Skocz do zawartości

wzmacniacz czy amplituner


pietras_f

Recommended Posts

Witam!!

Jestem nowym użytkownikiem więc z góry przepraszam za jakieś błędy etc.

Mam problem. Mianowicie odziedziczylem po starszym bracie dwie kolumienki icon_smile.gif i chciałbym zakupić do nich jakiś wzmacniacz lub amplituner ale kompletnie nie wiem co wybrać :/. Oczywiście nie mialo by to być coś nowego tylko raczej jakis używany sprzęt bo niestety w tej chwili mnie nie stać na nówke i raczej nie będzie ale to szczegół. Fakt nie ma pewności że nie będzie to jakis "przegrzany" czy "przypalony piec"(nie wiem czy odpowiednich określeń użyłem) ale co zrobić.

Kolumny które miały by być podłączone składają się z czterech głośników. Opis kolumny(ktos chyba się namęczył żeby je stworzyć :] bo są w obudowie quadrala, a zawierają to co poniżej):
-2 duże głosniki o średnicy ok. 18 cm, a pisze na nich HH226-3/8 Howard Hansen 200 W- 8 Ohm Impedance i są to pewnie nisko tonowe głośniczki(nie wiem czy wogóle coś da ten opis)
-1 głośnik jak wnioskuje średnio tonowy ale nawet nie jest podłączony icon_smile.gif (w drugiej kolumnie też tak jest nie wiem dlaczego)
-1 głośnik jak wnioskuje wysoko tonowy - jego niestety nie mogłem wykrecić i nie mogę napisać ani mocy ani impedancji ale pewnie 8 Ohm.

Więc mam dwie takie kolumny i chcialbym je w miare mozliwości wykorzystać, podłanczając do komputera. Muzyka jaką słucham to można powiedziec ze wszystko icon_biggrin.gif począwszy od Linkin Park, Nirvana, Disturbed, SR-71, itp. przez techno, trance, HH do takich zespołów jak Bajm...

Co chyba najważniejsze kwota którą dysponuje to w granicach 200-400 zł.Niestety nie jest to zbyt duzo, ale też nie chciałbym zeby kolumny się marnowały.
Na allegro widziałem fajne amplitunery kina domowego w całkiem przystepnej cenie ale nie wiem czy to ma sens kupowanie czegoś takiego, może w dalszej przyszłosci rozbudował bym ten zestaw ale to nic pewnego.

Proszę o pomoc w wyborze i jakiej mocy miało by to być, Ja myślałem o czymś 2x100W no ale sie nie znam i licze na pomoc!

Z góry dziękuje za wszelkie rady!!!

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli klocek ma być do muzyki jestem za wzmacniaczem, zawsze lepiej zagra niż amplituner 5.1, który jest głównie do filmów. Jaki wybrać, to zależy od Twoich upodobań ciepło, ostro, z dużym itd zależy jak lubisz.

Edit: Co do mocy to myślę, że 2X50 watt to minimum
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeżeli klocek ma być do muzyki jestem za wzmacniaczem, zawsze lepiej zagra niż amplituner 5.1, który jest głównie do filmów


Ja rozumiem, że o sprzęcie 5.1 nie ma mowy w tym wątku, całkiem zresztą słusznie. Natomiast można rozważyć amplituner stereo, zwłaszcza, jeżeli słuchasz często radia. Teoretycznie wzmacniacz brzmi nieco lepiej, dla większości jednak różnica jest na granicy percepcji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak kolumny grają. Myśle, że nawet bardzo przyzwoicie. Sprawdzałem je u kuzyna na wzmacniaczu Sony(nie wiem jaki model) 2x80W. Jesli chodzi o muzykę to po prostu lubie słuchać głośno. Radia często słucha ale raczej mój drugi braciszek i dlatego też dylemat co wybrać amplituner czy wzmacniacz.
Właściwie to ja myślałem o czymś z Pioneera lub Sony.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko - wysokie modele amplitunerów stereo też potrafią pokazać, jak można ładnie zagrać za nieduże pieniądze icon_cool.gif
No i jak już koledzy pisali - 50W mocy ciągłej to minimum, rzadko które sprzęty o niższej mocy potrafią pokazać pazuty (no może za wyjątkiem tych firm, co prawdę piszą - jak Rotel, Harman itp).
Pozdrawiam i powodzenia na giełdzie
PS. A tak swoją drogą - podawanie miejsca (czy regionu) zamieszkania pomaga nam coś zasugerować (chociażby na aukcjach Allegro i odbiorze osobistym) icon_lol.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ten temat już był często przerabiany DO MUZYKI TYLKO WZMAK!!!


Witam Pietras_f,
Moje uszy mówią coś innego..., wobec tego nie przyjmowałbym tego jako bezwzględną zasadę. Mówimy oczywiście wyłącznie o amplitunerach STEREO. W dzisiejszych czasach amplituner stereo to połączenie wzmacniacza stereo ze wszystkimi szykanami i tunera stereo ze wszystkimi szykanami, plus dodatkowe możliwości podłączenia sprzętu wideo, możliwość zorganizowania drugiej strefy odsłuchu itd. Fakt, że sekcja tunera jest wbudowana we wzmacniacz już dawno przestał mieć wpływ na jakość dźwięku. Przez ostatnich kilka, a może nawet kilkanaście lat amplitunery stereo, nawet te tańsze, były na rynku prawie nieobecne. Powodem było przeświadczenie klientów wypracowane przez marketingowców, a zaprezentowane zresztą przez DEVIL'a. Być może jest tak, że jeśli klocki są oddzielnie, to sprzęt wygląda mądrzej i bardziej audiofilsko. Coś w tym jest, że ostatnio coraz więcej firm, uważanych za audiofilskie, wypuszcza na rynek nowej konstrukcji amplitunery stereo. Powód jest prosty i ściśle marketingowy. Są ludzie, których nie stać na zakup kompletu kina domowego 5.1 lub 7.1, którzy słuchają i oglądają głównie koncerty zarejestrowane na DVD, którego jakość akustyczna by ich satysfakcjonowała. Godzą się więc na dźwięk stereo, a odtwarzacz podpinają pod amplituner stereo. Nie bez kozery ostatnio produkowane amplitunery stereo dają w tym względzie wiele możliwości. Ja mam amplituner stereo Yamaha RX-797. Jak dla mnie gra wspaniale: czysto, wyraziście, z kulturą i z "jajem". Słucham głównie muzyki poważnej, ale nie tylko - czasem nawet hip-hopu. Opis testu jest tutaj. Przed zakupem czegokolwiek dokładnie tego posłuchaj.
Pozdrowienia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc miejsce mojego zamieszkania to niestety ostatni popularny w telewizji Pcim koło Krakowa.
szczerze to teraz to juz całkiem sie pogubiłem bo jak czytam posty to sa sympatycy wzmacnaiaczy jak i amplitunerów, ale do jutra mam czas żeby to przemyślec co kupić. Oczywiscie co by to nie było musi mieć gdzieś 2x50(minimum), a czy np.2x80 czy 2x100 moglo by być. boje sie żebym nie sfajczył czegoś np. głośników, bo nie wiem w sumie jakie te moje kolumny są , jaka maja łączną moc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, są sympatycy wzmacniaczy jak i amplitunerów. Ja chciałem ustosunkować się do pewnego mitu tym bardziej, że poprzednio grałem na osobnym wzmacniaczu i tunerze, teraz gram na amplitunerze i brzmi to lepiej - tak mi mówią moje uszy i to co się znajduje między nimi. Wszystko zależy od jakości wzmacniacza, tunera i amplitunera.
Na głośnikach na ogół wypisuje się ich moc nominalną, w Twoim przypadku 200W. Gdyby nawet była to moc muzyczna, to wzmacniacz 2x100W nic złego nie zrobi kolumnom.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskotek to raczej robił nie bede ale jakąś małą imprezke :].
Jeśli chodzi o ewentualne zakupienia tunera to jakie by to były koszty ?? Nawet sie nie orientowalem i nie myślałem o takim rozwiązaniu.
Nie wiem czy to kogoś interesuje i czy to coś da ale zamieszczam link z fotką kolumny:

http://www.speedyshare.com/640462846.html.

Chcąc podłączyć wzmacniacz/amplituner do komputera będe potrzebował jakichś kabelków, czy to ma być podwójny cinch ??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no Panowie już po fakcie... byłem dzisiaj na giełdzie i zakupiłem amplituner SONY STR-GX215. Dałem za niego 280 zł. Według mnie jego stan jest bardzo dobry, nie jest po rysowany ani poobijany. Kolumny chodzą całkiem fajnie, ale już rodzice mają żale że za głośno jest icon_smile.gif. Niestety nie mam w tej chwili aparatu więc nie wrzuce żadnej fotki. Na allegro widziałem podobne, a może nawet identyczne tylko STR-GX211 czy STR-GX315 i w podobnej cenie. Nie wiem jaka różnica jest między tymi modelami ale to mniej istotne bo zmieniał już raczej nie będe.

W każdym razie dzięki wszystkim za zainteresowanie i za pomoc!!!!

a mam jeszcze jedno pytanie. mianowicie mieszkam w takim miejscu że radio słabo odbiera(dotyczy to wszystkch radioodbiorników), co zrobić żeby polepszyc sygnał?? podłączyć jakiś wzmacniacz antenowy ??
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

... co zrobić żeby polepszyc sygnał?? podłączyć jakiś wzmacniacz antenowy ??...


Gratuluję zakupu i życzę satysfakcji.
Ze słabym sygnałem radiowym postępujemy tak:
1. do gniazdka antenowego podłączamy kabel (zwykły teletechniczny jednożyłowy, może być cienki) o długości powiedzmy ok 3m. Podczas odbioru zmieniamy ułożenie kabla, próbując znaleźć takie położenie, przy którym sygnał jest najsilniejszy. Jeżeli to nie wystarcza, to
2. podłączamy kabel powiedzmy 3x dłuższy, a reszta jak wyżej. Jeśli to nie wystarcza, to
3. montujemy pokojową antenę wszechkierunkową. Jeśli to nie wystarcza, to
4. montujemy kierunkową antenę zewnętrzną 5-cio elementową, ustawiając ją w kierunku nadajnika ( w Twoim przypadku podejrzewam, że w kierunku Krakowa lub Mszany, ale musisz sprawdzić). Jeśli to nie pomaga (duża rzadkość) kombinujemy ze wzmacniaczem do anteny kierunkowej.
Prawdopodobnie w Twojej okolicy (Myślenice, Mszana, Rabka) działa firma, która montuje anteny. Możesz w razie potrzeby poprosić o poradę. W Krakowie działa doskonała firma, która produkuje i niedrogo sprzedaje anteny wszelkiej maści. W razie potrzeby poszukam namiaru.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbig_m dzięki wielkie za porade. będe działał. Jeśli chodzi o podłączenie kabelka to za bardzo się nie sprawdza bo tak zrobiłem, ale będe próbował dalej tak jak napisałeś. W sumie to też myślałem nad tym żeby podłączyć jakas antene zbiorczą. No nic zobacze jak się to będzie spisywało.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest właśnie ta dookólna. Jak już pisałem wcześniej najlepiej by było poradzić się lokalnego instalatora anten, który zna warunki odbioru i wtedy podjąć decyzję. Można też popytać sąsiadów, na jakich antenach odbierają.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Utwórz nowe...