Skocz do zawartości

Technics SL-BD20 vs SL-Q300 vs QD33.


Recommended Posts

Witam serdecznie,

Forum czytam już od dłuższego czasu i zawsze jest dla mnie skarbnicą wiedzy.

Po długiej przerwie, od pierwszego gramofonu jakim był Telefunken HS-850, naszła mnie wielka ochota aby znowu powrócić do winyli.

Ze względu, na to iż jest to "początek" przygody myślę o czymś półautomatycznym, choć budżet między 400-600 zł chyba nie da mi wielkich możliwości.

Przejrzałem trochę ofert i zastanawiam się nad: 

allegro.pl/oferta/zadbany-gramofon-technics-sl-bd20
Technics SL-BD20

allegro.pl/oferta/thorens-td-280
THORENS TD 280

allegro.pl/oferta/technics-sl-q300
TECHNICS SL-Q300

allegro.pl/oferta/technics-sl-qd33
Technics SL-QD33

Z powyższych, jako iż jestem z Wrocławia THORENS TD 280, TECHNICS SL-Q300 oraz Technics SL-QD33 wydają mi się być dobrym wyborem, szczególnie, że byłaby możliwość odbioru osobistego gramofonu. 

Gramofon grałby z Denon'em DRA-335R.

Jeśli ktoś z Was z większym ode mnie doświadczeniem mógłby powiedzieć czy to dobry wybór lub - jeśli nie za dobry -  zasugerować odpowiedniejszy wybór będę wdzięczny.

Marcin

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego Thorensa z linku mi odradzano, kiedy szukałem gramofonu dla siebie. Gramofon postaraj się odsłuchać i odebrać osobiście. To zbyt delikatne urządzenia do wysyłki. 

O gramofony Technicsa zapytaj @Audio Autonomy i @tomek4446.

Odsłuchiwałem 2 gramony przed zakupem. Technics bd2 i Wega JPS 350 P. Jednak i odsłuch i jakość wykonania przeważyły szalę na Wegę. Wega była droższa o 150 zł. 

Technics słynie dobrego ułożyskowania ramienia gramofonów, jednak obudowa plastikowa nie przypadła mi do gustu. 

Wega, czyli gramofony od Sony. To solidne, dobrze zbudowane i masywne drapaki (ale nie wszystkie). 

Poszukaj w okolicach swojego zamieszkania modeli np. Wega JPS 350 P. Lub Sony np. PS 3300. Zwróć uwagę, czy pokrywa nie jest popękana, czy plinta cała, czy ramię opuszcza się delikatnie. Czy gramofon trzyma obroty. Czy przewody są oryginalne. Czy były wymienione smary. Czy headshell jest oryginalny. 

Zalecam od razu wymianę wkładki z igłą. Najlepiej mieć drugi taki sam model headshella. A jeżeli nie to zakup nowej dedykowanej igły do wkładki. 

Do gramofonu będziesz potrzebować jeszcze przedwzmacniacza gramofonowego. Możesz wykorzystać ten co jest we wzmacniaczu na początek. Musisz też zwrócić uwagę jaki typ wkładki jest zamontowany MM, MC. 

 Gramniak do obejrzenia osobiście o ile 180 km to nie za daleko.. 

Poznań, Sony PS 3300 (wysoki model), napęd bezpośredni, półautomat. Ramię typu S. Cena dobra jak za ten stan (moim zdaniem) 450 zł. Możesz jeszcze próbować coś urwać 😊. Pokrywa do polerki. Prawdopodobnie wymiana smarów. Zapytaj o terminy i koszt takiej operacji @Audio Autonomy, jest z Wrocławia. 

https://m.olx.pl/oferta/gramofon-sony-ps-3300-CID99-IDz6NYj.html#position=10&page=1

Ja za swój gramofon zapłaciłem prawie dwukrotność ceny tego gramofonu z aukcji. Ale był w takim stanie jak ze sklepu. 

Pozdrawiam 

 

 

 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie dziękuję za odpowiedź i tyle dodatkowych informacji!

Tak, myślę że zakup z odbiorem osobistym jak najbardziej sensowny. Bałbym się inaczej, że coś się uszkodzi w transorcie.

Przedwzmacniacz jak najbardziej, będzie w zakupowej kolejce :)

Ładne są te Wegi, nic ciekawego jednak nie znalazłem, poza jedną z pokrywą w opłakanym stanie.

Te Sony PS 3300, które podałeś wydaje się być bardzo interesujące, wygląda dobrze, myślę, że jak wszystko będzie z nim w porządku to warto pojechać do Poznania. Dopytam jeszcze o szczegóły. 

W międzyczasie, tuż po napisaniu poprzedniego posta znalazłem jeszcze dwa ładnie zachowane, które biorę pod rozwagę:

technics-sl-bd22

sony-ps-1150 (ten trochę przekracza zaplanowany budżet)

Pozdrawiam,

Marcin

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoń do Marcina z audioshock. Zapytaj o gramofon co może Ci polecić z ramieniem typu S.

Od niego kupowałem czarną Wegę w pięknym stanie po całkowitym serwisie. 

Ma ze 30 gramofonów i nie wszystko wystawione. 

Ten szrot Wega jest do odnowienia. Obudowa cała nie otłuczona co ważne. Ale jak porysowana to odpuścić. Na zdjęciu nie widzę czy to kurz, czy rysy.

Pokrywę do Sony kupisz do 100 zł, ważne by dopasować rozstaw zawiasów. Jakby Ci się udało kupić za 200 zł to można pomyśleć. Kompletny serwis z polerką pokrywy może wynieść około 350-500 zł. Może więcej? Do 800 zł warto dać za odnowiony gramofon (za jakiś wysoki model), będziesz mieć przynajmniej na 20 lat spokój, jak będziesz dbał. 

Zapytaj @Audio Autonomy ile by wziął za odnowienie, ale musisz się uzbroić w cierpliwość jakbyście się dogali. Z tego co wiem ma długie terminy. Możesz też zapytać Marcina z audioshock o taką usługę. Telefon znajdziesz w aukcji. Czy się zgodzi nie wiem. 

To i tak bliżej niż do Poznania. Do Legnicy autostradą masz 80 km (Audioshock), a Grzegorz z @Audio Autonomy jest z Wrocławia.

Pozdrawiam 

PS. Wega JPS 351 P. Tani jak barszcz. Fajny gramofon na bazę. Pokrywę z zawiasami, headshell z wkładką kupisz na pozostałych aukcjach. 

https://allegro.pl/oferta/gramofon-wega-jps-351p-8087008782

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję Ci za wskazówki. 

Dzwoniłem do Poznania i doiwiedziałem się, że gramofon jest sprawny, długo nie używany, posiada pęknięcie pokrywy, ale działa.

Działa to znaczy obecny właściciel nie ma go do czego podłączyć, ale mówi że wszystko opuszcza się prawidłowo, a po ułozeniu płyty słychać dzwięk płyty. Myślę, że to odpuszczę, trochę to jednak róznie może być. 

 

Myślę, że zrobię tak jak mówisz, skontaktuję się z Marcinem z audioshock, po pierwsze dlatego, że u niego w wystawionych aukcjach najciekawsze dla mnie gramofony, a po drugie jest blisko. 

 

W sumie to złożenie samemu gramofonu wydaje mi się równie fajnym pomysłem, muszę tylko wybrać jakiś i poczytać jeszcze trochę.

Na pierwszy ogień pójdzie jednak działający sprzęt.

 

Pozdrawiam serdecznie

Marcin

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nabi1004

Rozmawiałem z gościem o tej Wegi z ostatniego linku. Sprawia wrażenie znającego się na rzeczy. Jest ze Szczecina. Powiedział, że potrafi spakować tak, że drapak dojedzie w całości. Ale jeżeli masz obawy, to zakup z lokalnego rynku. 

Przykładowa konfiguracja

1. 95 zł "Body"  https://allegro.pl/oferta/gramofon-wega-jps-351p-8087008782 

2. 200 zł Oryginalny Headshell Wega https://allegro.pl/oferta/headshell-wega-8087005663

3. 80 zł Oryginalna pokrywa https://allegro.pl/oferta/pokrywa-do-gramofonu-sony-wega-8086991767

4. 90 zł Zawiasy Sony/Wega Zapytaj które do tego konkretnie modelu. 

5a. 270 zł Przykładowa wkładka z igłą, podobno o szlifie he, chociaż w aukcji jest podane ed.. Zapytaj. https://allegro.pl/oferta/wkladka-gramofonowa-shure-95-ed-hi-track-8112870696

HE - szlif hiper eliptyczny. 

5b. 375 zł Nagaoka Mp-11 https://allegro.pl/oferta/wkladka-do-gramofonu-nagaoka-mp-11-8090615193

Wyższa klasa wkładki, duży minus drogie igły. Nowa około 140$ plus koszt wysyłki z Japonii. 

Podsumowując kompletny drapak z wkładką shure'a to 735 zł. Najlepiej zadzwonić do sprzedawcy i próbować kupić całość za 650 - 700 zł z kosztami przesyłki. Może się uda?? Wysyłkę robisz bezpośrednio do @Audio Autonomy lub audioshock z Legnicy. Tych Panów mogę polecić, jako godnych zaufania. 😁

W przypadku tego konkretnego gramofonu w grę wchodzi tylko wymiana wszystkich smarów i kompleksowe sprawdzenie. Pokrywa na pierwszy rzut oka nie wymaga polerki. Koszt serwisu nie powinien być duży. 

Oczywiście możesz kupić tańszy headshell i tańszą wkładkę. 

Napisz jaka jest reszta Twojego toru. Wzmacniacz, kolumny, przewody itd. 

Edycja 

Uwaga techniczna, przy zakupie kilku przedmiotów od tego samego sprzedawcy wrzucasz wszystko do koszyka i płacisz. Unikniesz opłat za wysyłkę za poszczególne przedmioty. I tak jak pisałem wcześniej, telefon do sprzedawcy celem dogadania szczegółów. 

Ale poczekajmy, co napiszą inni koledzy forumowi. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od siebie dodam - jesli masz możliwość osobiście sprawdzić gramofon to zwróć uwagę na takie szczegóły :

1. Jeśli gramofon z napędem paskowy to warto sprawdzić przy użyciu smartfona z apką RPM Speed, jaka jest faktycznie prędkość obrotowa i jakie odchylenie standardowe. Jeśli odchylenie jest duże to pasek raczej do wymiany. 

2. Jeśli gramofon manualny z windą to sprawdź czy winda działa. 

3. Jeśli masz możliwość podłączenia gramofonu pod jakieś audio to sprawdź czy po wyborze źródła nic nie huczy i nie brumi, jeśli tak to jest problem z wprowadzeniem masy ramienia. 

4. Standard - włącz płytę żeby sprawdzić czy obydwa kanały grają jednakowo. 

5. Jeśli gramofon jest sprzedawany z wkładką, to dowiedz się co to za wkladka - we wkładkach MM igły są wymienne. Jeśli nie znajdziesz oryginalnej to jest szansa na jakiś zamiennik, choćby z wamatu. 

6. Szukaj gramofonu w którym masz możliwość regulacji, obowiązkowo możliwość ustawienia overhangu (wymienny head Shell, a jeśli sklepana rurka, to żeby miała możliwość przesuwania wkładki przód/tył, wtedy szablonem ustawiasz), antiscating, przeciwwaga. Super jakby było ustawienie VTA. 

Ode mnie chyba tyle, chłopaki pewnie polecą Ci sprawdzone sprzęty. 

Edytowano przez Kamil C
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...