzięki za odpowiedź.  Przyznam, że nie chcę szaleć z budżetem bo jak mnie żonka dopadnie... ? poza tym po to granice sobie zakładamy żeby w miarę się utrzymać nich. Zawsze przy takich wyborach kusi że może jeszcze trochę dodam to będę miał to,  ale cholerka jak by tu jeszcze trzy stówki dorzucić to by było na tamto.... i tak spirala się nakręca.  Podałeś i tak pozycje raczej trzymające górny zakres mojego budzetu. Ale rozumiem i wiem że kolumny ważny element systemu.  Z tych propozycji kusi i muszę się przyjrzeć Monitor Audio Silver 6 - ale czy aby nie zbyt sterylne i szczere wg tego co piszesz do Azurka? Albo ten Zensor 7? Jest dylemat.  A co z tymi Jamo C97? Gdzieś czytałem, że też w akustycznych nagraniach się sprawdzają i dolow im nie brak.  

Bartek 

Edytowano przez bartolomeo78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CA 640 ma mocniej wyeksponowany środek od nowych Azurów i dość suche, choć raczej miękkie, mało zwarte brzmienie. Ciężko mi coś podpowiedzieć z kolumn, które mogły by się zgrać, z takich tańszych - wydaje mi się że np Boston Acoustics A250 / A360 to lekkie przeciwieństwo tego Azura więc mogły by pasować. Q Acoustics moim zdaniem nie będą pasować z uwagi na mocny środek, wspomniane wyżej Monitor Audio Silver w sumie też mogą być dobrym tropem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej dobierać na zasadzie przeciwieństw, wzmacniacz ma ostrą górę - to lepiej dobrać kolumny o stonowanej górze itd. Myślę że mogłyby Ci się spodobać kolumny Tannoy DC6T / DC6T SE / XT6 zwłaszcza po tym co napisałeś o naturalności i szczegółach.

Edytowano przez don
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...