Skocz do zawartości

Klasyczna wieża do 600 zł


Beautiful Instinct

Recommended Posts

Na wstępie chciałem się przywitać, bo jakby nie było to mój pierwszy temat. Post będzie dłuugii, zamieściłem TL:DR na końcu. 

Chcę kupić sprzęt do odtwarzania muzyki do pokoju 12m2, dokładniej mówiąc wieżę stereo. Mam na myśli "klasyczne", duże konstrukcje (nie miniwieże ani mikrowieże)                Muzyki słucham w 80% z kaset i płyt CD, w 10% z radia i w 10% z czegoś podpinanego na AUX. 

Absolutny must-have:

- pełny zestaw (CD, deck, wzmacniacz, tuner)

- obsługa z pilota (jeden do wszystkiego, nie osobne)

- moc koło 30-40W na kanał (wyjaśnię niżej)

- korektor, najlepiej taki z osobnym ustawianiem każdego pasma 

- podbicie basu

- Dolby w magnetofonie

- timer (budzik) z ustawieniem wyboru źródła

- możliwość podłączenia gramofonu w przyszłości. 

Rzeczy które mogą być, ale nie muszą:

- zmieniarka CD (z jednej strony o wiele większa wygoda, z drugiej bardziej awaryjne)

- modułowa budowa (w sensie osobne komponenty łączone na taśmy czy chinche) - łatwiejsze do naprawienia i ułożenia

- sourround czy inne prologic - raczej nie będę korzystał ale jak będzie w zestawie to się nie obrażę

- kalibracja taśmy w magnetofonie

- funkcja drzemki (wyłączająca sprzęt po jakimś czasie)

- timer nagrywający o zadanym czasie z zadanego źródła

W tej chwili stoi u mnie wieża Panasonic SU-CH40 z kolumnami od jakieś innej wieży Philipsa. Zestaw jest ultrabudżetowy  ale gra nieźle, bas jest niski, choć "tłuczący", średnie i wysokie dźwięki są wyraźne, choć tych ostatnich czasem brakuje. Słucham głównie oldschoolowego rapu typu 2Pac, Eminem, Cypress Hill,  Nas, Public Enemy, Rakim i rocka (Nirvana, Korn, RATM, Linkin Park, Aerosmith, Queen, Scorpions, Bon Jovi). Lubię brzmienie dynamiczne, z wykopem (inaczej określane jako konturowe albo "uśmiech DJ'a" o ile dobrze kojarzę). Taką energię w przekazie muzyki. Przepraszam jeśli coś źle nazwałem ale nie znam się na nomenklaturze audiofilskiej :D Wieża ma moc 35W na kanał i taka wystarcza w zupełności, rozkręcam ją na trochę ponad połowę i jest już dość głośno. Jak chcę to wykręcam na 3/4 i już się praktycznie nie da wytrzymać. 

Niestety w wieży magnetofon dogorywa (zębatki bez zębów, rozciągnięte paski, zjechane rolki dociskowe) i działa tylko jedna kieszeń w jedną stronę. CD nie czyta niektórych kopiowanych płyt.  Dodatkowo w jednym z głośników nie ma połowy zawieszenia a druga połowa trzyma się na słowo honoru, dlatego zestaw jest do zmiany. Dodatkowo w wieży jest dziwny system korekcji - mogę zmieniać EQ ale tylko w takim zakresie jak zaprogramował producent - co mi się nie podoba. Chciałbym mieć możliwość osobnego ustawienia każdego suwaczka. 

Mam dwie opcje - kupić wieżę razem z kolumnami w zestawie lub kupić wieżę i kolumny osobno. Pierwsze rozwiązanie ma ten plus, że mogę kupić coś na bi-amp czyli osobny wzmacniacz do wysokich i osobny do niskich częstotliwości - mniemam że to wpływa pozytywnie na dźwięk. Natomiast drugie umożliwia mi kupno lepszych kolumn niż te dołączane do wieży. Tutaj proszę o doradzenie bo nie mogę się zdecydować między tymi dwoma wariantami. W drugim wariancie koszty rozłożyłbym jako 400 zł za wieżę i 200 zł za kolumny. Raczej nie będę nic dokupywać do zestawu, wolę kupić raz a dobrze. Może poza gramofonem, który chciałbym kupić i podłączyć w przyszłości. 

Moje propozycje wież: 

1. Technics EH500/EH600 - różnią się tylko obecnością zmieniarki CD w drugim. Wyglądają efekciarsko ale kolumny sprawiają solidne wrażenie, jest ich cała masa na allegro/olx i to najczęściej pełne zestawy razem z pilotem i glośnikami prologic. Dodatkowo mają bi-amp.  Zastrzeżenia mam tylko do korektora, który jest od 100hz do 10Khz co jest bardzo ograniczonym zakresem. Przykładowa aukcja: https://www.olx.pl/oferta/wieza-technics-sa-eh-600-zestaw-5-1-kino-mocna-520w-100-db-zamiana-CID99-IDw4Bl3.html#3d72109141

2. Technics CH505/CH510/CH530/CH730 - najlepsza z nich wszystkich jest chyba pierwsza, ma bardzo ciekawe kolumny w zestawie, wyglądają na lepszą klasę niż seria EH, ale mają ten nieszczęsny sposób ustawiania korektora jak u mnie w Panasonicu. To mnie od nich odrzuca. Ale jeśli okazałyby się godne uwagi to mogę je rozważyć. One nie mają bi-amp więc można kupić do nich kolumny osobno. Przykładowe aukcje: https://www.olx.pl/oferta/sprzedam-wieze-technics-ch-730-CID99-IDt5xMn.html#c0ae64074f                        https://www.olx.pl/oferta/sprzedam-wieza-technics-ch610-z-kolumnami-i-pilotem-100-sprawna-CID99-IDk9I6a.html#c0ae64074f                       https://www.olx.pl/oferta/technics-se-ch505a-wieza-stereo-CID99-IDtVKRb.html#bac399e5fe                                            

3. Sony MHC - tutaj chodzi mi o całą serię tych mniejszych wież z kolumnami na bi-amp. Wyglądają niepozornie ale mają olbrzymie możliwości konfiguracji dźwięku - w prezentacji na YT któregoś wyższego modelu gość mówił że ma łącznie 30 presetów EQ do ustawienia, osobne stopiowane podbicie basów i DSP. Dodatkowo są tam dobrze doposażone magnetofony, nierzadko z Dolby C. Ogółem pod względem funkcjonalności to chyba jedne z najlepszych modeli. Przykładowe aukcje: https://www.olx.pl/oferta/sony-mhc-3600-kolumny-zestaw-CID99-IDudiz7.html#536b9ddafc                                                                                                                                                                                        https://www.olx.pl/oferta/sprzedam-wieze-sony-mhc-s7av-bluetooth-sklada-sie-ona-z-4-segmentow-CID99-IDosz3v.html#536b9ddafc   https://www.olx.pl/oferta/sony-mhc-7700d-CID99-IDw5BEF.html#536b9ddafc

(tak, wiem że ostatnia jest droższa, chciałem tylko pokazać o co mi chodzi)

4. Sony LBT D509/D609/V701/V901 - te wyglądają już jak wyższa półka wież, porządne wzmacniacze, duże możliwości magnetofonów, nie "plastik" jak poprzednie modele. CD jest po kablu optycznym co dodatkowo polepsza dźwięk (tak mi się zdaje). Trudno je tylko dostać w moim zakresie cenowym.             

Przykładowe aukcje: https://allegro.pl/sony-wieza-st-d707-ta-d507-cdp-m43-tc-d507-i7323560817.html    https://www.olx.pl/oferta/wieza-sony-lbt-d509-CID99-IDueBnR.html#05bd30b93b

Proszę o opinię kogoś kto słuchał tych modeli. Postaram się w miare możliwości odsłuchać sprzęt przed kupnem ale nie zawsze jest to możliwe. 
Będę wdzięczny tez za inne propozycje, marka mnie nie interesuje, ważne żeby zawierała to co napisałem w "must-have" i mieściła się w widełkach cenowych. 

TL:DR : Szukam klasycznej wieży, do 600 zł, z programowalnym equalizerem, wzmacniaczem o mocy koło 30-40W na kanał i magnetofonem z Dolby. Mile widziana zmieniarka na płyty. Rozważam modele Technicsa i Sony. 

Dzięki za wszelkie porady i propozycje! 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Beautiful Instinct napisał:

Chcę kupić sprzęt do odtwarzania muzyki do pokoju 12m2, dokładniej mówiąc wieżę stereo. Mam na myśli "klasyczne", duże konstrukcje (nie miniwieże ani mikrowieże)                Muzyki słucham w 80% z kaset i płyt CD, w 10% z radia i w 10% z czegoś podpinanego na AUX.

1) Napisałeś że chcesz klasyczne, duże konstrukcje - a linki do aukcji dotyczą miniwież (Technics, SONY MHC) albo trochę większych midiwież.
Więc warto byś się określił dokładniej.

2) Chcesz mieć korektor bo lubisz podbite niektóre częstotliwości (albo skraje pasma) oraz podbicie basu. Twój wybór - bo zapewne przyzwyczaiłeś się do takiego dźwięku. Zauważ, że na Forum większość użytkowników dąży do dźwięku jak najlepszej jakości i unika stosowania korektorów graficznych. A jeśli rzeczywiście chcesz mieć equaliser (czyli korektor graficzny). to będziesz miał wspólną regulację dla obu kanałów.
Zrobisz jak chcesz, ale w większości mini/midiwież masz po prostu kilka...kilkanaście zaprogramowanych krzywych i ograniczone możliwości ich zmiany (np. zmieniasz w górę lub w dół całą krzywą, a nie konkretne częstotliwości). Tak jest np. w seriach MHC SONY (w większości, bo może jakieś najwyższe modele z serii mają możliwość jak w zdaniu niżej:
Rzadko kiedy jest możliwość ustawienia każdej częstotliwości oddzielnie (a w dodatku jest to 5 lub 7 częstotliwości, choć może są i drogie modele gdzie będzie więcej częstotliwości). A jeżeli już można ustawić te kilka pasm - to dla obu kanałów równocześnie.
Raczej tylko korektory graficzne w postaci oddzielnego komponentu będą miały możliwość oddzielnej regulacji lewego i prawego kanału (ręczne suwaki - w prostszych/tańszych modelach oraz w droższych - z możliwością zaprogramowania kilku krzywych).

3) Chcesz podbicia niskich tonów - faktycznie niektóre modele SONY mają taką funkcję (albo pojedyńcze albo trzystopniowe).

4) Napisałeś "Mam dwie opcje - kupić wieżę razem z kolumnami w zestawie lub kupić wieżę i kolumny osobno. Pierwsze rozwiązanie ma ten plus, że mogę kupić coś na bi-amp czyli osobny wzmacniacz do wysokich i osobny do niskich częstotliwości - mniemam że to wpływa pozytywnie na dźwięk. Natomiast drugie umożliwia mi kupno lepszych kolumn niż te dołączane do wieży."

Wzmacniacz jest pojedyńczy (tzn. końcówka mocy na lewy i druga na prawy kanał) i może być taki sam (nie ma raczej oddzielnego do niskich i do wysokich tonów) po prostu w takim zestawie zwrotnica nie jest w kolumnach ale w miniwieży i oddzielnie daje sygnał do głośników wysokotonowych i niskotonowych w kolumnie.

5) Łączenie komponentów taśmami ma ten plus, że najczęściej umożliwia sterowanie z pilota  wszystkimi elementami wieży. A minus jest taki, że jak taśma się uszkodzi (albo nie ma jej w komplecie) to trzeba kombinować.

6) Kwota jest niezbyt duża jak na zakup pełnoelementowych komponentów (czyli dużej wieży), ale na mini/midiwieżę wystarczy. Cudów pod względem neutralności nie należy oczekiwać, ale niektóre modele są dość solidne (choćby MHC-1600/2600/3600) i ciężkie (i z Dolby C).

7) Jeśli musi być timer - to raczej tylko mini/midiwieża, bo na oddzielny komponent zabraknie pieniędzy (choć są np. stare konstrukcje timera z tunerem w jednej obudowie - np. Technics). Amplitunery do dużej wieży będą miały tylko (o ile w ogóle) funkcję SLEEP (do wyłączenia sprzętu po 10...90 minutach). Lepsze miniwieże umożliwiają wybór źródła przy włączeniu (lub konkretnej stacji radiowej) oraz możliwość rozpoczęcia nagrywania.

Pozdrawiam
PS. W moim poście są spore uproszczenia - starałem się wyjaśnić "łopatologicznie", w możliwie prosty sposób.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, RoRo napisał:

1) Napisałeś że chcesz klasyczne, duże konstrukcje - a linki do aukcji dotyczą miniwież (Technics, SONY MHC) albo trochę większych midiwież.
Więc warto byś się określił dokładniej.

Przez miniwieże mam na myśli 99% tego co sprzedają w marketach elektronicznych teraz - czyli jedna mała skrzynka + dwie kolumienki. Nie chcę czegoś takiego.               Natomiast to co podałem potocznie nazywa się "wieża" dlatego użyłem takiego określenia. 

58 minut temu, RoRo napisał:

2) Chcesz mieć korektor bo lubisz podbite niektóre częstotliwości (albo skraje pasma) oraz podbicie basu. Twój wybór - bo zapewne przyzwyczaiłeś się do takiego dźwięku. Zauważ, że na Forum większość użytkowników dąży do dźwięku jak najlepszej jakości i unika stosowania korektorów graficznych. A jeśli rzeczywiście chcesz mieć equaliser (czyli korektor graficzny). to będziesz miał wspólną regulację dla obu kanałów.

Zrobisz jak chcesz, ale w większości mini/midiwież masz po prostu kilka...kilkanaście zaprogramowanych krzywych i ograniczone możliwości ich zmiany (np. zmieniasz w górę lub w dół całą krzywą, a nie konkretne częstotliwości). Tak jest np. w seriach MHC SONY (w większości, bo może jakieś najwyższe modele z serii mają możliwość jak w zdaniu niżej:
Rzadko kiedy jest możliwość ustawienia każdej częstotliwości oddzielnie (a w dodatku jest to 5 lub 7 częstotliwości, choć może są i drogie modele gdzie będzie więcej częstotliwości). A jeżeli już można ustawić te kilka pasm - to dla obu kanałów równocześnie.

Tak lubię, czasami na Panasonicu wyłączam korektor i zostawiam samo podbicie basu, bo czasami robi się sieczka z wysokich tonów i trzeba je zniżyć (ale myśle że to wina kolumn, bo na słuchawkach nigdy nie miałem takiej potrzeby). Ale generalnie korektor poprawia wg. mnie dźwięk. Staje się taki żywszy. Przynajmniej wtedy kiedy jest ustawiony na taki lekki uśmieszek, bo przy ustawieniu na "V" w rockowej muzyce np. robi się sieczka. Nie widzę sensu regulować każdego kanału osobno ;) 

Sposób jaki przedstawiłeś mam w Panasonicu - mam tylko klawisze góra i dół i mogę sobie ustawić "moc" presetu. Denerwuje mnie to bo te presety są idiotycznie ustawione (ja chciałbym podbić same skraje a środek w miarę zostawić to nie, przy podbiciu skrajów środek idzie w dół). W Technicsach z serii EH zmienia się już poszczególne częstotliwości góra-dół. Tylko że znów korektor jest bardzo ograniczony, i nie można podbić skrajów pasma tylko buczące 100Hz. O ile sie orientuję w wieżach Aiwy jest możliwość regulacji każdej częstotliwości + T-bass x3 + BBE x3. Możlwiości ma super, ale podobno tam psują się zmieniarki. I to jest all-in-one.           Te lepsze Sony MHC mają osobną regulację  

1 godzinę temu, RoRo napisał:

Wzmacniacz jest pojedyńczy (tzn. końcówka mocy na lewy i druga na prawy kanał) i może być taki sam (nie ma raczej oddzielnego do niskich i do wysokich tonów) po prostu w takim zestawie zwrotnica nie jest w kolumnach ale w miniwieży i oddzielnie daje sygnał do głośników wysokotonowych i niskotonowych w kolumnie.

Czyli opłaca sie kupić te konstrukcje z bi-ampem, czy nie bardzo i lepiej zainwestować w osobne kolumny? 

1 godzinę temu, RoRo napisał:

7) Jeśli musi być timer - to raczej tylko mini/midiwieża, bo na oddzielny komponent zabraknie pieniędzy (choć są np. stare konstrukcje timera z tunerem w jednej obudowie - np. Technics). Amplitunery do dużej wieży będą miały tylko (o ile w ogóle) funkcję SLEEP (do wyłączenia sprzętu po 10...90 minutach). Lepsze miniwieże umożliwiają wybór źródła przy włączeniu (lub konkretnej stacji radiowej) oraz możliwość rozpoczęcia nagrywania.

Budzik musi być - telefon mnie nie obudzi, poza tym zawsze nastawiam go na pełną godzinę na radio, słucham wiadomości i dopiero wstaję z łóżka ;) To co opisujesz mam u siebie, czasami (czytaj: raz na miesiąc) nagram jakąś  audycję z radia która leci w nocy więc lepiej żeby był. Zdarza się że zasypiam przy muzyczce więc SLEEP jest przydatny.

Która wieża będzie najlepsza wg. Ciebie? Ja stawiam na Sony MHC bo mają sporo możliwości i pełny korektor. Choć myślę też nad Sony LBT, bo wyglądają "poważniej" jak zestawy osobne. I co sądzisz o Technicsach?

W ogóle to dzięki za rady :) 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystkie modele SONY MHC mają korektor umożliwiający oddzielną regulację każdego pasma na "+" i "-". Zazwyczaj te, które miały wzmacniacz + tuner + korektor w jednym elemencie nie dawały takiej możliwości - więc warto polować na najwyższe serie.

Według mnie nie warto szukać rozwiązać z podwójnym wyjściem na kolumny (wspomniałeś o bi-amp), gdyż ograniczasz sobie pole manewru do kolumn dedykowanych do tego modelu.
Ja bym wolał zwykłe, pojedyńcze wyjście (tzn. tylko plus i minus idzie do lewej i tak samo do drugiej kolumny) i w ramach możliwości finansowych zakup lepszych kolumn podstawkowych (teraz lub w przyszłości).

Wysokie modele miniwież są (tzn. były - bo mówimy tu o używanym sprzęcie) zbudowane dużo solidniej od tańszych serii - i grają również dużo lepiej.
Jakość Technicsa i SONY będzie raczej do siebie zbliżona - warto skupić się na sprzęcie który jest w lepszym stanie i blisko Ciebie (odbiór osobisty - i zakup po sprawdzeniu sprzętu).

Rozwiązanie z pojedyńczym CD jest lepsze (solidniejsze) niż wielopłytowe mechanizmy (mniej zawodne).

Tak ogólnie to od dawna jest przyjęte, że tylko komponenty o pełnej szerokości (zazwyczaj "duża wieża" miała/ma szerokość od 420 do 440mm) były nazywane "wieża".
MIDIwieża - to szerokości około 350mm
MINIwieże - około 200-250mm (czyli prawie połowa szerokości dużej wieży)
MIKROwieże - poniżej 200mm
Wyjątkiem są firmy które celowo poszły w mniejsze szerokości (jak np. Cyrus) rzędu połowy szerokości dużej wieży.

Dlatego też byłem zdziwiony tym, że napisałeś o wieży, a podawałeś linki do aukcji/ogłoszeń dotyczących miniwież i midiwież.
Więc trzymajmy się tego historycznego podziału na mini/midi-wieże oraz na duże wieże, a nie patrz na naleśniki "all in one" i to co jest obecnie w supermarketach i marketach elektronicznych.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Według mnie nie warto szukać rozwiązać z podwójnym wyjściem na kolumny (wspomniałeś o bi-amp), gdyż ograniczasz sobie pole manewru do kolumn dedykowanych do tego modelu.
Ja bym wolał zwykłe, pojedyńcze wyjście (tzn. tylko plus i minus idzie do lewej i tak samo do drugiej kolumny) i w ramach możliwości finansowych zakup lepszych kolumn podstawkowych (teraz lub w przyszłości).

Czyli opcja 400 zł na wieżę + 200 za kolumny będzie lepsza? Jakie kolumny byś wtedy polecał (czy to zależy od modelu wieży jaki wybiorę)?

 Znalazłem w mojej okolicy parę fajnych ofert, w większości Technicsy: 

https://www.olx.pl/oferta/wieza-technics-st-ch505-se-ch505-sl-ch505-sb-ch515-rs-ch505-p-CID99-IDutzrf.html#95d2814894                                                                https://www.olx.pl/oferta/wieza-zintegrowana-technics-se-ch730-kolumny-sb-ch-730-100w-CID99-IDwaWDJ.html#95d2814894                                                            https://www.olx.pl/oferta/wieza-technics-rs-ch-61010e-k-CID99-IDwFDnT.html#95d2814894                                                                                                          https://www.olx.pl/oferta/wieza-z-kolumnami-sony-mhc-nx1-CID99-IDwotgh.html#2d8f11fd1e 

Co o nich myślisz? Która z nich byłaby najlepsza? Były też model EH500 parę razy ale on jest na bi-amp.

Będę jeszcze szukał, w miare możliwości postaram się przesłuchać przed kupnem by zorientować się dokładnie, bo coś może wyglądać świetnie a grać jak głośniki laptopowe. 

 

                                                                    

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...