Skocz do zawartości

Ergonomia w audio


RoRo

Recommended Posts

Komfort używania sprzętu nie zawsze jest wysoki. I nie chodzi tu tylko o możliwość zdalnego sterowania, bo trudno tego oczekiwać w sprzęcie vintage :-)

Co ciekawe-często nie ma to nic wspólnego z klasą urządzenia, bo czasami nawet w obrębie jednej firmy niższy model jest lepszy od droższego (podstawowy model ma plastikowy pilot z większą ilością funkcji, a wyższy model ma na wyposażeniu ładniejszy metalowy pilot-ale tylko z kilkoma pilotami i zmiana wejścia wymaga kilku wciśnięć, bo przycisk jest tylko jeden). Zresztą często pilot od urządzenia za kilkaset złotych jest dużo lepszy od takiego za kilka czy kilkanaście tysięcy (nie tylko chodzi o komfort obsługi, ale również o wygląd, użyte matetiały i jakość wykonania).

Dodajmy do tego kiepsko opisane pokrętła, brak sygnalizacji (podświetlona dioda czy wyświetlacz) wybranego wejścia itd.

Kolejna sprawa-jeden z modeli przedwzmacniacza/procesora kina domowego aby zmienić rodzaj wybranego wejścia np.1 (analogowe, optyczne czy koaxialne) wymaga podłączenia telewizora i wykonania tej operacji na ekranie-mimo iż urządzenie ma duży i rozbudowany wyświetlacz oraz wieloprzyciskowy pilot i teoretycznie spokojnie można by to było zrobić bez TV jakby producent pomyślał o tym.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, RoRo napisał:

Komfort używania sprzętu nie zawsze jest wysoki. I nie chodzi tu tylko o możliwość zdalnego sterowania, bo trudno tego oczekiwać w sprzęcie vintage :-)

Nie wiem czy trzydziestoletni sprzęt można już uznać za vintage ale z tym sterowaniem nie było tak źle.

Przedstawiam cztery piloty , kolejno :

- od tunera TX-1000 , jak dla mnie genialny w swej prostocie.

- od CDX-1060 - ergonomiczny do bólu ,intuicyjny 

- od CX-1000 - konglomerat dwóch przedstawionych wyżej , prosty , czytelny , funkcjonalny.

i ostatni pilot już współczesny od Yamahy RX-A3030 , Yamaha od 30 lat nie zmieniła kodów i okazało się , że tym współczesnym pilotem, bez problemu mogę obsługiwać stare klocki tego producenta :) 

To co jest fantastyczne w starym sprzęcie to fakt , że jak np. w CX-1000 przełączam z wyjść analogowych na cyfrowe zapala się odpowiadająca tej funkcji dioda / zielona/ , jak przełączam źródła sygnalizacja jest również diodą ,co jest widoczne z miejsca odsłuchowego i nie muszę się domyślać ,co pokazuje wyświetlacz jak RX-A3030. 

Z nostalgią wspominam niebieską lampkę w Sony STR DB-940 jak dostawał sygnał DTS lub Dolby Digital , a teraz muszę rozjaśnić wyświetlacz by zobaczyć te małe ikonki :) 

 

 

IMG_1990.JPG

IMG_1991.JPG

IMG_1992.JPG

IMG_1994.JPG

IMG_1995.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...